Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Бременност, гладуване и фолиева киселина  (Прочетена 8046 пъти)

kiti13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

Здравейте,

Дали някой се е интересувал за колко време /дни/ се разходва фолиевата киселина в организма /набавяна чрез естествени източници като зеленолистни, цитруси.../ и мислите ли, че при провеждане на /водно/ гладуване по време на бременност /5-7-10 дни/ може да се стигне до дефицит на фолиева киселина, което да окаже негативно влияние върху плода? То всъщност сигурно въпросът ми трябва да бъде за всички витамини и минерали, но нали витамин В9 е уж най-важният, за да няма малформации...
Активен

kiti13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

А мислите ли, че един ден /24-36 часа/ сухо гладуване може да бъде проблем при бременност? При водно гладуване просто много ми пада кръвната захар /без по принцип да имам проблеми с нея, но в нета четох, че при бременните падала с 10-20% - там говорят за стандартно хранене, разбира се/, всъщност измерих я 2,9 на около 30-ия час, понеже усетих слабост. Е, след 2 чаши вода беше 3,6, ама в първия момент се стреснах да не би временната хипогликемия да е вредна, макар че в нета /то откъде ли другаде мога да почерпя информация/ не оказва влияние /да не говорим, че моята не е в резултат на заболяване, а на гладуване/ за разлика обаче от хипергликемията. Та се чудя дали ако изкарам 36 часа на сухо, а после продължа на вода няколко дни, как би се отразило на бременността... Имам някакъв скромен опит със сухо и водно гладуване, та не се очаква нито да мра, нито някаква сериозна детоксикация за няколко дни - по-скоро ме притеснява разхода на витамини и минерали на тялото ми, които евентуално са необходими за плода. И още нещо - пиенето на сена преди гладуване дали може да окаже вреден ефект? За клизмите знам, че не бива, и то инстинктивно явно напоследък не съм ги практикувала... Просто с билката сена ми се изчиства по-бързо стомашно-чревния тракт, организмът влиза по-бързо в другия режим и прочистването е по-качествено...
Активен

Iggiberry

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

Този въпрос (за фолиевата киселина) вълнува и мен. Аз забременях по време на гладуване и го прекратих, когато разбрах, че съм бременна. От тогава правя 24-36 часови водни веднъж в седмицата, но фолиева киселина така и не се реших да пия. Реших, че няма да пия никакви добавки този път. В 10 седмица съм.

Ще ползвам темата и за един страничен въпрос. От две седмици умирам за бяло сирене - по възможност по-соленичко. Не мисля, че ми е нужно или нещо такова, но просто волята ми се пропуква и налитам. Толкова ми се яде, че чак ми се реве. А не искам да ям млечни и не искам да ме води някакъв фалшив апетит.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

аз също не съм пила никакви добавки, че даже съм и пушила, по много, но децата ми са здрави, слава на Бога!
сега не бих го направила, но тогава  :Confus_3:

гледай поне сиренето да е био-, не мисля, че би ти навредило, напротив!
« Последна редакция: 18-06-2014, 21:52:47 от iskrena »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Кити, по - добре не гладувай повече от един ден, но ти си знаеш!
Активен

ЛиР

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Според информацията,  която на мен е попадала ( напр. Малахов) гладуванията и пречистващи процедури са противопоказни след първия триместър до края на периода на кърмене.
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Честито, kiti13  :heart_2:  :kisss: :flowers2:

Аз не съм експерт. Не е лесен за обясняване човека, но знам, че бремеността е много натоварена фаза. Самата виталност и зачатие определят началото на живота, като взимат под внимание дали тялото разполага с достатъчен наличен ресурс , за да подкрепи създаването на един нов живот. Затова тялото започва проучване доколко е възможно износването на един плод. Да кажем, че резултатите са каузален фактор и определят изхода от бебеправенето. Ако тялото е в дисбаланс, опитът е неуспешен. Това е условието, което дефинира плодовитостта всъщност.

Фолиевата киселина не е "евтина икономика" за организма! (http://bg.wikipedia.org/wiki/Фолиева_киселина) Недостига на витамини е "мощна водородна бомба" за тялото.  :pensif_29: За физиолозите Б9 е най-загадъчното и в същото време най-удивително "изобретение" на природата. Дори ако през следващите хиляда години, всички учени в света работят заедно по тази задача, те не биха могли да създадат молекула, която ще да направи същия принос към развитието на живота на Земята.  :heart_2:
Фолиевата киселина, която приемаме за година, тежи точно колкото едно пшенично зрънце, но е достатъчно за да осигури 1340000000000000 молекули в организма. Фолиевата киселина участва много активно в метаболизма, в сътрудничество е с Б12, пантетоновата киселина, витамин C, фолина. Съживява железните депа, които обикновено са недостатъчни. Голям приятел е на витамин А,  който помага в синтеза на тъканите. Осигурява влизането на каротин в метаболизма и превръщането му в активен витамин А. В сътрудничество е с  много други вещества, които залягат в основните процеси на живота - синтеза на дезоксирибонуклеиновата киселина и рибонуклеинова киселина. Супер важен е за този протеинов материал, от  които се съставя ядрото на клетката и който съдържа цялата генетична информация.  :pensif_29: Последното е достатъчно за да се обясни супер активния ефект и роля върху тялото, нали?  :fun_096: Не е дреболия фолиевата киселина и не може да си позволим в този период телата ни да "скърбят" за нея  :flower:
Изключително богати на фолиева киселина са на първо място пшеничната трева/350 мг в 100 г сок/, тъмнозелените листни зеленуци - спанак, цикория, марули, аспержи, броколи, карфиол. Повече "зелени емоции" през този период :)

Iggiberry, Балансьора в организма на майката е прогестерона. До края на първото тримесечие, прогестерона става относително стабилен и тези хранителни прищявки отпадат.  Прогестерона  държи везните и когато засече дефицити, реализира ги като странни прищявки. Това е вид команда да си набавиш нужното.  Апетита за млечни има за цел  да ти съобщи, че тялото ти изпитва дефицит на сол или калций. И тялото ти прави опит да компенсира недостига им, търсейки ги в хранителната матрица на продукти, за които клетките са изградили спомен, че ги има. Идеята със солта може да се тълкува по-следния начин. Солта е природния антибиотик. Ролята й е и да убива паразитите и да ни защитава срещу големия набор чужди бактерии от храната. Т.е има защитна функция. Ако се чудиш какво точно има да ни защити - много процеси в организма на жената се променят и е необходим таймаут докато тялото приеме новия си статус - "Аз съм бременна". "Гостенинът" води до нарушения в обмяната на веществата, а понякога организма реагира остро като към нежелан нашественик и отключва алергични и имунни реакции на отхвърляне. И в двата случая проявата е токсикоза. Всички класически неразположения по време на бременността са опит тялото да се прочисти. Сутрешната токсикоза (гадене и повръщане) е част от общото здравословно състояние на майката. За хармоничното развитие на детето и нуждата от подходяща чиста "околна среда",тялото опитва да се произчисти цялото, а не само локалните зони където е плода. Не е тайна обаче, че човешкото тяло се състои от вода. Чистенето е свързано с разход на вода и за да не се дехидратира тялото, то съобщава, че му е нужна сол, която да задържи водните молекули. Затова са му нужни и тези солни подкрепления.  :Confus_3:

Познавам задочно и на двете "скромния"  tooth  (по-моята скала никак не е скромен) ви опит в гладуването. Както писах и в другите теми, храната е страхотно девитаминизирана. Не се наемам да прогнозирам разхода на фолиева киселина съпътстващ гладуването. При всеки ще има различен резонанс. Смятам, че правилна грижа за тялото може да се постигне чрез правилно позициониране на по-леки очистващи мероприятия. Дългосрочнното гладуване не е препоръчително за майката и за плода, но водно въздържание в продължение на 3 - 4 дни няма да навреди нито на майчиния организъм, нито на плода. Аз лично съм забравила предразсъдъците и съм оставила  природата да си свърши работата. Тялото само ще подскаже кога трябва да се върне към нормалния хранителен режим.   В същото време, гладуването може да се използва като средство жената да се отпусне не само физически, но и психически. Опитът на много експерти показва, че гладуване от 3 до 10 дни е достатъчно, за да "освежи" цялото тяло и да способства за по-доброто усвояване на градивен материал от плода, да насърчи "строителната" функция - растежа и цялостното развитие на детето, на матката, плацентата и развитието на гърдите на майката за складиране на хранителни вещества, които ще се използват в последващо хранене; да изгради защитен щит (т.е. гладуването има защитната роля) - да осигури имунната защита и антитела срещу бактериии; да подобри транспортната функция - прехвърлянето на микроелементи, витамини и калций от жената към плода. Това са най-важните положителни аспекти на гладолечението за бъдещия организъм. За майката остава възможността да дадете на тялото си време и усилия, за да се почисти от ненужни компоненти и токсини и да осигури приемлива среда за развитието на детето. Да промени вкусовите си рецептори, поради повишената чувствителност към промени във вкуса: сладко, солено, горчиво, кисело и т.н., както и апетит за боклукчави храни. Негативния аспект на гладуването засяга дългите периоди, когато "паралелния транспорт" е нарушен поради дефицит на микроелементи и витамини. Затова на пръв поглед двете неща - гладуването и бременността са несъвместими.Поради риска, че плода няма да получи най-важните витамини и минерали, които засягат не само неговия растеж и развитие, но също така и върху по-нататъшното здраве на бъдещия организъм.
Изследванията показват обаче, че при дългите гладувания жените са изложени пред риск да заболеят от сърдечно-съдови заболявания в зряла възраст (майки над 40 г). Според д-р Теса Роузбум, която посвеща 20 год на изследвания в университета в Амстердам, това се дължи на адаптирането на фетуса към хранителните дефицити, които получава от майката. Когато моментът на потребление на тези компоненти е лимитиран, тялото на майката просто не може да ги усвоява от храната и възниква коронарна болест.
Днес никой не би се изненадал, ако една жена има токсемия. Дори ако споделиш, че нямаш класическите неразположения, едва ли не те обвиняват за луд. Сутрешното гадене и повръщане е съществения атрибут на "интересната ситуация" на бременността едва ли не. Но ако вземем предвид, че бременността е естествена част от детеродната функция и жената като част отприродата, тогава защо трябва да изпитваме болка и сутрешно гадене и неразположение? Без симптоми, всяко животно в естествената си среда, без излишно насърчаване ще спре храната без това да доведе до усложнения. И в човешкия свят е така. С тази разлика, че в днешния "цивилизован" свят, тялото на жената претърпява сериозен стрес от претоварване, понася ефекта на лошите навици -алкохол, тютюнопушене, лоша среда, лошото хранене и т.н.  Според проф. Брюър от станфордския унивесрситет, признаците на токсичност зависят от спада в циркулиращата кръв, както и аномалии в черния дроб, които са в резултат на лошите хранителни навици и неправилен начин на живот.
Бебчетата имт и способството да се хранят с прана , но това зависи от клетъчното и сетивно пробуждане на клетките на "возилото" (майчиния организъм) :peperudi:
Бях чела в материалите на Олег Виноградов (дали и Щеников, не помня) , че сухото гладуване се използва като метод за спонтанен аборт. Преди 2 седмици с 3 дневен сух пост братовчедка ми стопира нежелана бременност от креватни развлечения с непознат. С оглед на обстоятелствата, ще се въздържа от коментар, защото се "чувствам на улицата".
Преценяйте нивата на енергия и хидратация, баланса и ако се наложи спешна хармонизация, едва тогава гладувайте. Принудително не ви съветвам да гладувате. Ако се случи случайно, ок, но с цел промиване на вътрешноститете, може да практикувате разтоварителни дни на портокал, лимон и грейпфрут. Тази комбинация прочиства кръвта, черния дроб и лимфата.  :flower:


P.S. В мюсюлманската религия-а вие знаете колко са строги ритуалите там,освобождават от гладуване през месеца на рамадана бременните жени и кърмачките.Все трябва да си има основателна причина  :fun_096: :Confus_3:
 
« Последна редакция: 18-06-2014, 23:48:35 от purelove »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

хаха, то тяхното е едно гладуване там, ама нейсе  tooth
натъпкват се като говеда преди клане сабахлем, а после доде залезе слънцето постят хахха   tooth
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Слабителните са вредни.  Увреждат стомашната лигавица и безвъзвратно нарушават обратното вмускване на филтриращите мембрани. Една мъжка луда глава от форума (той си знае кой е  tooth  :heart_2: ), от сена си навлече анална фисура. Следвай биоритъма и денонощната активност на дебелото черво. Не ти ги препоръчвам тези "принудителни" механизми. Сена използвай спорагично ако се окажат по-инатливи червата.
« Последна редакция: 19-06-2014, 00:48:51 от purelove »
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

От две седмици умирам за бяло сирене - по възможност по-соленичко. Не мисля, че ми е нужно или нещо такова, но просто волята ми се пропуква и налитам. Толкова ми се яде, че чак ми се реве. А не искам да ям млечни и не искам да ме води някакъв фалшив апетит.
Намери си козе сирене-домашно,което е правено по суров начин-без термична обработка.На село има хора,които правят такова.Или козе сирене с пастьоризация, но поне да е домашно.По време на моята бременност и аз не консумирах месо,затова пък извара си хапвах "с тонове"...Сигурно тялото е искало повече протеини,не знам...
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Nelli

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141

 kiti13,
Някъде  ми беше попадала информация, че сената не се приема при бременност, поради опасност от контракции
Активен

kiti13

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

Благодаря ви за отговорите и особено на purelove за обстойната информация - не знам кога намираш време да пишеш толкова подробно и съдържателно в този форум, имам чувството, че не спиш  :love_006 - emotloader:.
Пийвам зелении по около 500 мл всеки ден - главно маруля, магданоз, пшенична трева като порасне 10-12 см, лимецът нещо ми омеква и не става на трева - сигурно защото не го гледам в почва. За пшеничната трева някъде наскоро четох, че било добре да се раздвои отгоре листото, тогава трябвало да се „бере“. Честно казано количества не съм засичала. От скоро почнах да слагам и зелена чушка, кервиз в зелените сокове. Понякога добавям 1 грейпфрут, който общо взето не прави сока сладък, но неутрализира горчивината на зелениите.
Иначе гладуването на вода го виждам като превенция за щ.ж. - засега съм напълно в нормите за ТСХ в първи триместър, макар и ФТ4 да е в норма към ниско обаче, което малко ме безпокои, но и ендокринологът ми каза, че не се налагат външни препарати. Решила съм да потърся и второ мнение, защото четох, че при нормално ТСХ и ФТ4 в долна половина на нормите можело да се дължи на намален албумин в кръвта, което не съм много наясно кво значи. Просто не знам какви ще са нуждите на плода в близко време, или поне докато си изгради собствена жлеза...
Активен

Iggiberry

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126

И аз благодаря на всички за коментарите. Purelove вървиш по всички теми няколко (хиляди) стъпки напред и е ценно да споделяш опит и знания.

Това за гаденето го усещам с пълна сила, защото с първото ми дете преди 9 години, макар че бях по-млада, непрестанно ми се гадеше - първите 3-4 месеца беше кошмар. След това пък почнаха киселини. Сега нямам нито намек от гадене, нито намек за болка или каквото и да е, даже вчера отидох на преглед ей така, да проверя още ли съм бременна, че нищо не чувствам...  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
А еднодневните гладувания ги прилагам, защото понякога прекалявам с храната (макар и сурова, макар и полезна) и те са ми компенсаторните клапи.  :Confus_3:

Иначе да доложа, че, поне засега, миомата ми е спряла да расте.

Cherry, и аз козе си купих, но не е домашно, ще потърся.
Активен

kati_na

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 192

Здравейте,
Бих желала да споделите своят опит с гладуването по време на бременност?
За какъв период сте гладували и в кой триместър?
Така или иначе аз съм бременна в пети месец вече и някак си усещам нужда от едно леко пречистване, но понеже нямам достатъчно налична информация ме е страх дали не е вредно??? Затова се нуждая от вашето мнение и виждане по въпроса. Поне 3 дена с достатъчно вода, без храна???

Бате Бино, ти какво ще кажеш?

П.П. В предишната си бременност (преди година и половина) гладувах 10 дни, но тогава бях съвсем в началото на бременността и дори не знаех, че съм бременна.
« Последна редакция: 23-03-2015, 11:50:25 от kati_na »
Активен

rossyd

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

От две седмици умирам за бяло сирене - по възможност по-соленичко. Не мисля, че ми е нужно или нещо такова, но просто волята ми се пропуква и налитам. Толкова ми се яде, че чак ми се реве. А не искам да ям млечни и не искам да ме води някакъв фалшив апетит.
Намери си козе сирене-домашно,което е правено по суров начин-без термична обработка.На село има хора,които правят такова.Или козе сирене с пастьоризация, но поне да е домашно.По време на моята бременност и аз не консумирах месо,затова пък извара си хапвах "с тонове"...Сигурно тялото е искало повече протеини,не знам...
         

           Постът е стар, но съм чувала, че суровото козе мляко било пълно с токсоплазмоза, също така не се препоръчват незрели сирена поради същата причина. Токсоплазмозата е опасна за плода, ако майката няма антитела.


Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Кати , благодаря, но не съм чак толкова вещ по бременностите . Обаче лекарите натуропати препоръчват точно това, което си направила първият път - гладуване може само в първата половина .
А и психологически... После дори за дребно неразположение ще вземеш да обвиниш я себе си , я някой друг..  ;) В такива случаи трябва да се внимава, деликатно е според мен . 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519

хихи хи, бате Бино искаш не искаш и от бременност и износване трябва да разбираш - каквито нужди имат хората, трябва да се отговори адекватно на очакванията   tooth

   Настрана от хумора а и да не съм в офф топик, бих се запитал на "глас", (макар че не аз би следвало да се запитам), от какво е породена тази неистова нужда на майки - бременни жени да искат да се детоксикират, да чистят телата си от каквото има натрупано и защо точно в периода на бременност и кърмене?
   Няма ли да окаже вредно влияние ако всички тези токсини, замърсители, метали които тръгнат да напускат мястото  където се намират,  и минавайки през лимфата също се окажат част от тях и в кърмата?

 
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Да , Гроуи. Прав си напълно.  :Content_22:  Нямам нищо против и от това да разбирам , още повече след като съществуват "именити" акушери, които в името на 500-1000лв.  са готови да рискуват  живота както на родилката , така и на бебето!!  Ние попаднахме  точно на такъв при първото раждане! При това ми е бил съученик 7 години! Тъкмо наскоро чух, че продължавал да жонглира със съдбата на доверилите му се нещастни жени!  При нас, точно когато трябваше да се ражда, тоя цървул се скри за няколко дни , като не си вдигаше телефона , а беше уведомен още отдавна ,че жена ми е в почти спешно състояние -последните 1-2 седмици рязко вдигна кръвно 180-200 /  дори с хапчета не можехме да го смъкнем под 170! / , а това е  животозастрашаващо събитие!, което изисква незабавна намеса и ако не раждане по спешност, то поне задължително болнично настаняване! И в такъв случай отпадат всякакви предварителни уговорки за естествено раждане!  А той каза , че не било никакъв проблем, хапченцата били достатъчни. Раждането извърши по спешност колегата му , като ни се накара, как сме могли да слушаме такива глупави указания!? Били сме "на косъм".  :surpris_22:
  А сега пак бил на семинар и за да може да вземе парите от раждането, предписал лекарства за задържане! За да си изкара спокойно семинара!

Правилни въпроси си задал отново  :pensif_29:  Нещата трябва да се вършат приоритетно - прочистванията не са спешни, може и да почакат.. А и организмът сам си се чисти в такова състояние. Много по-хармонично би било   майката да се настрои положително, да общува с детето , да си го визуализира -  как би искала да изглежда, какви личностни черти да има.. един вид - да си направи правилно поръчката  :sorcerer - emotloader:
 


« Последна редакция: 25-03-2015, 12:36:54 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.