Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: къде мога да намеря семена от стевиа?  (Прочетена 10568 пъти)

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

не можах да намеря никъде инфо за стевиа, растението което може да замести захарта...някой има ли представа къде мога да намеря семена и да си го гледам в саксийка...казаха ми че много лесно се гледало. Искам да приключа със бялата захар завинаги и си търся заместител за сладкишите;)
помогнете!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #1 -: 30-12-2010, 13:57:08 »

ПРиветствам идеята ти ,Радо. Много конструктивно. Ще гледаме да ти помогнем с нещо а ти от своя страна ще споделиш челен опит ,че да прихванем и ние малко полезно подслаждане :)
Потърси информация на руски, защото из рускоговорящите страни това растение е много популярно и се продава във всеки по-голям хранителен магазин. ( Още по-популярно е и в Япония, но се съмнявам да се справиш с езика им. )
В Украйна ( където ходя относително редовно напоследък) се продава и концентрирано сиропче от стевия. Не е скъпо и   в случай че не успееш  да си развъдиш сам , мога да ти купя да пробваш. Има обаче и малко специфичен вкус, точно както и при тъмнокафявата захар. Обаче тя е по-вкусна,  бих казал. Така че , имай предвид , ако си направиш кекс или кифла със стевия, ще има и от вкуса на стевията, няма как да го неутрализираш , особено ако не си изтъкнат биохимик.
Ако случайно намериш къде из Украйна се продават семена, като отида ще ти взема.     
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

nanu

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #2 -: 30-12-2010, 14:56:55 »

ей тук намерих нещо, макар и неналично в момента  ::) - http://www.hobi-semena.com/stevia.html 
Активен
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.” Махатма Ганди

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #3 -: 30-12-2010, 18:33:30 »

ей тук намерих нещо, макар и неналично в момента  ::) - http://www.hobi-semena.com/stevia.html 

страхотно, много благодаря за бързата реакция...ще поръчам и ще се опитам да завъдя тези здравословни сладкишчета;)) за сега пише че количествата са изчерпани, дано скоро да имат! До тогава ще карам на медец;))
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #4 -: 31-12-2010, 15:39:47 »

А сироп от Агаве ?
Активен

izaura

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
    • ethnic music
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #5 -: 31-12-2010, 17:38:46 »

А сироп от узряло грозде?   Стевията по никакъв начин не може да замени нищо.  Миналата година пробвах да си подслаждам чая и кафето с нея. Единичен опит ми подсказа да я разкарам. Продължих с мед да си подслаждам живота. Когато правя сладкиши, меда се разтича и разваля кремовете. там си карам по изпитани рецепти с бяла кристална захар.
Активен
Откровеният изказ е присъщ на свободния дух, опасно е само да се избере неподходящото време
музика за душата

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #6 -: 31-12-2010, 18:07:21 »

Два пъти си купувах стевия и двата пъти я изхвърлях след първия опит да подслаждам нещо. Отвратителна е на вкус. Повече няма да и дам шанс. За агавето има много писано в интернет. Никога не съм го пробвала и няма да го направя и за напред. За подслаждане на шейкове и сурови десерти използвам пресни фурми и много рядко мед от гарантиран произход. Всъщност само
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #7 -: 31-12-2010, 18:07:59 »

Продължавам: всъщност само с мед си подслаждам чая.
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #8 -: 31-12-2010, 22:13:26 »

еее, ама вие ми разбихте всички детски мечти!!! Как така стевията не става за нищо???? Май трябва сам да се убедя в това! За другото което споменахте не съм чувал...значи меда си остава най-сладкия естествен и безвреден подсладител!? Няма ли някаква алтернатива за готвене на сладкиши без бяла захар? Не може да няма...а в сайта в който уж може да се поръча стевиа, човека, който ми отговори писа че не предлагал никога семена, а само растението...не знам как го сее без семена, всичко ми звучи много мистериозно! И защо това растение е толкова невъзможно за откриване!?! Трябва ли наистина да се откажа от всички сладкиши.... :-\
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #9 -: 31-12-2010, 23:23:59 »

Радо, пробвай с някои от тези заместители:
- мед
- кафява тръстикова захар
- агаве нектар - http://store.zemianazaem.com/index.php?route=product/product&path=33&product_id=54
- стевия - http://store.zemianazaem.com/index.php?route=product/product&path=33&product_id=84

Агавето е много добро на вкус, почти 1:1 като меда :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #10 -: 01-01-2011, 02:35:43 »

благодаря ти много Петко!
А Деси, какжо си чела за агавето, което те е накарало да не искаш да го ползваш? Аз дори не съм чувал за това агаве;)
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #11 -: 01-01-2011, 10:27:46 »

Радо, наистина трябва сам да се убедиш за стевията. Това просто не е моя подсладител. Предпочитам да си подслаждам чая с мед. За агавето има страшно много информация. Първоначално се е смятал за зравословен подсладител, но през последната година се опроверга тази информация. Това въобще не е естествен подсладител, обработен е термично, не е суров и има много висок процент концентрирана фруктоза, колкото високофруктозен царевичен сироп. И не мога да разбера защо искаш да готвиш сладкиши? По-добре изяж 1-2 банана или си направи някой суров десерт с пресни фурми. Те имат високо съдържание на калций, мед, желязо, витамини А и В. Ето две чудесни рецепти за сурови десерти, които стават за 15-20минути:
http://desilifestyle.net/2010/12/165/
http://desilifestyle.net/2010/12/%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%83%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%88%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%82%d0%be%d1%80%d1%82%d0%b0/
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #12 -: 01-01-2011, 12:16:03 »

е, то чая и аз вече само с мед си подслаждам, ама понякога ми се приисква да хапна и нещо сладичко. Това агаве няма да му обърна внимание след фактите,които ми изложи, благодаря ти!
Не знам и аз защо искам да готвя сладкиши;)) А бананите си ги хапвам всеки ден и много им се радвам.
Обаче никъде не съм виждал да се продават пресни фурми...всичките изглеждат изсушени...или пак нещо се заблуждавам;)
Много ти благодаря за интересните рецепти, със сигурност ще ги пробвам, особено тортата! Само дето живовляка не знам как да го намеря...в подобни рецепти винаги има съставки дето звучат невъзможни за намиране.
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #13 -: 01-01-2011, 13:46:04 »

Тук в Италия стевия на семе се намира през познати и запалени, които си я садят и гледат, но повече се купува готовата. Преди няколко години я имаше и развъдена в някои местни малки производители но после "мистериозно" се загуби от пазара. Не я ползвам за чайове, не ми допада... ако са от горчиви билки слагам тръстикова, но стевията е удобен ниско калоричен подсладител за всякакви сладкиши
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #14 -: 01-01-2011, 14:35:23 »

Е вече би трябвало да сте наясно ,дами и джентълмени,  -  стевията е малко по-особено растение- доста опасно за бизнеса на корпорациите, бълващи изкуствени(патентовани) подсладители , както и бяла захар. Затова и семенца от нея не се продават на всеки ъгъл :)   
Е , поне снимки на растението все още може да се видят из нета , но скоро като нищо може "мистериозно" да изчезнат и те :)

НО драги мои , моля не забравяйте , че да използваме стевията САМО за да си подслаждаме чая и тиквеника  е все едно да си купим скъп и мощен компютър , който да използваме САМО за да си разглеждаме снимките от джобното фотоапаратче !
Стевията е уникално растение , билка  с уникални свойства. Някои от които - паразитогонно ( пъди и микро и макро паразитите ) , неутрализира радиацията в организма (което медецът не може!) , топи килограмите ( при това по естествен начин - просто те кара да ядеш по-малко, ние може и да нямаме проблем с теглото , но толкова много други хора - имат )  има силно успокояващо и релаксиращо действие- нещо твърде интересно- явява се един от малкото натурални и здравословни!  " успокоителни",   подмладяващо действие-това е белката на дълголетниците в Япония ( където 80% от сладкишите се подслаждат именно с нея) , захранва с един куп витамини и минерали. .. и т.н. своства,  в които лично се е убедил (чрез експерименти върху пациентите и сътрудниците си ) моят познат - забележителният суровояден , "алтернативен" и практикуващ йога вече 35г  д-р Рэм Панасевич Свирский, ръководител на Киевският център "Каштан"  .

Божественность стевии — совокупность всех её свойств. Она насыщает организм практически всеми элементами нужными для правильного обмена веществ. Уже после первой порции создаётся ощущение сытости.

Стевия — продукт долгожителей. Японцы продают её на каждом перекрёстке. 80 процентов японских кондитерских содержат стевию. Кроме всего прочего, она великолепно выводит накопившуюся и накопляющуюся радиацию.

Стевия уничтожает на своём пути и макро и микро гельминтов. Проще говоря, от солитёра до амёбы!
 
Стевия это вся съедобная таблица Менделеева!!!
Доктор Рэм Панасевич-Свирский.
Руководитель центра нетрадиционной медицины и диетологии «КАШТАН


http://www.varikoz.kiev.ua/Rm02_53.html

ЗА медеца също вече би трябвало да сте наясно - употребява се суров или най-много - загрят до 40-тина градуса. Там му е силата.  Над тази температура се превръща в обикновена захароза , че даже става и вреден като храна!  Затова - за чайове ( освен ако не са студени) и за сладкиши (особено ако се пекат в печката :)  )  е безсмислено да се счита, че медецът е по-добър от обикновената кристална захар. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #15 -: 02-01-2011, 02:43:00 »

ех, това вече е коментар ала бате Бино! Много благодаря за изчерпателната информация, всичко беше много полезно.
А между другото след 10 дни ще съм в Италия и ще се опитам да открия стевия там!
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #16 -: 02-01-2011, 09:43:45 »

Бате Бино, чудесен пост.  :love_026: След като окончателно изключих меда от менюто си, открих стевията и се влюбих в нея. Доста е различна на вкус от подсладителите, с които бях свикнала -  мед, фурми, стафиди... Първия път, когато я използвах правих кокосови бонбони... е изхвърлих ги всичките, защото станаха убийствено сладки. (1/3ч.л. стевия на прах на голяма купа със смес за бонбонки). Сега вече знам, че подобно количество може да убие и най-големия любител на сладкото, но тогава кой да чете колко се слага  tooth Вече свикнах с дозировката и слагам буквално трошички. Бих казала, че няма определен вкус, а само го уплътнява. Много ми харесва на смутита и кисели сокове, а до сега винаги съм изтръпвала при мисълта за сладки напитки. Освен това е прекрасна билка, която е хубаво да присъства в храненето на всеки.
Отивам сега да си направя един адрак със стевия, че започнах да се облизвам :)  :essen:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #17 -: 03-01-2011, 09:38:20 »

 :kisss:Бино, баба, шъ ли ми намериш, некое семенце от това растенийце, а дали ще расте по нашите ширини???? иииииииииии за мноооооооого години, живи, здрави, щастливи, мнооооооого късмет и берекет?!!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

uhhuuhuh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #18 -: 14-04-2013, 17:04:53 »

Стевия е билка със сладък вкус, която е най-добрият заместител на захарта. Стевия е близка по вкус до захарта, но е около 200 пъти по-сладка. Стевия не съдържа калории и е много здравословна.Най-големите консуматори на стевия в световен мащаб са японците, които я използват като подсладител още от 1954 година. Затова в Япония износът й е забранен и все повече продукти се произвеждат със стевия, вместо със захар.Стевия е подсладите и лечител и то с напълно натурален произход. Листата на билката се съдържат глюкозиди, пектини, витамини и аминокиселини. 3дравословните ползи от стевия са огромни и са особено важни за хората, които страдат от диабет. Тя лекува чрез с ярко изразен хомеопатичен начин и помага за много от болестите на нашето време. Регулира съдържанието на захарта в кръвта, като при диабетиците я понижава при диабетици и понижава нивото на хормона инсулин в кръвта.

При всяка поръчка получавате инструкций за отглеждането на билката.

http://steviabg.free.bg/
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!
Re:къде мога да намеря семена от стевиа?
« Отговор #19 -: 14-04-2013, 21:52:40 »

между другото хич не е 200 пъти по-сладка стевията от захарта, ако това беше така, значи трябваше да е и по-сладка от меда, ама не...дори не мисля, че стевията е и 2 пъти по-сладка от захарта...не че това е проблем, но съм консумирал и двете и мога да направя приликите и разликите. Не знам защо са си измислили толкова абсурдно количествено сравнение...което и да е нещо, което е 200 пъти по-сладко от захарта, би имало отровно сладък вкус и нямаше как да може да се консумира.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.101 секунди с 22 запитвания.