Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: [1] 2   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Райска ябълка?  (Прочетена 13783 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
ДарбиМак
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 589

« -: 05-11-2009, 11:08:31 »

Някой знае ли как се яде това чудо  Ъъъ?
Имам в двора  пеперуди 
изглеждат прекрасно  ангелска целувка 
Активен

Намасте Smiley
beelee
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 690

fantomiss

« Отговор #1 -: 05-11-2009, 11:17:46 »

Като нормални ябълки Smiley Аз съм яла като малка и наскоро в Израел, там са малки, сочни и много сладки, нищо общо със спомена от детството ми. Ако са добре узрели - давай смело Smiley
Активен

Не всички са на мястото си в този форум...
ДарбиМак
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: 05-11-2009, 11:30:11 »

Как да разбера дали са добре узрели  Ъъъ?  Оранжеви са
Активен

Намасте Smiley
Kalina
New
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« Отговор #3 -: 05-11-2009, 12:41:54 »

По това време не вярвам да има ставащи за ядене райски ябълки.
Ние си поръчваме от Сандански 1 голям кашон добре узрели- абс. твърди са. С времето някои  омекват и когато цялата ябълка е омекнала, може да се яде. Иначе има риск вътре да има ужасно стипчиви участъци, които да отблъснат  с вкуса си.

Годната за ядене райска ябълка е : много тежка, прозрачна, адски мека и нежна - ципичката лесно се разкъсва. Когато купуваме от пазара, си носим кутии или щайги. Не се пръскат, затова често ги ядем направо така, немити, с лъжица... При разрез е 100% мека.

Ако не ви се чака, може да се сложи във фризер за 1 денонощие и като се извади на стайна темп. омеква. Но вкусът не е същия. (използвам метода за омекване на стипчиви парчета)
« Последна редакция: 05-11-2009, 12:45:55 от Kalina » Активен
veronika_l
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 68

« Отговор #4 -: 05-11-2009, 20:44:06 »

Аз един път си взех и на вкус изобщо не ми допадна, така я и изхвърлих на никой не хареса, повече не съм и взимала.
Активен
Вери
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2153

« Отговор #5 -: 05-11-2009, 23:46:03 »

Райската ябълка наистина е райска, стига да е узряла. Ако не е, е способна да ти развали настроението. Smiley
Активен
beelee
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 690

fantomiss

« Отговор #6 -: 06-11-2009, 10:48:30 »

Абсолютно!

На цвят са наситено оранжеви, като небе при залез намигам Предполагам по-светлите не са доузрели
Активен

Не всички са на мястото си в този форум...
ДарбиМак
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 06-11-2009, 13:31:15 »

Благодаря за инфото  слънце  Моите явно не са узрели защото са твърди. Ще ги почакам. Обаче на дървото лида ги оставя да зреят или да ги откъсна и така да доузреят  Ъъъ? 
Активен

Намасте Smiley
vladi
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 486

« Отговор #8 -: 19-11-2009, 08:57:50 »

Darby, баба ми ги прибираше горе-долу по това време на годината. Нареждаше 5-6 по рафтовете в кухнята, за да омекват, а другите държеше на хладно в зимника. Помня, че към края на декември съм опитвала, но определено не ми допаднаха на вкус - бяха сладки без да са сочни, сама консистенция ми бе неприятна.
Активен

Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 217

« Отговор #9 -: 19-11-2009, 08:58:23 »

За това ли говорите бе хора http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.agrobiostim.com/foto/foto_technologies/ovoshni/raiska_abl_diospiros_kaki_6.gif&imgrefurl=http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pades_bg/technologies_bg/fruit_bg/persinmon_bg.htm&h=171&w=224&sz=30&tbnid=I6wnJKkUoFcMyM:&tbnh=82&tbnw=108&prev=/images%3Fq%3D%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B0%2B%25D1%258F%25D0%25B1%25D1%258A%25D0%25BB%25D0%25BA%25D0%25B0&hl=en&usg=__pztL3msJUCnKrWgISPLzJ7xYqbM=&ei=_-kES5bRC42ZkQXmqIS2Cw&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image&ved=0CBcQ9QEwBA ?!

Тук(Южна Корея) на това му викат "ГАМ". Има 2 вида - твърди и меки. Меките са покрити с много нежна ципа. Тя се маха на ръка и се ядът. Много сладки и меки са. Твърдите са с консистенцията на дюля да речем.  Също са сладки, но малко по твърди като парафин.
Започват да ги продават по пазарите към края на септември та чак до декември.
На мен са ми любими и двата вида. Хапвам си ги редовно. Ако не са ви харесали, то вероятно не знаете как да ги ядете.
« Последна редакция: 20-11-2009, 09:02:49 от Андрей » Активен

Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
vladi
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 19-11-2009, 09:32:29 »

Да, да, Андрей, за това говорим. Smiley
Ами не знам, опитах както и когато бабчето предложи. Сладки и меки си бяха - би трябвало всичко да им е наред. Може да търся асоциация с ябълката и затова да недолюбвам райската!
Активен

Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: 20-11-2009, 09:06:45 »

Е, определено нямат нищо общо с ябълките. На английски ги превеждат като вид слива.
Но това не е толкова важно. Мен ме кефят ам-ам Но аз принципно обичам всички плодове  flowers2
Това, което ме изненадва е, че то имало такива ябълки в България, а аз не съм виждал. Даже, в началото, когато дойдох тук дълго време ги гледах по магазините, но не се престрашавах да пробвам. Чак, когато жена ми (тогава приятелката) ме почерпи разбрах, че стават за ядене и направо се влюбих в тях  сърце.
« Последна редакция: 20-11-2009, 09:18:06 от Андрей » Активен

"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
vladi
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 20-11-2009, 10:19:39 »

Андрей, ама ти ще ме накараш да си купя и да ги опитам отново!  Smiley

Вчера избирах ряпа за сироп на сина ми, че нещо кашля и на много места видях цели касетки с райска ябълка. Четох статията на Keit, ще взема да им дам втори шанс.  намигам
Активен

Андрей
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 21-11-2009, 04:02:36 »

Андрей, ама ти ще ме накараш да си купя и да ги опитам отново!  Smiley

Вчера избирах ряпа за сироп на сина ми, че нещо кашля и на много места видях цели касетки с райска ябълка. Четох статията на Keit, ще взема да им дам втори шанс.  намигам

Е, всеки вкус е различен. Както споменах аз си падам по плодовете. Може би навик от детството на село.
Жена ми ме бъзика, че съм бил "Fruit killer" банан
Пробвай меките. Те са по-вкусни. Добре е да са добре узрели - тъмно оранжеви, почти червени. Освен това може да се прови и "сладолед" от тях. Замразяват се в камерата и...това е. Аз не съм го пробвал.
« Последна редакция: 21-11-2009, 04:07:06 от Андрей » Активен

Keit
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 105

« Отговор #14 -: 16-12-2009, 14:26:43 »

Вкъщи райските ябълки ги ядем само аз и бебчо/10 м/. На другите не им харесва стипчивия вкус. Корите си ги изсушавам и си ги варя на чай, смесени с коприва и мента.
Активен

С желание всичко се постига!
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 992

« Отговор #15 -: 24-09-2012, 14:01:22 »

Не им ли дойде сезона на тея райски ябълки? Чакам ги отминалата есен  ам-ам Някой да е виждал някъде?
Активен

Psychonaut
eleonorad
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 83

« Отговор #16 -: 24-09-2012, 17:57:02 »

Мисля,че при нас в България идват доста по-късно,според мен чак през ноември тъжен... чак ще ревна Аз също много ги обичам.Ям ги така:слагам ябълката в чиния с дръжката надолу,разрязвам я на 4 и греба с лъжичката...
Активен
bpa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 694

« Отговор #17 -: 25-09-2012, 08:50:05 »

Не им ли дойде сезона на тея райски ябълки? Чакам ги отминалата есен  ам-ам Някой да е виждал някъде?

Много бързаш, Чадо Smiley
Наистина се берат някъде през ноември Smiley

Активен

Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
Theodora
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 992

« Отговор #18 -: 25-09-2012, 09:10:31 »

E...поне едно хубаво нещо на есента  нерешителен
Активен

Psychonaut
bpa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 694

« Отговор #19 -: 25-09-2012, 11:12:40 »

E...поне едно хубаво нещо на есента  нерешителен

Ти сериозно ли ?!  Shocked
Есента е прекрасен сезон...няма я жегата, а има огромно изобилие от плодове и зеленчуци, дори и райските ябълки почват по това време Smiley
А в гората  (планината) е невероятно красиво...  сърце
Активен

Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
Страници: [1] 2   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: