Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Лимец  (Прочетена 90142 пъти)

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Лимец
« -: 18-05-2009, 23:33:02 »

Намерих няколко полезни статии за лимец  :)
Надявам се да ви бъдат от полза  ;)

http://www.spiralata.net/bb/viewtopic.php?p=2099&sid=23fb2ee74e3199f9b369982adbb38c9e
http://bilkariat.hit.bg/limec.htm


Тук има кратка информация за пшеницата :

http://bg.wikipedia.org/wiki/Пшеница

Ако знаете нещо повече, моля ви споделете  ::)
« Последна редакция: 18-05-2009, 23:53:12 от Ками »
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Лимец
« Отговор #1 -: 19-05-2009, 21:03:10 »


Хванах едно предаване по телевизията, в което участваше Емил Елмазов ( човекът, който е написал първите две статии ) и там той обясни, че зърното на лимеца не поглъща никакви химически торове, също така и радиацията не можела да проникне през обвивките му, не се поддава на генно модифициране и че намерените овъглени семена ( който са на около 15 000 години ) имат същата структура, каквато имат и сегашните зърна, т.е. според него това е едно уникално растение, което се е запазило в първоначалния си чистия вид ( или поне такава информация има за сега ).
Според него лимец може да се намери свободно в магазините . . . аз още не съм търсила, но като намеря ще го изпробвам и ще ви споделя  ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Лимец
« Отговор #2 -: 19-05-2009, 21:16:11 »

Ками, супер е това!
Ако някой знае, нека сподели откъде може да се купи..
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Лимец
« Отговор #3 -: 20-05-2009, 17:35:05 »

Това намерих след голямо ровене в чичо Гугъл:

Лимецът го купувам на адрес: клуб "Билкария", бул. "Тотлебен" 24

от тук:
http://forum.rozali.com/viewtopic.php?p=513630

Този линк не знам дали ще помогне, не съм разглеждала сайта:
http://bilkariat.hit.bg/about.htm
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Лимец
« Отговор #4 -: 20-05-2009, 18:12:40 »

Вери, много ти благодаря.
За първи път я чувам тази Билкария. Интересни продукти и масла предлагат и много евтини. Дано са качествени. Ти имаш ли наблюдения върху тези продукти? Пробвала ли си някой?
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Лимец
« Отговор #5 -: 20-05-2009, 22:26:28 »

Много ви благодаря за споделената информация  :)
В началото на другата седмица ще мога да отида на място и след това ще ви споделя какви са ми впечаленията  ;)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Лимец
« Отговор #6 -: 20-05-2009, 22:37:48 »

Нямам, Радулче. Аз, а и половинката, сме само странични наблюдатели в момента от 10 хил км. :) Мога само с информация да помогна и естествено с личен опит. Но впечатления и мнения не мога да давам за продукти и магазини в БГ.
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Лимец
« Отговор #7 -: 03-06-2009, 09:06:02 »

Вери, да знаеш как се казва лимеца на английски или на някой друг европейски език? В моя речник излиза като Spelt. Но в статията към която е даден линк по-горе пише, че са в една група, но не са едно и също.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Лимец
« Отговор #8 -: 03-06-2009, 09:12:13 »

На английски си е точно Spelt. А на френски е Epeautre. С тези названия го продават лимеца тук.
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Лимец
« Отговор #9 -: 03-06-2009, 13:42:28 »

В един от линковете по-горе в темата прочетох това:
"Еднозърнестия лимец (Triticum monococcum L.) е най-древния вид от групата на  покритите или несъщински  пшеници. В тази група одомашнени са  още  двузърнестия  лимец (Triticum dicoccum Schrank) и  пшеницата спелта (Triticum spelta L.). "
От тук се вижда че лимеца и спелта не са едно и също нещо, но са в една група, затова вероятно са много близки.
Порових се малко в Уикипедия и открих, че Triticum monococcum се казва Einkorn wheat, а Triticum spelta е Спелта. Както и да е щом са в една група, значи са разновидности на едно и също растение.
Между другото в българия освен Спелта е познато и името Динкел. Видях го в един български онлайн магазин. Това идва от немски и става въпрос за едно и също растение.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Лимец
« Отговор #10 -: 30-11-2009, 11:29:32 »

Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Лимец
« Отговор #11 -: 30-11-2009, 12:14:31 »

Значи това билооо!! Ако знаете от колко време се чудя как се казва това нещо на български! На немски е Dinkel, на словенски е pira. В Словения е доста популярно. Много е полезно. В България има една фирма, която произвежда матраци и възглавници от обвивките на лимеца : http://www.spelta.biz/ Чудя се, откъде ли взимат житото, и какво правят с него, след като са взели обвивките..Ако някой има желание да проучи...ако ли не, аз мисля като си дойда в България , да им звънна..Все пак те от някъде купуват на едро....
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Лимец
« Отговор #12 -: 08-12-2009, 12:00:55 »

 :Content_14: Прочетох наскоро една книга за пшеницата и кълнове- Кълновете суперхрана даряваща живот от Юли Драгомирецки. Има доста неща за прочистващите и оздравителните свойства на пшеницата и на други покълнали семенца
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Лимец
« Отговор #13 -: 08-12-2009, 12:40:07 »

Попадна ми информация, че лимеца съдържа глутен, и който е алергичен, трябва да го избягва. Може би Вери би потвърдила, че ако се покълне, глутена изчезва и няма проблем да се яде. Между другото какво му е толкова на глутена?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Лимец
« Отговор #14 -: 08-12-2009, 15:55:30 »

:Content_14: Прочетох наскоро една книга за пшеницата и кълнове- Кълновете суперхрана даряваща живот от Юли Драгомирецки. Има доста неща за прочистващите и оздравителните свойства на пшеницата и на други покълнали семенца
Това е най-добрата книга за кълнове, според специалисти, които познавам. Казвам го, защото общо са 4-5 книгите на тази тематика :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Лимец
« Отговор #15 -: 08-12-2009, 20:05:21 »

Глутенът при малки деца може да причини цьолиакия- алергия към протеина в житните. Лично аз не вярвам в появата на алергиите просто ей така.  ;)
На други места чета, че глутенът води към пристрастяване и че може да затлачи червата, да образува слуз. Затова е хубаво да се ядат покълнали глутеносъдържащите.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Лимец
« Отговор #16 -: 08-12-2009, 20:11:18 »

Лично аз не вярвам в появата на алергиите просто ей така;)
и аз, Bери. Мисля, че ако хората ядяха нормално (здравословни и чисти храни) нямаше да има алергии. Между другото мисля, че са се появили от скоро (поне не е имало такива оплаквания преди)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Лимец
« Отговор #17 -: 08-12-2009, 20:37:40 »

Храненето на една бременна жена, взимането на синтетични витамини, все по-често се случва да се пият какви ли не лекарства за задържане на плода, после раждане с упойки и т.н., евентуално секцио, даване на адаптирано мялко на бебето, въвеждане на храни твърде рано, даване на месо и млечни / дъщеря ми не е алергична, но виждам положителна промяна откакто и тя е веган; преди много често и се появяваха кашлица и хрема; сега, да чукам на дърво, вече 4-ти месец е напълно здрава /; не на последно място ваксините и даване на антибиотик за добро утро.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Лимец
« Отговор #18 -: 08-12-2009, 20:50:23 »

книга за пшеницата и кълнове- Кълновете суперхрана даряваща живот от Юли Драгомирецки.
Благодаря за идеята, инката1988! Tъкмо си го поръчах, да видим дали ще ме запали за кълнове  ;D
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Лимец
« Отговор #19 -: 22-12-2009, 09:03:05 »

Покрай темата за озонатора и препоръчания от silversmith форум на xnetbg.com , здравни конспирации, под-тема алтернативно лечение, открих статия за лимеца и свойствата му.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.