Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Съвети за засилване на паметта?  (Прочетена 22558 пъти)

Nikita

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17

Привет,

непрекъснато се шегувам, че не помня и не помня, което си е самата истина и за това искам да ви попитам за съвети за засилване на паметта. Това, което съм опитвала е следното:

- Чай от гинко билоба - никак не е вкусен и му добавях някакъв друг към него, от мащерка например. Ефект не забелязах след като го пих около месец зимата.

- Селеногин - хапчета от гинкобилоба + селен. Изпих 2 блистера по 1 хапче на ден сутрин, но ефект не мога да кажа дали има. Още повече, че един познат ми каза, че от Гинкото се калцира кората на мозъка и след това реших да не пия повече.

Сега това, което правя е да ям орехи с мед всеки ден по 3-4 ореха цели с 3-4 лъжички мед. От баба знам, че орехите приличат на мозъка и са изключително полезни. Още повече,че в комбинация с мед са мн вкусни  :essen: и домашното медче и орехчета на дядо влиза в употреба така  :bleh

моля, дайте съвети за засилване на паметта, дори и упражнения, които могат да се прилагат
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Засилване на паметта
« Отговор #1 -: 10-07-2012, 11:12:00 »

мда ...това и на мен ми е необходимо ..ама не знам дали има лечение  tooth tooth туй май е характерно за дошата вата и дори да не е при всички, при някои явно е ...краткотрайната ми си работи много добре, ама дълготрайната иди ме карай да ти казвам преди няколко дни за какво е ставало дума ...може би зависи от характера, аз почти никога не гледам в миналото, а мисълта ми е насочена към бъдещето един вид, затуй даже в скайп съм се писал нострадамус, не знам що така се получава, че все предвиждам всичко напред, което е супер тъпо ама карай :) за да си спомниш предполагам, че поне малко трябва да те вълнува миналото и да забавяш малко темпото да мислиш за него  :surpris_23:
за гинко билобата тя се отразява различно на различната възраст - на мен само сърцето ми се разхлопа вместо да ми подобри оросяването на крайниците, което се случвало с хората на по-голяма възраст ...поне това забелязах и питах доктора и той това ми каза  :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Nikita

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Засилване на паметта
« Отговор #2 -: 10-07-2012, 12:30:53 »

и при мен е така, не съм никак злопаметна, може би защото не помня какво са ми сторили лошите хора

може ей сега да гледам новините и след малко ще ти кажа само 1-2 теми от всичките 20  :Confus_3:

това може и да е задобро, не си товаря харда с ненужна информация и подбирам какво да запаметя

проблемът е, че се налага да ми повтарят едно и също по няколко пъти, но пък хубавата страна е, че мога да гледам едини и същи филми с голям интерес непрекъснато
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Засилване на паметта
« Отговор #3 -: 10-07-2012, 13:57:28 »

лошото е, че не помня дори това дето искам да запомня ...това ми е проблема, ако туй не беше така нямаше да ми пука особено, ми трябва да чета едно и също 1000 пъти  tooth така че ако някой ти даде съвет по темата няма да е зле, и на мен може да помогне евентуално знам ли  :surpris_23:
ама виж за злопаметност аз съм малко краен ...веднъж прецакат ли ме нещо, втори път няма да го позволя :police: зачерквам човека и това е  :thankyou:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

purelove

  • Гост
Re:Засилване на паметта
« Отговор #4 -: 10-07-2012, 14:13:00 »

Глад ! (или какъвто и да е друг "омекотен" режим на детоксикация )  :pensif_29: Като приликата м/у въпросните се състои в това, че и при двата подхода изходните ресурси се използват за текущите функционални нужди на организма и са насочени изцяло към фундаменталният му "ремонт" , в това число и "еволюиране" и интегриране на висшите функции на нервната система (запаметяване, реч, обучение,  емоции... )
Разликата - някои от "страничните" ефекти, които може да настъпят при гладуване -  загубата на оперативната (краткотрайна) памет и забавените реакции при достигане на ацедозен пик. Плюса в полза на гладуващия - при едно и също изходно условие - фиксиран времеви период,  едно 10-дневно гладуване по-бързо би подобрило способността на мозъка да приема, складира и актуализира нова информация или възпроизвежда предишен собствен опит. Респективно - ако се предпочете алтернативата да се приемат сокове, плодове, чай с мед и пр..., резултата ще се случи евентуално след по-дългосрочно прилагане ( и усилия, воля .. ). Това съм забелязала при себе си аз, поне. 
Съгласна съм с тази част от коментара на гарвана, че хората с конституционален тип вата имат неустойчива памет, развинтена фантазия, "езика изпреварва мисълта" и пр.
Гарване, способността да предвиждаш определени събития извън настоящия момент е нещо хубаво. Но, придобитият минал и съхранен опит, в даден момент на по-късен етап влиза в употреба. Паметта е хранилище на универсалния човешки опит!  :pensif_29:  А тези за прелистените страници в живота, изрязани моменти, загърбено минало и прочие - звучат в стил "кошмара на всеки студент по психология/философия"  :pensif_29: Та можеш да разчиташ на периодичното възпроизвеждане на спомена от минали събития  tooth
Връзката мозък-памет - влошаването на паметта пряко зависи от състоянието на мозъка. От какво се провокира това ли? - например от дългоооото висене пред телевизора, монитора ... липсата на достатъчно мисловна дейност и използване на мозъка  tooth tooth
P.S. Съвета ми е да погладувате, без да се "изцеждате" тотално  :) Ако човек живее с бъговете си, едва ли ъпдейтът винаги ще е възможен ... освен ако не сте някои "ебахти"  хакерите на ментални процеси  tooth tooth
« Последна редакция: 10-07-2012, 14:23:35 от purelove »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Засилване на паметта
« Отговор #5 -: 10-07-2012, 14:48:36 »

То има памет и памет. Много често си мислим, че не можем да запомним неща, защото се сравняваме с околните, които запомнят определени неща лесно, но не виждаме, че за други неща издишат и се самоизмъчваме излишно. Ако нямаме някой здравословен проблем, като дефицит на някое вещество или някое увреждане или заболяване, не мисля, че трябва да се притесняваме. (Е, ако имаме - смело с гладуването и суровоядството, както вече purelove спомена, докато се оправим)

Ако говорим за запаметяване на информация, която после трябва (а дали трябва?) да се възпроизведе, за мен най-важното условие е да не се взема прекалено насериозно материята. Мозъкът може да запомни чудовищно количество информация и истинското предизвикателство всъщност е тя да се разбере и организира в някакъв умствен модел. Затова аз правя две неща:

1) Карам като на игра и чета леко без да се напъвам да запомням каквото и да било. Мозъкът си знае работата. Опитвам се най-вече да разбера това, което чета и знам, че разбера ли материята, мозъкът ще я запомни.
2) Поемам колкото мога повече информация. Това може да се стори неинтуитивно, но всъщност запомняме по-добре, когато имаме повече информация, а не когато се ограничаваме с малко. С повечето информация получаваме дълбоко разбиране на материята и изграждаме наш умствен модел. Когато направим това, няма как да забравим каквото и да било.

Давам пример за т. 2 по-горе с една английска дума, която излетя от една книга преди два дни и ме плясна по челото - licentious. Думата в превод на български сигурно е нещо като "разюздан". За щастие Kindle четецът има добър вграден речник и веднага ми показа, че думата идва от латинското licentiōsus, което пък идвало от licentia - свобода. Ето вече знам и откъде идват думи като "лиценз" и съм много уверен, че тази дума няма да я забравя, пък макар и никога да не ми влезе в активния речник. Конкретно в случая със запомнянето на думи, винаги опитвам да го правя през етимологията на думата и като страничен ефект изграждам доста добър аматьорски речник с гръцки и латински думи. Опитайте - може да ви хареса.

В случая на ежедневното забравяне на това или онова, като да изхвърлиш боклука или да купиш нещо от магазина, вярвам, че проблемът е липса на организация. Това се решава със различни системи, които най-често закачат нещо, което се забравя за нещо, което не се и така изграждат навици.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #6 -: 11-07-2012, 11:15:12 »

Имам един въпрос към Христо. Извинявам се, че не по темата и благодаря предварително за отговора. Искам да те попитам с каква програма преформатираш, doc, txt pdf файлове за Kindle. Pdf излиза с дребен шрифт и затова и него обръщам. Аз използвам Mobipocket creator, но когато има таблички и диаграми ги размества.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #7 -: 11-07-2012, 13:08:07 »

sis, аз ползвам Calibre. Обикновено с нещо конвертирам txt/doc файловете до HTML (да кажем с LibreOffice/Word просто ги записвам като HTML) и после с "калибрата" ги правя на MOBI. С PDF файлове, обаче програмата не винаги се справя добре и гледам да ги избягвам.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #8 -: 11-07-2012, 14:56:20 »

Хора, памет се тренира, като всичко друго :)

Неща които стимулират най-ефективно производството на мозъчни клетки са... математика(решаване на логически задачи), свирене на музикален инструмент и учене на чужд език. Аз в момента съм се заела с последното. Без такива дейности все едно да искаш мускули без спорт  tooth
Активен
Psychonaut

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #9 -: 11-07-2012, 15:55:11 »

Стабилните нива на кръвната захар осигуравят стабилна памет. 
В скорошни изследвания клинично  не успяха да докажат никаква полза от Гинко Билоба. 
Успяха да докажат че изключително силно вреди на хора с  разбалансирано здраве, като за аутисти настъпва апокалипсис ако го вземат. Беше обяснено на клетъчно ниво как съдържа азотни окиси и колко точно вредят, как натоварват бъбреците и тн тн.
С риск да се повторя мога да дам съвет за добра памет. 
- PQQ
- Q10  Kaneka
- L карнитин фумарат
- Омега 3
- К4+К7
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #10 -: 11-07-2012, 16:05:28 »

Христо е дал супер пример за основно положение при ученето: най-важния фактор е това, което вече знаем. Не знам дали трябва да се поема колкото се може повече информация, но ако новата информация не се свърже с неща, които вече знаем, ако въобще успеем да я наизустим, тя няма да ни върши работа, защото не сме изградили връзки с нищо друго...
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #11 -: 12-07-2012, 09:42:38 »

И аз да добавя , че дори и тук не може да се мине без Аюрведа :)
Различията между типовете хора се проявяват дори и на ниво памет!
Тези  с преобладаваща вата ( като мен например) не бива да се съревновават с кафа, защото няма да ги настигнат..:)  За вата е характерна краткосрочната памет - бързо схваща, "зацепва", и запомня , но и бързо забравя. Докато другите типове "загряват" по-бавно, но помнят задълго. ( не съм изследвал връзката "дълга памет-злопаметност" :) )
Като ученик изпитвах ужас когато трябваше да учим стихотворения, но иначе с лекота можех да напиша 5 страници "преразказ по картинка".
Историята ми беше много омразен предмет точно по тази причина - трябваше да наизустяваш прочетеното в учебника , вместо да направиш някакви взаимовръзки. (То и като се замислим - интересното на предмета е докато прочетеш урока :) После какво му е интересното когато го цитираш 1:1 :) , не създаваш нищо, не твориш , няма мисловен напън )
Стигаше се дори до куриози . В университета отивам на олимпиада по интеграли , а после като ме изпитват  на теорията ( за същите интеграли) не мога да кажа нищо.. Сухо ли е , мозъкът на вата явно отказва да си изпълнява функциите добре..   
 Естествено , има случаи , които дори Аюрведа не може да обясни ..
Например , когато партньорката ти забравя колко пъти е остъргвала колата, вадейки я от гаража , но  за цял живот помни кога точно е видяла рус косъм на ревера на сакото ти    tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #12 -: 12-07-2012, 14:06:56 »

Много показателен пример бате Бино  :Content_14:
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #13 -: 12-07-2012, 14:19:53 »

Паметта си е доста избирателна наистина...По това кой какво помни, човек може да си направи доста изводи  :police:
Активен
Psychonaut

zzaska

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #14 -: 03-08-2012, 11:14:37 »

Паметта си е доста избирателна наистина...По това кой какво помни, човек може да си направи доста изводи  :police:

така е ..интересното е и, че човек може да си играе със спомените си, т.е. съзнателно да ги забравя или променя ..полезно е, но ако човек много се увлече, може да свърши в лудница   tooth

..относно запомнянето, на мен ми е наи-лесно да запомням визуално или като правя връзка с нещо, което знам, или спомен, или си измислям сценарии на това, което трябва да запомня.

тази фонетика ще ме довърши  :surpris_25:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #15 -: 30-10-2012, 21:53:24 »

Имаше едни филмчета на ДВД по руските тракери, които КГБ са използвали за засилване на паметта, това са едни физически упражнения , за съжаление си самопрецаках преди врем диска , на който бяха записани всичките руски филми. Имаше и един филм за някакво учение дето безконтактно един млатеше 12 противника и ги разнасяше из тепиха като пръскачка из лозе...ама на , не ми е било писано  да ги запазя. На който му се занимава и знае руски , да ги търси там.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #16 -: 31-10-2012, 10:06:10 »

...Имаше и един филм за някакво учение дето безконтактно един млатеше 12 противника и ги разнасяше из тепиха като пръскачка из лозе...ама на , не ми е било писано  да ги запазя...

Имаме и роден доайен с подобна система. За хиперсенса Митко Парашкевов говоря. Ето неговата "самоотбрана с интелект": https://www.youtube.com/watch?v=udrKHt83k4o&feature=related:Content_14: :Content_14: :Content_14:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #17 -: 31-10-2012, 10:54:23 »

 tooth tooth tooth tooth

... извинявай, но изглежда смешен в сравнение с "колегите" си от Спецназ:

https://www.youtube.com/watch?v=u-Mx9NJZ-14&feature=related
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Съвети за засилване на паметта?
« Отговор #18 -: 31-10-2012, 12:09:15 »

"Моят" хиперсенс ще смачка от бой "твоите" спецназ когато кажеш!!!11   :surpris_22: :surpris_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

purelove

  • Гост
Активен
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 22 запитвания.