Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хранене и лечение на деца (вкл. посредством хранителни режими)  (Прочетена 8849 пъти)

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274

Здравейте,
сигурно доста вече се е изписало по темата, но въпреки това бих искала да задам някои въпроси.
Бих желала да попитам как храните децата си? Как действате при настинки, грипове и др.подобни инфекциозни заболявания? Провеждате ли някаква профилактика и с какви средства? 
Защото ако детето е малко е възможно да се храни само с това, с което родителите определят, но когато тръгне на детска градина, училище, намесят се и "прословутите" баби, нещата вече се променят.Мен специално ме интересуват как може инфекцията да се хване още в зародиш и какво може да се дава профилактично на детето, за да се укрепи имунната му система?
И да се похваля -дъщеря ми е на 17 години и след като променихме режима на хранене към вегетариански и повече спорт детето се отърва от тежка алергия, която има от 2-годишна.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Аз не съм от тях ,как Сийке... от прословутите баби...за това шъ съ изкажа...
Кляване,каляване и пак каляване!!!Само в каления организъм низшето няма  успех срещу висшето!!!
А...как става това ли...ами там ...сред Природата!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274

Ееееее, знаех си, че ще ме порежеш лельо Маринче! Извинявай, ако се чувстваш засегната!
А иначе въпроса ми беше за малкия, който е на 4 години, но има подути сливици (вкл. и трета такава) и то от доста време. Лекарите искат да  се отстранят, но аз имам резерви. И затова питам за природни средства за укрепване на имунната система.
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
« Последна редакция: 19-08-2012, 18:48:57 от Kalia »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Пренасочвам тук дискусията ,заформила се в темата за Тодикамп , но касаеща храненето  и  "прочистването" на малките деца.
За съжаление не мога да премествам отделни постове и за да не занимавам по-старшите модератори :) , прецених , че съфорумците няма да се обидят ако е и по този начин.






Antonia     19-08-2012, 23:21:16

При първия ми постинг имаше предложение от titan да взема да пречистя децата.  Сериозно се обръщам (пак) към него – как да стане при 2-годишни? Глад, сокове за седмица и от сорта не са приложими. Пък ако някой има успешен опит с такива терапии с деца на подобна възраст, да сподели как става на практика, плс.

Titan       20-08-2012, 07:44:52

Защо сокове не са приложими , та нали захранването на бебетата става само със сокове от плодове и зеленчуци ? АКо можеш обясни каква е причинта да не изкарат децата седмица на сокове ?


shofilev     20-08-2012, 23:06:09

Ако едно дете е много злоядо, може и да изкара ден-два само на сокове, ама ако не е - аз лично не го виждам това. Казвам го от опит.
Rima         21-08-2012’  08:17:16
Мен като малка, ако някой искаше да ме държи на сокове, щях да съм много щастлива  :love_007:  Най много по някое време да ми се прияде диня, домат или нещо подобно. А смутитата направо си засищат, и това е вариант. Важното е да има разнообразие.  :peperudi:  
Децата обикновено не знаят съвсем ясно какво им се яде, изреждат познати неща просто така. Важно е какво друго може да им предложим, ако изглежда вкусно, има шанс  

Antonia      21-08-2012’  22:06:23

Към titan: обяснението е много просто – когато захранваш бебето, основната му храна е кърмата, не са соковете, пюретата и т.н.  Т.е. по презумпция бебето не остава на храни, които му въвеждаш – даже напротив – даваш му ги, за да му обогатиш менюто, да му подготвиш организма да ги приеме и да почне да извлича полезните вещества от тях. Не го „държиш” на сокове  То, бебето, няма и да те остави да си правиш подобни експерименти – ще те скъса от рев (не, няма грешка   ;)) Освен това съм се консултирала с лекар – нутриционист (за Гайдурков става дума) – и той е на мнение, че подобен ограничителен режим не е приложим за толкова малки деца. Той самият се е пробвал при 5-6 годишни за около 2 седмици и с голям зор е успял да ги удържи на плодове и зеленчуци. Но това са били затлъстели дечица с обменни проблеми (а моите нямат нищо общо с наднормени килограми – даже са на минималния праг за тяхната възраст). Естествено ни посъветва да даваме макс количество плодове, зеленчуци  и сокове– което и правим. Пък когато искат, децата обядват, вечерят (основно вегански храни) – явно огладняват    :essen:

Май отговорих и на zloqd и rima – благодаря ви за споделения личен опит и съветите.
 Поправка - на Шофилев, разбира се, къде го забърках злояд   :Confus_3:  :flower:  

Shofilev   22-08-2012  00:39:23

Това, което описваш като режим на хранене при твоите деца, ми се вижда много добро за случая. Наистина, ако нямат обменни проблеми (затлъстяване), ще бъде доста опасно да ги ограничаваш по толкова строг начин, а и не виждам смисъл от това - само ще ги измъчваш.
Гайдурков се справя добре с обменните проблеми, но в някои други области направо се излага - и това също го казвам от опит. Проблемът при него е, че се опитва да сведе решаването на всеки здравословен проблем предимно до начина на хранене, но това е доста едностранчив и ниско ефективен подход. Отделно от това стриктното придържане към изготвените от него програми при някои хора определено води до дефицитни състояния - така беше при моята жена и една наша позната. Да, при много хора има положителен ефект, но при други - обратен. Нещата не могат да се сведат до такова опростяване, каквото прави той.

  
« Последна редакция: 22-08-2012, 07:44:58 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274

Благодаря ти, Бате Бино! :flowers2:
Аз също съм на мнение, че децата трудно могат да бъдат подложени на глад. Ами те са постояно гладни, особено в пубертета. :essen:
Дъщеря ми (която е на 17) беше решила да направи няколко дни само на ябълки, но в края на деня още се набумка здраво и каза: „не мога, умирам от глад”. Иначе е карала няколко дни само на плодове, зеленчуци и овесени ядки (в големи количества). :Content_22:
Активен

Antonia

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Да, и аз мислех да се прехвърля тук след тодикамп-а. Хайде до после, че има да се отвхърля работа  :weight_lift:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Антония , аз имах предвид след кърменето . Ти с месо , мляко и сирене ли ще ги храниш?
Активен

Antonia

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Антония , аз имах предвид след кърменето . Ти с месо , мляко и сирене ли ще ги храниш?

titan, нямаше да съм тук, ако мислех, че месото, млякото и сиренето са храната, която е редно да им давам. Слава Богу, навреме попаднах на Гайдурков (не знам в какво се е изложил - ще е полезно да разбера) и някак получих импулс да подтикна семейството си да преминем на други храни (дотогава го карах на усещане само, пък така не мога да мотивирам много хора). Както и да е, важното е, че сме на прав път.

М/у другото, имам една колежка, която учи някакви неща в Канадския институт за здравословно хранене и тя ми разказа, че при тях преподавали (но само на лекари) някакъв метод за пречистване след ваксиниране на дечица. Не знаеше подробности и затова явно ще трябва да се поровя - все нещо ще излезе като инфо. Ще споделя, ако/като намеря.

shofilev, ще разкажеш ли за доктора и за твоите близки с кофти ефекти? Досега само хубави неща сме видели от неговите методи - в семейството ми и няколко приятели се оттървахме от знайни и незнайни болежки. Може и на лични, ако аудиторията не се вълнува от темата.
Сега за лечението на деца при инфекции (оригиналната идея на тази тема): за щастие нямам много изчерпателен личен опит в тая област, но прилагахме няколко превантивни мерки през миналата есен/зима и явно работеха. Редовно давахме фрешове от моркови и червено цвекло, а също и от ябълка (3-4 пъти седмично), всеки ден от ноември до март-април – клеева тинктура и сребърна вода. Все пак се разболяха веднъж - пипна ги един много як вирус през януари (не остана здрав колега около мен, замалко и аз да се дам).  Тогава имаха висока температура – едното дете вдигна 40.2, имаха зачервено гърло, кашляха първо сухо, после- сочно. Температурата сваляхме с мокри чаршафи (май и оцет се слага по принцип, но ние карахме само на вода), за кашлицата давахме чай от орехи, варени с черупките + босилек, за зачервеното гърло – компреси от извара. Като искаха да пият, давахме и сокове. И ги извеждахме на мразовития въздух на балкона малко да се поосвежат. От лекарствата, предписани от лекарите, се наложи да дадем панадол 2-3 пъти и някакъв Umcalor (алкохолен извлек на нещо-си) – но и тия неща си имат алтернатива. Боледуването мина за 4-5 дни. След това засилихме соковете. Това беше.

Тия неща ги знам от сайта „Часът на мама”, където пише д-р Атанас Михайлов – човекът е силно природно ориентиран и се радва на много последователи – явно успешно лекува болести, за които други лекари ще скъсат човек от химии.  За атопичния дерматит, с който се борим при децата (видимо успешно, дано да няма връщане на това състояние), пак по негови препоръки давам чай – описала съм го по-нагоре.

Надявам се да съм била полезна.
 :Content_22:
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Да, д-р Михайлов е може би най-големият фен на клеевата тинктура - почти няма болест, за която да не я предписва. Но какво ми направи впечатление при него? В книгата му "Въведение в природолечението" за голяма част от заболявания предписва толкова много терапии едновременно, че се чудя как един човек, който не е само на легло или поне да не му се налага да ходи на работа, би могъл да приложи всичко това. Другият момент е свързан с реакцията на организма - не се ли обърква при такава широкомащабна атака?

Сега да се върна на темата за Гайдурков. Както при моята съпруга, така и при друга наша близка позната, той назначи режим на хранене, основан на следваните от него принципи, който те изпълняваха наистина стриктно и неотклонно. В резултат месец и половина-два след това и при двете започнаха едни и същи симптоми - много суха кожа, чупливи нокти, засилен косопад. При моята жена в допълнение на това имаше силен метеоризъм, подуване на червата и общ дискомфорт (всъщност той трябваше да лекува при нея именно храносмилателни проблеми). Когато му казахме какви са резултатите, той беше много учуден. Впоследствие се установи, че тя има инфекция с кандида и тогава сами си дадохме сметка защо е била в това състояние - голяма част от основните храни, които той беше препоръчал са противопоказни при кандидоза. А ние очаквахме по нашето подробно описание на историята на проблема и всички направени до онзи момент изследвания и прегледи да може да се ориентира какъв е проблема и да подходи адекватно на него. Още повече, че той като нутрициолог, не би трябвало да не знае какви са симптомите на инфекция с candida albicans. Той смята, че всичко се решава само въз основа на храненето. В случая с моята жена това просто нямаше как да стане - има и други неща, които се правят, за да се реши проблема и едно от тях е прием на пробиотици в големи количества. Той всъщност отрича употребата им по принцип - смята, че те трябва да се набавят само от консумация на кисело мляко до половин кофичка на ден, три пъти седмично. Ето такива са нещата от нашия опит с него.
Аз не отричам, че за определени състояния и заболявания той наистина върши работа (познавам хора, на които е помогнал), но в никакъв случай не е универсален за всякакви проблеми.
Мога да дам и други примери, ако някой проявява интерес и няма недоволни от разводняването на темата.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.071 секунди с 22 запитвания.