Лешници (ботанически) наричаме плодовете на дребното лешниково дърво Corylus avellana. То вирее във влажен и умерен климат. Смята се, че произлиза от Мала Азия, откъдето постепенно се разпространило по южното средиземноморие от Гърция към Италия и Франция, за да достигне Испания.
Историческите сведения за датирането на използването на лешници в храненето показват, че според китайски ръкописи още преди 5000 години дивите сортове са били ценна земеделска култура. Елините и древните Римляни консумирали лешници, но ги използвали преди всичко като медицинско средство. Латинското име на лешниковия вид "Corylus" произлиза от гръцката дума "кorys", която означава шлем. Името е дадено като отражение на формата на лешниковата черупка.
Сортове и разновидности на лешницитеИма над сто разновидности и сорта лешници. Определена част от тях са плодове на леската, която е определен вид на обикновения лешник. Съществува и група, обединена заради издадено образувание в долния край на черупката.
•Обикновен лешник;
•Цариградска леска (лешник) - най-едрият вид;
•Клюнест американски лешник;
•Клюнест азиатски лешник.
Видове продукти от лешници•лешниково масло;
•лешниково олио;
•лешниково брашно;
•лешникови ядки;
•лешникова есенция.
Хранителен състав на лешниците
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр сурова храна:Сурови лешници или лески - 5.3% вода, 628ккал., 15 белт., 60.8 мазнини, 16.7 въглехидрати, 0 холестерол, 4.3 захари, 9.7 фибри
Сухо изпечени лешници или лески,без добавена сол - 2.5% вода, 649 ккал., 15 белт., 60.8 мазнини, 17.6 въглехидрати, 0 холестерол, 4.9 захари, 9.4 фибри
Бланширани лешници или лески - 5.8% вода, 629 ккал., 13.7 белт., 61.2 мазнини, 17 въглехидрати, 0 холестерол, 3.5 захари, 11 фибри
•богат е на витамините: В1, В6 и В9;
•богат е на минералите: магнезий, мед и калий;
•добър източник на фибри;
•88% от мазнините на лешника са ненаситени.
Как да изберем и съхраним лешниците?Лешниците се продават с или без черупки, обелени или с мъхеста покривка, натурални, сухо печени и печени в мазнина с добавъчна сол. Когато избирате лешници с черупки, огледайте ги за дупчици: това е лош знак. Избирайте лешници във вакумирани опаковки, буркани или кутии. На тях винаги фигурира срок на годност и дата на пакетиране/производство.
Обелените сурови лешници са годни за консумация в много кратък срок от време и по-точно за не повече от седмица и то ако са съхранявани на студено и сухо място. Престоялият суров лешник се познава по горчивия си вкус и сухата ядка.
Необелените лешници можете да съхранявате на сухо и студено място за период до месец. Ако желаете, можете да ги държите в хладилник за до четири месеца или да ги замразите за период от една година.
http://www.bb-team.org/articles/2660/Лешниците Лешниците се препоръчват самостоятелно или с други ядкови плодове на изтощени и анемични хора, на пациенти в стадий на възстановяване след тежки инфекциозни и други заболявания. Освен това в тези ядки са открити значителни количества йод, което ги прави особено полезна храна за страдащите от ендемична гуша.
Българската народна медицина предписва лешници за лечение на болки в ставите. Прави се специална паста, като счукани лешници се размесват с чист пчелен мед в равни количества. Приема се вътрешно по 1 чаена лъжичка от пастата, 3 пъти на ден. Тя е полезна и като общоукрепващо средство.
http://www.hrani.bg/articles/view/9/197