Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пълна енциклопедия на нетрадиционното хранене  (Прочетена 9175 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Тази книга е на авторите Проф. д-р Б.Л. Смолянски и Проф. д-р Л.В. Белова /Санкт Петербург/. Изданието представлява подробен преглед и анализ на най-известните видове нетрадиционно хранене-вегетарианство, суровоядство, разделно и макробиотично хранене, хранене в системата на Йога и Аюверда.
Прочетох книгата преди месец и наистина ми хареса. В заключение автора пише:
Смятаме, че след като оцените всички аргументи за и против, различните видове и варианти на хранене, вие все пак ще изберете за себе си онази рационална среда, която вероятно не е наречена напразна златна среда. ;)
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Лошото е ,че се изучихме на лесно,линкче,това онова  ;) :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA

Ами тя 45 лева тая книга  tooth но пък може и да си заслужава да се купи,ако видовете хранене не са разгледани през призмата на официалната медицина.Вместо отделни книги за различните хранения,всичко е на едно място.Както казваше моят дядо,"какво значение има кое след кое ядеш,нали всичко на едно място отива" tooth  :whistling2 - emotloader:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Деси, би ли ми казала в главата ПОКАЗАНИЯ И ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ЗА ГЛАДУВАНЕ дали пише, че гладуването е противопоказно за кърмачки?
Активен
С желание всичко се постига!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

100% противопоказно. :fun_096: :fun_096: :fun_096:
При глад токсините навлизат в кръвта и от там в кърмата,никой не иска да трови детето си,нали? Да не говорим за нуждата от качествена храна,за качествена кърма.
Има време,после ще се чистиш. А и организма се самопчиства основно при бременност.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Има време,после ще се чистиш. А и организма се самопчиства основно при бременност.
Затова ли през бременността ми всички хронични заболявания се изостриха?
Исках да пробвам дали по този начин няма да успея да намаля желанието си за сладки храни, но ще изчакам.
« Последна редакция: 03-02-2010, 16:27:41 от Keit »
Активен
С желание всичко се постига!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Кейт, какво имаш предвид под гладуване?
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Бенато, много си ми симпатичен, но ще ми позволиш да не се съглася с теб, нали?  :love_026:

Не съм попадала на информация, че бременността е самопречистване на организма, а от това, което знам, струва ми се невероятно. Все пак за да се загнезди яйцето, имунитетът първоначално спада, а след това всички сили на организма се мобилизират, за да пазят и отглеждат "натрапника".  :) Сърцето и кръвообращението полагат допълнителен труд, дробовете поемат повече въздух, бъбреците увеличават дейността си, за да осигурят прочистване на допълнителните количества кръв. Всички механизми в тялото се задействат, за да поемат по-голямото натоваране.

Склонна съм да приема, че някакво пречистване е възможно при раждането с оглед на кръвозагубата и изпразването на дебелото черво, което според специалисти не се постигало с никоя клизма. :)

Колкото до стари болежки, смята се, че се "обаждат" като резултат от хормоналните промени и общата мобилизация на организма.

Основно самопречистване мисля, че става единствено при преминаване към ендогенно (вътрешно) хранене, когато поради липса на храна организмът започва да разгражда всичко непотребно (мастни клетки, стари, мъртви клетки, тумори, бактерии и т.н.) и си извлича необходимото - мазнини, белтъчини, въглехидрати, от запасите си. Простичко казано: самоизяжда се.  :)

Няма да се разпростирам в обяснения какво и как се случва, всеки може да си прочете книжки по въпроса. Само ще вметна, че еднодневно въздържане на кърмачки от храна по религиозни подбуди е изследвано още 1950 – 1960 от някакви американски лекари и го допускат, стига майката да има желание и да е добре хидратирана. В първите 2-3 дни от гладуването организмът оползотворява резервите от глюкоген и след това преминава към разграждане на мазнини, т.е. кръвта не е кой знае колко наситена с токсини. Е, зависи от общото състояние на човек, да обобщавам е несериозно. Повечето спецове застават на „безопасната страна”, т.е. отричат напълно. Намират се и такива, които са склонни да го приемат, но подчертават, че ако майката има съмнения, по-добре да не прибягва до глад. (май в темата за бебетата коментирахме кърмене и гладуване).

Не подкрепям и тезата, че токсините преминават от кръвта директно в кърмата. Вярвам, че тази съвършена машинка, нашето тяло, е достатъчно умна да различи „храна” от „боклук”. След като органите, които отговарят за елиминиране на отпадъците са дебело черво, черен дроб, бъбреци и кожа, защо кръвта ще пренася токсини обратно към клетките, вместо да ги експедира към депата за елиминиране?! Мои си разсъждения – това, че имам сърце не ме прави кардиолог, нали?  :)

Кейт, не съм се запознала с твоя случай (2 мес. не посещавах форума, назад съм с новостите) и не знам какъв е опита ти с гладуване и пречиствания. Ако сега прохождаш, подкрепям Бенато, че е по-разумно да изчакаш. Иначе аз с годините свикнах да си слушам моето си тяло и когато иска глад – гладувам.

Ама мноооого дълго се получи, а исках само до помоля Деси да напише ред – два как е структурирана книгата.

Благодаря предварително!  :flowers2:

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Аз съм съгласна с Влади.

"май в темата за бебетата коментирахме кърмене и гладуване"
Да, там беше. Помня тогава писах, че не смея да предприема пречистване, защото нямах необходимата информация.

А и важно е какво се разбира под гладуване.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Интересна дискусия се е заформила.
Кейт, в книгата пише че е противопоказано за кърмачки да провеждат гладолечение. Но соколечението е друго нещо. Не съм запозната.
Влади, книгата наистина е доста обемна и изчерпателна. Първо автора ни запознава с обща характеристика на храненето и нормите на хранене. След това-хранене при различни заболявания. Основно автора разглежда подробно видовете нетрадиционно хранене. Цитира техните известни последователи и техните становища, след това ги сравнява с общоприетите норми. Има и доста рецепти. Много сравнения се правят между различните видове хранене както и това че се противопоставят. Има информация и провеждане на гладолечение от различни автори-Шелтън и Пол Брег. Накрая автора завършва, че е хубаво всеки сам да си извади поука от силните и слабите страни на видовете хранения като съветва да си намери златната среда и да не вярва сляпо на техните последователи. Това е в общи линии и много накратко. :)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Деси:kisss:

Най ми хареса края -
че е хубаво всеки сам да си извади поука от силните и слабите страни на видовете хранения като съветва да си намери златната среда и да не вярва сляпо на техните последователи

Кейт, в книгата пише че е противопоказано за кърмачки да провеждат гладолечение. Но соколечението е друго нещо. Не съм запозната.
Да, разбира се, че никой няма да го препоръча. Току виж народът се втурнал да гладува без лекарско наблюдение. А има случаи, които определено го изискват.

Лидия Ковачева в книгата си споделя за бременна, при която прилага своята система за лечебен глад, за да се закрепи плацентата май. Успешно!

Кейт
, пропуснах да поясня, че аз под 'глад' разбирам гладуване на вода, сухо или уриново. За последните 2 имам неясноти, въпроси, съмнения и не съм практикувала до момента.

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

То тая тема е много дълга :D Има значение и в кой месец се провежда,продължителност и.т.н.
Влади,а гаденето какъв симптом е? Защо няма лечение за него,защото се чистят токсини. Мислиш ли ,че великия закон на природата е подценил това и не е предвидил най-доброто за развитието на детето? Аз не мисля и съм сигурен в самопочистването по време на бременност. А за периода след раждането се казва,че е златния месец на жената и тя може да се излекува от всички болести. Има една книга за жената,от една китайска докторка,практикуваща в Канада,за съжаление сега забравих книгата,много е полезна и интересна.
Процесите които протичат в организма са много ,много сложни,за да се опростят до пречистване на дебелото черво по време на раждане. Мобилизиране на силите,а за какво се мобилизират и как?
Не само че минават тосините,а и мислите на майката директно влияят на детето. Ние сме една енергия,една вибрация.
Защо забравяте количеството и качеството на кърмата по време на глад,не видях да се коментира?
Може ли да се сравни пълноценна сурова храна с глад или само плод?
Може да се гладува при необходимост,но не и профилактично дълго гладуване.
Всичко е в собствените ни глави и ръце,изборът всеки си го прави сам.
Хубаво е да се обменят мнения,нали затова е форума :laugh:
Когато има добронамереност и добър тон,всичко е приятно.
 :love_028: :Content_22:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Бенато, разбира се, че всичко има значение! Благодаря за отговора.  :)
Стана ми страшно интересно! Непременно пиши за книгата, когато се сетиш, за да я потърся и прочета.

Започнах да споделям мисли накратко, но отлетяха в друга посока и ще отговоря по-късно в бебешката тема. Пък модераторите, ако решат, да преместят и тези ни мнения там.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Тогава защо не повръщах и не ми се гадеше с Маги? Със сигурност тогава имах по-голяма нужда от пречистване, бях задръстена с какви ли не боклуци- от храна и лекарства? Не знам...:) Но си струва да почете човек в тази насока.

Кейт[/b], пропуснах да поясня, че аз под 'глад' разбирам гладуване на вода, сухо или уриново.
И аз така. :)
Активен

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100

Vladi, книгата за която говори Бенато е "Лунна пътека във водата"-  Изцеляване на женското тяло и ум с помощта на традиционната китайска медицина
Д-р Сяолан Джао
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Май ще продължаваме разговора тук.  :)

Бела, благодаря ти. Ще потърся книгата.

Опростих ситуацията да физическите процеси, защото предположих, че Кейт, както и ти, имате това предвид – пречистване на тялото. „Токсините преминават, токсините преминават” – чувам от много места. Как? Любопитно ми е. Искам да го изясня за себе си. Биологията не е моята стихия, но си спомням нещичко за кръвообращението. В организма ни непрекъснато има отпадък, който се чисти – това значи ли, че непрестанно тровим кърмачетата си? Да, ако нивото им стане високо и организмът не може да се справи, но дали и малки количества преминават? Бенато, ще загубя вяра в доброто!  ;)

Посочваш гаденето по време на бременност като симптом за пречистване, лекарите го обясняват с промени на хормонално ниво. Личният ми опит е различен: първите 2 пъти не ми се е гадило, 3-я път ми се гадеше като за световно. Е, около 2 седмици - докато една лекарка не ми намекна, че е заради възрастта. И ела да видиш какво стана! „Кой? Аз ли съм стара?! Оооо! Просто забрави!”. Изчезна яко дим! Чудесна илюстрация за силата на мисълта! Та така.  :D

А съвсем сериозно – гадене при гладуване съм имала само в началото, когато започнах с плодово-чайния режим на Л. Ковачева. Предполагам, токсини е имало да се чистят. Сега като гладувам (имам предвид преди последната ми бременност) не ми се гади. Еднодневните гладувания не са ми трудни, най-много лека замаяност да имам. Дълго гладуване не съм правила повече от 2 години, но определено ще е първото, което ще свърша щом се отбие принцеската. Да гладувам 1 ден си позволих наскоро, тялото го искаше, а и бебчето е на 17 мес., "яде" дори луканка (познато 3-годишно хлапе й мушна в устата едновременно с моето „Неее”).

Нищо не споменаваш за характерното покриване на езика с бял (жълт) слой, ацетоновия дъх, лечебни кризи. Те дали съпътстват бременността? Повръщане, оригване, болки и парене в стомаха, запек, хемороиди, разширени вени, смущения в уриниранео, болки, промени в настроението?

За мислите на майката -  :Content_14: Наскоро гледах едно филмче за тай чи / ци гун и водещата разказа, че при раждането  си всеки от нас получава енергия, която се е формирала още при зачатието. Съпътства го до около 30-тата година, а след това започва да намалява, хармонията й се нарушава, появяват се болестите и за да се поддържа и възстанови, трябва да се обърнем към оздравителни практики.
 
За количеството и качеството на кърмата не знам много. Ако слушам лекарите, вече има-няма 11 мес. 'наливам’ горкото дете с чиста водица, вместо да му дам да се засити с Nan2, 3 или друго.

Мобилизиране на силите,а за какво се мобилизират и как?
Редица органи се натоварват, за да осигурят нужното на зародилия се живот. Само сметни, че в тялото циркулира 40% повече кръв.

Може да се гладува необходимост,но не и профилактично дълго гладуване.
Всичко е в собствените ни глави и ръце,изборът всеки си го прави сам.
  :Content_14:

Мир и любов пожелавам на цялото ти семейство!  :love_028:

Доколкото разбрах, съпругата ти споделя твоите възгледи. Ще ми е интересно в темата за храненето на децата да разкажеш какъв е режима на голямото ви дете.
« Последна редакция: 05-02-2010, 10:25:54 от vladi »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA


 "яде" дори луканка (познато 3-годишно хлапе й мушна в устата едновременно с моето „Неее”).
[/quote]
Много смешно ми стана  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Представям си картинката на забавен каданс ...Неееее  tooth
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Баткото не е вкусвал захар, бяло брашно,сол,консервирана или преработена храна,кърмен е до година и три месеца и спряхме заради бременноста.Единствената купешка храна е германския пълнозърнест хляб от цели зърна и то много рядко. Не само жена ми,а и бабите на децата са с нас в храненето и прочистванията.
И аз ти желая любов,здраве и хармония! :love_028: :fluretaa:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

 :flowers2:Благодаря на всички. Бяхте много изчерпателни. :Confus_3:
Преди два месеца спрях месото. Не беше трудно. Но все още съгрешавам с домашна баница, бисквитена торта, черен шоколад.  :whistling2 - emotloader:
Да не говорим, че съм много сприхава, пулсът ми е учестен от няколко години /около 90-100 удара в минута/ :surpris_23: сърцето е добре засега, бързо се изморявам, имам разширени вени на единия крак в начална фаза и....Но най-много ми липсва полета на душата :peperudi:
Та си мислех, че с отстраняване на токсините някой неща ще се оправят, но може би ще почакам до лятото.
« Последна редакция: 09-02-2010, 16:00:00 от Keit »
Активен
С желание всичко се постига!
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 22 запитвания.