Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Споделено меню...за здравословно хранене  (Прочетена 4622 пъти)

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200

Всички чудесно знаем кои са суперхраните, за полезността на зеленчуците и плодовете, за правилото за несемсването им и още и още.... Но тема за това с какво всъщост се храним си нямаме. За това реших да споделя менюто си , а ако вие решите споделете вашето, по мое мнение ще е от полза за всички  :essen:

Закуска.едно от следните ..
-чаша топла вода (със или без лимон)
-3-4 сурови пъдпъдъчи жълтъка
-накисната чия с мед и канела.
-1 ч.л пчелен прашец

Обяд (около 12.00-13.00)
Салата от зеленчуци основно сезонни-мяруля, лук, краставици, домати, моркови, ряпа, цвекло, земна ябълка, явокадо, маслини...

Следобяд (около 16.00)
- пресни или сушени плодове(сушени от мен или от доказани прозиводители)
-накиснати ядки (бадеми, лешници, орехи)

Вечеря (около 18.00)е
-салата като обедната , но с добавени кълнове(от люцерна, броколи, детелина, слънчоглед, боб мунг, лимец, леща).
-домашна трушия (добавям й смляно ленено и сусамово семе и става много приятно)
И нещо готвено, основно на пара или варено
- покълнала леща или нахут
-боб (зрял или зелен)
-грах
-царевица
-спанак с киноа или амарант
-кафяв, басмати или жасминов ориз.
-гъби

И понеже вечерята е рано , около 20.00-21.00 ни се прияжда нещо , то обикновенно е
-плодове (пресни или сушени)
-сурови бонбони (от кокосово , какаово масло, тахан, ядки)

Готвя само с домашно пречистено масло Гхи, което добавям в края на готвенето.
Салатите овкусявам с лимон, ябълков оцет или  с нищо.
Правя си разни сосове от покълнали ядки, пресън чесън , лимон , тахан, лимон.

Хляб не ям почти, но приготвям за мъжа ми от лимец и квас, или само лимец питки във фурна или на скарата.

Рибя ядем 2-3 пъти месечно(основно сьомга, пъстърва или лаврак).
Месо друго не ядем, както и сирене , мляко и кашкавал. Като липсата на последните се притеснявам да не се отрази отрицателно на детето...
Зеленчуците поръчвам от Моравско село най-често, другите са от пазара.

Вода пия по 3-4 чащи основно сутрин до обяд.(бутилирана защото на работата друга няма)
В общи линии е това ,ако решите споделете и вие  :thankyou:
« Последна редакция: 07-01-2015, 21:36:12 от zinaida »
Активен

Milen

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Здравей,

Не мога да се съглася, че консумацията на следните видове риба- Сьомга, Пъстърва, Лаврак е изключително полезна. И трите вида риба се отглеждат в развъдници, където ги хранят с изкуствена храна, която съдържа анаболи, хормон на разстежа, антибиотици и др. подобни. След консумация на такъв вид риба тези отрови се натрупват в организма. Единствената качествена и сертифицирана сьомга по стандартите на MSC я продават в Лидъл. Опаковката е картонена и на нея пише филе от ДИВА СЬОМГА, т.е. не е отглеждана в развъдници и не е натъпкана с всякакви изкуствени препарати.

Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179

Много гот темичка, ще се включа и аз.
Моето меню е сравнително скромно в сравнение с това на Зинаида, но използвам лятото за разтоварване и храната ми е последен приоритет.
По натура съм силно изразена Пита - Кафа, това е и причината да търся охлажданият ефект на храните и питиетата които поемам.


Закуска
- 1ч. топла вода
- 1ч. блендирани сушени (предварително накиснати) сливи с вода
- 1ч. цикория с лед.

+ през останалото време: вода (понякога слагам малко сол, понякога сода) зависи как се чувствам.

Обяд
Елда + (накиснат) слънчоглед и малко слънчогледово олио. < Задължително охладени.
или
Салата айсберг с ядки и семена.

+през останалото време съм на студени чайчета и вода.

Вечер
Салата айсберг с диня.
Салата елда или булгур с една връзка магданоз и обелени домати.

Десерти:
Диня.
Пъпеш с настъргани орехи/бадеми и мед.
Пъпеш с бананово мляко, чия, мед и няколко листа мента.

+през останалото време съм на студени чайчета и вода.

Всичките ми питиета и храни са изстудени с изключение на сутрешната ми чаша с вода.
Старая се да пия бавно и на глътки.. храната по същият начин.




« Последна редакция: 18-08-2015, 11:35:30 от Shangrila »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Здравей Зинаида,
всеки има право според мен да изразява своето мнение относно храната.Напоследък има различни мнения и схващания относно това, коя храна е вредна и коя - полезна.
Много книги има, в които се описват вредните и полезни храни, описва се един или друг начин на хранене.Преди години се храних с кълнове, салати, ядки.Днес, поради проблеми със стомаха включвам варено просо, картофи, кафяв ориз, зеленчуци на пара / в периодите на остри кризи /.Много хора днес имат свои разбирания относно храненето и за жалост са склонни да осъждат другите - да гледат непрекъснато в тяхната чиния и да спорят за храните, които употребяват.Но ако човек е сравнително здрав, няма проблем да ползва сирене от сурово мляко или овче и биволско кисело мляко, риба или яйца.За мен е така, нямам право да съдя никого за това, как се храни.
Храната е нужна за задоволяване физическите потребности на тялото и щом се приема с молитва и благодарност, че ни е дадена тя не е вредна.Независимо от хилядите теории за полезните и вредни храни.Това е моето скромно мнение.За едни заболявания една храна трябва да бъде приоритет, за други - друга храна.Така,че всеки сам нека да прецени за себе си и да не спори, а да се вгледа в простотата на приготвянето на храната - без сложни термечни обработки.
Поздрави !
Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179

Здравей Ели,

Аз не мисля, че темата на Зинаида е да провокира някого кое е и кое не е здравословно хранене.
По скоро е като отворен рецептурник, където можеш да прочетеш кой с какво се гощава, да прецениш какъв типаж е и евентуално да се вдъхновиш.
Ето например от написаното от нея, мисля да пробвам: "накисната чия с мед и канела".
Да, Интернет е пълен с рецепти и снимки за вдъхновение, но понякога ти е достатъчно да прочетеш нещо простичко споделено за да те осени желание да го изпробваш.
Поне при мен е така..

ПС: Аз също имам проблеми със стомаха и съм на периоди в които задушените картофи, моркови + куркума и кориандър са постоянно на масата ми.
Жасминов, Басмати + Български ориз също.
Тиква за десерт + мед и канела..
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

...Преди години се храних с кълнове, салати, ядки.Днес, поради проблеми със стомаха включвам варено просо, картофи, кафяв ориз, зеленчуци на пара / в периодите на остри кризи /.Много хора днес имат свои разбирания относно храненето и за жалост са склонни да осъждат другите - да гледат непрекъснато в тяхната чиния и да спорят за храните, които употребяват.Но ако човек е сравнително здрав, няма проблем да ползва сирене от сурово мляко или овче и биволско кисело мляко, риба или яйца.За мен е така, нямам право да съдя никого за това, как се храни...

   Привет Elia, може би любопитно ще е как би реагирало тялото ако преобладаващата част от менюто ти, се състои от храни които текущо приемаш предимно в периоди на кризи - ако те са да речем в 20-30% от времето, а остатъка от менюто да се състои от храни които си приемала преди години като основни. Дали би била удачна подобна рокада, докато се напасне правилното съотношение..

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Здравей Гроу,
правилното съотношение на храните се напасва и зависи от това какви други хронични заболявания има всеки организъм.Защото обикновено всеки има не едно, а няколко хронични заболявания.Обикновено едно хронично заболяване води до друго.Проблемите със стомашно - чревния тракт обикновено водят до пародонтоза.Винаги спорим, когато се съберем на някоя суровоядна сбирка.Проблема е,че всеки има различно заболяване и си мисли,че неговият режим е подходящ за човек, с коренно различни заболявания.Суровоядството не е панацея, то обаче държи заболяванията в стадий на спящо състояние т.е. не се развиват и усложняват.Все спорим по тези въпроси, а някои са склонни дори да осъждат и клеветят другите относно начина им на хранене.Но здравият организъм е в състояние да преработва храната, независимо дали тя е само сурова или само готвена.Проблемът е ,че болният организъм понякога не е в състояние да преработи каквато и да е храна, дори течности - вода и сокове.
Поздрави !
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

Здравей Гроу,
правилното съотношение на храните се напасва и зависи от това какви други хронични заболявания има всеки организъм.Защото обикновено всеки има не едно, а няколко хронични заболявания.Обикновено едно хронично заболяване води до друго.

   Хроничен е навярно точната дума, което и нещо да носи дисхармония в тялото навярно не е от скоро ами именно е нещо което се е задълбочило с времето.

Проблемите със стомашно - чревния тракт обикновено водят до пародонтоза.Винаги спорим, когато се съберем на някоя суровоядна сбирка.Проблема е,че всеки има различно заболяване и си мисли,че неговият режим е подходящ за човек, с коренно различни заболявания.

    Не съм търсил инфо за връзката на парадотозата и стомашно-чревния тракт, (въпреки че дядо ми на сравнително млада възраст поради същата причина е подменил зъбите с изкуствени), но от това на което съм попадал за парадотнозата, като причина се споменава именно дългосрочната липса на конкретни нутриенти в менюто, ..имаше тема в която наскоро "дискутирахме" този въпрос.., др имена на "същото" нещо се споменават: скорбут, scurvy..

Суровоядството не е панацея, то обаче държи заболяванията в стадий на спящо състояние т.е. не се развиват и усложняват.

   Нещо което мен лично ме смущава/"притеснява",.. ако нещо не вреди, но и не помага, то каква ли е полезността му тогава..?    "Интересно" ми е как ли се справят хората които са на веган режим от поне 5-10г...?  ;)

Все спорим по тези въпроси, а някои са склонни дори да осъждат и клеветят другите относно начина им на хранене.Но здравият организъм е в състояние да преработва храната, независимо дали тя е само сурова или само готвена.Проблемът е ,че болният организъм понякога не е в състояние да преработи каквато и да е храна, дори течности - вода и сокове.
Поздрави !

   Несъмнено това е нещо на което може да се обърне по-специално внимание, т.е. какво да се направи че "болният" организъм да стане здрав отново и да може и той лесно да се справя с поставените му задачи..


   
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Здравей Гроу,
явно не си разбрал точно за какво става въпрос , от това което написах.Аз имам пародонтоза, но тя се задълбочи в по - тежка фаза едва, когато силните киселини ми причиниха изгаряне на езика и венците.Имам позната, която е от много дълго време само на сурова храна.И аз преди години бях така, но днес не става.Периодичното обостряне на проблемите със стомаха са причина да употребявам в периодите на обостряне и варена храна.Болни бъбреци и болен стомах са различни неща, нали.Всички зеленолистни винаги смилам и употребявам много внимателно.Така,че не може човек с напълно здрав стомах да ми обяснява как да карам на пълно суровоядство с моята язва.Много е просто - няма го този проблем.Суровоядството наистина не е панацея.Ако беше така хората - суровоядци щяха да са напълно здрави.И те си имат пародонтоза и куп проблеми, само,че заболяванията им не се развиват т.е. не достигат тежка фаза.А понякога не трябва да се осъждат хората,че употребяват една или друга храна.Просто всеки сам нека си решава, според вижданията и разбиранията си.Аз имам и плексит и суровоядството не ми е помогнало да се излекувам от тези възпалени, прищипани нерви.Помогна ми минералната вода, джакузито, лугата и калната баня.От суровата храна нямам никакво подобрение на това заболяване.Така,че нека не се заблуждават хората - на сурова храна съм, значи съм здрав.А тези дълголетници по планините как живеят, с проста, дори и готвена храна.И са здрави.Значи здравето е дар Божий и то зависи от много фактори - хранене, дишане, начин на живот.
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

   Дам често се случва от недоразбиране да се получава разминаване в общуването..., разбрах за парадонтозата, затова ти споменах какво съм чувал че е причината и лечението.., но нека не се разбира като опит за убеждаване в неща в които човек вече е убеден по определен начин..

   За киселините си има причина, за язвата също, за състоянието на устната кухина също, не обаче непременно едното да е причина за другото, което не значи и че не си влиаят едно на друго..

   В случая никой никого не кара да яде само сурово или че само и единствено суровото е най-правилното нещо в конкретен период или дългосрочно. Дори и самото използване на думата сурово като става въпрос за храна е по-скоро валидно на около "50%" и е по-правилно да се каже дори "сурово"  ;), това си е мое мнение разбира се..

   Плексит или каквото там е не съм чувал да се оправя само с режим на хранене, както казваш и от начина на живот зависи като цяло, даже може да има и конкретни намествания/движения, масажи които да свършат Божата работа в случая..

« Последна редакция: 20-08-2015, 13:03:26 от grow »
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 23 запитвания.