Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Нужно количество храна на ден  (Прочетена 10538 пъти)

Кристияна

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте, на всички загрижени за личното си здраве и това на планетата!
Казвам се Кристияна на 26год., живея и работя в Мадрид и милея по родината ни!
Интересувам се от природосъобразно хранене и духовно равновесие и израстване. Имах известни проблеми с храненето в градските условия, но напоследък откривам хармонията за себе си и резултатът е на лице.
Вегетарианка съм от около 7 години, но не съм суровоядка или абсолютен веган, въпреки че основната ми храна се състои от сурови плодове и зеленчуци. Ям мед, пълнозърнест хляб, а лещичка и печени картофки са чи от любимите селско манджички, кото хапвам от време на време. Общо взето слушам повика на организма си, но поставих тази тема, защото покрай толкова много четене на информация и желанието на ума да прави всичко перфектно взех да се обърквам.
Знам, че количеството храна е индивидуално за всеки, но може ли да споделите какво е мнението ви за за необходимото количество храна на ден?
Много ми допадат съветите на великата Лидия Коеачева и благодарение на тях се чувствам много по-добре, възвръщайки фигурата си и здравето си.
Моето ежедневие протича в работа на крак между 7 и 8 часа на ден. В момента теглото ми е 53-4 кг на 170см ръст. Не обичам да закусвам нищо друго освен чай или любимото ми кафе ( това е друга тема, но за мен натуралното кафе в умерени количества не е вредно, а дори полезно ) и евентуално в по-късен мас някой плод. На обяд обикновено предпочитам да започна се плодове и да продължа или с овесени ядки със сушени плодове и някоя друга ядка, или с пълнозърнест хляб намазан с тахан с мед, или с филийки с авокадо и зехтин, а понякога малка салатка с малко хляб, ориз, елда или нещо от сорта. Вечерята за мене е моментът за спокойно хранене и обикновено се състои от салата, хляб, тофу или някакви топлинно обработени зеленчуци придружени с малко пресни и хляб, ориз, елда, и т.н. или манджичка с хлебче. Понякога си подслаждам след това с мед, тахан с мед или няколко фурми.
Та въпросът ми е как ви се струва този дневен порцион? Много ли е?
Между  храненията вече протичат за мене доста по-спокойно и нямам нужда да ям нещо, освен понякога някой плод. В този случай понякога ми се прияждат бисквитки, но домашни пълнозърнести без захар, а със сушени плодове и рожков или ябълков концентрат или пък някоя сурова сладка ей-така с кафенцето, но понеже не знам кога и дали е удачно да си угаждам с това, не го правя или ако го правя то е, замествайки част от обяда с тези удоволствия.
Та, изкажете се вие
Активен

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #1 -: 21-08-2014, 20:57:06 »

Храни се докато се наситиш без да ти става тежко и мудно след това.
Аз някои дни мога да излапам 2 каси храна, а други от половин банан ми е ставало тежко.
Слушай тялото си, а не философи.  :)
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #2 -: 21-08-2014, 21:44:05 »

Кристияна, ти си на 26, а толкова си направила по пътя към себе си. В живота ни има два периода. В първия се развиват и насищат сетивата. Там изявата е навън и егото е господар. Във втория, след прилично себеосъзнаване, започва истинският път навътре в нас, там където е скрита магията на тази вселена. Четенето на чужди мисли е необходимо в началото. От един момент нататък, те объркват търсещият и го отклоняват. Не се тревожи колко ядеш. Подреди си главата. Там се случват нещата. Както казва Гьоте " Вътрешното става външно." Успех ти желая.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #3 -: 21-08-2014, 22:40:08 »

Има един лесен начин да определиш необходимото количество, а именно стомахът ти да е пълен. В различните моменти количеството ще е различно в зависимост от потребностите на организма /телата ни са перфектни в това отношение/. Друг е въпросът според мен. Обърни внимание на различните комбинации от храни, които поглъщаш при едно ядене. Когато при пълен стомах имаш някакъв вид неразположение се замисли върху две неща: първо - качеството на храните /продуктите/ и второ - комбинирането на храните. При перфектното хранене няма неприятни усещания след запълване капацитета на стомаха и след кратка почивка /не повече от час/ си в състояние да натоварваш тялото си без проблеми. Готова рецепта няма да получиш, а и не ти трябва. Желая ти успех!
Активен

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #4 -: 22-08-2014, 11:24:34 »

^ 1 час почивка от храненето ли?  :o
Активен

Кристияна

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #5 -: 22-08-2014, 21:08:16 »

Благодаря за отзивите, мили хора!
Мисля, че Тихия ми отговори много подходящо за мен!
Не си падам по форумите и не знам и как изобщо пуснах темата, но исках да видя и други мнения на хора, които търсят и се стремят към по-чистото. Та виждам, че има мили и отзивчиви хора  :love_028:
Благодаря!  :flowers2:
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #6 -: 29-08-2014, 10:19:00 »

Ми, ето още малко:
За всеки човек отговорите на тези въпроси са различни - в различно време.

Например за мен в началото беше важно да се науча да дъвча. Много трудна задача, като я почвам на възраст 45-48. Отне ми ...10 години. (Изходното ми състояние беше възможното най-грешно..)
Втората трудност беше да се науча, че "нахранен" изобщо не означава ясно усещане за препълнен стомах... И да спра да приемам храна, когато ми е съвсем ясно, че бих могъл да погълна още толкова...
Третата беше да се постарая сериозно да съчетавам храните както научих, че е по-добре, а не - всичко, каквото има.
Следващата беше - никога не ям, ако не съм гладен. И т.н.  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #7 -: 29-08-2014, 21:01:20 »

Ми, ето още малко:
За всеки човек отговорите на тези въпроси са различни - в различно време.

Например за мен в началото беше важно да се науча да дъвча. Много трудна задача, като я почвам на възраст 45-48. Отне ми ...10 години. (Изходното ми състояние беше възможното най-грешно..)
Втората трудност беше да се науча, че "нахранен" изобщо не означава ясно усещане за препълнен стомах... И да спра да приемам храна, когато ми е съвсем ясно, че бих могъл да погълна още толкова...
Третата беше да се постарая сериозно да съчетавам храните както научих, че е по-добре, а не - всичко, каквото има.
Следващата беше - никога не ям, ако не съм гладен. И т.н.  :)

Точно в тези ти думи е разковничето за толкова много неща..

"Всички болести започват в червата”.
- Хипократ
Активен
Stay Hungry Stay Foolish

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #8 -: 30-08-2014, 16:49:22 »

Има един лесен начин да определиш необходимото количество, а именно стомахът ти да е пълен. В различните моменти количеството ще е различно в зависимост от потребностите на организма /телата ни са перфектни в това отношение/. Друг е въпросът според мен. Обърни внимание на различните комбинации от храни, които поглъщаш при едно ядене. Когато при пълен стомах имаш някакъв вид неразположение се замисли върху две неща: първо - качеството на храните /продуктите/ и второ - комбинирането на храните. При перфектното хранене няма неприятни усещания след запълване капацитета на стомаха и след кратка почивка /не повече от час/ си в състояние да натоварваш тялото си без проблеми. Готова рецепта няма да получиш, а и не ти трябва. Желая ти успех!
Значи казваш, че стомаха трябва да се пълни докрай? Това да не би да е някаква шега? Аз се чудя как да държа моят почти празен, а ти съветваш да се пълни до откат:). Любопитно ми е не ти ли става тежко при пълен стомах? Представи си само, що материал, ще произведеш от всичкото количество.
Активен

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #9 -: 30-08-2014, 19:12:37 »

DeNiro, пълен стомах според твоите представи вероятно означава да пращи „по шевовете”. Според моите обаче този момент настъпва когато човек се е нахранил, без да изпитва след това каквото и да било неразположение. Наличието на неприятни усещания след храна може да се дължи на една или много причини. Може да е от неподходящо комбиниране на храни /напр. пъпеш + зеле, независимо колко са полезни поотделно/. Правиш ли разлика между пълен и препълнен стомах? Ако не - възприел си най-добрата тактика с поддържането на минимално количество храна в стомаха. Неудобното в случая е, че трябва по-често да се храниш.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #10 -: 30-08-2014, 21:20:47 »

И тук също  си има тънкости  ;)
Универсалните препоръки като  "да станеш полугладен от масата"  са си леко недомислие .. ( Или в най-добрият случай - формулирани  от някой ,който мислил, но не знаел   ;D )
Вата-хората не могат, а и не бива да остават "полугладни" . Яде се до насищане ( без преяждане). Ако се яде бавно и без лоши комбинации, организмът сам ти показва.  Ако останат полугладни, с техния бърз метаболизъм след час и половина пак ще търсят храна и така ще им се получи , че трябва да се хранят по 9 пъти на ден  tooth
Което е доста вредно. Физиологично трябва да има  поне 4 часа м-у храненията ( д-р кмн, изследовател и  натуропат Г. Шаталова)  Следователно , мантрата, която спяват макдоналдизираните медици -  "често хранене по малко" е абсурд! 3 пъти е оптимално, вата може и 4 , но за кафа е най-добре 2 , като вечерното мамбане или се пропуска, или е само някой плод.
 ( По времето на Платон са смятали по-честото от дву-разовото хранене за супер просташко  tooth )
Ако се пият фрешове м-у храненията , гладът е доста скромен, прекрасно се хармонизира и не преяждаш.
А количеството храна зависи от много фактори. Една 75 годишна, 50 килограмова женица, ( активна потребителка на латино-сериали) може ли да има порцията на  един 24 г. , 90 кг юнак ?  ( особено ако се връща от успешна аудиенция при две сервитьорки от коктейл бар  tooth )    
« Последна редакция: 30-08-2014, 21:45:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #11 -: 31-08-2014, 08:56:32 »

DeNiro, пълен стомах според твоите представи вероятно означава да пращи „по шевовете”. Правиш ли разлика между пълен и препълнен стомах?
Според моите представи Евгени, границата между пълен и препълнен стомах е размита. Ако границата между двте понятия е изчезването на апетита, то това е доста манипулативно явление. Ако се храня бавно с безвкусна храна, апетита ми ще изчезне след поглъщаненето на изключително малко количество, но ако употребявам много вкусна храна в това число и растителна, особено пък и допълнително овкусена с мазнини, оцет, сол, захар и прочие, ще погълна количество до десетки пъти повече докато утоля апетита си. За мен проблема с храненето, изцяло опира до вкусната храна. няма начин да съм много гладен и да не прекаля с употребата на вкусна храна. За мен вкусната храна = преяждане. Под преяждане визирам дори и една хапка повече в сравнение със случая в който, ще употребя безвкусна храна от растителен произход, без добавени овкусители. Разбира се всичко казано дотук изразява моите лични убеждения и отношение към храната.
Поздрави
« Последна редакция: 31-08-2014, 09:13:49 от DeNiro »
Активен

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #12 -: 31-08-2014, 09:12:41 »

DeNiro, пълен стомах според твоите представи вероятно означава да пращи „по шевовете”. Правиш ли разлика между пълен и препълнен стомах?
Според моите представи Евгени, границата между пълен и препълнен стомах е размита. Ако границата между двте понятия е изчезването на апетита, то това е доста манипулативно явление. Ако се храниш бавно с безвкусна храна, апетита ти ще изчезне след поглъщаненето на изключително малко количество, но ако употребяваш много вкусна храна в това число и растителна, особено пък и допълнително овкусена с мазнини, оцет, сол, захар и прочие, ще погълнеш количество до десетки пъти повече докато утолиш апетита си. За мен проблема с храненето, изцяло опира до вкусната храна. Няма как много гладен човек да не прекали с употребата на вкусна храна. Никой не може да победи апетита навреме докато поглъща вкусна храна. Това е като да победиш природата си...невъзможно. Вкусна храна = преяждане. Под преяждане визирам дори и една хапка повече в сравнение със случая в който, ще употребиш безвкусна храна от растителен произход, без добавени овкусители.
Поздрави

Така е, абсолютно съм съгласна с теб, но пък отказвам да прекарам живота си в броене на калории и ограничения.
Мисля че разделното хранене, наблягането на плодове и зеленчуци + бавното им сдъвкване са пре достатъчен начин да се усетим бързо задоволени.. нахранени.
Дори и да прекалим с някоя салата, то тя ще се преработи сравнително бързо в сравнение с каквато и да е друга храна.
(Ама чуйте ме само: "Дори и да прекалим с някоя салата" пълни щуротии  tooth )
То ако ми се наложи да се ограничавам и от салатите... вече на болестно състояние започва да прилича това.
Активен
Stay Hungry Stay Foolish

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #13 -: 31-08-2014, 09:22:20 »

DeNiro, пълен стомах според твоите представи вероятно означава да пращи „по шевовете”. Правиш ли разлика между пълен и препълнен стомах?
Според моите представи Евгени, границата между пълен и препълнен стомах е размита. Ако границата между двте понятия е изчезването на апетита, то това е доста манипулативно явление. Ако се храниш бавно с безвкусна храна, апетита ти ще изчезне след поглъщаненето на изключително малко количество, но ако употребяваш много вкусна храна в това число и растителна, особено пък и допълнително овкусена с мазнини, оцет, сол, захар и прочие, ще погълнеш количество до десетки пъти повече докато утолиш апетита си. За мен проблема с храненето, изцяло опира до вкусната храна. Няма как много гладен човек да не прекали с употребата на вкусна храна. Никой не може да победи апетита навреме докато поглъща вкусна храна. Това е като да победиш природата си...невъзможно. Вкусна храна = преяждане. Под преяждане визирам дори и една хапка повече в сравнение със случая в който, ще употребиш безвкусна храна от растителен произход, без добавени овкусители.
Поздрави

Така е, абсолютно съм съгласна с теб, но пък отказвам да прекарам живота си в броене на калории и ограничения.
Мисля че разделното хранене, наблягането на плодове и зеленчуци + бавното им сдъвкване са пре достатъчен начин да се усетим бързо задоволени.. нахранени.
Дори и да прекалим с някоя салата, то тя ще се преработи сравнително бързо в сравнение с каквато и да е друга храна.
(Ама чуйте ме само: "Дори и да прекалим с някоя салата" пълни щуротии  tooth )
То ако ми се наложи да се ограничавам и от салатите... вече на болестно състояние започва да прилича това.

Добро утро,
редактирах си текста докато си отговорила, но смисъла си остава същият така или иначе. Съгласен съм с теб, че калориите не теябва да се броят. Никога не съм пресмятал калории и не смятам да го правя. За себе си съм открил много лесен начин да не преяждам, а именно като не се обграждам с вкусна храна.
Активен

Daniella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 164
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #14 -: 31-08-2014, 09:33:00 »

Добро Утро и на теб ДеНиро  :Content_22:
Хубаво е че си му намерил начина.. думите ти ми действат повече от вдъхновяващо!  :fluretaa:
Аз, за да не се изкушавам да си сготвя нещо, започнах "разчистване" на тенджери и тигани.
Дори и готварската си печка "зазимих" днес.
Пълен бойкот на готвените храни обявявам!  :angel:
Активен
Stay Hungry Stay Foolish

съншине :3

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #15 -: 31-08-2014, 10:40:26 »

Най-сигурния начин да не се преяжда започва със спирането на солта. Тя изгаря вкусовите рецептори в устната кухина и ни кара да искаме още, и още. Аз когато употребявах сол за да се нахраня ми беше нужно нещо от сорта на: 200гр. ризото със зеленчуци + огромна салата. След спирането на солта това количество се намали на 1/4. Хубавото, е че за 2 седмици се обновяват рецепторите и нуждата от сол спира. Дори след такъв период, ако се опита салата поръсена с една щипка сол напр. се появява ужасно усещане на горене в устата.
« Последна редакция: 31-08-2014, 10:45:16 от съншине :3 »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #16 -: 31-08-2014, 11:10:06 »

Ааа, още  ;): Нали всички си спомняме една от препоръките на Учителя при постенето с лимец, орехи и ябълки? Дъвчене 99 пъти - всяка хапка. Дори и голяма да е хапката (както аз обичам), старателното сдъвкване 99 пъти произвежда много големи количества слюнка и значително, дори решително променя качеството на процеса хранене и степента на усвояване - в наша полза. Такова дъвчене:
- засища психологически повече;
- улеснява работата на следващите органи от храносмилателната система;
- намалява образуването  на газове, дори от значително преторени храни;
- изисква да не говорим докато дъвчем;
- като не говорим, много по-лесно можем да благодарим на Природата, че ни е дарила с тази храна, а и на самата храна, че ще възстанови нашите сили.
 Такова дъвчене е трудно постижимо, но щом аз успях да се науча, значи всеки друг може... :Appetit_17:
Тогава и общото ни настроение става по-ведро, спокойствието се разпростира дори около нас... и въпросът колко точно да е натъпкан или претъпкан стомаха ми, не стои!
Вече става ясно, че дъвченето е част от една цялостна култура на хранене, която, отново, всички можем да (до)изградим.
Съществена трудност в прилагането на тези "насоки" срещаме, когато по уж външни за нас причини, пристъпваме към хранене със силно понижени нива на кръвна захар, често дори сме разтреперени от това. Тогава лапаме и гълтаме без да мислим изобщо...
Най-лесно такова обновление, промяна в навиците, култура и пр., се получава при/след продължително въздържане от храна + упражнения.
Наздраве на всички!  :essen:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

sabrina

  • Гост
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #17 -: 12-01-2015, 15:44:14 »

за съжаление,  в нашият забързания свят е много трудно да спазваш режими на хранене. късметлия е този, който успява бавно да се храни и да включва всички необходими витамини, минерали и др. в храненето си. Радвам се и оценявам, че аз съм една от тези късметлии.  :peperudi: сутрин закусвам с овесени ядки, на обяд по-питателни супи(старая се, да са богати на витамини) и вечер салатка.  между храненията мога да изям някакъв плод. Перфектно си се чувствам с такъв режим.  :)
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #18 -: 14-01-2015, 15:59:22 »

От известно време съм свободен и започнах отново да се срещам с жени.
Между тях има и всеядни и вегетарианки.
Прави ми впечатление, че всичките вегетарианки(3 на брой) бяха доста закръглени. Едната беше почти барбаронка.
Някои от тях твърдят, че не ядат месо от детство, други от 7-8 години.
Чудно ми е какво ядат и по колко, че са се оформили така ??? .
Ако не ми беше неудобно щях да ги питам...
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 88
Re:Нужно количество храна на ден
« Отговор #19 -: 14-01-2015, 17:09:36 »

Андрей, попитай ги деликатно колко и какви изделия от брашно и/или рафинирана захар консумират. Може би там ще намериш отговора на въпроса, който те гложди.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.093 секунди с 22 запитвания.