Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Гъбички  (Прочетена 10630 пъти)

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Гъбички
« -: 25-01-2011, 17:55:18 »

Приемам всякакви естествени съвети за борба с гъбичките.
У дома всички гъбясваме от няколко месеца поред, заподозрях брат ми, че подля вода, но днес излязоха и изследванията на кучето и се оказа, че и то е с гъби.
Нашите са от най-баналните - тези между пръстите и знам от бабите една рецепта с гхи и невен, която действа, за масло от босилек също съм чувала.
Но кутрето какво да го правя? Няма и особено видими симптоми, козината му се била скубела повече от нормалното и затова го изследваха, а гъбичката ми казаха, че била, както чух - фугария, гугъл не знае за такова нещо, най-близкото по звучене е фунгария, което значи хербарий, но от гъби. Странно ми е.
Но така или иначе може наистина да е с микоза, може да се наложи да се третира с нещо, някой да се е сблъсквал с подобен проблем или да е чувал нещо?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Гъбички
« Отговор #1 -: 25-01-2011, 18:36:08 »

Гъбички и пърхоти по мен съм морил доста успешно с мазане с кислородна вода. Отделно имай предвид, че гъбите се влияят доста от това какво ядеш - мисля, че има и специални диети за тежки случаи. Иначе преди на стъпалото имах едно петно което сърбеше и се лющеше - според мен си бяха гъбички. Оправи се само откакто спрях да работя в офис и през деня си щъкам вкъщи само с джапанки или пантофи. Тогава оцених колко е гадно да си цял ден с обувки.

Моето куче е шар пей, а при тази порода проблеми с гъбички да искаш. Каквото съм чел по темата все опират до отслабена имунна система на животното, която позволява на гъбите да се развиват повече отколкото трябва. Пробвали сме мазила, специални шампоани, витамини, дори и ваксини (преди да ми дойде акъла в главата). От всичките неща имаше някакво първоначално подобрение и после нещата се връщаха в началният вариант. Тази есен сменихме ветеринаря (за кой ли път) и новата лекарка пусна хормонални изследвания (оказа се, че всичко е в норма) и отделно сложи няколко пъти (3 пъти през една седмица) с инжекция витамини A, D, E. Това с инжекцията ме учуди, защото не бях чувал или виждал досега така да се дават витамини. Това сякаш помогна, защото вече трети месец козината на добичето е в много добро състояние, но все пак продължавам да я наблюдавам.

Много ми хареса термина "фунгария". Сякаш е измислен само и само да звучи тежко и сериозно. :) Почти колкото съставките на някои пасти за зъби - "aqua" вместо "вода".
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Гъбички
« Отговор #2 -: 26-01-2011, 13:36:52 »

Много е важно с какво храните животинките си , пакетиранта храна не е тяхната видова естествена храна и това е основния виновник за страданията им
Активен

Ина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Гъбички
« Отговор #3 -: 26-01-2011, 17:47:42 »

Приемам всякакви естествени съвети за борба с гъбичките.
У дома всички гъбясваме от няколко месеца поред, заподозрях брат ми, че подля вода, но днес излязоха и изследванията на кучето и се оказа, че и то е с гъби.
Нашите са от най-баналните - тези между пръстите и знам от бабите една рецепта с гхи и невен, която действа, за масло от босилек също съм чувала.
Но кутрето какво да го правя? Няма и особено видими симптоми, козината му се била скубела повече от нормалното и затова го изследваха, а гъбичката ми казаха, че била, както чух - фугария, гугъл не знае за такова нещо, най-близкото по звучене е фунгария, което значи хербарий, но от гъби. Странно ми е.
Но така или иначе може наистина да е с микоза, може да се наложи да се третира с нещо, някой да се е сблъсквал с подобен проблем или да е чувал нещо?


namonaraqnaq  наистина това е микоза. Микозите се причиняват от гъбички (фунги). Няма нищо общо с наименованието Фунгария. Гъбичките са еукариоти. При всички положения - добър ветеринар, проба - за да се установи  с какъв препарат ще се третира, защото наистина има опасност от опадане на козината и колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-добре, защото микозите биват повърхностни и дълбоки микози. Първите засягат кожата, космите, ноктите и видимите лигавици, a вторите – подкожната тъкан и вътрешните органи.
Активен

Ина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Гъбички
« Отговор #4 -: 26-01-2011, 18:41:04 »


Най-доброто естествено противогъбично средство  е употребата на качествени етерични масла (чаено дърво, лимонова трева,  риган,лавандула, мента, карамфил и планина чубрица) в съотношение 50 : 50 с базови  и растителни масла (най-добре с масло от жожоба или зехтин - студено пресован), а може и с масло от гроздови семена, сусам или авокадо.  С тази смес се третират увредените участъци.

Вторият вариант е със следната смес : смесва се 25 капки масло от чаено дърво, 8 капки зехтин и 8 капки масло от мента с ¼ чаша царевично нишесте в найлонов плик.Тази смес се прилага върху засегнатите зони.
Това обаче за  домашния любимец едва ли ще е най-подходящото лечение. Гъбичкките са страшно УПОРИТИ.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Гъбички
« Отговор #5 -: 26-01-2011, 23:23:53 »

Трябва да се подсили организма отвътре, да се балансира. Аз не съм много ЗА външната намеса (мазане и подхранване) дори и с натурални продукти.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Гъбички
« Отговор #6 -: 27-01-2011, 12:37:39 »

Това за храната и балансирането си го мисля и аз от известно време, но още не съм измислил как да процедирам с кучешката диета. Чета тук за сурова диета за кучета - BARF, която залагала на 60-80% сурово месо и кости. С нея проблемът ми е чисто организационен - как да избегна или сведа до минимум цапотенето с кървави кокаляци. Отделно че нямам идея останалите 20-40% от храната, които се препоръчва да са всякакви работи като зеленчуци, яйца, млечни и т.н. как да ги давам. Май трябва да издиря книгата на въпросната ветеринарка, която е измислила "барфа".

Наумил съм си да пробвам все пак. Така или иначе нищо не губя. Ех, представям си как, като отида в някой месарски магазин за кости, в душата ми ще разцъфне такава веган идилия, че думи няма да ми стигнат да го опиша.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Гъбички
« Отговор #7 -: 28-01-2011, 15:15:46 »

Ох и аз съм в това положение - не ми хареса как действа на кучето ми дори най-високия клас готова храна. Кофти дъх, газове, такива работи.
В момента му готва 1 кг кайма за животни (телешка или смес) + 1/2 пакет ориз. Когато увре и се охлади слагам вътре 3 сурови настъргани моркова. В още топлата манджа те малко омекват, но без да се "сготвят" и кучето си ги омита.
Един път само съм му давала сурови кокаляци, но се притеснявам от разни паразити, тении, такива работи. Също така лятото му правех по-лека храна, същата манджа с каймата, но в купата му пълня половината, а другата половина допълвам с нещо сурово - рукола, маруля, зеле (май не действа много добре).
Сега съм оставила 2 щайги ябълки в неговата 'стая' и ми прави впечатление че си взима и си ги яде. Не само ги гони, но си хрупа кучето :) страшен пич е :Р
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Гъбички
« Отговор #8 -: 31-01-2011, 17:24:48 »

Благодаря на всички за информацията!
Ще умувам.
Не съм чула правилно - гъбичката е fusarium, предписаха й Низорал, но вътрешно, да взима душата, но не съм започнала да й давам още. Още умувам - според мен симтомите, които ветеринарите изтъкват са силно преувеличени. Да, пуска косми момичето, но чак да е притеснително ...
Колебая се дали да я намажа с някакво масло + по-малък процент етерично, но се притеснявам, че обонянието на кучето е доста по-развито от нашите от една страна, а от друга - има доста да се ближе. Харесва ми идеята и за инджекциите с витамини. Храним я с висок клас консерви, но все пак консерви. Виждам, че всички се сблъскват с проблема да се приготви подходяща храна за хищен дзвер. Понякога й готвя свинско, но много мъчително издържам миризмата, пилешко ме предупредиха да не й давам.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Гъбички
« Отговор #9 -: 31-01-2011, 17:59:20 »

Това за храната и балансирането си го мисля и аз от известно време, но още не съм измислил как да процедирам с кучешката диета. Чета тук за сурова диета за кучета - BARF, която залагала на 60-80% сурово месо и кости. С нея проблемът ми е чисто организационен - как да избегна или сведа до минимум цапотенето с кървави кокаляци. Отделно че нямам идея останалите 20-40% от храната, които се препоръчва да са всякакви работи като зеленчуци, яйца, млечни и т.н. как да ги давам. Май трябва да издиря книгата на въпросната ветеринарка, която е измислила "барфа".
Наумил съм си да пробвам все пак. Така или иначе нищо не губя. Ех, представям си как, като отида в някой месарски магазин за кости, в душата ми ще разцъфне такава веган идилия, че думи няма да ми стигнат да го опиша.
Ами паразитите?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Гъбички
« Отговор #10 -: 31-01-2011, 18:05:07 »

...Храним я с висок клас консерви, но все пак консерви. Виждам, че всички се сблъскват с проблема да се приготви подходяща храна за хищен дзвер. Понякога й готвя свинско, но много мъчително издържам миризмата, пилешко ме предупредиха да не й давам.

Мда. Ние от половин година храним нашия звяр със едни засукани гранули - Royal Canin имат такива уж за проблемна козина - на чувала има нарисуван шар пей (защо ли  :whistling2 - emotloader:...) Ефект не видях никакъв.

Един от по-добрите ветеринари на които попаднах (за жалост човекът се пенсионира) ми каза веднъж, че свинското може да влоши проблема с гъбичките и препоръча агнешко. Може би затова и хипоалергичните храни и тези за проблеми с козината на Eukanuba и Royal Canin са с агнешко.

Иначе, ако говорим за сурово месо, агнешкото мирише даже повече от свинското. Ако мислиш да пробваш, го включвай постепенно и по малко, че, ако дадеш повечко наведнъж, ще има "рядко щастие".  tooth
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Гъбички
« Отговор #11 -: 31-01-2011, 23:34:12 »

Някъде в цивилизованите държави преди няколко месеца беше гръмнал скандал, че гранулите с храна за кучета и котки се правят от трупове на кучета и котки (ама не се сещам за коя марка беше, че не съм се интересувал)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Гъбички
« Отговор #12 -: 11-02-2011, 10:16:49 »

Някъде в цивилизованите държави преди няколко месеца беше гръмнал скандал, че гранулите с храна за кучета и котки се правят от трупове на кучета и котки (ама не се сещам за коя марка беше, че не съм се интересувал)

Ужас  :o. Е, стига бе, и това ли доживяхме? :surpris_22:

По повод гъбичките, от три години някъде имам някакви дребни гадости по ноктите на краката (само на палците - удебеляване, променен цвят и пр.), които периодически ту се влошават, ту се оправят и досега тъй и не съм установила зависимост  :(. Имала съм периоди, когато са ми се влошавали, независимо от менюто. При гладуване по принцип също не са изчезвали, въпреки че би било логично.
Напоследък обаче забелязвам нещо странно - бяха големи студове и ходенето с отворени обувки, разбира се е out of the question. У нас е доста студено, да не говорим че скоро гладувах, и понякога съм ходела и с по три чифта чорапи и дори не съм си поглеждала краката... Всичко това по принцип са предпоставки за развитие на гъбички (или влошаване на вече появилите се), нали виреят по сухо и влажно. И въпреки това преди няколко дни забелязах, че гъбите и на двата крака са ми изчезнали напълно (двата нокътя бяха значително потъмнели и удебелени и неприятно се ронеха; сега - нищо като такова!). Как е станало - да ме убият, не знам! Единственото обяснение, което намирам е, че като не си гледа човек много-много краката и умът не се занимава с тях, става по-лесно и на организма да ги премахне...
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Гъбички
« Отговор #13 -: 14-02-2011, 23:08:41 »

мога да ти препоръчам уникална терапия, която подейства при мен - след като приключа с правенето на сок от зеле, целина, моркови, поставям остатъка от машината в леген, и го мачкам с пръстите на краката си колкото мога, докато съм на компа, поне половин час, за около 2-3 такива процедури краката се изчистват уникално добре :)
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Гъбички
« Отговор #14 -: 23-03-2011, 12:42:39 »

Искам да доложа какво стана след поне месец от смяната на храната на нашето кучето. Минахме на свински или агнешки кокали. Не й ги даваме сурови, а ги варим, защото се притеснявам за паразити. Слагаме и малко ориз и някои други зеленчуци. Мисля да заменя ориза с овесени ядки в бъдеще, защото едва ли има нещо полезно в него.

Плюсовете:
 - Огромна разлика за кучето - направо се побърква от кеф.
 - Всякакви гадни миризми изчезнаха. Нито устата й мирише вече, нито усещам от козината. Искам ветеринар да ми каже пак, че устата й е миришела, защото има зъбен камък и той трябва да се изчисти с ултразвук и естествено да се упои кучето преди това! Много ме е яд, че съм тормозил животинката с тези гранули досега.  :surpris_25:

Минусите:
 - Цапотене. Явно хич не обича да си яде в паничката и вади кокал по кокал и си ги яде навън, като ги разнася по плочките. След ядене се налага да минавам със "стирка" и да чистя. Хората с мокети и килими да му мислят. Добре, че вкъщи няма такива глупости.  ;D
 - По-сложно приготвяне на храната. Още не знам, ако пътуваме някъде, с какво ще я храня докато сме в хотел примерно.

Не мога да кажа как прогресира ситуацията с козината и гъбичките още. Дотук изглежда същото положение. Надявам се да се подобри.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Гъбички
« Отговор #15 -: 23-03-2011, 15:51:36 »

Ами, Христо, навремето като тръгвахме към село и за да не губим време там да готвим и на нея (кучето), носихме и сготвеното ядене. Така както нашето. За хотел, почивна станция и т.н. не знам. Първото ни куче беше с нас на море в далечната 88-ма и честно казано не помня какво сме и давали да яде. Тя беше на една годинка. Със сигурност не е било гранули, не сме и носели ядене. Или майка ми и е готвела или сме взимали храна от стола/ресторанта.
Иначе с минусите съм съгласна.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Гъбички
« Отговор #16 -: 23-03-2011, 19:18:40 »

Искам да доложа какво стана след поне месец от смяната на храната на нашето кучето. Минахме на свински или агнешки кокали. Не й ги даваме сурови, а ги варим, защото се притеснявам за паразити. Слагаме и малко ориз и някои други зеленчуци. Мисля да заменя ориза с овесени ядки в бъдеще, защото едва ли има нещо полезно в него.
Ти сериозно ли? Само кокали и зеленчук? И не му стриваш кокалите на хайванчето?
А за мърсенето - то си е едно на ръка, големи прасета са! И котаракът и кучката са направо за ускубване на мустаците.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Гъбички
« Отговор #17 -: 23-03-2011, 19:24:12 »

...
А за мърсенето - то си е едно на ръка, големи прасета са! И котаракът и кучката са направо за ускубване на мустаците.

Нашият добитък като натопи "дюлапа" [1] в мазното и после трябва да съм доста бърз да я избърша преди да иде да се обърше сама в нечий панталон.  ;D

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Dewlap - това нещо как се казва на български? Гуша?
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!
Re:Гъбички
« Отговор #18 -: 28-03-2011, 20:12:05 »

Ха досега не бях я виждал тази тема.
При мен стана нещо много интересно.
И аз имах от няколко години от тези м/у пръстите и кофтито че тварите се разпростират и налазват и останалите пръсти.
По нова година правих едно гладуване на вода 23 дневно и по някое време на захранването гледам - брей целия добитък си заминал. И пърхота и той си замина , а имах и на ръката на грапавото на лакътя едно лющене - и то си замина.
И не само че тия неща си заминаха  ми не остана и следа все едно никога не са се случвали.
След захранването започнах покрай разни празници да тъпча пак боклуци и пърхота се появи отново :о))
Но само той.
Сега приключвам с още едно дълго гладуване на вода пърхота пак изчезна .След седмица ще дам подробната схема на захранването.

В няколко книги съм срещал че състоянието на кожата ни е огледало на състоянието на червата ни. Не съм си давал сметка колко са прави тия хора Убедих се че е така!
Ако имате кожни проблеми - чистете червата това е формулата. Не ви трябват никакви мазила и препарати.
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Гъбички
« Отговор #19 -: 06-04-2011, 19:30:36 »

Абсолютно съм съгласна. Кожните проблеми вървят ръка за ръка със смомашно-чревните смущения.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 22 запитвания.