Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Салата от магданос,лук,тиквичка,краставичка,авокадо,орехи,чесън,семки,сусам,лимо  (Прочетена 11156 пъти)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

не се казва "хумус", а - "хоммус", а салатата е "таббули", поне на ливански и сирийски диалект!
живяла съм там и знам как се произнася, но гласните могат да търпят  вариации, защото при симитските езици е така.
Активен

papa64

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
относно хоммуса
« Отговор #21 -: 22-01-2015, 12:20:41 »

не се казва "хумус", а - "хоммус", а салатата е "таббули", поне на ливански и сирийски диалект!
живяла съм там и знам как се произнася, но гласните могат да търпят  вариации, защото при симитските езици е така.
                            Хоммус е много полезен.Когато имам муза си правя.Колкото до салатата може би не ме разбрахте.Тази салата е просто идея и не се хапва всеки ден.Другото в тази салата се прави по вкус както искате .Един не иска лук,друг магданоз или чесън.Направете си я както ви харесва,за мен,направих си я с това което имах в наличност.Аз също съм живял в арабски квартал,работил съм с мароканци,араби,русняци.От тях съм видял за магданоза.
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Много е полезно да се яде магданоз - по 2 - 3 връзки на ден.Подпомага всички жлези с вътрешна секреция.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649

Смята се, че лукът и чесънът имат пречистващ ефект. Употребата им, като бързодействащ афродизиак също е извествна още от древността! Относно увеличаването на огъня и разбалансирането на енергии съм напълно съгласен, но аз си имам своята напълно противоположна логика и по-точно: разместването и разбалансирането на енергии, в крайна сметка е последвано и от тяхното пренареждане. В този смисъл разбалансиращият дефект, всъщност може да се окаже ползотворен и освежаващ ефект! Лично аз си ги похапвам с кеф.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:относно хоммуса
« Отговор #24 -: 23-01-2015, 00:37:57 »

                     Хоммус е много полезен.Когато имам муза си правя.Колкото до салатата може би не ме разбрахте.Тази салата е просто идея и не се хапва всеки ден.Другото в тази салата се прави по вкус както искате .Един не иска лук,друг магданоз или чесън.Направете си я както ви харесва,за мен,направих си я с това което имах в наличност.

аз ползвам готовите, в консерва, мъжът ми ги купува от арабските магазини или директно от Ливан.
относно салатката ти - добра си е!
само ми се струва, че магданозът й беше малко!   tooth
много добре стават салатите, ако преди всички зеленчуци в купата, в която ще бъдат, се счука чесън, става супер всичко със счукания чесън и разбира се - обилно полято със зехтин, по възможност домашен!  

п.с. когато се приготви хоммусът и се сложи в чинията отгоре се залива със зехтин без да се бърка, трябва да образува локвички зехтинът, слага се и нарязан магданоз, може и на дребно нарязани домати.
това ядене присъства задължително на всяка арабска трапеза.
а сутрин за закуска си правят това, плюс разкошни пържени картофи, плюс фуул / това е бакла, пак от консерва, пак с чесън и отгоре със зехтин /, супер вкусни варени яйца... мммм.... много е вкусно яденето в Ливан... не знам на какво се дължи, но е в пъти по- вкусно отколкото е тук... и плодовете и зеленчуците им са много вкусни!

а нашите пък са в пъти по- вкусни от западните такива!

извод - колкото по- назапад се отива, толкова по- зле!   tooth
и хич не се шегувам!
« Последна редакция: 23-01-2015, 00:47:51 от iskrena »
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

Гроу , то така прозвуча наситина , сякаш има двама души на този свят от които черпя информация за живота : Тихия и Гайдурков  :pensif_29:  
Идеята ми беше , че от всеки  можеш да научиш нещо (полезно, ценно, важно), но и от толкова много информация да се объркаш , коя е истината .....но нея всички я търсим (освен тези които вече са я намерили), така че няма проблем , не ми пречи , че в очите ти изглеждам сладуранка ( тоест такава една дущица , неориентирана ) :thankyou:

Продължавам да търся истината  :D

   Както казах сладуранки  :D, което не е непременно душици, неориентирани, но и така да е какво от това. Всеки е бил неориентиран в някаква степен, по-важното е да си малко по-малко неориентиран от предходния момент.

  Вярно е от всеки може да се научи по нещо, е ако "всеки" е готов и желае да покаже и отдаде, а другия е готов да приеме новото.

  Но това не е от значение, с времето ще се преубедиш предполагам че единственото ценно е собствената истина, не нечия чужда.., ааа и информираността и знанието не стават ей така през нощта, тъй че..., както вече знаеш за някои работи са нужни най-малко 9м  :)

    
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Благодаря за поправката Искрена , сега и аз да те поправя казва се сЕмитски езици , идва от Сем. Данайците също са семити ( гърците) . Те са от коляното на Дан.
Активен

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Донна, как реши че магданоза е опасен и къде пък в нета има такава информация?! Зимата почти всеки ден хапваме табуля салата, състояща се от 5връзки магданоз и се чувстваме прекрасно...
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194

Ако е расъл около Кремиковци, може и да е опасен, колкото и доматите, расли там.
Активен

Ouroborus

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Активен
Щастие е, когато мъдрите мисли, думите и делата ти са в единство и хармония. Затова е важно не само какви са делата ни, но и какво мислим и говорим...

Polad112

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

Задължително трябва да се пробва !
Активен
 

Страницата е създадена за 0.137 секунди с 23 запитвания.