Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Още един йога  (Прочетена 9737 пъти)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Още един йога
« -: 20-11-2009, 18:16:22 »

Здравейте и от мен!
Радвам се, че намирам толкова много привърженици на здравословния начин на живот и в частност хранене.
Казвам се Виктор, на 36 и от 1991 се занимавам с йога а от лятото на 92-ра спрях месото.
Тъй като го спрях от раз (с мисълта "да видя как е") ама видях, че е по-добре първите няколко месеца бях постоянно гладен (докато храносмилателната система се пренастрои).
Около 8 или 10 години бях пълен вегетарианец (никакви млечни продукти, яйца и риба) та дори бях спрял и мазнините за някакъв период от време.
Сега съм непълен вегетарианец - понякога си правя коприва с яйца, за млечните продукти съм се уверил, че създават много слуз и последния път като консумирах сирене (беше през лятото) на другия ден виждах леко замъглено.
Привърженик съм на суроводството - цяло лято на салати, ама като дойде зима не мога да консумирам ориза и картофите сурови.
По отношение на храненето съм си изработил правила (осъзната необходимост) :
-Разделно хранене - никога не застъпвам 2 различни менюта
-Готвя си само толкова колкото ще изям - като изстине храната си губи вкуса и става тамастична
-Поне половин час след хранене (а обикновенно доста повече) не пия течности, въпреки, че в класическите произведения за йога е писано : стомаха да е пълен до половината с храна, 1/4 вода, и останалата 1/4 от обема предложи на Шива т.е. празна
-Не пия напитки с кофеин или подсладители.
-Избягвам сладки неща - освен плодове и мед

сега работя върху спирането на солта - намалил съм я дотолкова, че по време на грипа нямах втрисане и температура.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Още един йога
« Отговор #1 -: 20-11-2009, 18:37:57 »

Здравей,аз съм прохождащ в йога,но имам мерак :D Радвам се че още един съмишленик се присъединява :love_028:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Още един йога
« Отговор #2 -: 20-11-2009, 18:39:12 »

Здравей!Ти си напред с материала.Ще черпим опит.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #3 -: 20-11-2009, 19:24:27 »

Ще се радвам ако мога да помогна на някой да види тази древна система в истинския и замисъл.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

attractive`

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
Re:Още един йога
« Отговор #4 -: 20-11-2009, 19:54:06 »

А от къде си? Ако си от София - къде ходиш на йога? :)  :bleh
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #5 -: 20-11-2009, 21:15:47 »

А от къде си? Ако си от София - къде ходиш на йога? :)  :bleh
От Плевен съм (засега). Практикувам у дома  ;)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Още един йога
« Отговор #6 -: 20-11-2009, 21:18:15 »

Здравей злояде  ;D 
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Още един йога
« Отговор #7 -: 21-11-2009, 00:33:16 »

Здравей, Zloqd и аз много се радвам, че се увеличаваме.
Бенато, то и аз май ще си остана прохождащ йога :D. Нещо не ми се тренира тея дни. Но и аз имам мерак. То мераклиите били повече от китайците, нали знаеш ;)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #8 -: 21-11-2009, 14:50:39 »

Здравейте Даниела,Val!
Щом има мерак все някога ще стане.
Val, като начало можеш да започнеш с по-просто нещо - всеки ден си задавай въпроса какво ти се прави днес и ако случайно усетиш, че ти се тренира не чакай втора покана - направи си някои по-леки и мързеливи асани колкото веднъж да излъжеш навиците.
Ако пропуснеш момента ще дойде нова вълна мързел и пак ще трябва да чакаш.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Още един йога
« Отговор #9 -: 21-11-2009, 15:34:44 »

Както се казва - ако ти се проработи.....седни малко....и ще ти мине  :Content_4 - emotloader:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Още един йога
« Отговор #10 -: 23-11-2009, 08:56:17 »

 :kisss:Хай добре дошъл и на тебе от мене- бабата на форума!Хейййййййй, ще ни  се увеличи мъжката аудитория, мож и на баба да и излезе късметът, че от тия младите и засуканините, пък и усмихнати, пък и какви готвачки са...аз останах на опашката... с годините, с мързела... :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #11 -: 23-11-2009, 19:35:57 »

:kisss:Хай добре дошъл и на тебе от мене- бабата на форума!Хейййййййй, ще ни  се увеличи мъжката аудитория, мож и на баба да и излезе късметът, че от тия младите и засуканините, пък и усмихнати, пък и какви готвачки са...аз останах на опашката... с годините, с мързела... :heart_2:
Здравей и на теб! То и аз натам съм я подкарал ама не от мързел или липса на време а просто не съм я срещнал още.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Още един йога
« Отговор #12 -: 23-11-2009, 21:49:16 »

Добре дошъл, Злояд!
Защо си се кръстил така? Разкажи какво си похапваш ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #13 -: 23-11-2009, 22:11:24 »

Здравей Петко! Най-сетне се запознахме и с тебе.
Злояд съм, защото преди да започна да използвам даден продукт първо проучвам каква е вероятноста да бъде некачествен и в резултат по-скоро оставам полугладен отколкото на ментета.
Миналата година така бях спрял олиото за няколко месеца, заради украинското олио дето беше примесено с минерални масла, за да е конкурентноспособно и въпреки всичко попадна в Гърция (страна от ЕС), а след още няколко месеца се пусна информация, че от Гърция била внесена цистерна с такова замърсено олио - та спрях докато се изконсумира и пуснат от новата реколта, а междувременно карах на зехтин (ама трудно се свиква с вкуса му).
Също така навремето си взимах най-хубавите пърленки от една фурна дето я държаха едни дъновисти - докато един ден намерих 2 хлебарки в един и същи хляб. Така доста пъти съм спирал и хляба, а черен не смея и да си купя, защото обикновено го правят с бяло брашно и боя за сладки или утайка от кафе.
Също така и хранителните ми навици не са много за пред "цивилизовани" хора - много пъти колежки ми се сърдят, че съм им отказал почерпка (от тяхна страна), когато вече съм се нахранил.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Още един йога
« Отговор #14 -: 23-11-2009, 22:19:15 »

Да, разбирам. Аз олио не ям, откакто започнах да се занимавам с йога и преминах на суровоядство. Зехтинът пък си ми хареса и даже понякога се отпускам и си дръпвам няколко глътки от шишето направо :Appetit_17: :Appetit_17: :whistling2 - emotloader: :Confus_3:
Но ти не отговори на втория ми въпрос, относно сегашното ти меню ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #15 -: 23-11-2009, 22:54:13 »

Обикновено започвам деня с някакъв плод (сега са райски ябълки до изчерпване на наличните после киви). Имаше един период през есента в които на полето вече нямаше домати, та тогава и закуската ми беше салата (да не станат зян).
На работата пак си нося плодове - според сезона: в началото на годината карам на ябълки горе-долу до пролетта, след това има един кратък период с две храниния дневно докато станат черешите, дудите, джанките, като извадят пресните картофи си взимам задушени картофи "по селски" или по-рядко "боб по родопски", защото не знам с колко нишесте е тази лютеница дето я слагат. Есента е грозде.  В момента си нося гулия на работата.
Вечерята - зимно време задушавам картофи или си готвя ориз и задължително им добавям кисело зеле ( макар, че за киселото зеле могат да се чуят и лоши коментари).
В момента менюто ми за вечеря се състои от тези зимнини, дето май няма да изкарат до зимата.
Понякога преди закуска си разделяме с майка ми и сестра ми по едно авокадо за смазка на ставите ( преди няколко години ми оперираха менискуса и това много ми помага иначе се случваше ставата да се трие на сухо)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Още един йога
« Отговор #16 -: 06-12-2009, 23:58:34 »

Не знаех къде да постна това, но тъй като тук се навъртат йоги,  на които от вас им е познат Свами Сатянанда Сарасвати, да ви кажа, че е ...напуснал физическото си тяло...окончателно..
Активен

еsti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Още един йога
« Отговор #17 -: 13-12-2009, 13:59:29 »

Кофти!
Активен
Най трудната победа, е победата над себе си!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Още един йога
« Отговор #18 -: 14-12-2009, 00:00:49 »

Кофти е за нас.
 Но ако един йога е достатъчно напреднал може в момента на окончателно напускане на физическото тяло да постигне овобождение или поне да прекара в медитация следващите няколко века или хилядолетия.
А има и йоги, които ни помагат от отвъдното.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Още един йога
« Отговор #19 -: 24-01-2010, 18:33:08 »

Здравей, Злояд
До колкото чух моята учителка по йога се храни по Аюрведа. Скоро прочетох две книги с такава насоченост и определих типа на моята доша. Там пише, че Аюрведа, йога и пранаяма са дълбоко свързани. Не знам вие, които практикувате йога на какво мнение сте по въпроса за взаимовръзката на нещата, но на мен ми се струват логично добре свързани...
Относно различните техники за контрол на ума и някой ден медитация :) от книжки ли да се интересувам или да потърся някой човек или йога клуб, който да посещавам? Метода с осмислянето, на това което мислим ми се струва по- интересен, май, защото аз по- принцип си задавам въпроса, защо обръщам внимание на някои неща, които не си струват въобще
Активен
 

Страницата е създадена за 0.146 секунди с 22 запитвания.