Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Малко въпроси за здравословен режим на хранене  (Прочетена 10465 пъти)

Анелия

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Искам да изключа от менюто си месото и млечните продукти (също и рибата и яйцата), но не зная как да си набавям необходимите протеини. Търсих таблица с процентно съдържание на протеини в кълновете, но не открих. Ако някой може да ми помогне да си изчисля какво и колко да ям ще бъда много благодарна. Въглехидратите и мазнините са лесни (плодове, зеленчуци, кълнове, ядки и зехтин).
Ако искам да стана суровоядец какво трябва да ям (освен плодове, зеленчуци и кълнове и ядки) и какви точно? С какви видове храни се храните вие? Кълновете ли са ви основната храна?
Имам и още един въпрос - за онези осем незаменими аминокиселини, които ги има само в месото. Мога ли да ям нещо друго, което ги има и наистина ли ни трябват толкова много.

Предварително ви благодаря! :)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Имам и още един въпрос - за онези осем незаменими аминокиселини, които ги има само в месото. Мога ли да ям нещо друго, което ги има и наистина ли ни трябват толкова много.

Цели осем аминокиселини? :D Честно казано не знам как да ти отговоря... Аз в живота си почти не съм яла месо и си имам големи здрави кости, коса, нокти и т.н. Не знам за какво са незаменими, някой дет по-разбира да каже да проверя имам ли си от него ;D

Колкото до протеините, тия 15-20% от менюто, дето препоръчват за жени, са някакви американски измишльотини... Това е страшно много протеин на ден, ти в момента не растеш, не кърмиш, не се занимаваш с боди билдинг... за какво ти е всичкият този протеин? В ядките и зърнените има много протеин и ти стига напълно. Който се притеснява, че нещо му липсва, както аз в началото, да си направи акаунт в някой сайт за броене на калории като www.fitday.com, само че си намали протеина на 10%, защото за мен 15% е прекалено... Аз си следях доста време и 10% си ги покривам от раз с нормално суровоядско меню, а и 15%+ се е случвало да покривам някои дни...  Ако не мааш само краставици и домати, както някои незапознати разбират суровоядството, няма и да се усетиш как си консумираш от всичко всеки ден, то просто си ти идва естествено в менюто. Провери примерно една произволна рецепта за кракер, който евентуално ще ползваш вместо хляб - те са толкова питателни и със съвсем малко на ден, хапнати примерно със салатката, се снабдяваш с какво ли не.

Мен ме притесняваше повече витамин D и B12, защото според брояча бях в постоянен 100-процентов недостиг. Като се поразрових из нета обаче какво установих - младите хора си синтезираме предостатъчно витамин D лятно време като се излагаме на слънце, който ни стига за цялата година чак до другото лято. Друг е въпросът ако някой по някаква причина не може или не иска да се излага на слънце. Тогава наистина може да се получи недостиг, но мисля, че ако лятос си хапваме био плодове и зеленчуци, расли под слънцето, а не в оранжерия или някакви изкуствени условия, пак се снабдяваме с много витамин D.

Колкото до витамин B12 - за него четох на много места, че организмът го складира и то в такива огромни количества (понеже нали нормалните хора не консумират тонове месо и млечни, които са препълнени с въпросния витамин), че ни стига за поне 7-8 години напред. Тоест ако сега преминеш на суровоядство, мини пак през тая тема 2016 година да видим кво да те праим ако ти се е появил някъв недостиг. :D
« Последна редакция: 13-05-2009, 18:43:42 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396

Анелия, според мен ядките са достатъчен източник за белтъчини, но може да добавиш и порция варива към менюто ти (елда, леща, киноа) :)
http://www.kak-da.com/ядки-и-семена-(източници-на-белтъчини-и-качествени-мазнини).html
http://www.kak-da.com/бобови-храни-(добър-източник-на-белтъчини).html
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Хаха, Марулче, голяма си симпатяга!  :D

Ани, това за "незаменимите" аминокиселини е абсолютен мит!!! Това са съвсем остарели разбирания, които напълно се опровергават от днешните проучвания и съм убедена, че ще се разпространи масово в близките години (дай Боже по-скоро). Просто месната и млечната индустрия са много силни, и по всякакъв възможен начин се опитват да държат хората в невидение. Все пак става дума за милиарди... Но, угасват!! Сигурна съм! :)

В тази връзка, Марукла е напълно права - тези протеини, които ни се втълпява, че трябва да приемаме на ден, са в толкова завишено количество, че се отива в друга крайност - свръхконусимация на протеини, която води до тежки последици. Болести, болници...лоша работа.

Първото нещо, което трябва да направим като хора (живеейки в объркана система) е да се доверим на Природата, която просто е съвършена. Нима сме поставени тук, за да умрем от глад, или да ни се причинява недостиг на жизненоважни минерали, защото Природата не ни го дава?? Просто невъзможно. Този свят, като всяко нещо във Вселената е създаден съвършен. И е създаден така, че да има в изобилие от всичко за всички. Не би трябвало да има гладен човек, защото всички сме равни. Нито гладно животно... Нито някой трябва да убива, за да се нахрани, защото това създава дисбаланс и ни се връща като бумеранг във вид на болести и какво ли не...  Всичко е създадено да е в ред и хармония. От нашето невежество сме опорочили доста неща, затова сега берем горчиви плодове и трябва да променим това, за да възвърнем първоначалната хармония.
Тоест, в природата има ВСИЧКО, от което се нуждаем, за да живеем пълноценно, в количествата, които са ни нужни.

За протеини при суровоядното хранене трябва да се консумират на първо място много зеленолистни зеленчуци (най-добре на смутита, за да се усвоят най-добре) Но и на салати и изобщо където се сетиш. Второ, многото ядки, които са изключително богати на протеини. Трето, може да се покълва нахут и да се прави суров хумус с нахут; жито (както при житния режим); дори накиснат ориз (кафяв, червен или черен, не бял).  Другите Радости ги е казала...
За плодовете и зеленчуците е ясно - колкото повече, толкова повече - това е девизът за тях :)

За вит. В12 д-р Казънс мисля, че говори в двд.то си, което смятам съвсем скоро да си поръчам и ще споделям. Още някъде бях попаднала и то тези дни, ама като не мога да се сетя.... Ще поровя, дано ми попадне инфо...

Ето и още съвети тук, много са полезни: http://www.therawfoodcoach.com/start_here.php
Аз си изтеглих и нещо като електронен наръчник за начинаещи суровоядци на Анджела Стоукс. Ще се опитам да го прикача, а ако не успея, ще го пратя на Мер по мейла, за да го прикачи тя.

Ето много подробна таблица на протеините: http://www.surovo.hit.bg/start.htm  Целият сайт е много хубав!
Целувки!
« Последна редакция: 12-05-2009, 21:57:15 от Radula »
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Аз в живота си почти не съм яла месо
Marulka, виждам себе си като дете да ровя в чинията и да разделям зеленчуците от месото :)

Radula, с огромен интерес чета мненията ти! Благодаря за полезния сайт. Ако не се лъжа, ти търсеше книгата на В. Бутенко на английски език, намери ли я?

Наскоро открих зелените нектарчета и буквално се влюбих в тях. 7-месечната ми кукличка също опитва от тях и се облизва, облизва. Как ги приготвяте през зимата? Никак не ми се иска да се лиша от тях.

Хубав ден на всички!

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Анелия, и аз когато реших да ставам суровоядка, първите месеци си задавах същите въпроси - дали приемам достатъчно протеини, дали ще имам недостиг на витамин В12, дали костите "ще ми се счупят от малкото калций който приемам" - колко съм била наивна. В последствие, колкото повече четях, толкова повече се успокоявах и разбирах, че суровоядството предлага абсолютно всичко, от което тялото ни има нужда. Разбира се трябва да се храним разнообразно и предимно сурово. Ако сготвим храната, тя съвсем губи всичко полезно в нея и така не си набавяме нищо. Също, ако ядем само домати и краставици няма как да си набавим всичко необходимо - наистина се изисква разнообразие в менюто ни.

Зелените листа, киноата и другите зърнени храни, кълновете, бобовите, ядките имат предостатъчно протеини и дори незаменимите аминокиселини (например киноата има всичките 8, но и не само тя).
Калций има в сусама и семената, но и не само в тях.
Б12 се синтезира в червата ни, ако искаш винаги може да си го набавяш с пчелно млечице и цветен прашец (за цветния прашец вярванията са 50:50), водорасли.
Нещо любопитно - Дейвид Уолф беше споменал веднъж, че понякога - рядко, хапва мравки. Аз не мога да го направя - най-вече защото ще трябва да ги убия, за да ги ям. Но той така е решил за себе си.
В природата не съществува нищо изолирано - така както Деси писа в темата за разделното хранене - във всяка храна има почти всичко (и въглехидрати, и протеини, и мазнини) само че в различно съотношение. Веществата в растителната храна са много по-добре и лесно усвоими отколкото в животинската храна.
Хубаво е, че се зададе този въпрос, защото много други хора се питат същото и даже добре е да публикуваме материали, в които се доубесняват нещата (винаги има хора, на които ще им трябва повече и по-точна информация).
Активен
Духът владее материята!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Влади, благодаря ти за милите думи!  :-*
Аз питах за книгата на В.Бутенко, да, но не съм я намерила. Разбира се, в Амазон я има, но съм си набелязала 5 други книги + 2 двд-та и се чудя кои по-напред да си поръчам...  :D
Затова за тази книга питах дали я няма качена някъде, както я има на руски, но не е проблем. Първо, и аз много се уморявам да чета книги от компа, и второ, поне основните неща знам от интервюта с нея за зеленолистните.  :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Аз няма какво повече да добавя. Всички толкова описателно и увлекателно са писали, че ми беше приятно да чета. :)

Най-важното е да не се пренебрегват зеленолистните- в смути или на салата. Останалото е разнообразие.

Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Радула, книгата на Бутенко е много хубава, но мисля, че вече няма с какво да те заинтригува - ти всичко знаеш, тъй че по-добре си вземи друга книга вместо нея.
Активен
Духът владее материята!

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

всеки тук говори за смути, ще ми обясни ли някой какво значи това? Извинете за невежеството...на мен ми звучи като някакъв сок от зеленчуци, но предполагам го правите в пасатор? И как се прави и от какво?
Определено смути не е българска дума...хубаво би било чуждиците да се изписват на латиница, за да не се объркват някои хора;))
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Смути --->нектар. Зеленолистни + плод + вода. Различно от сок е, на който пък му казват fresh.
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

звучи като странна комбинация, а какви са точно пропорциите и по-конкретно от какви точно зеленолистни...до колкото знам не е редно да се комбинират плодове с други неща, дори и зеленчуци
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Съотношението е 60:40 плодове: зеленолистни. Зеленолистните могат да се съчетават с плодове. Друг е въпроса че аз също не си падам по такива комбинации но с новия си блендер мога да опитам да дам втори шанс на тези смутита. Повече ми харесва комбинацията зеленчуци или несладки плодове(домат краставица авокадо) +зеленолистни под формата на сурова супа. Класическата комбинация която можеш да опиташ е банан шепа спанак и вода.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Или ананас със спанак.
Активен

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

честно казано не ми звучи по вкуса и мисля че не бих правил подобни странни комбинации;)) Звучи като манджа с грозде, а бананите са ми от лубимите плодове и за нищо на света не бих ги развалил като ги комбинирам със спанак и вода;)) Въпрос на вкус все пак, но ви благодаря че ме светнахте какво е смути;))
Активен

mauna_bg

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55

СОЯ, но био разбира се. Накисваш я поне 12 4аса във вода като периодично сменяш водата, после вариш час-два и разбиваш с пасатора с малко вода и става каша като прясно мляко с ядки . Аз слагам и канела понеже много харесвам подправката. Иначе можеш да си я смесваш с какъвто зеленчук си поискаш. :Appetit_17:
Активен
Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

в световна конспирация срещу здравето на Атанас Г. четох ужасяващи неща за соята като цяло и отдавна съм я изключил от менюто си, мисля че е доста вредн, особено за мъже.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

в световна конспирация срещу здравето на Атанас Г. четох ужасяващи неща за соята като цяло и отдавна съм я изключил от менюто си, мисля че е доста вредн, особено за мъже.
Соята не е подходяща за мъже, а отделно и рискът да е ГМО е доста голям :)

честно казано не ми звучи по вкуса и мисля че не бих правил подобни странни комбинации;)) Звучи като манджа с грозде, а бананите са ми от лубимите плодове и за нищо на света не бих ги развалил като ги комбинирам със спанак и вода;)) Въпрос на вкус все пак, но ви благодаря че ме светнахте какво е смути;))
Радо, много "стерилно" я караш ;D Имам предвид, че използваш ума си, който веднага те отказва от нещо, което му звучи странно. Аз например не харесвам магданоз, но комбинацията от два банана и връзка магданоз е вкусотийка отвсякъде. Ако не бях пробвал, как щях да разбера, че ще ми хареса. Умът не винаги ни е приятел, затова не казвайте Това не е за мен, преди да сте опитали ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Rado

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
  • I am Vegan!!!

да, бананите в комбинацийка с магданоз може и да е вкусно, трябва да пробвам, но нямам машинката...става ли с пасатор...и магданоза първо на сок ли трябва да се направи?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

и магданоза първо на сок ли трябва да се направи?
Не.
Всичко се пасира/блендира, за да стане нектар/смути.
Ако си изтискаш само сока от дадено нещо, става друга работа.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.121 секунди с 22 запитвания.