Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Домашна органична тор  (Прочетена 19873 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Домашна органична тор
« -: 20-05-2009, 20:26:15 »

Това са извадки от едни диплянки, които превеждах преди време за някаква фирма за разделно събиране на отпадъци (в Италия, не у нас), помеждудругото са вмъкнали информация и за това как да си направим органична тор с подръчни материали:

ДОМАШНА ОРГАНИЧНА ТОР


Какво представлява

Торенето с органична тор е естествен процес на обогатяване на почвата с хранителни кухненски отпадъци и органични отпадъци от градината (остатъци от косенето, листа и малки клонки). Органичната тор има за цел намаляване на смлените отпадъци, подобряване на разделното събиране на отпадъци и намаляване на разходите по обслужването на чистотата в града. За получаването на качествена органична тор, която да се ползва в цветната или зеленчукова градина, е важно да се смесят кухненски и органични градински отпадъци.

Полезни съвети
При процеса на приготвяне (разграждането) на торта, ви съветваме:
•   ДА РАЗДРОБИТЕ на възможно най-ситно отпадъците
•   СМЕСИТЕ отпадъците до получаване на хомогенна смес
•   ДА НЕ ПОКРИВАТЕ СЪС ЗЕМЯ отпадъците



Тук има информация по темата на английски:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compost
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

keti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
    • KetiZzpot
Re:Домашна органична тор
« Отговор #1 -: 28-05-2009, 15:57:07 »

А защо не трябва да се прокриват със земя? Аз на терасата си правя компост - събирам си органичните отпадъци и си ги смесвам със земя. Чудесно се получава, но според това, което бях чела из нета точно това беше основно - да се покрият със земя.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Домашна органична тор
« Отговор #2 -: 28-05-2009, 23:21:53 »

И аз по едно време си правих компост в апартамента, даже вътре пуснах червеи. Но за съжаление толкова много органични отпадъци слагах, че не можеше да смогне да се разградят. Най-накрая всичко ферментира. Червеите вършиха страхотна работа иначе, но явно трябваше да взема още 10 пъти повече. За няколко дена от портокаловите кори нямаше и следа.
Активен
Духът владее материята!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Домашна органична тор
« Отговор #3 -: 28-05-2009, 23:43:12 »

Честно казано и аз се чудех за земята защо да не се покрива... Тая брошурка е на италиански и гледах специално да не съм превела грешно, но си е така... Може те да са се объркали... Аз сега си правя компост без пръст и ще ви кажа какво ще излезе от това чудо...
« Последна редакция: 05-11-2010, 23:44:04 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Домашна органична тор
« Отговор #4 -: 29-05-2009, 00:32:13 »

Тази седмица разбрах, че един съсед си прави от известно време компост и получената тор си я ползва за градината, но тези дни нямах време да говоря с него, за да ми обясни подробности . . . така че като науча какви методи точно прилага, ще ви ги споделя  ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Домашна органична тор
« Отговор #5 -: 29-06-2009, 00:13:46 »

Знам за едни много добър метод, който е дал страхотни резултати на изпробвалите го. Градината (или посевите, не знам и аз, кой каквото има) се покрива с окосена трева. Само това. Тя доставя всичко необходимо като вещества на почвата, чрез разлагането си. Даже не трябвало да се прекопава, за да не се нарушават слоевете на почвата. Не знам много подробности, но който има и трева и си я коси, вместо да я хвърля, може да пробва ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Градинката на Дарби Мак
« Отговор #6 -: 29-06-2009, 20:26:36 »

http://www.ecocompost.bg/index.php?p=37&l=1

Марулке, ето един сайт от който съм се учила. Иначе съм си го направила в двора, с площ около 1 м2. И никак не е трудно защото всички отпадъци от зеленцузи и плодове влизат вътре и почти всеки ден си го допълнам с ползни нещица. Аз се топля с дърва. Така че прибавям и стърготини, които остават от цепенето на дървата. Защото трябва да се слага хартия, но аз имам само вестници, а те са отровни от мастилото. Това не съм го чела, но така го чувствам  и мисля, че е вярно.
Активен
Намасте :)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Домашна органична тор
« Отговор #7 -: 29-06-2009, 21:55:23 »

Мда, вестниците не са ок, също и цветната хартия - заради багрилата, но е трудно всичко да е както трябва - в този случай най-вероятно единствено е подходяща хартията от велпапе - в нея мисля, че няма багрила.
У нас бях инструктирала нашите да хвърлят обелките на една купчина отзад в двора и миналата година така и правеха, но не ме чуха до край (че трябва да се обърква и да се слага и хартия и сухи листа и т.н.) и то малко по малко си мухляса доста и не успя да се разложи докрай. В началото потръгна отлично, но като се събра много органичен боклук и започва да става зле, но явно нямаха много мерак за това и така си и остана за съжаление.
Активен
Духът владее материята!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Градинката на Дарби Мак
« Отговор #8 -: 09-07-2009, 10:37:39 »

http://www.ecocompost.bg/index.php?p=37&l=1

Марулке, ето един сайт от който съм се учила. Иначе съм си го направила в двора, с площ около 1 м2. И никак не е трудно защото всички отпадъци от зеленцузи и плодове влизат вътре и почти всеки ден си го допълнам с ползни нещица. Аз се топля с дърва. Така че прибавям и стърготини, които остават от цепенето на дървата. Защото трябва да се слага хартия, но аз имам само вестници, а те са отровни от мастилото. Това не съм го чела, но така го чувствам  и мисля, че е вярно.

 :-*Пиле, я опиши на баба си ,Марийка, как точно я правиш работата с компоста , аз съм си селянка по душа, имам си пространство на любовта http://www.facebook.com/group.php?gid=61872756045#/profile.php?id=1777284534&ref=name аз си го пръскам из градинката, трева, биопродукти...но ми се иска да си имам тор и за саксийки
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Домашна органична тор
« Отговор #9 -: 09-07-2009, 12:11:57 »

Ами прочети в сайта, бабо Марийке :) Ето накратко. С дъски съм заградила пространство от около 1 м2. Дъските са подпряни от страни с подпори. На дънотосъм сложила стърготини дървени. И от тогава насам всички органични отпадъци от кухнята ги слагам вътре в този "сандък". от време на време сипвам стърготини. и пак органичен отпадък и разбърквам в седмицата веднъж. то започва да гние, но не така като в казаните за боклук. Ами си става т ор. Та с тази тор си торя градината. Компоста съм го почнала миналата година. Зимата почти нищо не съм слагала в него. Но от май месец насам се развива пефектно. За цветята незнам дали става. Аз само на дръвчетата и на зеленчуците го сипвам. А през късна есен, когато градината "опустя" остатъка от компоста го разсипах по цялата площ. и го позарових с една мотика. После падна сняг, пролетес дъжд и като насадих доматите в раннно лято - ей ги как се развиват. Даже се чудя кво ще ги правя като назреят, щото аз няма да правя буркани. Поръчала съмси на един сръчко да ми изработи слънчев дехидратор като този в сайта. като ми го направят ще го снимам и ще го покажа.
Активен
Намасте :)

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Домашна органична тор
« Отговор #10 -: 19-05-2010, 14:01:05 »

 :)   Поздрав!

Да споделя и аз какво знам за компоста - нужни са две места за компост. Заградена площ на двете места - по около квадратен метър. Първо се пълни едното място, а следващата година се пълни другото място. Периодично се обърква с вилата. Знам, че е добре компоста да "диша" и за това мястото се огражда примерно с метална телена ограда, която ако не ви харесва как изглежда можета за декорация да скриете за дървена ограда, но това е подробност    ;)

Мислила съм да ползваме и конска тор. Мисля, че и кокоша тор е хубаво да се позлва, в смес с компоста. Знам със сигурност, че отпадъци от куче и котка не могат да се позват, за което съжалявам, понеже имаме у нас и котка и куче    :Content_4 - emotloader:   между другото.......като съм разсъждавала защо не можа да се позлват отпадъцците от кучето и котката и стигнах до извода, че разликата между коня и кучето е вида храна, с която се храни животното...което ще рече, че торта от месоядни животни не е полезна    ::)   има ли друго мнение по въпроса    ;)
Активен
за всичко имам време   :-)

Margaritka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Домашна органична тор
« Отговор #11 -: 15-06-2010, 15:07:09 »

Мисля, че проблемът с кучешките и котешките отпадъци не е в месоядната храна (всъщност и червеите не отказват леш :) и слава богу, защото се явяват "чистачи" на природата). Проблемът при тях е същия като при по-голямата част от човешките отпадъци - химията. Кучетата, ако се хранят с кучешка храна, в която има консерванти, атрактори, стимулатори, антибиотици, изхвърлят тези отрови чрез екскрементите си. При хората е същото, особено при тези които се хранят с неестествена храна или пък са болни и вземат по една шепа лекарства. Всички тези химикали биха замърсили компоста и затова не трябва да се използват. По тази причина аз например не бих взела тор от животновъдни стопанства, където масово се използват антибиотици и хормони при отглеждане на животните.
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Домашна органична тор
« Отговор #12 -: 17-06-2010, 09:26:21 »

хм...интересно мнение, Маргаритка    :fluretaa:

Аз все пак продължавам да мисля, че проблема идва от животинската храна, която приемат кучетата и котките. Още повече, че отходния материал от тах не е бил ползвам никога /до колкото аз знам/ за тор. Тоест...няма как проблема с химикалите да е бил проблем и преди 200 години.

Между другото нашето куче е много био  tooth  понеже се храни само с конско месо и варени картофи/ориз и много плодове или зеленчуци и препечен хлаб от време на време    ;D   би трябвало да изкарва само добра тор    ::)   котката е на суха котешка храна, понеже когато я взехме вече имаше изграедн хранителен навик, а котките мнооооооооого трудно сменят храната, с която са свикнали.

поздрав    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Домашна органична тор
« Отговор #13 -: 17-07-2010, 21:26:47 »

Маргаритке, Гали Златева е права в случая. Има голямо значение с какво са хранени животните, преди да произведат тор.
 Широко популярен е научният експеримент на д-р Потинджър.  Ние даже сме писали по този въпрос преди време - ето тук :
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=369.0
И аз съм се изказал дори ( колко  нескромно) , може да прочетете.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Домашна органична тор
« Отговор #14 -: 17-07-2010, 21:37:32 »

На третата минута в клипчето започват да разказват за 10 годишния експеримент на д-р Потинджър . А аз съм добавил и още малко информация за същия експеримент ( какво да се прави , случи се да съм запознат с него и от друго място :)  )  която има отношение и към настоящата тема. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Домашна органична тор
« Отговор #15 -: 06-04-2014, 16:42:24 »

Аз пак нещо чула, видяла и недоразбрала май го играя. Направих на двора два компостера от палета. Напълнихме ги с окосена трева, листа, всякакъв органичен отпадък от кухнята и на слоеве ръся пръст - за червейчетата, нали така? Ама няма как да го разрохквам с вила или ще ми трябва някой по-якичък от сегашния мъжага. Та, чакам година вече да се получи нещо отдолу - откъдето, според писанията трябваше да излезе готовата тор, ама нъцки. Отдолу си е сухи листа. Гледам го малко тъпо, комшиите се подхилват, ама не дават акъл. Още ли да го зачакам, ще садим вече...
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Домашна органична тор
« Отговор #16 -: 08-05-2014, 02:26:08 »

Мимиту, провери дали не е много сухо вътре. Поливай го с вода за да поддържаш умерена влажност( да е влажно, но не и да тече вода). Може и да се препишква  ;).
Ако температурата и влагата са оптимални, компоста е готов за около 3 месеца. Аз компостирам кухненски отпадъци от 4 години.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
 

Страницата е създадена за 0.106 секунди с 22 запитвания.