Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Папая  (Прочетена 3899 пъти)

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Папая
« -: 13-06-2009, 00:43:04 »

Лечебно-профилактични свойства

Неузрелите плодове на папаята помагат за доброто храносмилане, затова се използват при лечение на язвени болести на стомаха.

Отварата и пюрето от папая широко се използват за увеличаване на лактацията на кърмачките, както и външно за лечение на рани и одрасквания, при възпаления на лигавицата на устната кухина, при ухапвания от насекоми и отровни змии.

Лечебни рецепти

Пюре от папая : смесват се неузрял плод и 50-100 мл вода и се разбиват с миксер. Приема се ежедневно по 250 г.

Сокът от папая отнема болката при отоци и ухапвания от насекоми и отровни змии. Към пострадалото място се притиска памучен тампон, напоен със сок.

Резенчета от зрели плодове се налагат на рани, като се сменят на 4-5 часа в денонощието.

Отвара от папая : едро нарязания плод се слага в кипяща смес ( :( ) от 0,5 л ябълков оцет и 250 мл вода и се вари на слаб огън 30 мин ( :( ). Приема се по 1 с.л. 3-5 пъти на ден.
« Последна редакция: 13-06-2009, 00:45:20 от Ками »
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Папая
« Отговор #1 -: 19-05-2010, 22:34:21 »

 :)   обожавам папая и я ям със семките дори. Знам, че е полезна за стомаха, но не знам подробности. Малко ме притеснява купуването на много зелен плод, защото не знам дали ще става за ядене или ако го оставя ще се развали, но в повечето случай си купувам от малките плодове, че ако не става за ядене да не хвърлям кило и половина плод    ;D   казвали са ми, че за узряването на вече откъснат плод може да се използва вестник - папаята се увива във вестник и така доузрявала по-бързо    ;)
Активен
за всичко имам време   :-)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Папая
« Отговор #2 -: 20-05-2010, 06:02:25 »

Как се бели? Не е ли в някаква твърда обвивка?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Папая
« Отговор #3 -: 20-05-2010, 07:11:25 »

Аз веднъж само си купих папая- малка беше и я чаках да узрее, не ми хареса много и не повторих.
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Папая
« Отговор #4 -: 20-05-2010, 09:19:00 »

Как се бели? Не е ли в някаква твърда обвивка?

 :)  не се бели. Обвивката е мека и може и да се бели с ножа, ама аз разрязвам плода по дължина през средата и после с малка лъжичка си греба отвътре. По рпинцип може да се махнат семенцата. Те са лютички на вкус, а папаята е сладка, но на мене ми харесва да ги хапвам заедно, като махам все пак част от семето, че иначе ми е много люто.
Активен
за всичко имам време   :-)

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Папая
« Отговор #5 -: 20-05-2010, 09:22:51 »

Аз веднъж само си купих папая- малка беше и я чаках да узрее, не ми хареса много и не повторих.

 :)   предполагам, че е станало така, защото папаята се бере неузряла и в повечето случаи се и продава неузряла и от моя опит знам, че не винаги плодовете, които съм купувала са достигали вкус и зрялост,които да ми харесат, НО когато пък съм яла добре узрял плод, то мога да кажа, че това е един от любимите ми плодове    ;)

Хубави емоции!
Активен
за всичко имам време   :-)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Папая
« Отговор #6 -: 20-05-2010, 16:18:53 »

Как се бели? Не е ли в някаква твърда обвивка?

 :)  не се бели. Обвивката е мека и може и да се бели с ножа, ама аз разрязвам плода по дължина през средата и после с малка лъжичка си греба отвътре. По рпинцип може да се махнат семенцата. Те са лютички на вкус, а папаята е сладка, но на мене ми харесва да ги хапвам заедно, като махам все пак част от семето, че иначе ми е много люто.
Ясно, нещо като пъпеш е. Папая съм яла сушена - не ми хареса, защото беше прекалено сладка.
С екзотичните плодове имам опит - каквото купя зрее няколко дни, но май разковничето е просто да не се пазаруват, когато са намалени.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Папая
« Отговор #7 -: 21-05-2010, 15:58:05 »


[/quote]
Ясно, нещо като пъпеш е.
[/quote]

много точно сравнение    :)
Активен
за всичко имам време   :-)
 

Страницата е създадена за 0.06 секунди с 22 запитвания.