Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Връзката между йодът и щитовидната жлеза  (Прочетена 5817 пъти)

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

 Всички знаем, че за да функционира нормално щитовидната жлеза е необходим йод, но замисляли ли сте се в какви количества. Доказано е, че недостига на йод в организма води до разрастване на щитовидната жлеза - образуване на гуша /струма/, но по-малко известно е, че ексцесивния прием на йод блокира йодната помпа в щитовидната жлеза и така също се изпада в хипотиреоидизъм /хипофункция/. Дневте нужди йод са различни за различните възрасти - така децата от 0 до 1г. се нуждаят от 40-50 микрограма, от 1 до 10г. - 50-120 мкгр., над 10г. - 150 мкгр., бременни - около 200 мкгр. Често приемаме келп и други водорасли, които съдържат много йод, но смятам, че е добре да калкулираме дневния прием на йод и да не прекаляваме. За бременните също е много важен йодът защото плодът е извънредно чувствителен към ниски стойности на щитовидните хормони. Друг интересен факт е, че дори при субклиничен хипотиреоидизъм /Тогава е повишен тиреостимулиращия хормон, но щитовидните са в норма/ има повишен риск от развитие на атеросклероза.
 До тук бях само информативен, но имам е една малка провокация - баба ми е на 83г. и приема лекарство за сърцето /Кордалон/, което съдържа високо количество йод. Постепенно с времето йодът блокира щитовидната жлеза и тя изпада в хипотиреоидизъм. Разбира се подхода на лекарите е ясен - ще и дадат лекарство за вече повишения холестерол и понижени щитовидни хормони, но мен този  подход не ме устройва. Реших, че ще се борим с високия холестерол с качамак /царевицата понижава холестерола и триглицеридите/, но все още не съм намерил начин да изчистя щитовидната жлеза от натрупания йод. Ако някой има идея как може да помогнем на щитовидната жлеза на баба ми да се отърве от излишния йод нека пише.
  Предполагам много хора ще кажат - не ми се занимава с толкова възрастна жена - да може и да сте прави, но ще ви отговоря, че учените имат становище относно продължителността на живота, която при добро здраве може да достигне 120 г. Благодарение на този форум, може и това да се случи за някой от вас, пък дай боже за всички......  :Content_14:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Имам няколко въпроса:
1. А самата баба иска ли да се бори?
2. Как преценихте , че йодът е в излишък ? Изследвахте ли го лабораторно?
3. Дори да е в повече, КОЙ може да каже, че именно това е причината за проблемите с жлезата?  ;)  / а не например вегетативната нервна система. Причините за  щитовидната  са сложни, комплексни , де да беше толкова лесно само с добавяне или отнемане на минерал да се лекува.. Примамливо е като вариант, обаче на практика се оказва все другояче  :-\   /
« Последна редакция: 04-02-2015, 12:51:14 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

Както винаги коментара ти е безупречен - успяваш да намериш слабите ме места от самолет  :Content_14:
 За това ще уточня  - кардиолога я изпрати на ендокринолог и моя беше задачата да я развеждам. Ендокринолога каза - аа тя пие кордалон, ми то от йода в него се блокира жлезата - леко и постепенно може а стигне до хипотиреоидизъм. Я да видим жлезата - типична ехографска находка, после пусна и хормони - оказа се че Тиреостимулиращия хормон /TSH/ е горно граничен, а Т4 е към долна граница. Тогава ни обясни че докато взима кордарон ще е все така, но няма с какво да го заместим, опитахме да го намалим малко, но имаше краткотрайно излизане от ритъм.....  :bleh Така, че в момента я зобим с йод. Самата женица много ми вярва и казва, че иска да живее защото е инат и ни обича и иска да е с нас.  :heart_2:
 
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 Tzi-Bo, мерси, но целта тук не е да намирам слаби места. Целта е да мислим , за да не ставаме жертва на първосигнални действия , както от наша страна, така и от страна на лекарите.  
/  дори и малкото добри от тях , са толкова претоварени и обременени от какво ли не , вкл. от огромни бумащини с касата , че никой няма време да се занимава с пациента и задълбочава..  :-\ Самата система се изроди , лекарите са принудени да правят компромиси с професионализма и съвестта си.. Майка ми поработи в една частна рехабилитационна болница миналата година. Всеки божи ден по 3-4 часа трябваше да попълва документи , вместо да поговори с пациентите колкото е нужно!   /  
Има верую, което трудно може да  бъде оспорено - "Ако искаш да се излекуваш, трябва да научиш за болестта си повече отколкото лекарят ти знае за нея."
Май че важи и за други области.. ::)

Не може ли това лекарство да бъде заменено от билки някакви? Или от друго лекарство , което да не съдържа йод?
« Последна редакция: 04-02-2015, 14:03:26 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122


  Реших, че ще се борим с високия холестерол с качамак /царевицата понижава холестерола и триглицеридите/, но все още не съм намерил начин да изчистя щитовидната жлеза от натрупания йод. Ако някой има идея как може да помогнем на щитовидната жлеза на баба ми да се отърве от излишния йод нека пише.
  Предполагам много хора ще кажат - не ми се занимава с толкова възрастна жена - да може и да сте прави, но ще ви отговоря, че учените имат становище относно продължителността на живота, която при добро здраве може да достигне 120 г. Благодарение на този форум, може и това да се случи за някой от вас, пък дай боже за всички......  :Content_14:

искам да те предупредя за царевицата - ако не си сигурен, че не е ГМО, добре е да се въздържате от такова "лечение".
друго - борбата с лошия холестерол / някои не са съгласни с такова разделяне на холестерола / нека почне с прием на достатъчно чиста, изворна вода с малко добра сол / не от бялата, йодирана сол /.

и да, животът е важен, независимо от възрастта и борбата е да се прекара и в добро качество.

"оказа се че Тиреостимулиращия хормон /TSH/ е горно граничен, а Т4 е към долна граница"

е, извинявай, ама хормоните й даже са в граница.
какво тогава?
« Последна редакция: 04-02-2015, 14:12:58 от iskrena »
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309

Всички знаем, че за да функционира нормално щитовидната жлеза е необходим йод, но замисляли ли сте се в какви количества. Доказано е, че недостига на йод в организма води до разрастване на щитовидната жлеза - образуване на гуша /струма/, но по-малко известно е, че ексцесивния прием на йод блокира йодната помпа в щитовидната жлеза и така също се изпада в хипотиреоидизъм /хипофункция/. Дневте нужди йод са различни за различните възрасти - така децата от 0 до 1г. се нуждаят от 40-50 микрограма, от 1 до 10г. - 50-120 мкгр., над 10г. - 150 мкгр., бременни - около 200 мкгр. Често приемаме келп и други водорасли, които съдържат много йод, но смятам, че е добре да калкулираме дневния прием на йод и да не прекаляваме. За бременните също е много важен йодът защото плодът е извънредно чувствителен към ниски стойности на щитовидните хормони. Друг интересен факт е, че дори при субклиничен хипотиреоидизъм /Тогава е повишен тиреостимулиращия хормон, но щитовидните са в норма/ има повишен риск от развитие на атеросклероза.
 До тук бях само информативен, но имам е една малка провокация - баба ми е на 83г. и приема лекарство за сърцето /Кордалон/, което съдържа високо количество йод. Постепенно с времето йодът блокира щитовидната жлеза и тя изпада в хипотиреоидизъм. Разбира се подхода на лекарите е ясен - ще и дадат лекарство за вече повишения холестерол и понижени щитовидни хормони, но мен този  подход не ме устройва. Реших, че ще се борим с високия холестерол с качамак /царевицата понижава холестерола и триглицеридите/, но все още не съм намерил начин да изчистя щитовидната жлеза от натрупания йод. Ако някой има идея как може да помогнем на щитовидната жлеза на баба ми да се отърве от излишния йод нека пише.
  Предполагам много хора ще кажат - не ми се занимава с толкова възрастна жена - да може и да сте прави, но ще ви отговоря, че учените имат становище относно продължителността на живота, която при добро здраве може да достигне 120 г. Благодарение на този форум, може и това да се случи за някой от вас, пък дай боже за всички......  :Content_14:

здравей
на ваше място бих дала глина, хума. натурално регулира нивото на натрупания йод и извежда метали и токсини. Аз бих пробвала с бяла или зелена хума, в България не знам къде можеш да вземеш чиста.
Има разни методи за прием, може по схема: 7 дена после почивка ден два, после 14 и почивка, после 21...Или директно по 21 дена, което е минималният цикъл и после почива месец и пак.
Само гледай ако почне да не е по малко от 7 дни първи курс.
Глината няма противопоказания, само може да получе запек, затова вижте и методи успоредно да не се запече.
И ако може преди да я ползвате глината разсипи я на покривка и да постои на слънчева светлина няколко часа, активизира се.
Взима се директно, по чаена лъжица в чаша вода, бърка и пие сутрин на гладно. Или, ако има проблем със запек, слагате лъжица в чаша вода от вечерта и на сутринта трябва да пие водата утаена, без да разбърква.
да ти е жива и здрава още  :)
Активен

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

Много благодаря за идеята с глината.  :Content_14: Нищо не е случайно - имам върбишка хума и съм я енергизирал лятото на слънце, от тогава не съм докосвал нищо метално до нея. Така, че може да дерзая ...
  :flowers2:
Благодаря и на бате Бино за отговора, но няма с какво да се замени .....
Към Искрена - дори и граничните хормони водят до повишавене на холестерола, атеросклероза, влошаване помпната функция на сърцето и нарушени когнитивни функции....
« Последна редакция: 04-02-2015, 18:35:13 от Tzi-Bo »
Активен

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

Сучайно попаднах на още нещо интересно -повишеният прием на йод може да отключи автоимунни процеси на щитовидната жлеза и не само....
 Може да доведе и до повишена функция на щитовидната жлеза, без да е налице подлежащ автоимунен процес...
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

дааа, а както знаем, десетилетия консумираме само йодирана сол...
междувпрочем, не вярвам, че йод от естествени източници като орехи, риба и т.н. може да доведе до каквито и да било болести и болестни отклонения.
« Последна редакция: 18-02-2015, 22:05:39 от iskrena »
Активен

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

Попаднах на нещо ново за йода и щитовидната жлеза и реших да го споделя - йодът е силен окисител и отключва оксидативни процеси в клетките на щитовидната жлеза, така имунната система маркира увредените клетките и се стреми да ги унищожава... Ето как се отключват автоимунните заболявания на жлезата...
 Както Искрена посочи надали йодът от органичните съединения меже да провокира подобни процеси, но съм сигурен, че тук другият главен герой е селенът.
 Приемът на селен заедно с йод води до намаляване на окислителните процеси, защото той се явява антиоксидант. Сега въпрос - от къде селен - много просто и естествено - 1-2 бразилски орехчета на ден !!!
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

a, малко е едно - две орехчета само   ;D
може и десетина, поне аз като ги ям не помня да съм се ограничавала толкова стриктно   ;D
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

Селена го дават като основен елемент на ензима отговорен за подтискането на окислителните процеси, тези на водородния прекис и др.
А защо точно 2 ореха, и как да сме сигурни че точно бразилските орехи имат в тях селен?, ако не е 100% потвърдено че конкретното дърво от което са ядките е върху почва богата на селен!

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60

Доказано е, че бразилските орехчета са богати на селен. Дневната доза достатъчна за човек е 2 бр. Сега ясно е че ако някой е 80 кг. може и три. Според публикациите в тази насока средно две орехчета са достаъчни, повече от това може да доведе до натрупване в организма на селен, а никой от нас не и искал да си прави депо ....
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

това не го вярвам - че може да се натрупа селен, в смисъл на вреда, от природен източник.
проблемът е само при синтетиката.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Може Искре, може. Има доста природни храни - плодове, зеленчуци, семена, за които си има препоръчани дози. Например за чесъна ...мисля в Аюрведа беше: "Ако ядеш чесън, ще си здрав. Ако ядеш много чесън, ще си глупав."...
Българско: "Къде дават колкото хляб, толкова и сирене" - означава, че повишеното приемане на сирене (според мен - 40-50 грама на ден), надхвърля потребностите на организма и способностите му да постави калция на правилните места. В резултат калцият се натрупва по неправилни места - ошипяване, несмазване на хрущялите, втвърдяване на кръвоносните съдове...
Също: "Ябълки яж безброй, крушите яж и брой" означава, че (някои) круши предизвикват "стомашно разстройство" = изливане на много течност в червата и силно разреждане на отпадъците от храна в дебелото черво...
Такъв род медицински знания можем да получим само ако живеем в общности - 2, дори 3 поколения в една голяма къща. Имат възможност да се хранят заедно и тогава се чуват тези истини... Други възможности са участие в сватби, кръщенета, погребения, великденски, гергьовденски и прочее празници, където възрастните, старите хора, знаещи разни важни неща, наблюдават младите и от време на време им "пускат" по някоя мъдрост.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

и все пак, никога не може да стане такова предозиране, както при синтетиката.
междувпрочем, не се казвам "Искрена", никът ми е "искрена", т.е. - човек, който се опитва да е искрен, а не лицемерен!   :)

е, верно, че покрай тоя ник бая искрици също попрехвърчаха, но вече съм много спокойна и умерена!   ;D
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Добре, имаш право да пожелаеш как да се обръщам към теб, само кажи  :)
Много ясно, че откритите и  изпробвани от векове от хората естествените продукти за храна са много по-безопасни от които и да са изкуствено произведени "храни"... Но народите също така са изучили и определили разумни (дневни) дажби.  :flower:

П.П. "Бразилският орех", който са ми продавали тук, от уж различни източници, винаги ми мирише на обеззаразяващо лекарство, използвано преди 50 години в българските болници - за общо обеззаразяване (дезинфекция)... Винаги изкисвам във вода.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

няма значение как ще се обръщаш към мен, както ти е удобно, но понеже виждам, че се пише с главна буква и даже съкратена форма, та затова реших да кажа, че все пак това не е името ми  :)

благодаря за споделеното за бразилския орех, че може да е обработен с нещо.
на мен не ми е миришел гадно, но трябва да се внимава.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.055 секунди с 22 запитвания.