Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Проблем с дебелото черво след опит за преминаване на суровоядство:(  (Прочетена 6286 пъти)

velvet_nn11

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Здравейте!
Преди да премина към проблема да ви разкажа с няколо думи за режима който спазвам.
От 4 години не ям месо, млечни все по-рядко. Опитвам се да се придържам към здравословен начин на живот, като на теория съм запозната с някои от основните неща. Разбира се имам своите забежки с разни пакетирани боклуци, но това не е ежедневие. Няколко пъти съм се придържъла къ 100% сурово, но за кратко-седница или 10 дни мах. Чувството е невероятно и нямам обяснение за себе си, защо след това се връщам към старите си навици. От няколко дена постепенно преминавах пак към сурово. Първият ден мина ок, но на втория получих такива зверски болки, че ми се наложи да ида до Пирогов. За целия ден съм изяла около 700 г череши(на три порции), 2 краставици, малко маслини , накиснати бадеми и ненакиснато кашу по 50-60г. Спазих принципа първо плодовете, но не изчаках кой знае колко време(30мин) да мине и ядох ядките. Корема ми се поду, стана твърд и всяко вдишване на въздух беше болезнено. В болницата ми пуснаха съответните изследвания за апеницит, гледаха ме на ехограф, гинеколог-всичко ОК. И разбира се стигна до това какво съм яла през деня. Категорично ми забраниха да консумирам сурови плодове и зеленчуци. Е да обаче, аз твърдо вярвам, че не трябва да го правя.
Бих искала да ви питам от какво може да се е получила тази ферментация при положение, че тези храни не са непознати за тялото ми? Според вас наложително ли е да спра суровите плодове и зеленчуци. Просто искам и вашата гледна точка, защото съм сиогурна, че ще се различава от тази на докторите!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Моето скромно мнение е , че прехода към пълно суровоядство трябва да става много много по-постепенно! Не за дни , а за месеци! (А при някои, които са решили това да е завинаги  - даже и с години.)   ПРи някой може да е нямало проблем, но ето - при друг има!
(Оня ден четох за човек оцелял при падане от 15ия етаж, при това с минимални наранявания! Но това е по-скоро изключение , отколкото правило, според мен.. :) )   
« Последна редакция: 19-06-2013, 10:15:07 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274

Тази тема ми напомня моя опит да се "самоубия" с диня ,когато бях бременна  tooth
По време на моята бременност почти не съм употребявала месни продукти,но в един момент незнайно защо бях решила,че ми е време за по-сериозно суровоядство и започнах с...диня.Стигнах естествено да лекаря,
с подут стомах и болки в червата.А лекаря ми каза просто -ами спри динята... tooth tooth tooth
Та за да мине човек към пълно суровоядство първо трябва да си прочисти организма от шлаки и токсини.А най-напред се започва с храносмилателната система. Я си представи дебело черво,по стените на което има всякакви налепи с различен произход да му поднасяш само сурова храна.Еми...лошо... :pensif_29:
Активен

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52

Велвет, аз имам приятелка, която си носи на работа сандвич от две филии бял хляб с масло и по средата дебел резен кашкавал. Ако аз изям такъв сандвич, после ще трябва да тичам до "Пирогов", а на нея й няма нищо. Тя пък не може да изяде и една шепа череши, защото после й било зле на стомаха. Зависи от толкова много фактори и състоянието на храносмилателната ни система, е само един от тези фактори. Напълно съм съгласна с Бате Бино за постепенното преминаване към суровоядството в голям процент от случаите. Аз тази зима изядох промишлени количества карфиол и моркови, и всеки път след карфиола ми се подуваше стомаха, макар че количествата не бяха големи, но все трябваше да следя състоянието си.
Лично мен такава лекарска забрана би ме ужасила, аз бих подходила много внимателно - ще хапвам сутрин и след обяд по малко плодове, ще следя реакциите на организма си, бих си записвала от кои плодове какво се случва, същото и с ядките. Освен това, в книгата си Лидия Ковачева пише, че за хора с проблеми със стомаха, схемата на лечение с плодове е друга. Напр. хора с язва на стомаха могат да се излекуват по нейната методика, но те не могат да започнат на един килограм някакви сурови плодове. Суровите плодове се включват в техния режим доста по-късно. Ти няма да гладуваш, но според мен тези принципи важат и за преминаването към суровоядството.
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

velvet_nn11

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Бате Бино, страхотно сравнение си дал:))))) Явно не попадам в печелившия процент:(
Мислех си, че когато човек иска да направи нещо добро за организма си е редно той да го приеме с охота, но явно има за какво да ми "връща" и го показа с тази бурна реакция.
Започнах да пия веге храносмилателни ензими на Златна ябълка, а днес си поръчах и някави таблетки, които се водят "лесно начало" (а дано, ама надали, както се пее в песента на Графа)-съдържат Ацидуфилус, Бифидус, ензими и водорасли. Пише, че спомагат за бавното самоочистване на тялото от токсини и отпадни вещества и подпомагат поддържане здравословните нива на ензимите и полезните бактерии.
Вчера все пак си направих малко количество салата от домати, краставици, лук и дресинг с тахан и нямах проблем.
Дива мента, благодаря за съвета. Мисля да започна нещо като дневник за храните които консомирам и тяхното въздейстие. Предполагам, че в някой по-късен етап бих могла да включа в менюто си и плодове и зеленчуци които в началото не са действали добре.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Mда...аз съм като този падналия...за 15 минути (една статия време) минах от месоядно на 100% сурово  :Content_4 - emotloader: Е...сега съм на 70%, но ми е 3-та година :)
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Категорично ми забраниха да консумирам сурови плодове и зеленчуци.

Това звучи доста страшно  tooth и щях да кажа непрофесионално, но нали става дума за доктори, така че звучи точно като от професионален доктор.

Започнах да пия веге храносмилателни ензими на Златна ябълка, а днес си поръчах и някави таблетки, които се водят "лесно начало" (а дано, ама надали, както се пее в песента на Графа)-съдържат Ацидуфилус, Бифидус, ензими и водорасли. Пише, че спомагат за бавното самоочистване на тялото от токсини и отпадни вещества и подпомагат поддържане здравословните нива на ензимите и полезните бактерии.

Носледък чета две книги, The 80/10/10 Diet и The China Study. И двете книги твърдят, (и аз съм много съгласен с това) че да се говори за полезните свойства на отделни съставки и продукти направени от тях е абсолютна глупост. Всичко това са просто маркетингови измислици на индустрията за хранителни добавки. Например, няма никаква полза от витамин C, приет на хапче. Ползата от витамин C, идва, когато го поглъщаш с цялата ябълка (или какъвто и да е там плод/зеленчук, който го съдържа). Същото ще е и за ензимите. Разбира се всякакви такива добавки са добре дошли за хората, който неискат да си променят храненето, но все пак се чустват леко гузни, че не всичко е както трябва и така се заблуждават, че с няколко хапчета всичко ще се оправи.

На твое място бих минал по-постепенно към суровата храна и бих внимавал с хранителните комбинации.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Велвет , най-важното е , че си мотивирана! Както е казано - "по-добре грешен опит отколкото вечна нерешителност" :)
По храносмилателните ензими, имай предвид един глобален  физиологичен принцип - когато нещо ( хормон или ензим), произвеждащо се от самия организъм, започва да се довнася отвън, води до това  - организмът , за да запази баланса, намира за излишно да го произвежда вече в същите количества! И става зависим от външния източник! Като ,ако това продължи достатъчно дълго, може  впоследствие да се затрудни  връщането към "заводските  настройки"!  
( Това най-ярко може би се проявява при довнасянето на инсулин при начален диабет - жлезата , до този момент  изработвала някакви количества инсулин, напълно спира да работи , когато започне да се инжектира изкуствен ! И който вече става задължителен до живот!  ( ако се остане на този "научен лечебен" вариант разбира се.. )    
С хормоналните контрацептиви е подобно.)
По отношение на ензимите - там може би не е   така фатално , но във всички случаи според мен е по-вълнуващо да се наблюдава как собствените ензими заработват по-успешно , а не "чуждите"   :)  
« Последна редакция: 20-06-2013, 11:42:19 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Значи пратиха те на ехограф, на гинеколог и понеже не са открили нищо, от суровите плодове и зеленчуци ще да е (ти дори не видях да си консумирала сурови зеленчуци през деня, защо и тях да спираш) tooth А защо пък да не е от ядките се чудя  tooth

На мен понякога ми става лошо от череши, да не би да са били леко изгнили и с червейчета в тях, тези дето си яла, щом си ферментирала?

Според мен, ако ще суровоядстваш не я карай само на плодове и ядки (явно си се захласнала по 80/10/10), а яж повече (зелена) салата, действа много хубаво на храносмилането.

пс: Защо като някой се натрови с месо примерно и не му го забраняват изрично до живот?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

velvet, аз като човек, който все още има дистрибуторски договор с "Аквасорс" (мързи ме да ходя да го прекратявам), ще ти кажа, че те не предлагат нищо уникално, което да не можеш да си купиш от друг производител със същото качество на съществено по-ниска цена. Това е причината отдавна да не си купувам нищо от тях. Това го казвам по повод комбинацията "Лесно начало" - щом вече си ги купила, ползвай ги, но не очаквай чудеса, в каквито те ще те убеждават. На мен ми казаха, че програмата "Лесно начало" по ефект се равнявала на 10 дневно гладуване!!! Ако човек поне малко е запознат с гладуването, ще разбере, че това е, меко казано, смешно. Да, ако си от хората, които не биха направили за здравето си нищо повече от това да гълтат капсули и таблетки, пиенето им ще ти се отрази положително - все пак е повече от нищо. Но да очакваш някакви фантастични резултати е пресилено.
Активен

морскияm

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13

Програмата " Лесно начало" на АкваСорс ще подготви храносмилателния ти тракт за по нататъшно безпроблемно приемане на микроводорасли, които са с уникален състав от минерали, витамини, аминокиселини, микроелементи и др. и то натурални, което ги прави уникални. Т.е. няма да се получи това което си приживяла при приминаване само към сурова храна. Ако обаче след това решиш че е излишно да се употребяват водораслите значи всичко е било напразно. Същият ефект ще се получи ако от някакво ниво на суровоядството се върнеш към досегашният си начин на хранене. Пожелавам ти успех.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Аз предлагам Велвет ( ако иска) да направи пробата с водораслите от Аквасорс и ако се окаже наистина , че те покажат и такъв ефект - (да правят по-лесен прехода към суровоядство)  защо да не ги препоръчваме и на други в подобни начинания ?  :surpris_23:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Велвет, готова ли си да се жертваш за науката?  ;D Тея Аквасорс явно са толкова уникални, че почвам да се чудя как са оцелявали хората преди да изобретят Аквасорс.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Аз пък се чудя, че има желаещи да плащат за нещо, което могат да си купят на двойно по-ниска цена, макар че няма да носи името "Лесно начало" и ще трябва до го купят от различни производители, без да им е събрано заедно в една прозрачна кутия от евтина пластмаса.
Който иска, нека пробва. След това да си купи аналогични продукти от други производители и да пробва пак. После да сподели разликата. :)
Активен

Silval

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Виждам, че препоръчвате водораслите на Аквасорс. Аз съм скептична. Добри ли са, наистина, защото когато съм търсила информация за тях и за тази фирма в нета преди 5 години, не съм намирала голямо количство?
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Тея Аквасорс явно са толкова уникални, че почвам да се чудя как са оцелявали хората преди да изобретят Аквасорс.

 tooth
хаха, това сега го виждам, но си е баш така, де - и аз почвам да се чудя как, аджеба, са оцелявали людете толкоз хиляди години, вече около 6 000 години някъде, без водораслите на Аквасорса    tooth
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Silval, препоръчваМЕ е твърде силно казано  tooth . Препоръчваше ги "морският", което е нормално, той е дистрибутор.
Но за морският не може да се каже , че е реална част от "земя назаем".. Пусна тук само няколко откоса, и то само за "аквасорс"  tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.113 секунди с 22 запитвания.