Намерих тази подробна информация в един сайт надявам се да ви е от полза ,дори и след късното включване в темата .....
Витамин С в чая от шипки
Големи загуби на витамин С има при процеса на сушене, обработка и съхранениена шипковите плодове. При сушенето се разрушава половината или повече от него. Чрез отварата се извлича около 40% от останалото количество.Въпреки това в шипковия чай остава сравнително добро количество витамин С, нодоста по-малко, отколкото се счита.Реално трябва да се изпият поне 10-12 чаши чай, за да се набави приличноколичество витамин С.
Технология за чай
Витамин С се унищожава бързо при разрязването на плодовете. Причината е ензим,който под въздействието на кислорода окислява и разрушава витамин С. За да сеизбегне този процес и да се блокира ензима, плодовете се режат или стриват и сеслагат веднага в кипяща вода.Ако плодовете се сложат във вода с температура около 40-50 градуса, се получаваточно обратният процес: ензимите, които окисляват витамин С, се активизират.От шипковите плодове се приготвя отвара (варене 10 мин.), а от шипковите люспи- запарка (заливане с гореща вода). И в двата случая – под капак, за да се ограничидостъпа на въздух.Отварата се консумира веднага след приготвянето й. Според други източницишипковият чай престоява 5-10 часа, за да се извлече максимално витамин С.
Захар в чая и витамин С
По принцип, добавянето на захар, сол или киселини при термичната обработка наплодовете и зеленчуците пречи на окислението и подпомага запазването навитамините (основно С и А).Шипките обаче съдържат танинови вещества и лимонена киселина – те правятвитамин С устойчив. Счита се, че не е задължително добавянето на захар в случая.
Реално съдържание на витамин С
Шипките съдържат от 400 до 2000 мг витамин С (за 100 г сушени плодове) илиоколо 0.5% до 1.7%. Най-често се цитира горната граница, но реално съдържаниетона витамин С зависи от много фактори: ботаническият вид; мястото, където сасъбирани плодовете; начинът, по който са изсушени; съхранението.Например, при домашно изсушени плодове процесът на сушене е по-продължителен, а това означава загуба на витамин С с течение на времето. Прифабрично сушене процесът е много по-кратък, а може да се използва ибезкислородна среда, което пък запазва по-голяма част от витамин С.
Други полезни съставки
Шипките съдържат и други важни съставки като пектин (11%) и някои полезникиселини (3%).Съдържат и ликопен – червеният пигмент, който придава характерния цвят надоматите, грейпфрутите, кайсиите, динята и т.н.
опс ето линк към източника:
http://www.scribd.com/doc/19408043/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%81-%D0%B2-%D1%87%D0%B0%D1%8F-%D0%BE%D1%82-%D1%88%D0%B8%D0%BF%D0%BA%D0%B8