Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: къде мога да намеря семена от стевиа?  (Прочетена 10569 пъти)

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #20 -: 15-04-2013, 08:53:16 »

В ebay.co.uk продават семена и пристигат дори и от Китай, без да спират на митница. Иначе аз си бях купила цяло растение тук в Бг, обаче не намирам сайта. Листата не бяха толкова сладки, колкото тва дето се продава на прах, което наистина е ужасно на вкус!!!
Активен
Psychonaut

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #21 -: 15-04-2013, 11:04:43 »

между другото хич не е 200 пъти по-сладка стевията от захарта, ако това беше така, значи трябваше да е и по-сладка от меда, ама не...дори не мисля, че стевията е и 2 пъти по-сладка от захарта...не че това е проблем, но съм консумирал и двете и мога да направя приликите и разликите. Не знам защо са си измислили толкова абсурдно количествено сравнение...което и да е нещо, което е 200 пъти по-сладко от захарта, би имало отровно сладък вкус и нямаше как да може да се консумира.

Да не говорим, че в този линк   http://steviabg.free.bg/ пише, че е 300 пъти по-сладка  ;)

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #22 -: 15-04-2013, 14:07:47 »

Не зная в коя фаза на растежа, зреенето, беритбата или преработвателния процес е измерена превъзходната степен "200 пъти по-сладка". Няма да се учудя, ако цифрата не е резултат от прецизни химико-технологични замервания, а плод на творческа инвеститорска фантазия. :Appetit_17:

Да кажем, ако например някой от първите предприемачи (на когото някога е хрумнала идеята, че стевията я чака бляскаво пазарно бъдеще), в състояние на предприемачески възторг е стигнал до извода, че този – колкото крехък, толкова и могъщ конкурент на захарната индустрия, заслужава бомбастична реклама.

Така всички следващи смелчаци в този бизнес са сметнали, че цифрата “200” произвежда ослепителен пазарен ефект и заслужава да бъде безапелационно лансирана на всеки продуктов сайт и върху всяка опаковка.

Ако пък се окаже, че зад тази цифра стоят реални замервания, ще се радвам да науча как и от кого са извършени.:)

Другата питанка е свързана с полезността на преработената стевия. Ползвал съм такава стевия на тази фирма: http://www.tzvetelina.com/. Изглежда досущ като бяла захар – фини бели кристалчета (не много по-сладки от захарта). И понеже не познавам процеса на преработване/рафиниране, въпросът ми е – някой знае ли какво полезно може да е останало в тези бели кристалчета от онези нежни и красиви зелени листенца, които така невинно ни се усмихват от всеки сайт, посветен на тяхната извънредна полза за нашия организъм?
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #23 -: 15-04-2013, 15:55:27 »

Много добър въпрос, и аз съм се чудил как точно от тези зелени листенца се получава този бял прах...май сока от агаве си остава най-читавия естествен подсладител. Иначе аз успях да си поръчам семена от стевия и ги получих по пощата от България, забравих как точно стана и кога, но така и не съм ги посял;(
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #24 -: 15-04-2013, 18:18:29 »

...
И понеже не познавам процеса на преработване/рафиниране, въпросът ми е – някой знае ли какво полезно може да е останало в тези бели кристалчета от онези нежни и красиви зелени листенца, които така невинно ни се усмихват от всеки сайт, посветен на тяхната извънредна полза за нашия организъм?

Роми, ясно ти е, че общото м/у белите кристалчета и красивите зелени листенца със сигурност, е името, колкото и да е щадящ начинът на преработка  :)

Ако реша да консумирам стевия, бих я ползвала прясна, замразена или сушена на слънце/дори да звучи старомодно последното/. :)
Все пак, има и други естествени подсладители.
« Последна редакция: 15-04-2013, 18:20:56 от Ros »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.078 секунди с 23 запитвания.