Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Морската сол  (Прочетена 14527 пъти)

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Морската сол
« -: 03-01-2010, 23:27:43 »

Привет на всички и ЧНГ :)
Имам въпрос за морската (чистата) сол!?... Доста неща прегледах, всички казват, че: "Морската сол е естествен природен продукт. В нея се съдържат повече от сто минерални вещества, състоящи се от над 80 химични елемента. И нито един от тях не е добавен изкуствено. Морската сол притежава много полезни свойства. Доказано е, че тя поддържа функциите на човешкия организъм, като укрепва имунната система, стабилизира сърдечния ритъм и регулира кръвното налягане."

Знам, че сте суровоядци!  :) Но, ... ако има някой от вас вещ или интересувал се, да сподели,... това според него вярно ли е, или не! И ако искам да ползвам сол, то наистина ли такава трябва да бъде, м/у 4-6гр. дневно?...

Поздрави
Добри
« Последна редакция: 03-01-2010, 23:29:43 от dobrin13 »
Активен
Който търси, намира!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Морската сол
« Отговор #1 -: 04-01-2010, 23:36:59 »

Когато намалих количеството сол до 4-6 грама на едно хранене (ям 2, максимум 3 пъти дневно) разбрах,че само съм си мислел че съм здрав дотогава. Сега вече знам какво е.
Доста голям процент от болестите идват от този излишък на сол в тялото, а човек дори не се възприема като болен през повечето време докато не настине
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Морската сол
« Отговор #2 -: 04-01-2010, 23:42:49 »

4-6 грама колко е,една щипка?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Морската сол
« Отговор #3 -: 04-01-2010, 23:48:10 »

Капачка от двулитрова кола  или бира с винт се запълва до равно с 11 грама готварска сол
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Морската сол
« Отговор #4 -: 05-01-2010, 00:40:18 »

Аз мисля,че 5гр. е една чаена лъжичка - равна.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Морската сол
« Отговор #5 -: 05-01-2010, 02:01:51 »

Аз мисля,че 5гр. е една чаена лъжичка - равна.

Солта отдавна трябваше да бъде реабилитирана и извадена от списъка със заслужилите отрови ( бяло брашно от пшеница, ръж ) бяла захар или каквато и да била захар на кристали, бели секрети от едър рогат добитък и други ...

Търсейки перфектната сол,  минаваме през експерименти с хималайска, таджикистанска, морска от Черно море добита в Бургас по особено нехигиеничен начин или вносна от някое по чисто море. Сега си търся една много едра сол колкото 10 килограмов кристал. Такава съм виждал при бааба ми на село да я ближат козите. За съжаление е на повече от 20 години кристала и не знам произхода му. След като изчистих козите засъхнали лиги си близнах и аз и съм впечатлен.   
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Морската сол
« Отговор #6 -: 05-01-2010, 21:41:26 »

Този 10 килограмов кристал е каменна сол. Като си идеш на село питай някой по-възрастен овчар откъде си взимат каменната сол.
Все си мисля, че от нея правят готварската сол (поне така беше навремето)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Морската сол
« Отговор #7 -: 06-01-2010, 22:59:14 »

Привет,
За морската сол, определено доста се пише!... Не знам... в момента спрях солта, но използвам китайски соев сос защото знам, че там има сол  :),... и някак си се успокоявам, че китайците "знаят какво правят". Но искам да стана абсолютно наясно, доколкото е възможно!

А,... що се отнася до грамажа,... една малка лъжичка (от старите ...не съвременните, които не можеш да разбереш за чай ли са или за супа   :surpris_23:, без връх е точно 5г. Мерил съм го с електронна везна!

Искам да попитам,... ИМАЛИ НЯКОЙ ТУК, КОЙТО ВЪОБЩЕ,... АМА В-Ъ-О-Б-Щ-Е не употребява сол?  ???...  Ако обича да направи кратък коментар?... Предполагам, че всичко е до пре-програмирането на вкусовите навици на организма, но... бих-бил благодарен за коментара!...  :)

Ще публикувам една статия за НАЙ-ЗДРАВОСЛОВНОТО ХРАНЕНЕ на един народ, Хунза! Много ме впечатли!... Може би ви е позната вече, но за всеки случай,... за поощрение!... :)

http://www.kak-da.com/най-здравословното-хранене.html

p.s. Към - Ортодоксален Аноректик нищояд - ... Приятелю... това, което показваш не е за хвалба! Започни да се храниш! Не търси аскетския начин за "духовно извисяване",... чрез не ядене!... Стани нормален християнин и търси здравословния начин на живот, както е писано: "Всичко ви е позволено (свободната воля на човека да избира между лошо и добро, ... и пояснява),... но не всичко е полезно"... Всяко безполезно нещо, бавно или бързо, води надолу!... Успех момче!...

Поздрави
Добри
« Последна редакция: 06-01-2010, 23:26:39 от dobrin13 »
Активен
Който търси, намира!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Морската сол
« Отговор #8 -: 26-01-2010, 15:29:00 »

Колега  Добри , щом те вълнува здравословното,  стой далеч от соевия сос и подобни съвременни китайски шмекерии.  Китайците наистина знаят какво правят , но не и тия "съвременните " :)  , които се сетиха да се поамериканчват и те .
 Тия хора вече прегърнаха комерса и ръгат навсякъде  юнашки дози натриев глутамат.  В соевия сос, в манджите по ресторантите , навсякъде . Прочети за глутамата  да ти се изправят косите . Навремето  и аз хапвах китайско ,но  последния път когато едва не умрях ми остана наистина последен. .. :)
На запад има даже такова понятие - "синдром на китайския ресторант"  , заради химиите , които  ръсят . Глутаматът те кара да ядеш ненаситно ,като се чудиш защо ти е така вкусно .:)
Само незапознатите все още си вярват , че китайското съвременно хранене е здравословно. Освен това те всичко препържват ако си забелязал. Аз където и да съм хапвал по Европата( китайско)  никъде не съм виждал сурови зеленчуци , всичко е по някакъв начин препържено ( не са прости , така е по-вкусно  :) )

За солта сме писали много, вкл. и аз . Да се спре изцяло е по-лошо, отколкото да се прекалява с нея.  няколкото грама на ден са нормата. ( акад. Неумивакин)
 
 В сайта нашият приятел Роман Солджър беше пуснал много дълги ( и ценни според мен) постове за солта . И той препоръча каменната сол.  
  
Статията за хунза  е много хубава, нищо че ги знаем тия неща, аз си я копнах,защото е добре написана .
« Последна редакция: 26-01-2010, 15:33:55 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Морската сол
« Отговор #9 -: 26-01-2010, 16:42:00 »

аз за съжалениe съм на същото мнение относно китайсkите ресторанти - прекалено пържено и ако не е соевия сос, нямат вкус.  :(
Активен

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Морската сол
« Отговор #10 -: 26-01-2010, 17:03:45 »

Привет на всички,
Благодаря ви за отговорите, но искам да попитам,... защо суровоядците отхвърлят солта и... са си здрави и енергични?...
Може би тайната е в съчетанието на останалите подправките? За овкусяването на храната става дума!...  :surpris_23: Ако някой има списък с такива изпитани, може да сподели, независимо вкусовите различия помежду ни!...
Бих се радвал някой суровояд на ми отговори и съвсем накратко да ми опише, дали има разлика в емоционалното му състояние след като не консумира сол?... Или се храни така, само защото знае, че солта (неорганичната) е изключителна вредна за живия организъм и прави компромис с вкуса?...

Бино, ще се постарая да намеря темите за солта тук, благодаря!

Всеки може да сподели нещо, ако желае!

Поздрави  :)
Активен
Който търси, намира!

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Морската сол
« Отговор #11 -: 26-01-2010, 17:35:52 »

Аз съм съвсем от скоро суровоядец(6 месеца- ехее времето лети) но  сол ям-  обичам солени маслини, понякога когато изпитвам нужда от нещо солено слагам щипка морска сол на салатите  :)
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Морската сол
« Отговор #12 -: 26-01-2010, 19:18:54 »

Всъщност да е вкусна една храна не означава непременно да е солена. Дотолкова сме свикнали с пресоляването, че не усещаме вкуса на продуктите. Доскоро ползвах морска сол, но преди десетина дена си намерих хималайска на ситни кристали и сякаш е по-мека, дава солен вкус, но не чак толкова. Аз и малко я ползвам, понякога на салати не слагам въобще и наистина тогава усещам вкуса на останалите продукти. Особено когато ръсна пресни зелени подправки, сол не ми трябва хич  :)
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Морската сол
« Отговор #13 -: 26-01-2010, 19:35:06 »

Antares е права, зелените подправки дават много по-голяма широта, разнообразие и удовлетворение
 нa вкуса, отколкото солта (аз ползвам също хималайска сол, в умерени количества)
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:42:23 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Морската сол
« Отговор #14 -: 26-01-2010, 19:48:37 »

Може би тайната е в съчетанието на останалите подправките? За овкусяването на храната става дума!...  :surpris_23: Ако някой има списък с такива изпитани, може да сподели, независимо вкусовите различия помежду ни!...
http://www.bapc-bg.com/site/spices.html
http://www.bb-team.org/articles/3185/

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_culinary_herbs_and_spices
http://www.cnn.com/HEALTH/indepth.food/herbs/chart2.html
http://whatscookingamerica.net/herbs.htm
« Последна редакция: 26-01-2010, 19:58:00 от canat »
Активен

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Морската сол
« Отговор #15 -: 26-01-2010, 19:51:29 »

Привет,
Хималайска сол???...  :surpris_23:... Солените маслини,... и аз ги харесвам, но... сега, все още не ги ям. Много са солени, според мен!

Не знам,... все още 90% срещу 10% съм против солта!... Но, за да станат 100%, трябва да намеря необходимата комбинация от подправки! :Appetit_17:...  :)
« Последна редакция: 26-01-2010, 20:00:41 от dobrin13 »
Активен
Който търси, намира!

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
« Последна редакция: 26-01-2010, 20:05:47 от canat »
Активен

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Морската сол
« Отговор #17 -: 26-01-2010, 20:18:16 »

Благодаря ти ... canat (каквото и да значи това)

Наистина,... искам да призная, че по-отношение на храна и избор на каквото и да било, си щастливка, че си в USA!...

Но,... аз живея в Б-я и ми трябва информация за БГ пазара, колкото и гротестно за звучи това!... :)

Въпреки всичко,... БЛАГОДАРЯ!

Поздрави    
« Последна редакция: 28-01-2010, 11:16:26 от dobrin13 »
Активен
Който търси, намира!

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Морската сол
« Отговор #18 -: 26-01-2010, 20:30:44 »

http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=545.msg14911#msg14911

ако я няма в натуралните магазини (където са хранителните добавки) , можеш да я намериш on-line
http://www.vodorasli.eu/objectf.php?id=35

dobrin13, а ти в  кой град си?
« Последна редакция: 26-01-2010, 20:34:16 от canat »
Активен

dobrin13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Морската сол
« Отговор #19 -: 26-01-2010, 20:44:55 »

Благодаря canat за информацията и за солта.

Но,... противоречията на деня за солта са, че каквато и натурална сол да се вади, тя е НЕОРГАНИЧНА! Тялото ни няма начин как да я усвоява!... Оказва се, че досега сме я възприемали само чрез рецепторите на езика... И ДОТАМ НИ Е БИЛО УДОВОЛСТВИЕТО!... По-нататък следва бавната, но сигурна разруха!...

Установено е, че неорганичните минерали в земята, могат да се усвояват само от растенията. Човешкия организъм няма същия химичен състав като растенията, които единствени имат способността да извличат неорганичните минерали от земята и да ги превръщат в ОРГАНИЧНИ!...

Искам да те попитам нещо,... тъй като живееш в Америка, трябва да си чувала за Пол Брег. Можеш ли да споделиш нещо?...

Благодаря
Поздрави
Активен
Който търси, намира!
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 22 запитвания.