Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Здравейте всички самоопознаващи се!  (Прочетена 25789 пъти)

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #40 -: 09-07-2014, 11:38:43 »

Но, това е дълга тема.
Ох, хайде и ти като Живко - дълга тема. Ми, дълга да е, нали за това сме тук.
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

veronika

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 129
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #41 -: 09-07-2014, 12:37:57 »

Да и аз искам да науча повече за правилното дишане.
Старая се да дишам коремно, но понякога се хващам, че не е точно така.
Бях чела скоро за дишане по метода Бутейко,
но при него пише, че самото дишане трябва да е повърхностно.

Дишането по "Бутейко" е близко до медитацията - прави се в седнало положение, с изправен гръб, само през носа и в състояние на пълен покой. Мускулатурата е максимално отпусната, ръцете "лежат" върху бедрата и човек трябва да е концентриран единствено върху вдишването и издишването така, че да чувства лек, но поносим задух. Т.е. да е на ръба между недостига на кислород и поемането на минималното необходимо количество кислород. Най-лесно се обяснява на деца с асоциацията за мишка, която се крие от котката и не трябва да й се чува дори дишането. Защото дишането по "Бутейко" не трябва да се вижда и да се чува - не трябва да има нито звук, нито видими признаци като повдигане на гърди или издуване на корема при вдишване.

Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #42 -: 09-07-2014, 15:18:59 »

Да, дишането по Бутейко има за цел за известен период от време да създаде среда с увеличено количество на въглероден двуокис - в тялото ни. Според скромното ми мнение това е добре и има лечебно въздействие при определени състояния на това тяло... Заедно с неизхвърляне на СО2, при повърхностно дишане ние не изхвърляме и водни пари, и, много важно, онези малки количества силно вредни молекули, от които безценните ни тела се очистват дишайки... Така че, според мен, Бутейко - при желание да се постигнат посочените от него лечебни резултати. В никакъв случай - постоянно.
А методът, доколкото съм го разбрал, на хата(хатха) йога, който те препоръчват за постоянно, се различава значително:
1. Пълно издишване - първо с корема, после с гърдите и накрая - с раменете.
2. Вдишване:
2.1. Мускулите под пъпа остават леко стегнати; вдишвайки с диафрагма издуваме областта над пъпа, като се надуе тя, разтваряме гърдите, след това, още мааалко - с раменете. С най-бавното възможно темпо, което НЕ води до задъхване.
2.2. Издишване - по същия ред - корем - гърди-рамене; то е около 2 пъти по-дълго от вдишването.
2.1. и 2.2. изпълнявам 3-6 пъти.
2.3. Вдишвам с целия корем, след това - с гърдите, след това - раменете. Отново с най-бавното възможно темпо, което не води до задъхване и - през носа (при подготовка за гмуркане - през шнорхел).
Тези два подцикъла редувам с приблизително еднаква продължителност.

Този тип дишане се опитвам да правя колкото мога по-често и по-продължително - през целия ден... Издишването обикновено е 2 пъти по-продължително от двата вида вдишване. Очевидно трябва да избягвам да говоря, ако искам да поддържам добър ритъм, ;D което е трудно...
Вечер, преди заспиване, задържам вдишания въздух -време равно на времето за вдишване и ... постепенно се унасям...
А какво точно се случва в кои органи и системи, лечебно и пр. въздействия - това е за няколко дисертации.

... А Живко, как набавяш натрий, хлор, как поддържаш осмотичното налягане (0,009%), как осигуряваш електропроводимост и алкалност в желаните стойности, как работи тялото, душата и духът без сол??  ::)  :Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #43 -: 09-07-2014, 15:46:46 »

Натрий и вс останало го има в зеленчуците,плодовете и в др веге храни.Не ходя да се изследвам,скоро ще навърша 51,а се чувствам както бях на 18 :).Това ми стига.Сега със слънцето губя апетит,намалям храната,теглото се задържа,енергия бол,настроение превъзходно,радвам се на всяка измината минута.Не е важно колко ще живея,искам да е все така :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #44 -: 09-07-2014, 17:40:21 »

Да, разбира се, Главният Разпределител има единствен думата колко точно ще бъдем - тук. Но пък ние можем да изберем - да живеем здрави, или - да се оплакваме и надяваме, че някой друг ще ни "оправи"... ;)
Хм, да разбирам ли, че не приемаш зехтин, маслини...? :essen:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #45 -: 09-07-2014, 20:22:22 »

Да, разбира се, Главният Разпределител има единствен думата колко точно ще бъдем - тук. Но пък ние можем да изберем - да живеем здрави, или - да се оплакваме и надяваме, че някой друг ще ни "оправи"... ;)
Хм, да разбирам ли, че не приемаш зехтин, маслини...? :essen:
Не,нищо обработено,не посещавам магазини :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #46 -: 10-07-2014, 06:59:11 »

Клавиатурата ми отказа,пиша с вградената-мъка :)
Накратко:като навърших 40 реших да откажа месото,после хляба,млечните и т.н. до днес.
Подробности:skype:zhivko6
FB: Zhivko Nikolov
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #47 -: 10-07-2014, 07:45:13 »

Откажи и фейсбук. Той е не по-малко отровен отколкото месо този млечните.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #48 -: 10-07-2014, 08:08:45 »

Откажи и фейсбук. Той е не по-малко отровен отколкото месо този млечните.
Прав сте,но аз го ползувам за контакт с малкото ми близки. :)
Благодаря.
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #49 -: 10-07-2014, 11:26:15 »

 zhivko, ако е удобно би ли описал храните,които консумираш! И откъде си ги набавяш? Не се ли страхуваш от широко разпостранената в храните химия? ???
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #50 -: 10-07-2014, 12:59:47 »

zhivko, ако е удобно би ли описал храните,които консумираш! И откъде си ги набавяш? Не се ли страхуваш от широко разпостранената в храните химия? ???
Да,но в града няма избор,старая се да купувам плод и зеленчук от производители,но и там не е сигурно.
Обстоятелствата ме задържат още малко тук.Един слънцеяд ми каза,че храната му е 15% от дн. доза.
Следвам йога:сурово,ако не може-на пара.Бях 6 мес веган,но преминах рязко и с ниско тегло,2-разово хранене.Станах 49кг/182,5см :).Върнах се на стария режим, за 10д качих на 57 и постепенно намалявам храната.Всъщност тя и така е оскъдна.Теглото се запазва.
Сутрин:1/2 ч.ч овесени ядки,6 фурми,2с.л. стафиди,1 плод,10-15 фъстъка,15 бадема,1 ч.л. тикв.семе,1 ч.л. ленено.
Обед:80-100гр каф.ориз на пара,10-15 фъст.,5 ореха,3 с.л. покълнал слънчоглед,салата с 2 ср. дом,1/2 тиквичка,малко зеле,1 морков малък,много магданоз и кервиз.
Др.дни сменям ориза с елда,просо,лимец,леща,грах и т.п.
Ранна вечеря(16ч):2 плода.
 :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #51 -: 10-07-2014, 14:38:48 »

Менюто ми се струва страхотно. :Content_14:
А някакви изследвания правиш ли? Интересна ми е темата за калция и желязото.Желязото-може би от червеното цвекло,но калция откъде??? :peperudi:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #52 -: 10-07-2014, 16:02:39 »

Менюто ми се струва страхотно. :Content_14:
А някакви изследвания правиш ли? Интересна ми е темата за калция и желязото.Желязото-може би от червеното цвекло,но калция откъде??? :peperudi:
Не.Калций има в мн. продукти,напр. сусам виж в Нет-а,желязо също,стафиди,фурми,гречка и куп др.Но те не само се консумират,трябва и да се усвоят :)Темата е дълга,има доста компетентни люде във форума,аз не съм от многознаещите,а и без клавиатура съм :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #54 -: 11-07-2014, 16:21:26 »

За които не са го гледали:
http://www.youtube.com/watch?v=PuDVE2TMErw
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #55 -: 14-07-2014, 20:35:38 »

Бях 6 мес веган,но преминах рязко и с ниско тегло,2-разово хранене.Станах 49кг/182,5см :).Върнах се на стария режим, за 10д качих на 57 и постепенно намалявам храната.Всъщност тя и така е оскъдна.Теглото се запазва.

   Здрасти, съдържанието пред формата а :), теглото нямали да е по-добре да е друго, виждал съм се 62кг/174, 72кг/174, текущо 67/174, но как би изглеждало 49/182 та дори и 59/182  направо незнам :o ?

Сутрин:1/2 ч.ч овесени ядки,6 фурми,2с.л. стафиди,1 плод,10-15 фъстъка,15 бадема,1 ч.л. тикв.семе,1 ч.л. ленено.
Обед:80-100гр каф.ориз на пара,10-15 фъст.,5 ореха,3 с.л. покълнал слънчоглед,салата с 2 ср. дом,1/2 тиквичка,малко зеле,1 морков малък,много магданоз и кервиз.
Др.дни сменям ориза с елда,просо,лимец,леща,грах и т.п.
Ранна вечеря(16ч):2 плода.
 :)

   Има ли някаква по-специална зависимост при избора на храните които приемаш, ядките в частност-вкус, цвят, форма.. ,защо тези и по-толко ?  :)
   
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #56 -: 15-07-2014, 06:19:31 »

Бях 6 мес веган,но преминах рязко и с ниско тегло,2-разово хранене.Станах 49кг/182,5см :).Върнах се на стария режим, за 10д качих на 57 и постепенно намалявам храната.Всъщност тя и така е оскъдна.Теглото се запазва.

   Здрасти, съдържанието пред формата а :), теглото нямали да е по-добре да е друго, виждал съм се 62кг/174, 72кг/174, текущо 67/174, но как би изглеждало 49/182 та дори и 59/182  направо незнам :o ?

Сутрин:1/2 ч.ч овесени ядки,6 фурми,2с.л. стафиди,1 плод,10-15 фъстъка,15 бадема,1 ч.л. тикв.семе,1 ч.л. ленено.
Обед:80-100гр каф.ориз на пара,10-15 фъст.,5 ореха,3 с.л. покълнал слънчоглед,салата с 2 ср. дом,1/2 тиквичка,малко зеле,1 морков малък,много магданоз и кервиз.
Др.дни сменям ориза с елда,просо,лимец,леща,грах и т.п.
Ранна вечеря(16ч):2 плода.
 :)

   Има ли някаква по-специална зависимост при избора на храните които приемаш, ядките в частност-вкус, цвят, форма.. ,защо тези и по-толко ?  :)
   
На вкус и цвет товарищи нет.Cheers! :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #57 -: 15-07-2014, 10:04:16 »

49кг/182,5см :)

Леле, Живко, да те сгъна като дърводелски метър и да си те нося в чантата.   :o
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #58 -: 15-07-2014, 11:42:10 »

 :)
49кг/182,5см :)

Леле, Живко, да те сгъна като дърводелски метър и да си те нося в чантата.   :o
:)
Кокалът ми е тънък.
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Здравейте всички самоопознаващи се!
« Отговор #59 -: 15-07-2014, 12:16:09 »

Живко аз имам един друг въпрос, свързан с работата.
Предполагам, че се занимаваш с нещо. Имаш ли сили за тежка физическа дейност :weight_lift: или по-скоро е лека или е умствена такава?
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.
 

Страницата е създадена за 0.108 секунди с 22 запитвания.