Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Лечение на безсъние  (Прочетена 21529 пъти)

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Лечение на безсъние
« -: 26-08-2013, 11:25:46 »

Как преодолявате безсънието?
Моето конкретно е причинено от някакъв хормонален дисбаланс, който явно се дължи на стрес и непълноценно хранене. Взех си масло от сьомга и може би ще наблегна на някоя от класическите билки за успокоение- валериана, мента, индрише или маточина.
Мислите ли, че лечебното гладуване по Пол Брег ще ми помогне, дали ако ми се пречисти организма от токсините безсънието ще се премахне? Аз в момента гладувам, но ще го направя само два дни, тъй като имам изпит и се боя, че нямам да имам умствената енергия, за да го взема, ако гладувам.
Мога ли по време на лечебно гладуване да плувам, аз мисля, че това ще елиминира неприятното напрежение, което се е натрупало в тялото ми.
Ще се радвам да науча нещо ново от вас относно методите за преодоляване на това толкова непоносимо състояние. :)
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #1 -: 26-08-2013, 12:06:06 »

Тука има тема за безсънието.
Това състояние не може да бъде преборено за кратки срокове, а на всичкото отгоре зависи от сезонни фактори (жегата) , фази на луната и др.
Желателно е освен умствената умора да стигаш и до някаква умерена физическа умора.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #2 -: 26-08-2013, 13:24:10 »

Да добавя само:
Умствена, сексуална и т.н. енергия няма. Енергията е една - жизнена или прана. Човек я набавя и ползва съобразно нуждите си в момента. Безсънието е белег на безпокойство и страх, съзнателен или подсъзнателен. Добре е да почистваш физическото си тяло с гладуване и други практики. Но не забравяй да почистваш редовно и мислите си. Иначе е половинчато. Една ефективна практика е медитацията. Понякога няколко минути такава са напълно достатъчни. Има много написано по темата, но пътя ще си намериш сама.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #3 -: 27-08-2013, 09:32:33 »

Опитвам се да практикувам медитация, но след толкова нощи заспиване след 6 сутринта нервите започват да ме хващат и не ме свърта на едно място. Концентрацията ми силно намалява, а напрежението се увеличава.
Прав си за неразрешения вътрешен конфликт, но да си призная- има и нещо повече- хормоните ми бяха в дисбаланс и либидото ми беше необичайно високо.
В такива моменти се изкушавам да се натъпча с хапчета- имам едни хомеопатични, но не са много ефективни.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #4 -: 27-08-2013, 12:24:15 »

Като изпия една-две чаши червеното вино вечер и направо заспивам дирекшън
Активен

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #5 -: 27-08-2013, 12:47:34 »

При мен действа добре това:http://www.zoya.bg/A%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-(%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%B5%D0%BD)-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%85-60-%D0%B3.1522
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #6 -: 27-08-2013, 13:08:16 »

eleonorad пропуснал си интервал да сложиш след  това:
Активен

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #7 -: 27-08-2013, 16:14:35 »

При мен действа добре това:http://www.zoya.bg/A%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-(%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%B5%D0%BD)-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%85-60-%D0%B3.1522
Мисля да я опитам тази билка- цената й не е висока, само се надявам да нямам проблеми със щитовидната жлеза, тъй като още не съм я изследвала и не знам какво е състоянието й.
Благодаря за съвета! :flower:
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #8 -: 27-08-2013, 16:26:57 »

Ето малко информация/от zoia.bg/.Приета преди заспиване тя отпуска и се заспива по-лесно...


Ашваганда или още известната като индийски женшен е билка, чийто корени са едни от основните лековити билки, използвани в Аюрведа – традиционната индийска медицина. Той се счита за добър адаптоген – адаптогените въздействат терапевтично общо върху човешкото тяло, укрепват организма и му помагат да се справи по-добре в стресови условия. Ашваганда може да засили нашите психически сили, да подсили имунната ни система, да ни предпази от инфекции и простуда, както и да увеличи сексуалните ни способнисти и фертилност.

Основното съдържание на ашваганда са алкалоидите и стероидните лактони. Според Аюрведа ашваганда притежава възбуждащи сексуалното желание, подмладяващи и забавящи процеса на стареене качества. Традиционната индийска медицина използва тази билка при лекуване на сиптоми като хронична умора, нездрави кости и зъби, преждевременно стареене, запек, нервно изтощение, тревога, артритни болки, загуба на паметта и др.
Начин на употреба:
Препоръчителната дневна доза е между 600 и 100 милиграма, два пъти дневно. За хората страдащи от безсъние и/или чувство на тревога се препоръчва да пият преди лягане една чаена лъжичка Ашваганда, разтворена в топла вода или сок.
Мерки за безопасност:
Избягвайте прием, ако сте чувствителни към растения от семейство Картофови (Solanaceae – включващо картофи, домати и пиперки). Избягвайте също ако страдате от хемохроматоза (повишено ниво на желязо в кръвта), хипертиоризъм (заболяване на житовидната жлеза), както и по време на бременност.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #9 -: 27-08-2013, 16:30:17 »

Аз бих опитал първо с физическата активност. Също така при мен много помага прекарването на време навън сред природата на слънце.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #10 -: 27-08-2013, 17:38:43 »

Аз бих опитал първо с физическата активност. Също така при мен много помага прекарването на време навън сред природата на слънце.
Аз вчера опитах с плуване- преплувах 23 дължини в 50- метров басейн, отделно върших домакинска работа, но ефект никакъв. Отново заспах за малко в 6 сутринта, направо е ужасно.
Днес тичах около половин час и скоро пак ще ходя на разходка в планината, но май напрежението си остава, боли ме главата малко.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #11 -: 27-08-2013, 19:54:12 »

Sweetie, явно при теб работата е по-сериозна. Аз съм казвал и на други места във форума, че след експериментите ми с полифазното спане развих някакви умения за бързо и безотказно заспиване и светкавично изпадане в REM фаза (със сънища!). Дори и днес легнах за 20 мин и сънувах нещо пространно, което ми се стори като 2-3 часа сън.

Ето оригиналната тема с първият ми полифазен опит. И тук втория опит, както и резултатът от него. А тук пък има видео от лекция, в която обяснявам за този вид спане на една програмистка конференция миналото лято във Варна.

И сега да предупредя! Полифазното спане не е за всеки и не бих го препоръчал току-така. Както се вижда от резултата при мен, става дума за голям шок за организма, който смъква имунитета и може да доведе до проблеми. Но пък е интересно нещо за пробване, което оставя трайни последствия/умения.

Може би е добра идея да опиташ първо билките, които си харесала, както и някоя друга техника, докато стабилизираш положението и чак тогава да мислиш за евентуални опити с полифазни режими.

Струва си да обърнеш внимание и на храната. Има много храни, които вредят на спането (За кафето и алкохола да не почвам!). Може да си направиш дневник в съответния раздел на форума и там да пишеш какво ядеш и с какви проблеми се бориш. Почти сигурно ще излязат добри предложения.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #12 -: 27-08-2013, 20:52:53 »

Мерси за отговора, аз и преди съм чела твоя пост за полифазното спане, който беше пуснал, определено ми се струва доста оригинална техника, но няма как да я усвоя- адски съм нервна.
Проблемът със безсънието ми датира още от 16 г., определено си е сериозен. Според лекарката ми е от щитовидната жлеза, но не съм я изследвала.
Относно яденето- набивам на плодове и зеленчуци, малко ядки и понякога -сирене, не мога да се откажа още от него.
Не употребявам кафе, алкохол и мазни неща, опитвам се да избягвам захарта, но съм пристрастена към нея и понякога не й устоявам. Дано билките помогнат, аз съм доволна и от иглотерапията, но нямам паричната възможност в момента. :D
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #13 -: 27-08-2013, 21:15:09 »

За щитовидната жлеза ще ти кажа:
СЕЛЕН  - миркоелемент, шампион по съдържание е бразилският орех, присъства и в морските храни вкл. и водораслите
и аминиокиселината ТИРОЗИН е важна за това е важно да имаш белтъчен внос и то ПЪЛНОЦЕНЕН !!!  Това е грешката на грешките в абсолютно всички що годе начинаещи в ''здравословното хранене''. Като им гледам дневниците, храненията им поне за мен не са... защото омега–3 се срещат, но в малко количество, отделно баланса им с омега-6 хич го няма, може и да приемаме мн. малки кол. есенц. мастни к-ни, но да са в баланс ! После липсата на пълноценни белтъчини.. Аз не разбирам кво му има на суровия яйчен жълтък, особено ако е от домашни яйца ? И не е скъп, а това е важно във време на криза! Вносните суперхрани струват майка си и баща си. Стандартния българин да си кажем не може да си позволи да си ги купи, НО който има желание, финанси и мисли че ще му свършат работа, добре. Може и без жълтък или сурови яйца, но бирена мая или пчелен прашец, някоя белтъчна бомба като спирулина и други водорасли като добавка или коноп (конопен протеин)..
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #14 -: 27-08-2013, 21:23:43 »

За сиренето мога да ти кажа, то има всички аминокиселини, казваш обаче че го ядеш понякога. Но сиренето мила, не е много добре за здравето. Калция в него не се усвоява както трябва, по предназначение, трупа се като плаки - развива се склероза с калциеви плаки, шипове.. Така е, защото сиренето е много богато на калций и изключително бедно на магнезий, а тези два минерала работят заедно, както цинка и медта, натрия и калия и т.н. Отделно ако животното е хранено с житни и мазнините са кофти. Има едно сирене - соево сирене (Тофу), то има пълноценни белтъчини, аз съм опитвал.. не ми понася. Можеш да опиташ ако искаш, обаче едно на ум !!! Тофуто е соев продукт, а знаем за соята какво е положението.
Активен

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #15 -: 29-08-2013, 09:18:19 »

За сиренето мога да ти кажа, то има всички аминокиселини, казваш обаче че го ядеш понякога. Но сиренето мила, не е много добре за здравето. Калция в него не се усвоява както трябва, по предназначение, трупа се като плаки - развива се склероза с калциеви плаки, шипове.. Така е, защото сиренето е много богато на калций и изключително бедно на магнезий, а тези два минерала работят заедно, както цинка и медта, натрия и калия и т.н. Отделно ако животното е хранено с житни и мазнините са кофти. Има едно сирене - соево сирене (Тофу), то има пълноценни белтъчини, аз съм опитвал.. не ми понася. Можеш да опиташ ако искаш, обаче едно на ум !!! Тофуто е соев продукт, а знаем за соята какво е положението.
Feliks, аз се стремя да избягвам сиренето, защото имам акне, доскоро хапвах само домашно козе сирене, което беше невероятно на вкус :essen:
Тофу пробвах, но ми е странно и засега предпочитам да го избягвам, заради фитоестрогените, които съдържа, не мога да преценя дали ми влияят зле или добре.
Понякога хапвам яйца, все още не съм вегетарианка, но дано успея да се откажа завинаги от свинското.
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

sweetie

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #16 -: 29-08-2013, 09:23:54 »

При мен действа добре това:http://www.zoya.bg/A%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-(%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%B5%D0%BD)-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%85-60-%D0%B3.1522
Мерси за препоръката, аз си взех ашваганда от Зоя и вчера я пих. Допада ми действието й, почувствах леко затопляне в областта на щитовидната жлеза и приятно успокоение.
Снощи за пръв път от 1 седмица спах нормално, бях тотално изчерпана и преуморена.
За ашвагандата наистина пише страхотни неща, дано помогне. Чудех се дали мога да я съчетая с малко келп- цената им е достъпна, пък и е твърде възможно да имам недостиг на йод, тъй като Враца се слави като регион, изключително беден на този минерал.
А и напоследък се храних доста неразумно, 2 дни бях само на вода. :)
Активен
Господ чува молбите на хората, които искат да забравят омразата, но е глух за тези, които искат да избягат от любовта.

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #17 -: 29-08-2013, 11:38:37 »

При мен действа добре това:http://www.zoya.bg/A%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-(%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%88%D0%B5%D0%BD)-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%85-60-%D0%B3.1522
Мерси за препоръката, аз си взех ашваганда от Зоя и вчера я пих. Допада ми действието й, почувствах леко затопляне в областта на щитовидната жлеза и приятно успокоение.
Снощи за пръв път от 1 седмица спах нормално, бях тотално изчерпана и преуморена.
За ашвагандата наистина пише страхотни неща, дано помогне. Чудех се дали мога да я съчетая с малко келп- цената им е достъпна, пък и е твърде възможно да имам недостиг на йод, тъй като Враца се слави като регион, изключително беден на този минерал.
А и напоследък се храних доста неразумно, 2 дни бях само на вода. :)

Ей да бе, йод.. въобще забравих за тоя минерал. И той се съдържа в морските храните, има йодирана сол ама деазнам.. мисля че и някои водорасли опредяляни като суперхрани го съдържат, май и в орехите и ореховите листа (като настойка или нещо такова се приема) го има.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #18 -: 29-08-2013, 12:25:34 »


 Чудех се дали мога да я съчетая с малко келп- цената им е достъпна, пък и е твърде възможно да имам недостиг на йод, тъй като Враца се слави като регион, изключително беден на този минерал.
А и напоследък се храних доста неразумно, 2 дни бях само на вода. :)

няма проблем, че си била само на вода два дни, но гледай поне да е изворна.
може да си направиш и ден без вода също - пост или сухо гладуване.

а защо келп, по - добре спирулина, само че се приготви за прекрасен вкус и мирис!   ;D   tooth
предполагам, всяка умряла от 100 дни риба би й завидяла!    tooth
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Лечение на безсъние
« Отговор #19 -: 29-08-2013, 12:26:54 »

а, яж семките на ябълката и орехи също за йод!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.149 секунди с 22 запитвания.