Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Отново за млякото :)  (Прочетена 10632 пъти)

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #20 -: 23-04-2013, 09:15:47 »

Бате Бино,  не мога да го кажа по-човешки и по-пълно...  :love_026:

Еночеро...жал ми е за теб. Пожелавам ти повече щастие, явно имаш нужда. Току виж си видял душа във всичко, все пак кой си ти да определяш. И да..растенията също имат душа, но никога не съм чувала морков да крещи от болка докато го режа... или сълзи в очите на дърво, от което си късам плод. Всъщност плодовете са примамката на растенията, за да им помогнем да се размножат... Животните наторяват, растенията растат...аз лично не виждам причина да разделям майки от деца, само щото не съм се насукала...Както каза - нарича се кръговрат и ние като разумни същества, при толкова много разнообразни ресурси, можем да изберем такъв, който не причинява насилие. Ето и приматите за пример - когато има плодове, те си живеят айляшки и ядат тях, но когато няма...започват да ловуват, дори стават канибали. Аз не мисля, че човечеството е в период на "оцеляване", така, че спокойно може да си живее щастливо само на растителна храна.

П.С. Никога не съм виждала някой да си утолява жаждата с мляко, дори и да си го пие по-попринцип  :Content_4 - emotloader:
Активен
Psychonaut

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #21 -: 23-04-2013, 09:17:41 »

Хах...тъкмо се дивях на егото на този индивид... tooth
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #22 -: 23-04-2013, 09:34:03 »

Реших  на това място да премествам (някои от) изтритите постове.
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=1347.msg63897#msg63897
Нещо като "кош".. Не съм се консултирал за това с Дешев, ще видим дали начинанието ще се окаже  удачно.
Причина - някои от съфорумците са силно докачливи , честолюбиви , не търпят никакви забележки  .. Тръгват да се оплакват  и занимават администратора,  Комисията за Защита на Потребителя, да отмъщават по други  форуми ( Като "Ванина" например.) , което създава много повече главоболия.. :) А в този случай - постовети им не са "съвсем изтрити"  :angel:
« Последна редакция: 23-04-2013, 09:36:16 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #23 -: 23-04-2013, 11:29:00 »

 добре де,ама нашият педиатър,който е изключително толерантен човек все повтаря,че бебетата и децата до две годинки трябва да приемат повече млечни продукти,защото не нам си там какво,все пак,хората устроени ли са така,че първите си години да имат такава млечна потребност и ако не ядковото мляко и белтъка от яйцето и аз не нам вече с какво да компенсирам липсата на млечни достатъчни ли са,защото всички сме яли мляко като малки и уж после ни е дошъл акъла,ама за бебетата наистина няма 2000 годишен опит.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #24 -: 23-04-2013, 11:35:54 »

До 3  годинки може, ама човешко... :) Дали ше е от крава коза, кон, плъх, мамут се тая...от друго животно ли е, не е пригодено за човек  tooth
Активен
Psychonaut

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #25 -: 23-04-2013, 13:00:25 »

добре де,ама нашият педиатър,който е изключително толерантен човек все повтаря,че бебетата и децата до две годинки трябва да приемат повече млечни продукти,защото не нам си там какво...

Много лекари папагалстват подобни заучени фрази. Не мисля, че са резултат от личен опит или потвърдени в практиката им. Съответно и не бих ги взимал насериозно. Има достатъчно опит с отглеждане на деца без млечни продукти - човек само трябва да го потърси. Ето ти малко вегани отгледани от деца по този начин и някои от тях в момента на по 30-40 години, в перфектно здраве:

http://www.theveganwoman.com/vegan-since-birth-meet-shaun-durrance/
http://thevegantruth.blogspot.com/2012/12/vegans-since-birth.html

Недей да мислиш за "липсата на млечни" - няма такова нещо. Ако те притеснява евентуален недостиг на калций, има много начини да го набавиш в много по-усвояема форма от растителна храна.

И сега нашата история - с големия ни син не искахме да искахме да изпадаме в крайности (така сме мислели навремето) и не сме му забранявали млечни продукти. И в момента му позволяваме от време на време, защото той харесва някои от тях. Даваме ги по изключение и като награда (Да, сигурно звучи извратено да те наградят с нещо вредно, но не съм измислил как да го разкарам съвсем.). Няма абсолютно никакви здравословни проблеми и липси на млечни.

С малката му сестричка нещата започнаха по-различно. На около 10-месечна възраст ѝ се някакъв обрив на врата, който дълго време не искаше да си тръгне и за всеки случай изхвърлихме и малкото млечни продукти, до които е имала досег. Сега детенцето е на година и 2 месеца и го гледаме като веганче. Напълно здраво е, расте нормално и няма липси и проблеми. А, да - и обривът изчезна.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

enochero

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #26 -: 23-04-2013, 13:08:24 »

Цитат на: бате Бино
enochero, ще те помоля да си прецизираш изказванията! Изтрил съм ти поста, заради "обидно отношение " , съгласно "малките правила на форума".
О, няма грижи - трий. Предположих, че ще ти е неудобно становището ми.
Цитат на: бате Бино
 След като не ти достигат аргументи  по същество ,  не е нужно да нападаш  личността , определяйки анализите й като "нелепи" и "безпочвени".  
Достатъчно аргументи посочих, но изглежда това е начина за дискусия при вегетарианците. Не случайно тревопасните са рогати.
Цитат на: бате Бино
Освен това , си позволявам да ти напомня , че това е суровояден, вегетариански форум. За 5 месеца ти имаш 4 поста
Е, сега вече знаеш защо е така.
Суровото месо не се ли включва в суровоядството?
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #27 -: 23-04-2013, 13:56:11 »

Еночеро, бате Бино е доста толерантен човек и както виждам се аргументира добре, но така и не разбрах ти всъщност какво търсиш тук и какво искаш от нас или най-малкото какво искаш да споделиш с нас. Моля те бъди точен и добре аргументиран в отговора си.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #28 -: 23-04-2013, 14:20:09 »

enochero, виждаш какво е отношението на съфорумците към теб - тук си като муха в пчелен кошер.  Като не ти  пасва форума , намери си друг , има достатъчно форуми ( за фитнес, за мобилни телефони..) все някъде може и да се впишеш.. Ако ти разрешат,  пускай си  контрапостове и  се конфронтирай колкото искаш...
 Ние тук си се разбираме прекрасно вече няколко години. За това нямай грижи..
« Последна редакция: 23-04-2013, 14:30:41 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

AdiSmile

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #29 -: 23-04-2013, 15:37:35 »

"Роми и  Ади  ( че и Еночеро.. :)  ) , вие посещавали ли сте някога кравеферма, да кажем  -"семеен тип"  от 20 крави, ?
Препоръчвам ви да посетите  точно когато крава роди и на ВТОРИЯ ДЕН й вземат теленцето и го отведат в друго помещение или на края на обора. Да послушате малко жалните й вопли , както и тези на теленцето..Нарочно ги държат разделени - за по-голям млеконадой. И се прави навсякъде ( дори при семейните ферми) , защото бизнесът е по-важен от добруването на някаква си крава ..
Бате Бино, тъй като си ме споменал към хората, възхваляващи млякото, то не е зле да знаеш, че НЕ консумирам мляко, яйца и млечни продукти от момента в който изгледах филма "Земляни", което ще рече от около 3 години. Не се оказа нужно да посещавам ферма наживо, достатъчни ми бяха и кадрите от филма, за да стана от изключително месоядна към веганка. Направих прехода за един ден, не можех дори да издържа дори на плавен преход, кокто по принцип се съветва. Просто нещо в мен прищрака и от тогава не доближавам гореспоменатите продукти  :bleh
Зададох въпроса си точно заради хора като теб, които много уважавам, начетени и мислещи - които от една страна препоръчват изключително много Аюрведа /а тя препоръчва млечни/ и от друга говорят за вредите от млякото. Стори ми се противоречиво и за това попитах   :flowers2:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #30 -: 23-04-2013, 17:43:24 »

Светна ми лампичка още като спомена Аюрведа, Ади .. :love_007:
(И аз към теб и към Роми  с голямо уважение се отнасям, и не за лошо съм се обърнал към вас . А за засилване на въздействието , защото ви имам за високонравствени   :angel: )  
Да , като почитател на Аюрведа  и аз доста съм се чудил за млякото. Специално за теб пак се напъвам да мисля..


1. Възможно е през хилядите години еволюционно индийците да са се напаснали по-оптимално към усвояване на млякото.  Първо заради по-дългият период на употреба и второ - енергоинформационно заради  култът към кравата . И да е изработен някакъв фермент, някакъв ген..
( Подобно на кучето , което е успяло да се приспособи към скорбялата , докато вълкът не е успял.)
2.  Дори и така да е обаче, Аюрведа недвусмислено слага млякото в групата на храните , засилващи доша "кафа"! Тоест пълничките хора ( кафа) трябва  дори според Аюрведа да внимават с млякото , защото има риск от ослузяване! Това не е "тяхната" храна.
3. Както писах и по-горе , ако ще се говори за полза , то там попада само био-мляко от щастлива крава-майка. (такова мляко са пили  дълголетниците  в тук, в Китай или в МалаАзия . Да , Ширали Мислимов и той е бил на мляко, доживява 163 г! До последно работи на полето като овчар)
4. Не съм срещал Аюрведа да говори за конкретни количества... едно е да пийнеш чаша топло мляко , друго е три литра  всеки  ден..
5. Когато се чуе , че някой почитател на млякото доживял до 100г.  в добра форма , защо пък да не би могъл да доживее до 105 в още по-добра форма   без млякото  .. tooth  
« Последна редакция: 23-04-2013, 17:48:31 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #31 -: 23-04-2013, 18:20:46 »

163! Дааааа бе! Веднага ще го проверя  tooth не фигурира в списъка с дълголетниците  :Confus_34:
хдешев,а кърмите ли я още? въобще ли не възнамерявате да въвеждате животински продукт като масло или яйце?
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #32 -: 23-04-2013, 21:45:23 »

Ухаа, продуктивно оживление и добри аргументи. Браво! :) Изглежда вчерашният ми коментар не е бил напразен. ;)

Само да уточня - там не възхвалявам млякото, а казвам, че за мен хилядолетната мъдрост на Аюрведа има по-голяма стойност от няколко американски бестселъра (независимо дали обсъждаме мляко, копър или печурки).

Бате Бино, радвам се, че не абсолютизираш своята позиция за вредата от млякото, а посочваш условията, при които нейните аргументи са валидни (снощния пост: 22:19:42). В последния си пост от днес също даваш интересни разсъждения.:) Виждам смислени коментари и от други форумци, които нямам удоволствието да познавам. :) Само така! Това е начинът да вървим към съвместно изграждане на по-пълна и вярна картина на дискутирания проблем. :)

Хващам се, бате Бино, за онази важна линия в твоята аргументация, дето споменаваш изследванията на Масару Емото, за да опитам да я доразвия, споделяйки неща, които съм чувал от мъдри хора. :) Предполагам, известно ти е, че далеч преди да има модерна наука, е имало кръгове, и на изток, и на запад, които са знаели, че не само течностите, но и всяко материално вещество (органично или неорганично) е носител на специфични духовни качества (без значение дали това вещество е част от организма на одушевено същество или не. В тази връзка, използвам прилагателното "духовен" не в морален смисъл като синоним на "добър", "нравствен" и т. н., а в технически смисъл като синоним на "нематериален". Това е по-широко понятие, което може да включва както положителни, така и отрицателни духовни качества).

Така например, растителните сокове на цветята, млякото на бозайниците, човешката кръв и т. н. са носители на специфични духовни качества с най-различен произход. Тук ще се огранича само до две съвсем общи, но в някакъв смисъл - противостоящи си категории духовни качества. Условно ще ги нарека "индуцирани (отвън)" и "вътрешно присъщи качества".

Ти говориш за онези духовни качества, които биват индуцирани в млякото (но също и в кръвта, и в месото) на домашните животни като резултат от техните изживявания, предизвикани от начина, по който биват третирани. Не е тайна, че грубото и жестоко отношение към животните влошава качеството на тяхното мляко, поради техните негативни изживявания. От друга страна, млякото е носител и на вътрешно присъщи качества, организирани в нещо като "духовна матрица", чиято функция е да запазва неговата изначална същност на благотворна хранителна субстанция (въпреки несвойствения характер на едни или други индуцирани влияния).

Така при консумация на млечен продукт от стресирано животно, съдържащите се в млякото "отпечатъци" (от негативните изживявания на животното) попадат в организма на човека и заедно с положителните качества на "духовната матрица" му влияят на всички нива. Как и доколко негативните "отпечатъци" ще компрометират благотворните влияния на духовната същност на млякото в голяма степен зависи от самия човек.

За да бъдем последователни, следва да признаем, че логиката на тези процеси в основни линии се запазва и при взаимодействието на човека с всяка друга природна субстанция.

Например, прочитайки книгата на М. Емото, много хора основателно стават загрижени за качеството на водата, която пият. Но мнозина не си дават сметка, че преди да пристъпят към лепенето на етикети с хубави думички върху бутилките с вода, следва да обърнат внимание на качеството на своя вътрешен живот. Защото със своите мисли и чувства, те несъзнателно влияят – първо върху качеството на течностите в своя собствен организъм, а после и върху духовната структура на водата (вкл. и органичните течности) в своето най-близко обкръжение.

В тази връзка, както негативните изживявания на животното влошават качествата на неговото мляко, така и негативните изживявания на човека променят биохимичния състав на неговата кръв като първо разстройват работата на ендокринната система, а оттук и на много други органи, създавайки верижни реакции с най-различни болестотворни ефекти.

В този ред на мисли, нека си дадем сметка и за следното. Винаги, когато изживяваме стрес, гняв, раздразнение, страхове, безпокойства и т. н. от една страна, а от друга страна допускаме в дома си атмосфера на напрежение, конфликти и неразбирателство, всички тези болестотворни излъчвания оставят своя негативен отпечатък също и върху храната, с която се храним, влошавайки нейните хранителни качества, независимо че преди това тя може да е произведена по всички правила на биоземеделието.

Поради тези причини, колкото и да изглежда парадоксално, чаша фреш, изпита в състояние на негативен афект (гняв, яд, обида, раздразнение) може да донесе повече вреда, отколкото полза, в сравнение с чаша мляко, изпита с чувство на благодарност и благоговение.

Затова нашите прадеди са имали онзи мъдър обичай (чийто остатъци днес все още се срещат под една или друга форма сред някои народи) да благодарят на Всевишния за храната и да молят да бъде благословена. Някога хората са имали усет за "алхимията" на тези процеси и са знаели, че сядане пред храната в лошо разположение на духа е равносилно на превръщането й в отрова.

Спирам, че взе да ми се приспива, пък и изложението стана неразумно дълго, иначе бих привел и други аргументи, които показват колко безполезно е въпросът за млякото да се разглежда в чернобялата схема (100% вредно или 100% полезно).
« Последна редакция: 23-04-2013, 21:51:52 от Роми »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #33 -: 23-04-2013, 22:29:26 »

...
хдешев,а кърмите ли я още? въобще ли не възнамерявате да въвеждате животински продукт като масло или яйце?

Да, майка ѝ я кърми все още, но го прави само сутрин и вечер. За животинския продукт още не знам. В близък план - най-вероятно не. Сигурно ще падне борба, като поотрасне малко, защото майка ѝ продължава с млечните въпреки талазите от личен пример, с които я заливам. Все пак схемата с даване на такива неща по изключение (засега) ми се струва разумен компромис.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #34 -: 24-04-2013, 06:09:05 »

За себе си съм сигурен, че прясното мляко и неговите производни не ми влияят добре: в смисъл, че ме пълнят със слуз и влияят зле на кожата ми. Но пък има хора, които цял живот нямат такива проблеми.
Що се отнася до алергиите: аз, например, имам алергия към тревни полени, това едва ли означава, че не трябва да ям растителна храна  :D шегичка. Доста хора имат алергии към ягоди, пшенични и т.н. Естествено, като не ги консумират, се подобряват, но това едва ли означава генерално, че тези храни са "вредни". по-скоро живеем в много замърсена среда. И това е основна причина за тези аномалии...
Козето мляко от дълбока древност е лечебно. Същото важи и за кобилешкото. Не знам. Крайните заключения ми  е трудно да ги приема като окончателни. С оглед на хилядолетния опит на човечеството.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #35 -: 26-04-2013, 09:04:01 »

Абее, днес видях един здрав мускулест мангал по потник да нагъва вафли с кисело мляко. Не му е кармата в тоя живот да се занимава със здравословни търсения и Вселената не го занимава с болести. Основната им функция е точно такава - търсене. Ако има проблем - дълбаеш, ако не - не си го навличай от скука...
Активен
Psychonaut

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Отново за млякото :)
« Отговор #36 -: 26-04-2013, 09:49:07 »

Друг  е въпросът, че мангали като този трудно докарват до 70, но това са подробности. Високият им прираст създава илюзията, че са много здрави, но не е така - масово затлъстели, мръсни и запуснати - на 40 вече са старци. Виж, мангалките, ако ен нагъват толкова много тесто, може и да се подмладяват хормонално с многото раждания в зряла възраст ;D
Активен
 

Страницата е създадена за 0.123 секунди с 22 запитвания.