Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хатха йога или изкуството да бъдем здрави  (Прочетена 8986 пъти)

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Съгласен съм напълно. Книгата е една от първите, които прочетох на тема йога. Много достъпен стил. Добре систематизирано. Обяснено е как да дъвчем правилно, да спим, да дишаме; какво точно се случва, когато токсините попаднат в организма ни. Подробно е разгледана темата за праната и как във всяко наше действие да я задържаме и увеличаваме. Препоръчвам я на всеки, който тепърва започва с йога. Повечето информация от книгата съм я чувал и от моя инструктор по йога - Рашко, което ме навежда на мисълта, че книжката е доста истинна. ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Разкошна книга!! Чак сега ми поостана време да я поразгледам! Нямам търпение по-обстойно да я прочета   :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Като я прочетеш пиши дали ти е харесала, и има ли нещо ново за теб в нея :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Ох, мерси, че ме подсети. Нямах възможност да чета тези дни - много неща се струпаха. А и много книги, хихи.

Непременно ще споделя!  :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123

Темата е малко старичка, но не знаех къде а и не ми се отваряше нова. Дано видите поста и ме посъветвате.

Моля споделете от къде трябва да започне човек, ако е напълно, ама напълно начинаещ. Никога не съм практикувала, не съм и чела литература за йога.
Всички термини са толкова непознати, има доста инструктури и студия ... книги дал бол, а и за капак толкова вида йога ..просто нямам идея към какво да се насоча като начало.

Петко, много бих се радвала да получа твоят коментар.
Искам да започна занимания с йога и не зная от къде да стартирам. Предполагам няма да е зле малко литература по въпроса за начало.

Правейки опити да променя себе си, начина си на хранене и най-вече мироглед, йогата е нещо, което бих искала да опитам.

Обръщам се към вас, защото вие с вашият ентусиазъм и откровение сте основната причина за тези мои пориви към промяна. Благодаря ви!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Здравей, Мегуста!
Ако искаш да започнеш с йога е добре първо да си намериш качествен инструктор и да започнеш да го посещаваш възможно най-често. В йога най-важното е практиката. А за практиката най-важно е да е редовна, дори всекидневна. Само при редовна практика можеш да черпиш от благотворните резултати на тази наука за живота.
Книги има всякакви. "Хатха йога или изкуството да бъдем здрави" на Рамачарака е една интересна книга за начинаещ. Особено вълнуваща е "Автобиография на един йогин" на Йогананда. За видовете йога, много прецизно говори Вивекананда в своите "Раджа йога", "Карма йога", "Бхакти йога" и "Джнана йога" :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123

Здравей Петко,
Много благодаря за отговора ти. Точно търсенето на инструктор ме затруднява най-много. Нямам критерии и познания за да реша кое студио е ок и в момента избирам и търся само на база, кое ми е удобно като локация. За съжаление в този град София мястото и времето, което е необходимо да стигнеш до него е фактор, който не можеш да пренебрегнеш а в случай като моя - дете и семество дори основен.
Пускам ти два линка, дано с твоя поглед на човек с познания ми помогнеш да взема решение.
Ако можеш и ти да ми препоръчаш нещо, супер!
http://www.gayatriyogastudio.net/styles_bg.html
http://www.ananda-bg.com/index.php?page=yoga

Пък и някой от София, ако знаете нещо за тези две студия, моля включете се.
Предварително благодаря!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

За София съм чул много добри отзиви за:
http://www.sk-viara-yoga.dir.bg/index_1.htm
http://www.yoga-sitaram.org/node/8

Най-добре се свържи на дадените координати и се информирай за графиците им. Все пак е лято и може би има промени, различни от тези, които са дадени в сайтовете ;)
« Последна редакция: 27-07-2009, 17:13:03 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123

Благодаря Петко,
ще проверя 
Явно трябва да не търся толкова в нета, а да се хвърля нанякъде и то ще дойде с времето си. :)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Пиши дали тези са ти удобни като район и как са се развили нещата с йогата ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123

Абе хич не са ми удобни да ти кажа, напърво време ще започна там където ще ми е най-близко и най-малко разход на време и енергия /от 2месеца ходя само пеша и с колело и гледам всичко да ми е на 40минути макс/.
Лошото е, че се амбицирах в кофти сезон - всичко живо е във ваканция.Много добри отзиви на всякъде има за Анна Павлова, но като че ли групите са големи - няма го близкия контакт между учител/ученик.

Както и да е започвам от някъде а пък след това ще променям, ако не съм доволна.
 ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Имах една колежка от София, която беше започнала с йога, но при неподходящ инструктор. И тя все още си обича йогата, но заради тоя случай се наложи да спре за доста време. Така че и йогата, както всички останали неща, си иска да е при подходящи условия ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131

Къде в София бихте ми препоръчали да ходя на йога, като една от причините да се започна йога е  здравословен проблем. Т.е. търся някой със солиден опит или вещ.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Нашето слънце (както и другите слънца) излъчва непрекъснато енергия в пространството и дава живот на планетите, които го заобикалят. Без слънчевите лъчи животът върху земята би бил невъзможен, дори и за най-елементарните познати форми на живот. Нашата жизненост зависи от слънцето - истинският източник на жизнена сила. Тази жизнена сила и енергия е, естествено, онова, което йогите познават под името прана.

Циганорите се заблуждават и за този мит.  Абсолютно никаква светлина, слънчева, звездна или каквато и да било не е необходима за наличието на живот.  Могат да бътат осведомени само по въпросите на излежаване под манговото дърво, или десетките начини да си направим клизма в гората.

Прегледах само пасажа за слънцето ( любимата ми тема ) :)

Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

За някакъв живот може би не е нужно слънце, но за нашия то е абсолютно нужно  :pensif_29:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Къде в София бихте ми препоръчали да ходя на йога, като една от причините да се започна йога е  здравословен проблем. Т.е. търся някой със солиден опит или вещ.
Клуб Скорпион - http://www.club-scorpion.com/index.php/news ;)
« Последна редакция: 18-07-2011, 01:09:53 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548

И аз съм за Скорпион с две ръце  :Content_22:
Активен

барбаронка

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Най-красивото място- вкъщи

И аз ходя в Скорпион, Дани и Ивето са уникално зареждащи, радвам се че има и други тяхни фенове :) Петко, а ти ходиш ли там или сам практикуваш, защото знам, че си доста напреднал, аз съм още новобранец :)
Активен
"Най- необходимото познание е да се научиш да забравяш ненужното."Антистен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

и аз ходя в Скорпион  tooth
Активен
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 22 запитвания.