Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: бърз и лесен таратор  (Прочетена 5045 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
бърз и лесен таратор
« -: 28-04-2013, 01:20:02 »

Случайно се натъкнах на това нещо, а пък докарва почти 1:1 вкуса на истинския таратор с кисело мляко (доколкото си го спомням отпреди 5+ години). Някои хора във форума май успяха да направят достоен заместител на таратора с ферментирало ядково мляко, което да прилича на кисело, но това си има своите тънкости, а и отнема време за ферментацията. Аз ви предлагам лесен и бърз вариант, който става буквално на момента.

150-200 г. слънчогледови семки
половин-една шепа орехи
2 лимона
2-3 краставици
чесън, копър, сол, зехтин - на вкус.

Най-важното е млякото. Най-добре да си накиснете семките и орехите за известно време, но, ако сте забравили или ако нямате време, може и без да ги киснете. Пак става вкусно. Мятате семките и орехите в блендера и смилате до съвсем фино с мъничко вода. След това добавяте вода, докато стигне консистенцията на разреденото мляко в таратора, която да ви устройва. Изцеждате един лимон, добавяте сока му и опитвате. Ако не е достатъчно кисело, добавяте и сока на втория лимон. Аз даже понякога слагам и още кисело, защото така ми харесва.

Като вече имате млякото, остава лесната част. Белите и режете краставиците, слагате другите подправки, охлаждате [1] и готово.

Правил съм таратор и с подобно мляко от други ядки (когато нямам семки подръка). Интересно става с лешници. Само с орехи и/или сусам или разбъркан тахан също не е лошо, но се получава малко по-тежко.


[1] За по-гладните, които не искат да чакат охлаждане в хладилника - сложете 5-6 бучки лед.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death
 

Страницата е създадена за 0.103 секунди с 24 запитвания.