Разсад Фиданки и Дръвчета Бреза Овощни Разсадници Елит
Цени на фиданки Брези:
- До 100 бр. - 10,00 лв.
- Над 100 бр. - 7,00 лв.
Бяла бреза – Betula pendula Roth (В. alba L., В. verrucosa Ehrh.)
Бялата бреза (Betula pendula) е широколистно листопадно дърво с височина до 25-30 м. или храст до 2 – 3 м, от Сем. Брезови – Betulaceae с яйцевидна корона.Расте по скалистите места, в иглолистни и буковите гори навсякъде в страната на местата с влажен климат, предимно в планинските пояси. Брезата е силно светлолюбиво и влаголюбиво дърво. Успешно се развива на изключително неплодородни почви, стига да има достатъчно влага. Използва се за озеленяване в цялата,като декоративно растение в паркове и градини. Изключително студоустойчив вид.
Стъблото на бялата бреза е сравнително тънко и е покрито с бяла кора, която периодично пада на тънки люспи. Характерния за кората бял цвят се дължи на веществото бетулин, единственото бяло багрило съществуващо в природата.
Характерно в кореновата система на бялата бреза е, че по-развити са страничните корени, които водят началото си почти от основата на растението. За разлика от тях главният корен е сравнително малък и къс. Почвите, върху които бялата бреза се развива най-добре, са сиви горски и кафяви горски почви.
Мъжките съцветия на бялата бреза представляват дълги висящи реси,всяка от която е изградена от много на брой малки цветове.Всеки цвят на брезата е изграден от четириделен околоцветник. Женските цветове също са събрани в реси с яйцевидна или кълбовидна форма. Цъфтежът на бялата бреза продължава месец- месец и половина. Животът и е до над 150 години.
За лечебни цели се използват листата,листните пъпки и кората. Листата се събират от юни до септември, когато са развити напълно. Пъпките и кората – през април – май, по време на сокодвижението,преди разпукването на пъпките.
В листата се съдържат около 0,05% етерично масло, сапонини, дъбилни вещества до 10%, витамин С, никотинова киселина и флавоноидните съединения хиперозид, апигенин, кемпферол и др. Листните пъпки съдържат до 8% етерично масло с приятна миризма и смолисти вещества. Корените съдържат тритерпеновия алкохол бетуленол, гаултерин, до 15% дъбилни вещества, етерично масло и др.
Приложение:
- Горещ чай от брезови листа предизвиква изпотяване и се препоръчва при простудни заболявания.
- Използва се при бъбречни, стомашно-чревни, сърдечно-съдови заболявания, при ревматизъм, кожни болести, отоци, ревматизъм и мн.др. Листата и пъпките от бреза влизат в състава на много диуретични чайове.
- Използва се отвара от листата при бъбречни заболявания,. При ревматизъм се правят лапи на болното място със смачкани пресни листа.
- Запарката от листа се прилага и при кожни болести – екземи, лишеи, обриви и др., при спазми и болки в стомаха, при атеросклероза и др.
- Пресният сок от растението се използва като общоукрепващо средство при анемия, за лечение на циреи, трудно заздравяващи рани и др.Брезовият катран се използва при лечението на редица кожни болести.
- В народната медицина тинктура и отвара от брезови пъпки се употребява при гастрит, язва, ревматизъм, подагра и при различни кожни болести.
- За медицински цели се използват листата (запарка, отвара), корите (отвара), пъпките (запарка, отвара), реси (запарка),смолата в миналото за дъвки...
Начин на употреба: Запарка от 4 чаени лъжички сухи стрити листа и 1/2 л вряща вода, се изпива за 1 ден. Може да се направи и отвара.