Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Възможно ли земеделие без оране?  (Прочетена 23389 пъти)

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98

Орането е вид насилие върху почвата и природата.Нарушава се баланса в нея и се подлага на изветряне. Това е много груб метод който се налага за осигуряване на сегашния ни начин на живот и единствено възможен. Почвите обедняват изключително бързо при този вид земеделие -с около 1% на година по малко плодородни.  Това е неустойчиво имайки предвид че са необходими пестициди ,инсектициди и изкуствени торове както и наличието на големи машини влагащи далеч повече енергия отколкото се получава от продукцията. 
 Използване на интеркропинг с подходящи растения за зелено торене като бяла комунига са възможни решения.  Това растение вирее на всякакви бедни почви с корени достигащи до 2 метра(отваря почвата) и е изключително непретенциозно . Зелената маса от него е 2 тона на декар .Обогатява почвата с около 12 кг на декар азот.Много медоносно и с много полезен мед. 
 
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #1 -: 30-09-2010, 09:51:02 »

Според тази книга http://jivdom.info/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B0
е възможно, даже е много ефективно. Проблемът е, че не е за глупаци, а както е известно умните на тази планета са малцина.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #2 -: 30-09-2010, 10:36:01 »

Мерси за линка! Вече прочетох някои неща .Значи може  :thankyou:
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #3 -: 30-09-2010, 12:01:28 »

Разбира се, че е възможно, само трябва да познаваме принципите на природата.
Според Анастасия от книгите на Мегре, е възможно да се постигне равновесие и в отглеждането на култивираните растения, както има такова при дивите в природата. Това искам да направя в двора на моята къща, възможно най-естествения начин за земеделие. Там почвата е много плодовита и обикновено проблемът е с бурените и тревата по 3 метра след дъжд. Обаче въпреки това забелязвам, че там където преди правехме градина вече нищо не расте...
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #4 -: 11-10-2010, 14:00:48 »

 :kisss:Изпърво...Здраве желая на всички!!!Жива съм , здрава, права и корава!!!/пу,пу...да спи зло под камък/.
   Еееееееееее, че тя...Майката Природа се е погрижила и за орачите, мили мои...та в горния слой на земята си има цяло подземно царство, което се грижи за това!!!Отгърнете детските енциклопедии и ...вижете!!!ако си нямате пърче земя да видите!!!!Там, това подземно царство се грижи за всички химически процеси, както си трябва и когато си трябва!!!!Е, аз това лято голяма борба му дръпнах с един вид,  който ми отмъкна чесъна, зелето, магданоза...ама така е като не сях да има и за тях...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #5 -: 03-03-2011, 21:37:07 »

Не само, че е възможно, но и е единственият разумен начин. Малоумие е да разместваш пластовете почва, да мачкаш и раздираш Земята с тежки машини и да унищожиш всички живи и ценни помощници под повърхностния почвен слой, след като Природата се е погрижила за всичко.  :peperudi:
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #6 -: 04-03-2011, 00:05:00 »

Аз съм доста скептично настроен към такова земеделие.
1. някои бурени пускат здрави корени, които е добре да се изваждат от почвата (поне докато изгният).
2. добре е почвата да е рохкава - в горния линк е даден спрмер със зърнени култури (които не правят голяма коренова система)  , но ако си насадя картофи как ще направят големи грудки в сбита почва.
3. добре е около корените на растението да някакъв достъп на въздух - бобовите по този начин улавят азота от въздуха и обогатяват почвата.
Ако човек си гледа овощна градина предполагам, че  може да си спести орането, но за едногодишните малко трудно ще се съглася че е възможно да се получи такъв добив.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #7 -: 04-03-2011, 01:00:02 »

Аз съм доста скептично настроен към такова земеделие.
1. някои бурени пускат здрави корени, които е добре да се изваждат от почвата (поне докато изгният).
2. добре е почвата да е рохкава - в горния линк е даден спрмер със зърнени култури (които не правят голяма коренова система)  , но ако си насадя картофи как ще направят големи грудки в сбита почва.
3. добре е около корените на растението да някакъв достъп на въздух - бобовите по този начин улавят азота от въздуха и обогатяват почвата.
Ако човек си гледа овощна градина предполагам, че  може да си спести орането, но за едногодишните малко трудно ще се съглася че е възможно да се получи такъв добив.

1. Това е така, но досега не са ми създавали проблем. Но не ми се е налагало да "боря" троскот, който бил уж толкова страшен. Като имам опит с него, ще пиша. Впрочем природата е мъдра. Троскотът също има полезни свойства.
А при предварителна "обработка" на почвата-мулчиране, повечето корени нямат шанс.
2. Рохкавостта се постига ИМЕННО с тези природни методи, не с оране. Когато ореш, вадиш плодородните слоеве най- горе и цялата им плодородност заминава "на кино" вследствие атмосферните условия. Да не говорим колко червеи и гадинки се унищожават- най- ценните ни помощници.
3. Точно затова според пермакултурните принципи наред с другите култури се садят бобови, защото са азотофиксиращи-боб, грах, акация..
 
Не само че се получават такива добиви, но и по- големи. Но е нужно търпение, разбиране, наблюдателност. И всяка заучена реплика да бъде подложена на съмнение и анализ.И експериментаторски дух най- вече!
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #8 -: 11-03-2011, 07:11:08 »

Аз съм доста скептично настроен към такова земеделие.
1. някои бурени пускат здрави корени, които е добре да се изваждат от почвата (поне докато изгният).
2. добре е почвата да е рохкава - в горния линк е даден спрмер със зърнени култури (които не правят голяма коренова система)  , но ако си насадя картофи как ще направят големи грудки в сбита почва.
3. добре е около корените на растението да някакъв достъп на въздух - бобовите по този начин улавят азота от въздуха и обогатяват почвата.
Ако човек си гледа овощна градина предполагам, че  може да си спести орането, но за едногодишните малко трудно ще се съглася че е възможно да се получи такъв добив.

Zloqd, предполагам, че поне веднъж си бил в гора. Как е почвата там? Мека и пружинираща като гъба. Някой да я оре или обработва?! Всъщност ДА - червейте и другите почвени организми.
Един пример за "мързеливо" земеделие:
http://www.youtube.com/watch?v=_rXgQcHQqNE
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #9 -: 11-03-2011, 23:04:40 »

Андрей, това дето го дават на клипа няма как да стане в България. На този двора му е поне два пъти по-голям от моя и няма да му пречи ако изкара по-нисък добив на декар (и без това не буа с мотиката). Може едната година да засажда нещо а следващата да остави почвата да си почива. Освен това има възможност да  си ходи и да полива на всеки 2 дни а на мен селото ми е на 35 километра. И най-накрая той си гледа и животни, които му произвеждат естествен тор, а аз взимам тора от едно място, но скоро ще свърши и ще мисля за някакъв компост.
А като гледам и добива му - доматите изглеждаха малко болнави. Като садиш домат трябва да го забодеш в дълбока ямка - това слиза под рохкавия обработен от червеите слой.
Много ми е интересно дали след 7-8 години тоя ще продължава да изкарва достаъчно от дворчето си по този начин.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #10 -: 12-03-2011, 13:14:35 »

Злояд , ти в апартамент или къща живееш ?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #11 -: 12-03-2011, 17:30:10 »

В апартамент съм.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #12 -: 12-03-2011, 18:21:20 »

Питам , защото на баща ми мястото е 2 дка и бая продукция роди без никакви грижи, само поливане при първият експеримент, а момчето тук говори за 8 дка. Ако ти е малко мястото купи си по-голямо , то сега е евтино , след 10 години вече няма да имаш възможност да си купиш . Юдейчетата и техните подлоги  са ви спретнали изненада.
Активен

Тани

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #13 -: 19-05-2014, 23:38:22 »

Според тази книга http://jivdom.info/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B0
е възможно, даже е много ефективно. Проблемът е, че не е за глупаци, а както е известно умните на тази планета са малцина.

Линка не работи. Възможно ли е да публикувате актуален линк или поне заглавието на книгата и/или името на автора ѝ.
Благодаря предварително!
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #15 -: 09-06-2014, 22:25:52 »

Имам един въпрос към тези, които не си копаят градинките:
Някой успял ли е да си отгледа тученица по този начин (аз като копам вече започнах да бера от моята)?
Рядко съм виждал това растение да вирее на необработваема земя т.е. много е погрешно да бъде наричано бурен.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #16 -: 13-06-2014, 15:00:57 »

Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #17 -: 13-06-2014, 23:58:21 »

Жестоки гири  :Content_14:
Активен

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #18 -: 14-06-2014, 06:40:49 »

Нещо интересно от БГ:
http://btvnews.bg/video/videos/tazi-sutrin/izcelenie-na-selo.html
Това е смисъла на живота :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

bioagro

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
    • Български магазин
Re:Възможно ли земеделие без оране?
« Отговор #19 -: 23-08-2014, 22:16:41 »

Без обработки и без "химия". Абсурд!
Не искам да обидя никой, ама земеделие май само по vbox-са сте виждали  ;)

"Почвите обедняват изключително бързо при този вид земеделие -с около 1% на година по малко плодородни."

Ако искате "Био" обработките са по 5. А за почвата, всеки земеделец, ако иска реколта задъжително обогатява почвата си. Вече има доста добри био торове и други добавки. Така че това твърдение е .........
Спирам, че май пак ще обидя някой и бате Бино пак ще ме изтрие  :Content_4 - emotloader: 
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 22 запитвания.