Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Нужна по-подробна информация за веганство за деца и бременни  (Прочетена 9743 пъти)

4u6ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

От известно време започнах да се интересувам от веганството, но има доста неща, които ме правят несигурна и ще се радвам, ако получа помощ от тук.

Убедена съм, че този тип хранене е най-добрият. Но съм сигурна, че от недостатъчно информация може да се причинят и щети. Дълго време търся някаква таблица, която да ми помогне да съчетавам правилно дневното меню и не намирам. Например нещо, което да съдържа всички основни елементи, които трябва да се приемат ежедневно и евентуално в кои храни се намират. Можете ли да ми помогнете с линкове или с информация? Чувствам се все по-объркана от купищата информация, с която се запознавам.

В момента съм бременна. Имам и малко дете. Т.е. експериментите трябва да бъдат сведени до минимум и да подходя разумно. Какво специално трябва да знам за храненето на деца и бременни? Отново се притеснявам, че не съм наясно с количествата, нужни за набавяне на необходимите вещества.

Детето ми, което е на 5 години, от малко има ясно изразени предпочитания към месо и тестени продукти. Изключително съм се старала и при захранването и при храненето в ранна възраст да използвам много варива, пресни плодове и зеленчуци, да ограничавам до минимум месото... Не и повлия на вкуса. От ябълките имаше позиви за повръщане. Боб, леща, грах - не яде, борим се насила. Плодове като цяло - никакви не предпочита. Салати - също. Всичко полезно се яде насила. Какво означава това? Че тялото е знае от какво има нужда (което е доста често срещана фраза)?

Това е като за начало. Ще съм много благодарна за малко помощ.  :flowers2:
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Веганство за деца и бременни
« Отговор #1 -: 22-09-2013, 18:45:43 »

Ето един  сайт http://www.recipemagician.com/
Всъщност ти може да знаеш, това е сайта на Вери и Милен, които живеят в Канада. Разгледай сайта първо, и пиши на Вери, тя е опитна, ще те упъти.
Ето и втори вариант /блога на Деси/, тя е веган и има момченце на 1 годинка. Можеш да сондираш мнение и  със нея.
Активен

4u6ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Веганство за деца и бременни
« Отговор #2 -: 22-09-2013, 21:00:57 »

Кой е блогът на Деси? Може ли линк?
Активен

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188

Не мога да помогна сьс сьвети за храненето, но искам само да потвьрдя, че и моята дребна (2,7г) обожава месото и може да яде само това. Аз сьщо се старах да захранвам качествено. Захар у дома не давам никаква. За пьрви пьт опита нещо сьс захар вьтре на 2 години, когато почна да разбира и да иска това, което и другите деца в детския кьт (2 пьти седмично) ядат. Не й отказвам, за да не я фиксирам, но вкьщи сокове и бисквити няма.

Плодове яде сравнително добре, зеленчуци само някои, но месото й е топ N1.
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

4u6ka, много често се убеждавам в правотата на Хелвеций - "непознаването на някои факти се компенсира с познаването на някои принципи" :)
Не ти трябват таблици и готови шаблони. Трябват ти "основни принципи на партиен живот" , пардон - "на здравословен живот"  tooth
А ако за 4 години не сме успели да ги изброим и обсъдим тук, и да препращаме към чужди блогове  - за какво изобщо сме си губили времето?  :-\
И какво , излиза, че ние не знаем, а Вери и Деси знаят? Само те четат и умуват, а ние тук си броим пръстите? :)

Няколко са нещата , които са ти важни за начало, за останалото задавай конкретни въпроси и ще получаваш необходимите отговори ( тук  не е получавал само този, който не е питал :) )
1. Спиране на всички млечни продукти , които потребяваш. (Месо, предполагам, не набиваш.. :))
     Те ще бъдат забранени и за детето ти ,след като приключите с кърменето. Защо - ще се разбере от смразяващата за млечните фенове тема, която днес цял ден пиша и ще бъде пусната утре.  
2. Натурално хранене с акцент към суровото.
3.Калций - ще ти кажем откъде -как..:) ( черупки от яйца+ лимонов сок= калциев цитрат. Яж целина за натрий.Без него  ,без магнезия, и без вит.Д калцият не се усвоява добре )
4. Ваксини - цял тон информация на сайта на Сашо .
5. Нематериални препоръки - всякакви там позитивни мишления, настройки, визуализации , говорене на бебето още отсега и т.н.
Това накратко. Останалото като че ли са второстепенни гъдели -разни екзотични храни водорасъли и пр. добавъчен материал..
Детето не е само хранене обаче..за целта издири и грабни някоя мъдра книжка от сорта на " Как да отгледаме здраво дете въпреки  лекарите" на д-р Менделсон  и мисля, че това ще бъде достатъчно за да си доволна от себе си  и готова за приветстване на новия живот :)
« Последна редакция: 22-09-2013, 22:17:58 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Бате Бино, а защо да яде целина за натрий?
той не се ли доставя от качествената сол?
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73

Бъдещето на детето зависи през 9-те месеца на бременността от майката, и е изцяло нейна отговорност!
Насочих 4u6ka към Вери и Деси по простата причина, че са майки, имат опит, а самите те пишат и тук.
Никой не е съвършен, но е хубаво да се стремим да бъдем информирани и добри!
Така, че 4u6ka, сондирай мнение,  и прецени разумно какво ще правиш!
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Бате Бино, а защо да яде целина за натрий?
той не се ли доставя от качествената сол?

Когато за едно нужно за тялото вещество има органичен източник, винаги е за предпочитане пред неорганичния. Иначе, да, доставя се, но има и други ефекти от него.
Ако солта се консумира с храната, тя би могла да доведе до промяна в осмотичното налягане на клетките и оттам до задръжка на течности в организма, а с тях и на токсини. Друг въпрос е когато се приема вода със сол на празен стомах (виж подробности в книгите на д-р Фейредун Батманжелич - има ги в spiralata.net).

Целината е една от най-любимите ми подправки - мога да я ям почти с всичко. Целината и девисилът са ми като наркотик - мога да си направя салата само от тях, да си я овкуся и да си изям с огромно удоволствие. :Appetit_17:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

е, добре е това,че ядеш толкова зелени неща.
аз също обичам, но не правя толкова често салати с такива, колкото би ми се искало.
супер става като се добави лук или чесън и със зехтин.   :essen:

а иначе и аз имах предвид метода на Батманджелидж!  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

aichryson, личи си , че не следиш форума  :) Вери  и Деси не са писали тук от година и половина, а за още една година назад имат по няколко изречения.. И аз много бих се радвал да почнат пак, но си имат блогове и наблягат на тях. (И за Светльо много тъгувам  :-\ )  
А доводът , че "са майки и имат опит" нещо не ми пасва, защото тука също е пълно с "майки, които имат опит"  tooth
И ако тръгнем да питаме майките от другите  форуми, няма ли да обидим тукашните, нашите?    ;)
НО щом иска, нека чушка да ги пита, ще ми е интересно как точно и с колко изречеия ще им отговорят :)
По много  форуми ми се е налагало да издирвам информации и наблюдавам ,че отговорите много зависат от това кой е питащият :)
Ако си е "техен"  е едно , но ако си "приходящ" - го претупват по бързата процедура :)
(Ето тук в Ланчия-форума съм задал някои въпроси точно преди седмица! Погледни да видиш колко човека са ми отговорили  tooth http://www.lancia-bg.com/forum/viewtopic.php?f=36&t=33925 )  
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

4u6ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Много ви благодаря за мненията и препоръките :)

За млечните изгледахме един страшен филм, така че нямам никаква нужда от допълнително убеждаване.  :)

Бате Бино, това за черупките от яйца беше шега, нали? Четох за сок от морков и магданоз. Други алтернативи? Трябва ли зеленолистните да се комбинират с нещо, за да се извлича калция по-лесно? Целината ми е много неприятна на вкус.
За ваксините - отдавна въпросът при нас е решен. Детето ми не се ваксинира, номер две ще последва същия пример.
Но относно храненето - не, напротив, набиваме си месо и то сериозно. И в момента съм затруднена, защото искам да го спрем съвсем, а де факто не знам с какво да го заменя. Не знам и дали е редно да преминем на веганска диета без някакъв плавен преход и ако е нужен такъв, какво да представлява той?

Особено важно ми е преходът да е разумен. Не бих искала в определен момент поради незнание да се храня нездравословно и да застраша развитието на бебето.

Благодаря за линковете. :) Колкото повече, толкова повече, казал мечо Пух.

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Чушченце, в твой интерес е да  опознаеш кога се шегувам и кога не, за да не пропуснеш нещо ,което би могло да ти е от полза :) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

4u6ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Като за начало ще трябва да ми казваш. После вече ще познавам и сама  ;) И не забравяй, че до скоро съм се хранила с млечни продукти, което е довело я до запушване на чакрите, я до изсъхване на мозъка..  ;D
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

Яйчените черупки трябва да се използват внимателно в последните месеци на бремеността, защото стягат мускулите и може да се получи проблем при раждането.
Активен

4u6ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

Няма ли растителни варианти на яйчените черупки? Не е ли това смисълът - да се приема растителна храна, а не животинска?
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Чуши, мила,
Плавен преход за всичко и най-вече в мисленето. Колкото до калций и натрий, ще намериш сама пътя. Бате Бино правилно е наблегнал на принципите. Гледай да спазваш тях. Детайлите  ше се изяснят по пътя.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/

Сусамът е добър растителен източник на калций. Аз лично черупки не бих яла.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ама сте и вие двете, скици,  :Content_14:, питайте първо за технологията, без да бързате с проекторешенията :)
Къде чухте да се ядат черупките? Стриват се , заливат се с лимонов сок, става химична реакция  и се пие после сокчето, обогатено с калциев цитрат - най-подхоящата и усвоима форма на ОРГАНИЧЕН калций. Какво като е от животно, вредата от животното идва от съвсем друго -от последствията  от разграждане на чужд вид термичнообработен белтък! А тук говорим за обикновен минерал... :)
 И сусам може, разбира се, но за да се набави добро количество калций от сусама ,вижте за какво количество става дума.. :Confus_34:, а там се отива вече на много растителни мазнини!  ;) Което ,ако задълбаем, пак не е добре :)
А за "цитратчето" няма ограничения, да не говорим, че е безплатно в случай че употребяваш сурови пъдпъдъчи яйца  :bleh

Една съфорумка ( не си спомням точно коя)  прегърна методиката  и беше почти екзалтирана когато си сравни изследванията за калций "преди"  и "след" прилагането й. Някъде е писано за това из темите.  
« Последна редакция: 23-09-2013, 16:11:38 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

catalina

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 188

Какво е сьотношението и по принцип всеки ден ли се взима или на "курсове"?

Те и черупките вече не са като хората, ама айде...
Активен
Не разбирам твърде много ли знам или недостатъчно...
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.