Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Гъби Шиитаке  (Прочетена 17752 пъти)

radost

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:gabite
« Отговор #20 -: 21-04-2010, 20:55:25 »

Томирис, със сигурност не правя \\\\\\\\\\\\\\\"мизерни реклами\\\\\\\\\\\\\\\", а този вестник \\\\\\\\\\\\\\\"Weekend\\\\\\\\\\\\\\\" не съм го и чувала.
от доста време не живея в БГ и определено не съм наясно  с всички вестници на пазара.
Ама ако това се смята за реклама, май трибва да не пиша/коментрам, че току виж някои ме осъдил за авторски права
  :bleh
« Последна редакция: 26-04-2010, 12:33:29 от Mep »
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:gabite
« Отговор #21 -: 22-04-2010, 12:17:25 »

Мацка, пробвай ето тази кирилица :) ще ти бъдем задължени :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:gabite
« Отговор #22 -: 21-05-2010, 23:08:50 »

 И аз си търся царигардско грозде -Амла или както го наричат в идния Амалаки.Всъщност това е едно специално растение чиийто плодове стрити и изсушени на прах влизат в известната разаяна формула ТРИФАЛА.Това е едно от най богатите на съдържание на витамин С растения.В Индия и Тибет е важно лекарство.Разлабва и охлажда организма както и баланисра трите доши.
 Относно Кордицепса не го смята за нещо излючително -много повече ценя Рейши-гъбата на духовното безсмъртие.Малко хора знаят че за Китай това е най-лечебното нещо в природата -цяря на лекарствата.Превъзхожда дори жен -шена.Аз си поръчвам органична гъба рейши от чужбина и си я правя на чай.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Гъби Шиитаке
« Отговор #23 -: 30-10-2012, 21:36:33 »

Шийтаке (Lentinula edodes)

Дефиниция
Шийтаке е местна гъба за източна Азия, която съдържа над 80 хранителни вещества. Тя расте върху стволовете и дънерите на дърветата. В дивите условия, тази светлокехлибарена гъба се среща и върху паднали твърди дървесни видове.
Хиляди години назад, шийтаке е използвана в Япония и Китай като храна и с медицински цели. Wu Ri, известен лекар от китайската династия Минг, надълго описва полезните характеристики на тази гъба, отбелязвайки способността й да увеличава енергията, да лекува настинки и да премахва глисти. Дивите гъби шийтаке са местни за Япония, Китай и другите Азиатски държави. Хиляди години наред азиатците я използват за тонизиращ препарат за дълголетие, лек за сърце, срещу злокачествени заболявания и за подобряване на циркулацията.

Полезни качества
Шийтаке е богат източник на желязо, а също на протеини, диетични фибри, витамин С, витамин В6, фолати, магнезий, калий, цинк, манган, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина, мед и селен. В химическия състав на шийтаке влизат полизахариди, еритаденин, протеини, мастни киселини, витамин D, B2, B12. Мастните киселини са основно ненаситени. Друга съставна част със силни терапевтични качества са глюканите, които участват в състава на клетъчните стени. Шийтаке съдържат и Лентинан, бета 1,3-свързан глюкан полизахарид, който реверсира растежа на туморите, като повлиява не директно на туморите, а стимулира имунната система. Той е модератор на биологичната реакция, който засилва действието на имунната система, подобрява действието на Т-лимфоцитите. Поради големия си молекулярен размер, Лентинанът не се абсорбира ефикасно при орален прием. Лентинанът активира алтернативна пътека, като стимулира макрофагите и по този начин спира растежа на туморите. Може да активира и секрецията на интерлеукин-1, което да помогне за стимулиране на Т лимфоцитите. Лентинанът помага за намаляване на разрушаването на хромозомите, причинено от фармацевтичните антиракови лекарства. Еритаденин, алкалоид от шийтаке, е с подобна на нуклеотидите структура и намалява холестерола и мазнините чрез подпомагането на тяхното отделяне. За аминокиселината в шийтаке се смята, че подпомага преработването на холестерола в черния дроб. Тези гъби съдържат 1/3 от препоръчителните дневни дози селен. Те са вкусни и могат да се готвят. Друга важна тяхна функция е да третират хранителните дефицити и заболяванията на черния дроб. Поради привлекателния си аромат и голям брой полезни характеристики, доста често вегетарианците използват гъбите за заместител на животинския протеин. Един от най-мощните антиоксиданти, които се намират в гъбите шийтаке и майтаке, е L-ерготионеин. Други здравословни качества на шийтаке включват благотворното влияние при хепатит, рак, артрит, херпес и подпомагане на отслабването.

Изследвания
Правят се проучвания върху екстракт от гъбата шийтаке, богат на полизахариди, за да се установи неговата ефективност при ракови заболявания, СПИН и хепатит В. Направени са проучвания, доказващи, че Lentinula edodes myucelium (ЛЕМ), съдържащ се в шийтаке има по-унищожаващ ефект върху ХИВ-инфектираните клетки от AZT, лекарство, създадено, за да забави прогреса на СПИН. Лем лигнините блокират ХИВ клетките, за да не се репродуцират и да не унищожават полезните Т-клетки. Лигнините спират клетъчното разрушаване от херпес симплекс I и II, две от вирусните инфекции, засягащи хората със СПИН. ЛЕМ може да стимулира тялото да произвежда антитела, които подпомагат борбата с болестите и правят тялото по-силно. Големият брой научни изследвания доказват способността на гъбата да се бори с туморите и вирусите и да стимулира имунната система. Множество клинични проучвания върху раково болни, приемащи лентинан, показват по-висок процент на оцеляване, по-високо качество на живот, както и минимизиране на риска от повторна поява на рака.

Не случайно в Китай тези гъби са наречени „еликсир на живота”. Повече от 50 години се правят изследвания върху техните механизми на действие и се доказва поредната от полезните им характеристики. Освен за лечение на редица заболявания, те служат и за ефективна превенция на човешкото здраве. В целия свят наред с традиционното лечение се препоръчват и тези гъби. Ние ги препоръчваме и на вас, защото знаем, че се борите за здравословен живот във всяко направление от ежедневието, а тези гъби ще са ви от полза. Разгледайте нашето разнообразие (шийтаке, рейши и майтаке) и се консултирайте със специалистите в медицински център „Здравословен живот” как да се възползвате от техните здравословни предимства. Включете ги в ежедневната си програма за здраве, жизненост и дълъг живот. Ние вече го направихме.

Използвана литература:
Viable herbal
Lyndsie Bourgon suite 101
Health castle
Healthy neewage
Info barrel




Активен

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:gabite
« Отговор #24 -: 19-03-2013, 11:07:20 »

Да, точно така трябва да се водят дискусиите - с представянето на аргументи .
Възможно е наистина тези гъби да имат някакво лечебно въздействие върху японците , затова който им е почитател  ( като Радост ) ,  да установи  дали това въздействие ще бъде същото и върху  неяпонци.  :)
Вече знаем, че храната не е само белтък+въглехидрат+мазнина , а и енергоинфорамция    затова и казаното от Саркар звучи крайно убедително.
( Аз и в други източници  съм го срещал това за гъбите)
От японците има мнооого да се учим. Те не само са най-дълголетния народ, но и пазят традиции, които са доказани през хилдолетията, че даряват здраве, живот и дълголетие. За това са и най-дълголетните хора, разбира се, въпреки високата технологична култура в която живеят.

За пример - ние набързо се отрекохме от обществените бани след "демон-крацията" - били нецивилизовани. Да, но японците не са се отрекли, въпреки, че са много по-модерни от нас, защото знаят, че тази традиция носи здраве и дълголетие. И наистина, от опит знам, колко огромна е разликата между напарването, изтъркването в горещата публична баня, каквато има в Панчарево (София), и взимане на душ у дома. Уви, за многомилионна София това е единствената работеща обществена баня. В България я има 5-6 останали, я не... При това чудесно богатство на горещи минерални извори...

Да споменаваме ли, клечащите тоалетни, от които набързо се отрекохме, защото не били европейски, били отживелица... Да, но малцина знаят, че с модерния порцеланов трон сме се сдобили с купища неизвестни преди заболявания, като апандицит, дивертикулит, болест на Крон и т.н. Виж японците си ползват до ден днешен клекалата, защото традициите на хилядите години е показала, че това е полезно. Дори имаше наскоро японско проучване, което го доказа.
« Последна редакция: 19-03-2013, 11:16:49 от NewAge »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.056 секунди с 21 запитвания.