Честито, kiti13
Аз не съм експерт. Не е лесен за обясняване човека, но знам, че бремеността е много натоварена фаза. Самата виталност и зачатие определят началото на живота, като взимат под внимание дали тялото разполага с достатъчен наличен ресурс , за да подкрепи създаването на един нов живот. Затова тялото започва проучване доколко е възможно износването на един плод. Да кажем, че резултатите са каузален фактор и определят изхода от бебеправенето. Ако тялото е в дисбаланс, опитът е неуспешен. Това е условието, което дефинира плодовитостта всъщност.
Фолиевата киселина не е "евтина икономика" за организма! (
http://bg.wikipedia.org/wiki/Фолиева_киселина) Недостига на витамини е "мощна водородна бомба" за тялото.
За физиолозите Б9 е най-загадъчното и в същото време най-удивително "изобретение" на природата. Дори ако през следващите хиляда години, всички учени в света работят заедно по тази задача, те не биха могли да създадат молекула, която ще да направи същия принос към развитието на живота на Земята.
Фолиевата киселина, която приемаме за година, тежи точно колкото едно пшенично зрънце, но е достатъчно за да осигури 1340000000000000 молекули в организма. Фолиевата киселина участва много активно в метаболизма, в сътрудничество е с Б12, пантетоновата киселина, витамин C, фолина. Съживява железните депа, които обикновено са недостатъчни. Голям приятел е на витамин А, който помага в синтеза на тъканите. Осигурява влизането на каротин в метаболизма и превръщането му в активен витамин А. В сътрудничество е с много други вещества, които залягат в основните процеси на живота - синтеза на дезоксирибонуклеиновата киселина и рибонуклеинова киселина. Супер важен е за този протеинов материал, от които се съставя ядрото на клетката и който съдържа цялата генетична информация.
Последното е достатъчно за да се обясни супер активния ефект и роля върху тялото, нали?
Не е дреболия фолиевата киселина и не може да си позволим в този период телата ни да "скърбят" за нея
Изключително богати на фолиева киселина са на първо място пшеничната трева/350 мг в 100 г сок/, тъмнозелените листни зеленуци - спанак, цикория, марули, аспержи, броколи, карфиол. Повече "зелени емоции" през този период
Iggiberry, Балансьора в организма на майката е прогестерона. До края на първото тримесечие, прогестерона става относително стабилен и тези хранителни прищявки отпадат. Прогестерона държи везните и когато засече дефицити, реализира ги като странни прищявки. Това е вид команда да си набавиш нужното. Апетита за млечни има за цел да ти съобщи, че тялото ти изпитва дефицит на сол или калций. И тялото ти прави опит да компенсира недостига им, търсейки ги в хранителната матрица на продукти, за които клетките са изградили спомен, че ги има. Идеята със солта може да се тълкува по-следния начин. Солта е природния антибиотик. Ролята й е и да убива паразитите и да ни защитава срещу големия набор чужди бактерии от храната. Т.е има защитна функция. Ако се чудиш какво точно има да ни защити - много процеси в организма на жената се променят и е необходим таймаут докато тялото приеме новия си статус - "Аз съм бременна". "Гостенинът" води до нарушения в обмяната на веществата, а понякога организма реагира остро като към нежелан нашественик и отключва алергични и имунни реакции на отхвърляне. И в двата случая проявата е токсикоза. Всички класически неразположения по време на бременността са опит тялото да се прочисти. Сутрешната токсикоза (гадене и повръщане) е част от общото здравословно състояние на майката. За хармоничното развитие на детето и нуждата от подходяща чиста "околна среда",тялото опитва да се произчисти цялото, а не само локалните зони където е плода. Не е тайна обаче, че човешкото тяло се състои от вода. Чистенето е свързано с разход на вода и за да не се дехидратира тялото, то съобщава, че му е нужна сол, която да задържи водните молекули. Затова са му нужни и тези солни подкрепления.
Познавам задочно и на двете "скромния"
(по-моята скала никак не е скромен) ви опит в гладуването. Както писах и в другите теми, храната е страхотно девитаминизирана. Не се наемам да прогнозирам разхода на фолиева киселина съпътстващ гладуването. При всеки ще има различен резонанс. Смятам, че правилна грижа за тялото може да се постигне чрез правилно позициониране на по-леки очистващи мероприятия. Дългосрочнното гладуване не е препоръчително за майката и за плода, но водно въздържание в продължение на 3 - 4 дни няма да навреди нито на майчиния организъм, нито на плода. Аз лично съм забравила предразсъдъците и съм оставила природата да си свърши работата. Тялото само ще подскаже кога трябва да се върне към нормалния хранителен режим. В същото време, гладуването може да се използва като средство жената да се отпусне не само физически, но и психически. Опитът на много експерти показва, че гладуване от 3 до 10 дни е достатъчно, за да "освежи" цялото тяло и да способства за по-доброто усвояване на градивен материал от плода, да насърчи "строителната" функция - растежа и цялостното развитие на детето, на матката, плацентата и развитието на гърдите на майката за складиране на хранителни вещества, които ще се използват в последващо хранене; да изгради защитен щит (т.е. гладуването има защитната роля) - да осигури имунната защита и антитела срещу бактериии; да подобри транспортната функция - прехвърлянето на микроелементи, витамини и калций от жената към плода. Това са най-важните положителни аспекти на гладолечението за бъдещия организъм. За майката остава възможността да дадете на тялото си време и усилия, за да се почисти от ненужни компоненти и токсини и да осигури приемлива среда за развитието на детето. Да промени вкусовите си рецептори, поради повишената чувствителност към промени във вкуса: сладко, солено, горчиво, кисело и т.н., както и апетит за боклукчави храни. Негативния аспект на гладуването засяга дългите периоди, когато "паралелния транспорт" е нарушен поради дефицит на микроелементи и витамини. Затова на пръв поглед двете неща - гладуването и бременността са несъвместими.Поради риска, че плода няма да получи най-важните витамини и минерали, които засягат не само неговия растеж и развитие, но също така и върху по-нататъшното здраве на бъдещия организъм.
Изследванията показват обаче, че при дългите гладувания жените са изложени пред риск да заболеят от сърдечно-съдови заболявания в зряла възраст (майки над 40 г). Според д-р Теса Роузбум, която посвеща 20 год на изследвания в университета в Амстердам, това се дължи на адаптирането на фетуса към хранителните дефицити, които получава от майката. Когато моментът на потребление на тези компоненти е лимитиран, тялото на майката просто не може да ги усвоява от храната и възниква коронарна болест.
Днес никой не би се изненадал, ако една жена има токсемия. Дори ако споделиш, че нямаш класическите неразположения, едва ли не те обвиняват за луд. Сутрешното гадене и повръщане е съществения атрибут на "интересната ситуация" на бременността едва ли не. Но ако вземем предвид, че бременността е естествена част от детеродната функция и жената като част отприродата, тогава защо трябва да изпитваме болка и сутрешно гадене и неразположение? Без симптоми, всяко животно в естествената си среда, без излишно насърчаване ще спре храната без това да доведе до усложнения. И в човешкия свят е така. С тази разлика, че в днешния "цивилизован" свят, тялото на жената претърпява сериозен стрес от претоварване, понася ефекта на лошите навици -алкохол, тютюнопушене, лоша среда, лошото хранене и т.н. Според проф. Брюър от станфордския унивесрситет, признаците на токсичност зависят от спада в циркулиращата кръв, както и аномалии в черния дроб, които са в резултат на лошите хранителни навици и неправилен начин на живот.
Бебчетата имт и способството да се хранят с прана , но това зависи от клетъчното и сетивно пробуждане на клетките на "возилото" (майчиния организъм)
Бях чела в материалите на Олег Виноградов (дали и Щеников, не помня) , че сухото гладуване се използва като метод за спонтанен аборт. Преди 2 седмици с 3 дневен сух пост братовчедка ми стопира нежелана бременност от креватни развлечения с непознат. С оглед на обстоятелствата, ще се въздържа от коментар, защото се "чувствам на улицата".
Преценяйте нивата на енергия и хидратация, баланса и ако се наложи спешна хармонизация, едва тогава гладувайте. Принудително не ви съветвам да гладувате. Ако се случи случайно, ок, но с цел промиване на вътрешноститете, може да практикувате разтоварителни дни на портокал, лимон и грейпфрут. Тази комбинация прочиства кръвта, черния дроб и лимфата.
P.S. В мюсюлманската религия-а вие знаете колко са строги ритуалите там,освобождават от гладуване през месеца на рамадана бременните жени и кърмачките.Все трябва да си има основателна причина