Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Moрковите от пазара  (Прочетена 8218 пъти)

морков

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Moрковите от пазара
« -: 11-12-2009, 02:55:12 »

Здравейте, намерих вашия форум и реших да попитам един въпрос който ме вълнува. Виждам че доста хора тук правят сок от морков. Предполагам че моркови купувате от супермаркетите или от пазара. Знаем, че тези моркови в никакъв случай не са органични (освен тези за които изрично си пише че са такива). За други зеленчуци мога да кажа и знам с какво се третират и как се отглеждат, за морковите нямам много информация, не знам дали им слагат пестициди. Но това което знам от един човек от пазара, че им слагал изкуствени торове.

Та... възможно ли е вместо да си направиш добро, да си навредиш ползвайки такива моркови? За пестицидите знам че са вредни, но изкуствените торове какво влияние имат на зеленчука?

Има ли някакви методи с които поне малко да се оправят нещата, специално миене и подобни неща?

Това ми са въпросите като за начало, ако има някой знание и информация нека да пише.
« Последна редакция: 11-12-2009, 02:58:25 от морков »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #1 -: 11-12-2009, 03:56:51 »

Накиснати във вода с цитросепт.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #2 -: 15-12-2009, 17:45:36 »

Спомням си преди време гледах едно предаване по телевизията. Темата беше за нитратите, а гост беше един господин, чието име не помня. Както и да е - това, което ми направи впечатление беше една негова реплика: "По-добре да се консумират плодове и зеленчуци с нитрати, от колкото да не се ядат въобще".
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #3 -: 15-12-2009, 17:54:13 »

Спомням си преди време гледах едно предаване по телевизията. Темата беше за нитратите, а гост беше един господин, чието име не помня. Както и да е - това, което ми направи впечатление беше една негова реплика: "По-добре да се консумират плодове и зеленчуци с нитрати, от колкото да не се ядат въобще".
Да, и аз го помня ;D И си е прав човекът :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #4 -: 15-12-2009, 17:59:55 »

Хахах, а помниш ли кой беше този чичко?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #5 -: 15-12-2009, 18:01:59 »

Не :-\
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

silversmith

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #6 -: 15-12-2009, 19:10:30 »

Срещал съм някъде,че повечето химия в плодовете и зеленчуците е свързана с целулозата и като цедим сокове до голяма степен я избягваме,дано да е така.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #7 -: 16-12-2009, 06:01:41 »

Накиснати във вода с цитросепт.
Вери, какво е "цитросепт"?!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #8 -: 16-12-2009, 06:06:04 »

Здравейте, намерих вашия форум и реших да попитам един въпрос който ме вълнува. Виждам че доста хора тук правят сок от морков. Предполагам че моркови купувате от супермаркетите или от пазара. Знаем, че тези моркови в никакъв случай не са органични (освен тези за които изрично си пише че са такива). За други зеленчуци мога да кажа и знам с какво се третират и как се отглеждат, за морковите нямам много информация, не знам дали им слагат пестициди. Но това което знам от един човек от пазара, че им слагал изкуствени торове.

Та... възможно ли е вместо да си направиш добро, да си навредиш ползвайки такива моркови? За пестицидите знам че са вредни, но изкуствените торове какво влияние имат на зеленчука?

Има ли някакви методи с които поне малко да се оправят нещата, специално миене и подобни неща?

Това ми са въпросите като за начало, ако има някой знание и информация нека да пише.

Избирай по-малки морковчета. Яли са по-малко химия и затова не са пораснали  ;D.
Също мижеш да режеш частта близо до листата. Там се натрупват много нитрати. Можеш да ги белиш. Да ги накисваш в солена вода или в това за, което говори Вери.

Всъщност това се отнася за всички моркови(и не само моркови) дори и за "БИО-то". В естествените торове също има селитра, съответно нитрати и нитрити. Ако нямаше, то разстенията няма да пораснат. А в законите за БИО продукти не съм срещал норми за тях. Нито в магазините могат да ти дадат сертификат за тест на нитрати или каквото и да било друго(Но може да опиташ).
Та малко се получава "на голо БИО, чефте пищови"  ;D.
« Последна редакция: 16-12-2009, 08:20:21 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #9 -: 16-12-2009, 06:39:59 »

Накиснати във вода с цитросепт.
Вери, какво е "цитросепт"?!

Екстракт от семената на грейпфрут.
http://www.citroseptbg.com/
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #10 -: 16-12-2009, 08:09:40 »

Накиснати във вода с цитросепт.
Вери, какво е "цитросепт"?!

Екстракт от семената на грейпфрут.
http://www.citroseptbg.com/

Абе Вери, това е някакъв "природен" антибиотик. Ние се опитваме да чистим нитрати, а не да лекуваме морковите  ;D. Ти сериозно ли ги (мал)третираш с това нещо :surpris_22:?!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #11 -: 16-12-2009, 08:24:09 »

Хайде по-спокойно.

http://maistorica.blog.bg/hobi/2009/01/05/malki-trikove-ekstraktyt-ot-greipfrut-i-prilojenie-v-domakin.273443

http://www.zemianazaem.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5/%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D0%BC-%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF/

http://dionis.dir.bg/_wm/catalog/item.php?did=61795&df=14&dflid=3

И не, не ги малтретирам с нищо. Не се вманиачавам. Само давам информация.

Хммм, гледам, че някаква грешка съм допуснала в линковете. Изтрих ненужното. Сега не ми се търси пак какво исках да покажа.



« Последна редакция: 16-12-2009, 15:21:27 от Вери »
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #12 -: 16-12-2009, 14:30:20 »

Цитросептът е екстракт от семки на грейпфрут, какво се шашна бе, колега ;)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

rossi9

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #13 -: 16-12-2009, 20:04:24 »

Много е горчив за пиене, но е отличен за почистване... Трепе гъби и плесени от раз :kisss:
Активен
Усмихни се, за да ти се усмихне и Животът!

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #14 -: 16-12-2009, 22:26:20 »

Неможах да му свикна на гадния вкус - с портокалов сок даже пробвах - много горчи . Иначе и аз го ползвам за разни други цели - вчера примерно пак пускайки малката на детска градина веднага ми цъфна херпес на устната и аз мажа с цитросепт в сусамово масло/  вече ми е погорял херпеса - което мисля че е бързо минаване - сега остава да мажа и със масла да изчезнат и коричките  :-[   /
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #15 -: 17-12-2009, 03:08:37 »

Цитросептът е екстракт от семки на грейпфрут, какво се шашна бе, колега ;)
Разгледах го колежке. Не съм се шашнал, учуди ме приложението му за намаляване нитратите в зеленчуците. Но видях, че и за това помагал според производителя... Ей, това рекламата е велика сила!!!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

морков

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #16 -: 17-12-2009, 03:12:38 »

Kакво мислите за миене на зеленчуците с кислородна вода?
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #17 -: 17-12-2009, 10:50:55 »

Херпеса е от раздялата с мама. Според ГНМ. Поне за това съм сигурен :)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #18 -: 17-12-2009, 11:03:01 »

Осъзнах го веднага - доста ми е трудно , особенно с моите разбирания за отглеждане и възпитание на дете. Имаме възможност да не работя и да се отдам още няколко години от живота си, за да науча на най - важните неща човечетата . Безкрайно се гордея с тях  толкова са човечни а същевременно найвни и пълни с енергия - само да я насочиш в правилната посока, да им дадеш сигурност и топлина ... оф сега осъзнах че пиша в тема за морковите   :Content_4 - emotloader:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Moрковите от пазара
« Отговор #19 -: 17-12-2009, 16:23:00 »

Но видях, че и за това помагал според производителя... Ей, това рекламата е велика сила!!!
Пък аз споделих след като съм чела опита на другите.
В крайна сметка всеки е свободен да прави каквото иска.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.