Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Тибетски пост Nyung-ne  (Прочетена 5121 пъти)

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Тибетски пост Nyung-ne
« -: 03-11-2010, 15:41:35 »

Това е доста интересна практика на постене.
Състои се от 2 последователни дни,като поста е на всички нива(изключва се и телевизия,медии,втория ден се прекарва в мълчание).1-а ден се пият течности + 1 хранене на обяд,2 ден-сухо гладуване.Има много мантри които се казват през 2-та дни,+ 600 просвания на земята всеки ден(prostration е думата,не знам на бг как е:)
Тази практика може да се прави само 2 дни,а пълния цикъл мисля че беше 8 двудневни последователни,но за това поне на мен ми се струва невъзможно за сега,освен ако не смята някой да влиза в будистки храм:)
Както и да е,и 2 дни само да се направят не е никак лесно,най-вече на психическа основа,совен това е добре човек да се подготви предварително,най-вече да опита предните дни да прави упражнението с просването,че 600 не са малко...
Тази практика изчиства карма,която е и първоизточник за болести казват тибетците.
Интересно ми е някои от вас дали е правил тази практика и да сподели малко инфо...
Ще кача и книгата сега;
                                          http://dox.bg/files/dw?a=c18ed4d7b1
Другата практика която ми е интересна е отново на базата на сухото гладуване-в мюсюлманската религия.Не желая да влизам в религиозни диспути тук,но и двете практики който ме интересуват са базирани на свещенни книги,и в двете базата е на сухото гладуване-затова съм абсолютно ЗА сухото гладуване.И ако някой има опасения свързани  с тази практика,нека се информира добре преди да критикува. Първата по-горе практика ми изглежда на принципа на каскадното гладуване-1 ден течности и 1 хранене в строго определен час,1 ден сухо гладуване.2-та на мен лично ми допада много-от изгрев до залез сухо гладуване.Като всеки ден се яде и пие,но точно преди изгрев(или ако някои спят повечко,се пропуска),и 2то хранене е след залеза.Месеца Рамадан-е базиран така за 30 дни това е практиката,а което се препоръчва от пророк Мухамед(с.а.с.)е през останалото време да се гладува така 2 пъти седмично-препоръчва понеделник и четвъртък. Аз лично съм правила сухо гладуване за няколко дни по този метод,и ми хареса защото психически не ме подтискаше идеята да съм на дълги гладувания(които не мога да правя изобщо повече от ден ме съсипва и побърква:)и си знам че вечер и ще пия течности и ще хапна нещо.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #1 -: 03-11-2010, 16:07:20 »

 :kisss:Ееееееее, че те ...религите са си от един корен...но различни разклонения, така , че която и от тях да изповядвате...иде реч за едно и също нещо!!!Може ли някой да погледне отвисико на човешката история, отпреди 100-хиляди години и да заяви ,че днес различните народи-нации нямат ниииищо общо помежду си...Спомнете си само колко предавания имаше на българи-пътешественници по пътя на българското преселение... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #2 -: 03-11-2010, 19:30:25 »

Аз знам , че тибетските пости не се правят от всеки - и най много до три дни  . Това е защото в тибетската медицина се смята, че се разстройват трите телесни енергии при пълно гладуване.
Само при горещи състояния - когато трябва да се охлажда организма,  може да се приема гореща вода до три дни при пълен глад. / при остри симптоми на грип примерно/ 
Активен

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #3 -: 06-11-2010, 05:48:33 »

Аз знам , че тибетските пости не се правят от всеки - и най много до три дни  . Това е защото в тибетската медицина се смята, че се разстройват трите телесни енергии при пълно гладуване.
Само при горещи състояния - когато трябва да се охлажда организма,  може да се приема гореща вода до три дни при пълен глад. / при остри симптоми на грип примерно/ 
Това,което постнах е от книгата "The book of Tibetan Medicine-how to use healing for personal wellbeing",Ralph Quinlan Forde,стр.112. В последствие се заинтересувах и попаднах на същината на поста,как се прави,кога,защо,от кого,какъв е резултата и т.н.
Kriss,извинявай но не разбрах какво имаш предвид под всеки. Дали това се отнася до възраст,религия,раса,пол,образование,семейно положение,ниво на осъзнатост,интелект,сила на намерението;или е свързано с факта,че трябва да се направи в точното време,на точното място,по строго определен начин;или пък да е нещо от рода на измислица на сектанти,или да е нужно да сме официално "будисти",или да се прави само от т.н."богоизбрани"?
За мен е нещо съвсем ново и бих искала да се науча,и приемам всякакви коментари.
Все още нямам време да прочета и да се съсредоточа в детайли върху книгата,прегледах я за 1 ден.И пише,че ---Да прави се по строго определен начин,има подходящо време също(според фазите на луната...то кой ли пост не се прави според лунната фаза не знам:)
Измислица моя лична или сектантска не е,книгата започва с посвещение от Далай Лама и негови думи свързани с този пост.
Зная,че в България има хора който го практикуват,и понеже искам да се науча как правилно се практикува,затова го споделих,ако 1 ден пожелая да го направя.Или ако някой ден някой пожелае тук.

"Nyungné is a traditional fasting practice of Chenrezig, the Bodhisattva of Compassion, which consists of
maintaining eight vows and refraining from drinking,eating and speaking. Nyungné, which literally means “abiding in the fast”, is one of the most powerful practices in Tibetan Buddhism, and is open to everyone".
Мисля че всички сме равни пред Бог,затова би трябвало да е за всеки,който има желание и нужда.
Активен

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #4 -: 06-11-2010, 06:07:25 »

Many great Tibetan masters from all the main traditions, and lay people, have purified extreme negative karmic accumulations, overcome serious illness, and achieved great realization through this practice.

The Nyungné retreat involves powerful practices such as periods of fasting, prostrations and silence.
The practitioners chant mantra and the six syllable Mani Mantra (Om Mani Peme Hum). This mantra purifies the six seeds of the six realms within oneself and furthermore, has the effect of pacifying the suffering of all beings.
Benefits of Nyungné practice
Nyungné retreat is a powerful means of purifying the negative karma that causes rebirth in the lower realms of existence. The purification practice increases the positive energy and causes of happiness and harmony, accumulation of merit, wisdom and achievement of enlightenment. With the practice, we can purify all the faults and misunderstanding of oneself and others and achieve success in our practice and daily activities.

According to Tibetan Buddhist tradition, in order to attain enlightenment, we need to remove the negativity that obscures the Three doors (body, speech and mind). The negative karma of the body can be purified by the Nyungné vows of refraining from killing, stealing and sexual activities. The negative karma of the speech can be purified by avoiding lies, gossip, meaningless words and shouting. The practice of full silence is a strong purification of the karma accumulated through speech, and it helps people who have difficulties with their speech, like lisping, stuttering etc. Nyungné practice purifies the mind through the means of concentration and meditation. It helps to remove negative thoughts of harming others and brings wisdom.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #5 -: 06-11-2010, 19:03:31 »

Това е много интересно, Жаки, благодаря, че го сподели  :flowers2:.
Особено добро ми се вижда частта с изключването на телевизии, медии и т.н., което в съвременния живот си е само по себе си не особено лесно. Аз, например, рядко успявам да мина продължително време без компютър, но всеки път когато се е случвало, съм се чувствала несравнимо по-добре и съм осъзнавала колко малко ми липсва съмнително полезното му въздействие...
Относно деня в мълчание... На трето ниво (основния курс) по системата на Норбеков имахме такава задача - един ден да прекараме в пълно мълчание, нито дума. Това в градска среда, и то в работен ден, си е доста по-трудно отколкото в Тибетския храм, но не мога да опиша колко разтоварващо действа наистина. Да не говорим колко по-уверен става човек, когато открие, че може да се общува и без думи, при това при всякакви ситуации. Така че напълно разбирам смисъла на поста и съм ЗА  :).
Благодаря за информацията!
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #6 -: 06-11-2010, 19:19:31 »

...
Зная,че в България има хора който го практикуват,и понеже искам да се науча как правилно се практикува,затова го споделих,ако 1 ден пожелая да го направя.Или ако някой ден някой пожелае тук.
...

Веднъж ме довя вятъра на сбирка на едната от софийските групи последователи на диамантения път на будизма. Та в програмата на центъра им тогава си спомням, че видях няколко уикенда отделени специално за нюнгне - хората се събират в центъра и си медитират. Не разбрах дали самостоятелно или по-напредналите помагат със съвети и напътствия.

Не знам доколко обаче окуражават тази практика за хора, които не са практикуващи будисти. Все пак може да се провери. Сайтът им е тук. Хм, сега проверих програмата и не виждам вече нюнгне. Но пък виждам други добри новини - ритрийт център във Виница...
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #7 -: 07-11-2010, 00:27:19 »

Преди около 15 години направих 3 дни мълчание. Бях студент, сам в общежитието (сестра ми си беше дошла у дома), магазинчетата в студентски град на самообслужване... Не ми е липсвало желание да го повторя, но кога пак ще имам подобни условия?
На четвъртия ден пристигна един приятел и като ми вика "Айде бе, къде се загуби, че изтрезнях, идвай да ме водиш по кръчметата" и дотук с мълчанието ми. Бях наумил да изкарам седмица ама не било писано.
Първите думи които казах тогава направо ме пребиха - все едно някой ти разбива главата с къртач.

Хубавото е, че поне на работата не ми се налага да говоря много - там всеки ден ми се събират по 3-4 часа плътно мълчание.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #8 -: 17-11-2010, 18:26:09 »

За тези 600 просвания .... не може ли човек да си прекара целия ден проснат и това да се брои за 60 просвания на час? Просто идея  tooth
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #9 -: 17-11-2010, 21:10:38 »

За тези 600 просвания .... не може ли човек да си прекара целия ден проснат и това да се брои за 60 просвания на час? Просто идея  tooth

:) Ако 600 те плашат, може да прочетеш какво е ньондро. Там се въртят цифри като 100 000 просвания, за да си избиеш всяка гордост от главата.  :Content_14:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Тибетски пост Nyung-ne
« Отговор #10 -: 17-11-2010, 21:12:57 »

Не знам защо пише 600. Това е начин за придвижване - просваш се, протягаш ръце напред и отбелязваш докъде стигаш, след това ставаш, стъпваш върху мястото и новото просване е от там. Т.е. броят би трябвало да зависи от ръста на човек и от разстоянието, което иска да измине, защото през този период се придвижват единствено по този начин.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 23 запитвания.