Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: жълъди  (Прочетена 12476 пъти)

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
жълъди
« -: 25-09-2011, 14:48:00 »

Oказва се, че и това чудо можело да се яде, но заради танините трябва да се кисне 2 седмици във вода(ако ги искаме сурови, иначе може и да се варят). Индианците ги смачквали, слагали в чували и ги завръзвали за речни камъни, като разчитали на водата да отмие горчивия вкус. Консумират се като нормални ядки, прави се кафе от тях, може да се мелят на брашно и т.н.

Ето подробна информация за хранителност и как се приготвят:

http://www.bb-team.org/hrani/id/817111_zhaladi-surovi

http://www.wisegeek.com/can-people-eat-acorns.htm

http://www.sanaturalareas.org/acorns.html

http://www.rawfoodtalk.com/showthread.php?11272-Acorn

Моите в момента са първи ден във вода, ще видим след 2 седмици как е ...  :essen:
« Последна редакция: 25-09-2011, 14:55:20 от Theodora »
Активен
Psychonaut

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:жълъди
« Отговор #1 -: 26-09-2011, 09:44:50 »

Това и интересно, но сигурно има сортове жълъди, които стават за ядене, и такива, които не стават. Твоите откъде са?

И аз бих кусала :-))
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:жълъди
« Отговор #2 -: 26-09-2011, 11:20:04 »

Aми до колкото прочетох, всички са ядливи, разликата е в концентрацията на танини. Червените били най-горчиви, а белите най-сладки. Аз обаче не ги познавам ....  :surpris_23: Въпроса е в кисненето - сменяш водата докато вече не се оцветява и ядката спре да горчи...
Активен
Psychonaut

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:жълъди
« Отговор #3 -: 26-09-2011, 13:35:28 »

Таниновата киселина е съединение, което се съдържа в много растения. Най-масово познатите примери са роза, розмарин, горска ягода, коприва, лайка, дъбови кори, но има още много други.
  Разбира се, характерна съставка е на чаените листа.
  Таниновата киселина спомага за спирането на растежа на много бактерии в организма от рода на стрептококите. Тя подпомага по специфичен начин действието на стомашните мускили и стимулира по-добрата функция и смилателните способности на стомашните сокове.
  Освен това намалява чувствително перисталтиката на чревната стена и затова може да се използва за запичане при диарийни разстройства.
  Притежава способността да намалява твърдостта на поетите хапки и с това подобрява храносмилането.
  Таниновата киселина има и изразен съдосвиващ ефект. Затова може да се е използвала с известен успех и за лечението на много съдови заболявания - например при хемороиди и кървене.
  Използва се още и при дерматологични проблеми заради съдосвиващия и бактерициден ефект - дезинфекцира кожата.
  Тъй като намалява отделянето на обилен секрет от лигавиците, открай време се е препорчвала за спомагателно въздействие при бронхиални възпаления и стомашни разстройства.
  Стритите корени, съдържащи танин, са използвани още в миналото за оцветяване на вината в червено.

Д-р Юлия Григорова - гастроентеролог. Работи в болница "Лозенец" в София

Излиза, че танините в минимални дози дори са полезни :)
Активен
Psychonaut

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:жълъди
« Отговор #4 -: 27-09-2011, 14:18:42 »

благодаря доста интересно
Активен

барбаронка

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Най-красивото място- вкъщи
Re:жълъди
« Отговор #5 -: 08-02-2012, 13:52:14 »

Теди, доста интересна тема, благодаря за инфото  :essen:. Аз знам за жълъдите и похапвам букови- много са вкусни особено пресни. Ако се прекали с количеството може да те позаболи главата, на мен ми се е случвало. Същото става и с жълъдите на питомния кестен. Ние имаме голям кестен и с майка ми  и баща ми ги ядем сурови в огромни количества.  :Confus_3: По едно време се усещаме, че и тримата ни боли главата ужасно...чудим се какво става :surpris_22: и се усетихме. Намалихме количеството и няма проблем. Мисля, че това се дължи именно на танините. Така че може с норма, ама ние..толкова са вкусни сурови на есен като уреят  :Confus_3: Ти дъбови ли жълъди киснеш?
Активен
"Най- необходимото познание е да се научиш да забравяш ненужното."Антистен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:жълъди
« Отговор #6 -: 10-02-2012, 11:30:23 »

Aми аз май случих на най-горчивите, понеже така и не станаха сладки...не знам какви бяха, понеже в парка има всякакви дървета и аз само събирах...  :Confus_3:

Иначе, като ходя по Витоша редовно си хрупам букови листа, на есен ще се огледам и за жълъди  :essen:
Активен
Psychonaut
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.