Ако ще се кисне само 10 минути, концентрацията трябва да е поне 25 мг/л., най-добре - 30 мг/л. По-ниска концентрация изисква киснене за дълго време: 10 мг/л - поне половин час, а ако се ползват по-ниски концентрации, работата става леко безмислена - храна, оставена във вода за повече от час губи много от хранителните си вещества, тъй като те преминават във водата или се разпадат. Тук не броя бобови и зърнени храни, а плодове, зеленчуци и зеленища.
Има една малка подробност: за да киснеш нещо в сребърна вода, трябва да имаш уред за производството й. Как иначе ще си осигуриш концентрация по-висока от 10 мг/л? По аптеките масово се продава такава. Трудно и рядко може да се намери 30 мг/л. Но и в двата случая цената излиза твърде висока - поне 25-26 лева за един литър. А един литър не е кой знае какво количество - като за едно киснене.
Който може, по-добре нека намери някой да му изработи машинка за сребърна вода. Там най-трудното е с чистотата на среброто - трябва наистина да е много чисто, за медицински цели, проба 999. Ако и двата електрода са от сребро, са необходими поне 20 грама чисто сребро, за да може да се използва за по-дълго време. Ако единият не е от сребро, тогава трябва да е от хирургическа стомана или титаний, за да не се отделя нищо от него във водата докато трае електролизата.
Предвид горното, по-евтин и достъпен вариант за дезинфекция е използването на мъртва вода. Тя се прави с кана за жива (алкална) и мъртва (киселинна) вода. Тези кани се продават на цени докъм 70 лв. Мъртвата вода също има антисептични свойства.
Кой е по-добрият вариант от гледна точка на дезинфекцията - коя от двете води (сребърна или мъртва) действа по-силно и убива повече патогени, не знам. Ако някой е попадал на такава информация от сериозен източник (не от търговец на кани за някоя от водите), нека сподели.