Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Local(regional) food movement  (Прочетена 1528 пъти)

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Local(regional) food movement
« -: 25-11-2009, 04:52:10 »

Здравейте!
Преди известно време гледах предаване по ТВ-то за така нареченото "Local(regional) food movement".
Ще споделя това, което разбрах от него. Представете си сайт (примерно като този) на който могат да се регистрират производители и потребители на земеделска(предимно) продукция от вашия район. Вие като потребител можете да си поръчате каквото и когато ви е нужно. Производителя ви го доставя у дома.
Предимствата, които аз виждам са:
1. Контрол(до някъде) на качеството на продукцията, тъй като познавате производителя, а и той вас, можете винаги да посетите градината му. Мисля, че личния котнакт е важен в случая.
2. Избягване на паразитното звено от прекупвачи, което означава по-добра цена за вас и за производителя.
3. Известна сигурност за производителя - има си клиентела и увереност, че ще успее да продаде продукцията си. Също, ще може да провери какво се търси от хората и да съобрази производството си с тях.
На кратко това е, което разбрах от предаването.
В интернет има и доста повече инфо. Целта ми е предимно да отворя такава тема, а не да ви дам изчерпателна информация по въпроса.
До колко това има почва в БГ? Чувал съм, че накои го прилагат при покупката на мляко например.
« Последна редакция: 25-11-2009, 04:53:47 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Local(regional) food movement
« Отговор #1 -: 25-11-2009, 08:52:46 »

И аз предпочитам зеленчуци и плодове които са от региона. Дори си имам такъв снабдител тук във Варна. Това е майката на приятеля ми, която е частен производител. Отглежда много неща-зелени салатки, спанак, коприва, зелени подправки, тиквички, краставици, домати, бяло и червено зеле, китайско зеле,  картофи, червено цвекло, моркови, малини, череши, кайсии, праскови, грозде, смокини, ябълки, круши, орехи, бадеми. Така че във всеки един сезон си имам сигурен източник-в момента съм на ябълки, круши, зелени салати, домати, моркови, зеле, червено цвекло, бадеми и орехи. Разбира се купувам и от магазина някои неща като цитруси, ананаси, банани, авокадо, броколи. Специално последните 4 са едни от най-безопасните плодове и зеленчуци в света.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Local(regional) food movement
« Отговор #2 -: 25-11-2009, 15:39:43 »

desi82, каква е цената на тези зеленчуци и плодове? По-ли са скъпи от другите в магазините?

Андрей, "Local(regional) food movement" е наистина нещо много хубаво! Тук също е мнoго разпространено, нещо като абонамент за здравословна храна е. Плащаш си месечна такса и ти доставят пълна кошница с чисти вкусотии. Имам приятел, които е бил инициатор на такава дейност преди години. В "неговата" градина има дори и грозде, та си прави екологично чисто вино  ;D
« Последна редакция: 25-11-2009, 15:43:35 от canat »
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Local(regional) food movement
« Отговор #3 -: 26-11-2009, 19:39:46 »

За мен тези плодове и зеленчуци са безплатни разбира сел ;D Но иначе са по-евтини от магазина доколкото съм запозната.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 22 запитвания.