Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен  (Прочетена 10133 пъти)

Пътуващо тяло

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« -: 23-10-2013, 21:06:03 »

Не видях никой да е споменал най-дълбоките "учения" от изтока,а изтока всъщност е извора на духовността, религията, философията, мистиката, езотериката, психолгията и т.н.
И ако сте се зачели по някои модерни приказки от запада, то да знаете, че той черпи познания от изтока, а вие четете неговата(на автора) интерпретация, тоест не пиете от извора. За Лао Дзъ на скоро все повече глупости се появиха в интернет пространството, а от него ни е известна само една книга - Дао Дъ Дзин!
За Дзен няма какво да се каже(ако някой го интересуват книги мога да препоръчам), същото е и за Ошо, който е една безкрайност, просто по прочетете, навлезте, изучавайки и живеейки тези "неща" и тогава ще си поговорим без думи.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #1 -: 23-10-2013, 21:30:31 »

Пътуващо тяло, главният въпрос, който трябва да си изясниш сред всичките тия дзън, дрън, друм е по кой друм наистина пътуваш   tooth

щото има само Един Истинен Друм, Който води при Бога  и това определено не е никакъв - дзън, - дрън, дрън  ;D
по Тоя Път, ако тръгнеш, няма да се посрамиш, а ще стигнеш при Истинския Извор на живот и мъдрост...  няма нужда да пиеш от  извори, които единствено може да залъжат жаждата на душата ти, притъпявайки усещането ти за реалност, дрън- кайки ти сладко в ушите... но не и да те напоят реално...

Йоан 14:6
Исус му казва: Аз съм пътят, и истината, и животът; никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене.
« Последна редакция: 23-10-2013, 21:33:41 от iskrena »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #2 -: 23-10-2013, 21:45:02 »

... За Лао Дзъ на скоро все повече глупости се появиха в интернет пространството, а от него ни е известна само една книга - Дао Дъ Дзин!
...

То дори името му не се знае - Лао Дзъ означава (нарочно двусмислено) "Стария мъдрец" или "Стария младенец". Факти никой не знае. А като няма факти, остават само глупостите. Е, и Дао Дъ Дзин, естествено.

Ако имаш конкретна дискусия свързана с темите на форума, не се колебай да я започнеш. Само да предупредя, че така онлайн от разстояние трудно ще стане без думи.

P.S. Ама сигурен бях, че Искрена няма да те остави току така с тая тема.  tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #3 -: 23-10-2013, 21:47:50 »

Не видях никой да е споменал най-дълбоките "учения" от изтока,а изтока всъщност е извора на духовността, религията, философията, мистиката, езотериката, психолгията и т.н.
Не си видял, защото четеш диагонално. Във всеки случай не са в този раздел на форума.

Искрена, ти добре показваш къде води този друм, ама кой знае откъде идва. Аз пак да повдигна въпроса за липсващите години на Исус (т.е. тези, които не са описани в нито едно еванегелие).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #4 -: 23-10-2013, 21:56:47 »



P.S. Ама сигурен бях, че Искрена няма да те остави току така с тая тема.  tooth

е, просто понавързах малко нещата с пътуването на тялото!    :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:

ето че вече си ме поопознал, даже от разстояние!   ;D
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #5 -: 23-10-2013, 22:03:48 »



Искрена, ти добре показваш къде води този друм, ама кой знае откъде идва. Аз пак да повдигна въпроса за липсващите години на Исус (т.е. тези, които не са описани в нито едно еванегелие).

щях да съм много радостна, ако наистина добре показвах това, но за съжаление, не мисля, че  е баш така!   :)
ако дадени години не са описани, споко, не значи, че Исус ги е прекарал дзънкайки  и дрънкайки някъде далеч, далеч на изток   ;D
просто дотогава си е бил у дома, покорявайки се на родителите си като всяко нормално еврейско дете!
едва при навършване на определена възраст, според изискванията на закона, който Исус дойде да изпълни, Той можа да почне същинската част от служението Си на земята... което служение няма нищо общо с измислиците и илюзиите, приемани на юнашко доверие от дзън- дрънкащите   ;D
« Последна редакция: 23-10-2013, 22:06:20 от iskrena »
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #6 -: 23-10-2013, 22:11:57 »

P.S. Ама сигурен бях, че Искрена няма да те остави току така с тая тема.  tooth

 :Content_4 - emotloader: И аз прочетах на половина първото изречение и си казвам...Искрена много ще се радва на тоя пост за "източните бози", гледам по-надолу...първия отговор на Искрена.  ;D

И ако сте се зачели по някои модерни приказки от запада, то да знаете, че той черпи познания от изтока, а вие четете неговата(на автора) интерпретация, тоест не пиете от извора.

Че модерните приказки на запада са най-често некадърни преразкази на по-стари автори съм съгласен, но че извора е само на изток звучи доста фанатично. Може би изтока също интерпретира от извора (който не е свързан с географска област), и фанатичната вяра в интерпретацията на хора, чието светоусещане е нямало нищо общо с нашето също не е безопасно.  ;D
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #7 -: 24-10-2013, 10:56:24 »

 Пътуващо тяло, "религията, философията, мистиката, езотериката" не са  идейна линия на този форум.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #8 -: 24-10-2013, 14:19:41 »

Свикнал с ежедневието, човек тръгва на път, търсейки се в друга проекция, пробивайки малки дупчици в бетонните стени, които общественото съзнание е построило около него. Поглежда през тях, за да открие онази непозната другост, която плашейки ни привидно, всъщност ни обогатява. Красивата различност на това ,
което все още не познаваме. Пътуваме мислено привидно надалеч, бидейки винаги у нас. В къщи. Не осъзнаваме сякаш, че домът ни има повече от една стая, тази в която живеем. Че в другите стаи хората не са толкова по-различни от нас самите. Пътувайки и опознавайки света, той става малко по-спокойно място.

Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Пътуващо тяло

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #9 -: 24-10-2013, 17:27:03 »

Радвам се за вниманието, което получавам, а също и че не се съгласявате с мен, което бате Бино знае що значи ;D Знам, че това, което съм написал не е идейна линия бате(ако си бате наистина ще ме извиниш) ;D Написах това, което исках да напиша, с радостта от това да бъдеш себе си. Искам също да ви попитам дали сте запознати с едни други аспекти от здравето, които не са храната, прочистванията,слънцето, движението или водата... Имало е и  днес има едни даоски майстори, които съвсем спокойно достигат и прехвърлят 150-те , та чак и 200-те, та да кажете и вие нещо отвъд физическото(не отричам физическото). Изглежда само Исус е известен на някои последователи тук, но може д асе запознаете с начина на живот в дзен манастирите, как всякакви заболявания се излекуват със седене(дзадзен) - медитация. Ще се радвам също да питате, дали това или онова съм искал да кажа, преди да го пречупите през вашето минало(вашия ум), иначе не може да говорим за общуване, а просто за дрънкане на разни "звуци". ;D И за здравето и за духовното изтока е корена :love_028:
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #10 -: 25-10-2013, 07:43:07 »

Тялото наистина пътува през измислената категория време, оставайки несъвършено и тленно. Духът, за разлика от него, не пътува. Той присъства.
Добре дошъл приятелю!
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Пътуващо тяло

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #11 -: 04-12-2013, 01:18:53 »

Благодаря тихи братко! Наясно си с ника ми - радвам се!  :love_026:
Активен

melon

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #12 -: 04-12-2013, 17:29:10 »

, но може д асе запознаете с начина на живот в дзен манастирите, как всякакви заболявания се излекуват със седене(дзадзен) - медитация. Ще се радвам също да питате  :love_028:
Здравей, Пътуващо тяло! Чувал съм преди, че е възможно лечение на всякакви болести с медитация,звучи примамливо, но как се постига това на практика?! Възможно ли е да се постигне в нашите условия и ти запознат ли си по-подробно с това, имаш ли личен опит!? Ако имаш някаква методика, моля да я споделиш!  :love_028:
Активен

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #13 -: 18-04-2014, 10:18:03 »

 :love_028:
Даоизма може да се проследи до праисторически Китай и вероятно свързаните с тази епоха религии!
Основоположник на даоистката философия е Лао Дзъ – древен китайски философ, живял през 6 в. пр. н. е. , съвременник на Конфуций.ИСТИНСКОО МУ ИМЕ СЕ ЗНАЕ И ТО Е Ли Ър, родом от южното царство Чу

ИЗКЛЮЧИТЕЛНО древно и богато учение,но автора трябва да бъде наясно,че елементарността на днешните хора е твърде голяма и надали биха могли да оценят нещо толкова неясно и далечно за техните скромни съвременни съзнания.
НА iskrenaa е безсмислено да говоря....Мога да ви препоръчам да прочетете и книгата на Д-р Уейн Дайър – „Промени мислите си, промени Живота си.

Изключителен респект към автора на темата!
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #14 -: 18-04-2014, 10:51:02 »

klav, а ти на какво точно от написаното от "автора на темата" се възхити?     :surpris_23:
Единственото съдържание в първият му пост  е че "изтокът е изворът". Нещо, което вече и в детската градина знаят  :whistling2 - emotloader:  И едва ли някой ще тръгне да  оспорва.. ( топлата вода..  ;) tooth )

2.  Какво  е посланието на автора на темата ?  Ето го : "прочетете една дузина  книги за да научите това, което АЗ ОТДАВНА ЗНАМ и само тогава ще можем да си говорим". Тоест - сега не можем да си говорим, защото няма да ме разберете..Той даже и не каза откъде да се запознаем с живота в дзен манастирите.. ( можете да се запознаете , ама аз дори и линкове няма да ви дам, търсете си ..  tooth )


3.  Авторът на темата,когото ти боготвориш, даже и не благоволи да отговори с две думи на въпроса , който му зададе съфорумец! Изпари  се , защото вероятно прецени , че тук сме обикновени плебеи и нито можем, нито трябва да знаем и частица от това , което той знае..  Е нека попитам - ТОВА ЛИ Е МЪДРОСТТА И ДУХОВНОСТТА НА ИЗТОКА? Да се регистрираш  някъде ,само за да покажеш,  че знаеш много по някакъв въпрос, но без да споделиш и частица от това , което според теб би било важно и полезно  и за другите? Значи ние, галфоните можем да споделяме , да отговаряме на въпроси по цял ден, но за "одухотвореният"  това е обидно и безинтересно..
И на мен ми е много любопитно това, което "пътуващото тяло" знае , и бих бил щастлив и аз да понауча по нещо.. но веднага прецених, че от него точно по-добре да не чакам  :Dormir_13 - emotloader:  

4. Дали ще го разберем или не , зависи най-вече от способността му за изразяване!  ;)
   "Ако един ядрен физик не може да обясни на чистачката на лабораторията с какво точно се занимава , значи самият той не го разбира! " Майкъл Ръдърфорд
   Една доктрина ( и даже един обикновен роман) може да се разкаже  и с  5 млн. думи ,а може и с десетина.. Зависи колко ти е способността да нагнетяваш МАКСИМАЛЕН СМИСЪЛ В МИНИМАЛЕН ОБЕМ ТЕКСТ ! ;)  Да извлечеш есенцията.
Трябва ли да станем химици за да разберем защо ни се е напукал бетонът? или електротехници - за да разберем защо ни е гръмнала платката на компа? Ако попаднем на точният човек, той с две думи понятно ще ни обясни защо на практика това се е случило.. :surpris_23:

5.  Това не е форум за дзен-будизъм, нито за електротехника или авиомоделизъм.. Смешно и гротескно е да влезеш в някой форум само за да афишираш , че си силен в специфична  област.. (Аз за 4 години и 2500 поста да не би да съм намекнал,че разбирам от счетоводни баланси , а другите - не? ) ТОВА ЛИ Е ПРИМЕРЪТ ЗА ПОДРАЖАНИЕ, пред когото ти отдаваш респект , klav  ?  Не знам , аз като влизам в други форуми , то е за да чуя  какво ТЕ ЩЕ МИ КАЖАТ НА МЕН, а не за да им КАЖА НЕЩО АЗ..  ;) Обаче явно "източно одухотворените" имат други приоритети...  ::)

6. Когато някой не казва нищо, но въпреки това друг веднага почва да го аплодира , ме подсеща за едни хора, дето стоят и по цял ден повтарят: "харе кришна" .. Но това е съвсем достатъчно явно  - чул  "харе кришна" и веднага от тълпата се измъква някой, абсолютно убеден , че е разпознал своят събрат..
« Последна редакция: 18-04-2014, 11:55:16 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #15 -: 18-04-2014, 11:59:31 »

Не желая да споря :)
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #16 -: 18-04-2014, 14:52:01 »

Никой не те и  кара ,klav , нито такава е била целта.. :Content_22: Просто няма как да не ми е интересно ( а и ,предполагам,  на останалите :)  )  - във форума има 2599 теми, но ти засвидетелства респект именно  на тази тема от 4 изречения..  -  явно това е  тема-доктрина, мастодонт, Еверест.., най-значимата тема във форума, и затова е от изключителна важност за нас  да изясним:  кое точно я прави такава? Каква епохална  мъдрост, която ние, елементарните днешни хора ( както ти ни наричаш),  не можем да схванем,  се крие в нея?   :surpris_23:
(Не се гъбаркам, видях че си интелигентен човек ,творец със специалност, която високо уважавам, та затова ми е интересно твоето мнение )
« Последна редакция: 18-04-2014, 15:06:58 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #17 -: 18-04-2014, 15:06:38 »

Добре щом ти е интересно а не просто да си опозиция ще ти кажа защо мисля така...
В днешно време повечето хора са обезверени защото светът е пълен с информация и самите те не знаят кое е истина кое не е,и поради това настъпва объркване.Не знаем на какво да вярваме.Хора като Лао,Буда,Ошо и др. са мъдри учители написали свой трактати и векове наред се почитат и помагат на хората да намерят хармония и баланс.Но за да може учението им да ни помогне преди всичко трябва да се преборим именно с това което самия ти си написал с ПРЕДУБЕДЕНОСТТА ни. Днес малцина са онези които са успели да я преборят и да преборят себе си,за това уважавам онези които предлагат и стимулират хората да четат писанията на учители като Лао. :) Надявам се,че успях да отговоря на въпроса ти.
Благодаря за проявения интерес :)
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #18 -: 18-04-2014, 15:21:40 »

Тук си права. А и взех да схващам  :weight_lift: - човекът се отбива  да ни насочи към велики доктрини. Обаче се опитва да ни заинтригува само с две изречения, при това - полуиронични и критични .. Сега виждам , че ти ще можеш да се справиш  много по-добре от него, ако поискаш :)
С две недодялани фрази тези неща не стават. Иначе ще заприличаме на Пена и Вълю:
" Добър ден, Пено"
"Бре , Въльо, ти само с една дума успя да ма склониш "
 tooth
 
« Последна редакция: 18-04-2014, 15:26:43 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

klav

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Дао Дъ Дзин.... ОШО.... Дзен
« Отговор #19 -: 18-04-2014, 16:34:55 »

Радвам се ! Да има го... но аз съм позитивна личност и предпочитам да изтъквам доброто от всяка ситуация :) А относно присмиването... то си е до възпитанието :) или по точно липсата на такова... само единствено човек с много вътрешни проблеми и комплекси се подиграва или надсмива.Разбира се,че всеки има комплекси,идеята е да се борим с тях и да се усъвършенстваме и хармонизираме  всекидневно.
Активен
"Да познаваш другите е мъдрост.
Да познаваш себе си е просветление.
Да управляваш другите изисква сила.
Да управляваш себе си – нужна е мощ."

Дао Дъ Дзин
 

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 21 запитвания.