Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Инициатива, групова поръчка на машина за студено пресоване, лен, коноп, бадем .  (Прочетена 21595 пъти)

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

В Софийски магазин забелязах мелница за мелене на брашно на момента пред клиента. Това силно ме впечатли и повдигам въпроса дали има такова нещо някъде и за студено пресоване на масла.  Много време си мечтая да опитам прясно изцедено ленено олио, пред мен.  Търсил съм такава машина. Повечето или са скъпи над 2000 лв или са от порядъка на 700 лв но с трагично малък живот.  Ако вложа в такава машина е възможно да изцедя 200 милилитра лен и да я засиля в мазата където ще корозира с годините в забрава. 
Има ли  хора склонни да вникнат в идеята да съберем форумни пари, да се избере магазин където ще бъде разположена за общото благо и така нататък.
- Заради цената и поради факта че здравословните магазини са пред фалит или на изчезване няма как да рисуват да купят машината.  Обаче каквото и да си говорим няма никакъв шанс някой да купи студено пресовано масло от лен, орех, бадем, лешник, коноп, семки, сусам, и то да е студено пресовано, или прясно, или неокислено, или да е следено дали на изхода температурата на дюзата е под 60 градуса.  Да е съхранявамо в хладилник след изцеждането и изходната суровина да не е плесенясала , грънясала и заразена.
Задачите стоящи на дневен ред са :
-Кой модел машина да се купи
-От къде да се купи
-Кой ще събира пари
-По колко ще се събира
-Къде ще стои и кой ще я стопанисва

Ако има мераклии нека драснат по един пост.  Съмнявам се да се намерят 40 човека участващи с по 50 лв но все пак ръсите за недействащи или лошо действащи бурканчета или шишенца с течност или прахче по 100 кинта без да се замислите, как след втората проба заминават в кофата
Активен

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

Оптимистично го раздавам ?

Всички без изключение сте супер доволни от цедения преди 6 месеца шарлан, съхраняван на светлина и температура,  или пощурявате от малките скъпи буилчици с етикети Органик, Био, ЕКО, RAW, VEGAN.
Следователно сте си решили проблемите но не ми е ясно как?   Кой ще се престраши да открие картите?
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Като знаеш българина как прави ортаклък, как си представяш тази идея в нейната реализация? Къде ще стои машината, кой наистина ще я стопанисва и как? Кой ще регламентира достъпът до нея, няма ли някой да претендира, че други я ползват, без да са давали пари? Няма ли някой да се изкуши да се почувства привилегирован и да започне да си произвежда съответните масла в количества многократно по-големи от реалните му възможности за потребление, т.е да види в това шанс за допълнителен личен доход, но с обща инвестиция? И т.н. и т.н.
Предвид тези неща, идеята, която иначе не е лоша, ми се струва обречена.
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743

аз ще участвам с това, че се съгласявам машината да стои при мен  :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Оптимистично го раздавам ?
Определено си голям оптимист. Лененото семе не е толкова сочно като гроздето. Това означава, че ако всеки ходи поотделно да си изцежда масло повечето ще остава омазано по машинката. Единственото решение е да се комбинитате много хора да си купите заедно лененото семе, да го изцедите и да си го разделите и така до следващия път. И внимавайте да не изгорите моторчето :pensif_29:
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Идеята сама по себе си е достойна. Но реализацията ще е възможна само за рамките на града , в който е машината. Иначе какво се получава - машината е при Гарванчо във Варна. На Злоядев от Плевен обаче му се припийва масълце от ябълкова семка.  Някой трябва да отиде до Еконт за да му изпрати това масълце, което ще поскъпне с 5.50 лв. Злоядев няма с кого да се комбинира и всеки път ще му се оскъпява с толкова.
Обаче на следващия ден Титан от София иска също някакво масло.. Кой пак ще ходи да му го праща? Ами по останалите градове?
Сомелиер, може да се говори със здравословните магазини във Варна, но трябва да се спомене , че полученото масло не може да се продава ЛЕГАЛНО и да се начуква на касовия апарат, защото за производство на масло е необходим съответния разрешителен режим! , а магазините не са сертифицирани  за това. ( вече не сме 90те години, когато всичко беше разрешено :) )  
Тоест , те трябва да са готови да го продават неофициално на сериозните си клиенти. Не знам дали ще се осмелят, вече много се затегнаха нещата..
Допълнително пък тази комбинация  ще достигне все някога да ушите на производителите на бутилирано масло, които ще забележат, че заявките са намалели :)  и ще се обадят където трябва.. :)  
« Последна редакция: 01-07-2012, 08:49:07 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината

Имам роднини в ХЕИ,  разпитвал съм как стоят нещата и съм готов с всяка подробност.  Всеки магазин за здравословни храни може да си сложи мелачка за брашна както и цедилка за сокове както и цедилка за масла. Единственото условие е да продава разфасовки в магазина и след купуването на такава от магазина да се изцеди на място и клиента да си ходи. 
Пример: 
Магазин  "Сияйно хималайско здраве"  с адрес Ул. Мир 3,  купува такава машина за 3000 лв и я разполага в магазина. На рафта с храни има разфасовки, полско ленено семе 500 грама за 5 лв . Има и още 3-4 вида други опаковки, канадски лен, китайски лен  и тн.  Влизам плащам пакет, изсипвам в машинката и след 10 минути си заминавам доволен че съм направил лафче със съдържателката на магазина.
услугата цедене може да бъде 1 или 2лв - какъв е проблема.  Мога да си нося стъклена бутилка от зехтин или компотен буркан или според нуждите.    Мисля че ще има и опашка дори.  Ако има и мелница за брашна вътре да вляза да ми смелят малко лимец , и малко масло от тиквени семки . 
Къде виждате проблем и защо магазина да не може да изпрати по куриер до Злоядия масло от динени семки, чиа или лешник.
Машината трябва да бъде в здравословен магазин продаващ съответната стока.  Когато си плащам никой няма да ме върне ако съм намерил необходимото при конкуренцията , и ги занеса за цедене в друг магазин.    3 килограма конопено семе дава 400 милилитра масълце.  Искам цедене пред мен това е, и не искам кухнята ми да се заема с 30 килограмов уред който ползвам 10 минути на седмица.  И 10 сертигиката да ми вадят за произход, не е пи пред мен не важи нищо от сертификатите или честната дума. То девствените вече се перат от 14 годишни във всяка дупка и като станат на 25 плащат 1000$ за девственост  а какво да говорим за сертификат за Био или ЕКО.   В България износител на белено слънчогледово семе ми е приятел.  Той ми разкри схемите на Балчовци , Икаровци и Екстра  Мента Вържин зехтинец.   А тая рапица по нивите  е за украса . Хората им харесва жълтия цвят на цветовете и затова я сеят.
Няма друг начин такава машина да присъства в магазин.  Трябва да се вземе комбина и трябва съдържателя да е в час.  Да знае при какви градуси, луксове и състав на въздуха настъпват необратими процеси в храната.
Ако не е в същия град , магазина трябва да има камери за следене в реално време.  След изцеждане се вписва час на цедене и се прибира в хладилника. На който му се работи ще намери начин.   Не виждам на някой да му се работи, народа иска да купува бидони с отрова от Китай и да пълни в пластмасови бутилки с разнообразни етикети.   
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

В България износител на белено слънчогледово семе ми е приятел. 

Somelier, като си говорим за здравословно и по-здравословно, питай този твой приятел как необелените слънчогледови семки стават обелени  - каква е технологията и какви химикали използва за целта. Отговорът ще бъде интересен, ако откровено напишеш за какво става дума.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

..................... Отговорът ще бъде интересен, ако откровено напишеш за какво става дума.

 :Content_14:

И на мен ми е любопитно!

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

..................... Отговорът ще бъде интересен, ако откровено напишеш за какво става дума.

 :Content_14:

И на мен ми е любопитно!

И на мен също ми е любопитно.

А иначе и аз съм "ЗА" идеята с две ръце, бих се включил дори и със 100 лв...

Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

Имайки предвид "обилното" количество масло което минава през мен месечно,би било разхищение,но когато ползвам най-добре да е прясно и свежо.Бих дал пари за качествен продукт,въпрос на организация,Идеята е добра!
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

purelove

  • Гост

Привет, аз имам "Whirlston" вкъщи. Техническите параметри не мога да посоча в момента обаче. Закупена е преди две години, внос от Тайван. В началото (преди 2 год) я ползвах често, в момента по рядко (избягвам, да (не кажа спряла съм) консумацията на мазнини). Пресовала съм семена от соя, лен, сусам, грозде, слънчоглед, царевица, тиква, рапица, шипки; от ядките-фъстъци, орехи, кашу, бадеми, лешници предимно. Пробвала съм включително и маслини, кори от лимон, кокос, ананас дори.  ;D Резултата -фино филтрирана течност. Не съм ценителка на студено пресованите масла, не познавам вкуса на едно и също масло с различни вносители. Затова не си позволявам и да правя оценка на даден продукт, базиран на органолептичните качества му качества. За сравнение ще ползвам изпитан продукт- зехтин "Боргес".  Вкусът му няма нищо общо с домашно получения. Купешкото го няма този мек вкус и аромат на маслини, някак по-плътна стои самата течност. Zloqd има право за голямото количество на изходната суровина, особено при семената. Идеята за закупуването на такава машина по принцип не е лоша. Но ако инициативата не се осъществи, аз съм склонна да предоставя моята за общо ползване. За мен не е проблем дори да и сменим местонахождението, стига да се появят доброволци носачи с транспорт. Няма да откажа също така ако някой се реши да намине през вкъщи и да си изцеди лично от даден вид суровина.  :) Възможности много, стига да имате желание, разбира се.
По отношение на мелничката за мелене на брашно миналата година си закупих от My organik market каменна мелница този модел - http://www.bioslunceluna.com/shop/kamenni-melnici-za-brashno/kamenna-melnica-za-brashno-oktagon-1-hawos.html Това й харесвам на нея, че е изключително тиха и лесно се почиства. Мен това най- много ме притесняваше -подръжката й. Забележете - има 10 или 15 год гаранция . Пробвала съм голям асортимент от зърнени култури, бобови, овесени ядки, мюсли ..  ;D Нея също бих я предоставила за общо потребление. Тя тежи поне 10-тина кг и може лесно да се разнася. "Суровите" срещи мисля, че са идеална възможност. Ако някой прояви интерес и реши, че иска да направи разлика с това, което се предлага по рафтовете в търговските вериги - може да ми изпрати определено количество зърно, което ще си получи в смян вид обратно. Това се сещам като възможности в момента. Отворена съм за всякакви идеи.  :)
« Последна редакция: 12-07-2012, 21:52:41 от purelove »
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131

За маслата съм малко предубеден. Не е ли по-добре да изядеш стрит коноп, лен и др. отколкото чисто масло без останалите съставки за по-лесното му усвояване? Айде за салата - да поръсиш няколко лъжици - ок, но да го пиеш целенасочено... не знам :love_028:

На панаира в Пловдив, попаднах на мелница, произведена в Етрополе, с естествени камъни и е в пъти по-евтина от вносните... засега това ми е варианта, ще направя опити да си измайсторя, поне за семена нещо с камък. Ще ги попитам дали смятат да направят и преса за маслодайни култури :)

С какъв камък е най-добре - естествен или синтетичен, металните ги изключвам.

По темата - и аз съм навитак. :Content_14:
 В астрономическия форум си направиха сдружение, с членски внос и гледам, че вече са си взели доста добър телескоп, следващата стъпка вероятно ще е миниобсерватория. :pensif_29:
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

С какъв камък е най-добре - естествен или синтетичен, металните ги изключвам.

Без съмнение - с естествен камък :)

 
 

Страницата е създадена за 0.132 секунди с 23 запитвания.