Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Вегетарианство... ама по нашенски.  (Прочетена 15136 пъти)

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Драги приятели,
от личен опит разбрах колко вредно може да е неправилното вегетарианство. Всъщност по-вредно от яденето на месо.

Вегетарианството не е просто да спреш да ядеш месо. Това изисква съвсем нов модел на хранене. Ядки, сусам, тофу, хранителни добавки, авокадо и други екзотични наименования трябва да станат постоянен гост на масата на вегетарианеца.

Ето препоръчителното меню от книгата "Вегетариански наръчник", която в момента чета:

Закуска
  • 3 палачинки от овесено брашно с кленов сироп;
  • прясно изцеден портокалов сок;
  • пресен плод.
Обяд
  • Бобена яхния със спанак в доматен сос;
  • салата от прясна маруля и домати с лимоново-таханов дресинг (заливка)
Вечеря
Ризото по китайски – кафяв ориз, парченца тофу, броколи, грах, китайско зеле и ядки (кестенови, кедрови, кашу...)

Междинна закуска

Сушени сливи

Закуска
1 купа овесени ядки с канела и стафиди, залети с ½ чаша соево мляко; препечена филия с кокосово мляко; ½ грейфрут.

Обяд
Пълнозърнеста питка с хумус, пълна с нарязани домати, маруля и моркови

Вечеря
Купичка леща, пюре от варени картофи с копър, лимон и малко зехтин; печена ябълка.

Междинна закуска
Бананов шейк от соево мляко

???
Соево мляко, кленов сироп, соево брашно, кашу, тахан, портокали, кокосово мляко, авокадо, китайско зеле, кафяв ориз, броколи, ленено олио, зехтин, хранителни добавки ... - все неща вносни, скъпи и достъпни само в големите търговски вериги и специализирани магазини.

В книгата също се препоръчва: плодове - минимум 3 порции дневно, варива - минимум две порции дневно, зеленчуци - минимум четири порции дневно,

За известно време се придържахме към такава пълноценна диета, и се стигна дотам, че целият ни семеен доход отиваше само за храна. Но при ниските ни доходи такова вегетарианството се оказа непосилно за нас и вероятно за 95% от българите.

Ще кажете - абе айде сега глезотии, ще минете и без авокадо, соево мляко и прочие.

Това и направихме - подкарахме вегетарианството по нашенски, с каквото има в градината, гората и на пазара - боб, картофи, ряпа, коприва, спанак, тиква, зеле, орехи (ако успеем да се вредим преди циганите да ги оберат). А, и без яйца - били вредни. Кашкавал - само за Сами. Срещите ми с вегетарианци показват, че за да могат пълноценно да вършат физическа работа им е нужно да изяждат 2-3 пъти повече храна от обикновения човек. Един приятел-веганец, който идва понякога да ми помага, сам изяжда цяла тава печени картофи, преди да се заеме с тежка физическа работа. И има логика -- бикът е тревопасно, но пък колко много трева му е нужна всеки ден!

Обаче аз не съм крава и нямам този апетит и стомах да побере толкова храна. И какво правех с моето вегетарианство - хапна паница копривена чорба, купичка настъргана ряпа и отивам в гората на тежка работа - да режа и мъкна големи дърва. В резултат на което след 5-6 години такъв режим заприличах на концлагерист.

Очевидно е днес за мен, че такова вегетарианство "по нашенски" е вредно.

Почерих мъдрост от изследователи обиколили всички кътчета на земята - Уестън Прайс, Бернард Йенсен. Те са живели всред общности в Хунза, в Африка, Австралия, където хората спокойно доживяват 100те си години, където кариеса, и всичките болести на цивилизацията са непознати. Но нито една нация не е била изцяло вегетарианска. Ние, българите само преди 100 години сме били на първо място в Европа по дълголетие и здраве - по четирима на 1000 души - това го засвидетелства Проф. Иля Мечников от онова време. Но Българинът също никога не е бил вегетарианец, и не се е хранел с екзотични храни. Месо е консумирал веднъж в седмицата, не повече. И яйца, масло.

В тази светлина питам се, въобще възможно ли е ИСТИНСКО, ПЪЛНОЦЕННО вегетарианство, особено за българското семейство с 400-500 лв. общ доход???? ИСТИНСКО, с което да можеш да работиш здравата и да си здрав без онзи дълъг списък с екзотични скъпи храни, а САМО с това, които всеки може да си произведе или набави от природата и пазара?
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #1 -: 22-02-2011, 13:30:16 »

 :kisss:Ааааааааааа, ти и тука ли го пусна тва....ееееееееее, тука не съм сугласна с тебе...Аз за поооореден път ще се изкажа автолитарноооо...Нема начин да си добавяме всичко нужно от единето...няма, няма,няма!!!От него идва 20% от нужното ни , а останалите 80% си идват от ВЪЗДУХА, ВОДАТА И СЛЪНЦЕТО!!!Аз познавам хора, или по-точно всички, които познавам /на село/ си се хранят с еднообразна храна от години...не си изчисляват витамините, минералите, даже и не знаят за тяхното съществуване...е не са съвсем без проблеми ..но! здравословните ни проблеми идват най-вече от психичиското ни здрава, което си е вързано за физическото!!!Вижте колко е умна Майката Природа!!!
Освен това всички учители ,отшелници се хранят най -вече с онези 80% и пренебрегват нашите 20%...тогава...какво трябва да правим ние???
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #2 -: 22-02-2011, 16:01:35 »

Според мен вегетарианството спокойно може да бъде и точно това - "просто да спреш да ядеш месо". Всички останали промени не са някакво естествено последствие, което да го налага тялото, за да оцелее. Просто се предполага, че който е тръгнал да отказва месо, сигурно го прави за здраве, и по тоя повод му дават и куп други препоръки, които пак били за здраве. Но ти си решаваш кои от тях ти пасват най-добре на тонуса, на джоба, на убежденията.

Този наръчник, който четеш, го разглеждам в момента и се чудя дали в заглавието няма грешка. Не съм го чела, но една от главите се казва "без яйца", друга - "без млечни". Значи май нямат предвид вегетарианство, а веганство. Прецени кое от двете всъщност ти създава проблеми.

Прави ми впечатление една от препоръките там - "варива - минимум две порции дневно". Та това доста си противоречи с мнението примерно на Дънов - "Поне веднъж в седмицата да се яде боб" - но максимум два! Ето какво друго намирам от него:
 
- Нямаш ли време да се нахраниш, нахрани се с 10 ореха
- Бобът и яйцата заместват при вегетарианеца онези белтъчини, които другите приемат чрез месото.
- Вегетарианецът не трябва да се лишава и от прясно краве масло. Отразява зле на зрението.
- Мазнините се употребяват при всяко ядене. За възрастни от 40 до 60 грама растително масло.
- Не се смесват млечни храни с растителни!

Сега, тези извадки горе изобщо не са от моя режим, но ми се струва, че ще паснат повече на твоя. Във всеки случай ти препоръчвам да видиш първо какво е имал да каже за храненето този нашенец, който е обсъждал нашенските си продукти (кои, колко, кога, защо), преди да опознаваш съвременното мнение на Комитета от Лекарите за Отговорна Медицина от САЩ, написал "Веге Стартър".



Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #3 -: 22-02-2011, 16:49:00 »

хайдееее ... пак започнаха забавите  tooth

тофу и каквото и да е соево за нищо на света няма да хапна ,месо, яйца, мляко, сирене , кашкавал също . А такава глупост за липсата на краве мляко,че намялявало човешкото зрение не бях срещал  tooth  tooth  tooth.

В един момент човек получава просветление и разбира какво и как трябва да яде и въобще какво и как  трябва да прави. Вътрешният ти глас не ти ли казва какво е хубаво за теб да ядеш ?
Къде остават физическите тренировки , тичане , мускули ?? от 50 човека , които претендират за правилно вегетарианско хранене , с които сериозно съм говорил се оказа ,че само 2 ма спортуват и се грижат за тялото си. Е как искат останалите да са в идеална кондиция???
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #4 -: 22-02-2011, 17:41:58 »

Значи, за маслото да уточня, че е най-добрата и същевременно достъпна мазнина за готвене. Човекът е казал 'вегетарианец', а не 'суровояд'.
За мен, човек, който иска да се храни здравословно с готвена храна ТРЯБВА да използва наситени мазнини за целта. При уточнението за бюджета от 500 лв, мисля че какаово или кокосово масло са извън възможностите. Разбира се, кравето масло най-добре да се прави на ГИ и ние си го правим.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #5 -: 22-02-2011, 18:18:52 »

такава глупост за липсата на краве мляко,че намялявало човешкото зрение не бях срещал  tooth  tooth  tooth.

Дам, такава глупост аз и до момента не съм срещала ^-^. Не пише "мляко", а "масло".
Пък дали за маслото е вярно... Знам ли, не е мое мнение.
Цитирайки чужди мнения, оставам невинна за фактологически грешки.  ;D
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #6 -: 22-02-2011, 18:23:42 »

Не схващам смисъла от подобни "спорове" макар че още не е заформил май:) Всеки говори от собствен опит и/или наблюдения. А това как се отразява даден хранителен режим наистина зависи от прекалено много специфични характеристики на индивида и фактори, които се променят във времето и пространството...:)  Да не говорим за менюта и количества, че там съвсем... Няма универсална рецепта, няма и да има. Ако имаше, нямаше да има болни хора освен саморазрушителните "прикрити" самоубийци, които искат да са такива...:)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #7 -: 22-02-2011, 19:10:39 »

Значи хора съм виждал всякакви - едни гледат слънце, други стържат само ряпа и моркови и на това карат. Но като дойдат при нас само се припичат на слънце и философстват. Вижали ли сте слънцеяд да нацепи днес 5 кубика дърва? Или вегетарианец с 3 моркова в джоба да обърне и изчисти половин декар двор? Зашото аз още не съм.
Та въпросът ми е конкретен, защото животът ми изисква почти ежедневно натоварване, като гореописаното. Всеки може да иде на разходка в гората и да изкарам деня с 2 ябълки в джоба.

Въпросът е как се съчетава физическо натоварване с вегетарианство без скъпи продукти и добавки. Аз не виждам как.
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #8 -: 22-02-2011, 20:50:35 »

Цитат
    хайдееее ... пак започнаха забавите  ухилен

тофу и каквото и да е соево за нищо на света няма да хапна ,месо, яйца, мляко, сирене , кашкавал също . А такава глупост за липсата на краве мляко,че намялявало човешкото зрение не бях срещал  ухилен  ухилен  ухилен.

Така си е, Титан!
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #9 -: 22-02-2011, 21:16:50 »

Между другото, смятам за грешка да пестите от финансите, купувайки кашкавал само за детето. По-скоро то е най-способното от трима ви да се справи без него. Дайте шанс новият млад организъм да се приучи да черпи достатъчно сили само от растителната храна - и от природата край вас, както каза баба Марийна. За вас с майка му по-скоро могат да се позволят някои компромиси, заради специфичния физически труд и защото сте отгледани в съвсем различна среда.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #10 -: 22-02-2011, 23:51:55 »

защото сте отгледани в съвсем различна среда.
Абсолютно вярно! 200% съгласна.

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #11 -: 23-02-2011, 01:24:01 »

 Въпросът , който задава Людмил, е много резонен. Че и интересен. 
Аз лично отдавна съм запознат с този феномен - усещаш ,че недостигат силици ако не се вкара месце.
  Когато преди 13г поживях славно из Лондон (2 мес. ученик, 2мес. бачкатор, 2 мес. турист)  забелязах ,че за тежка физическа работа вегетарианското хранене не ми е достатъчно. Бях изпосталял и усещах ,че май "няма да ме бъде "  и  сгънах набързо няколко бройлера. Мама му стара - като че живнах..  Обаче ако тежка работа не се налага , не се налагат и бройлерите.:)
 
Та стигнах до следните мъдри прозрения  :
1. След като вегетарианското хранене е естествено присъщо за човека, ако искаш да се храниш така , трябва да се примириш, че няма как да имаш същата тяга ,както ако не си вегетарианец. Тоест - щеш не щеш - простираш се според чергицата си. Просто като боб - за това хранене - тази енергия . :)  И това е естественото състояние на нещата. Колкото -толкова.  Намаляш тежката работа и всичко се намества :)
(Тук изключваме  разните енергийни практики , за които нашата леля Марррррииииииннннаааа  :) говори.     Там е ясно - с  два лешника на ден можеш да жонглираш с три пудовки  до вечерта без да се задъхаш.  Тук Става въпрос за "ординарният" начин на живот)

2. Много е вероятно при тежките физически натоварвания ,  ( допускаме ,че  те наистина се налагат !)  метаболизмът да става съвсем друг, да се засилва храносмилателния огън и т.н. , което да  прави месояденето в по-малка степен "недопустимо" .  И със сигурност - един-два пъти седмично  домашно месце  не би било изобщо такъв чак проблем. (Естествено ако няма задръжки от морално, етично,религиозно и друго "по-фино " естество. Като например : "Месото вгражда фината енергия на смъртта в астралното тяло на човека"..)       
 
3. Феноменът , който Людмил е забелязал обаче (повечко месо - повечко мощ) , много вероятно  се проявява с различна сила при различните типове хора! Според моите наблюдения - при "вата" типовете  той е силно изразен. Докато при "кафа" той не е определящ толкова.  Също така ,при жените като че ли тази зависимост е по-слаба. (тоест - вегетарианството не им пречи на енергията )
Не случайно авторитетната Надежда Семенова , която е супер строга вегетарианка и също така супер строга към пациентите си , (не само към храненето, но и към цялата им ценностна система)  казва ,че ако се налага да се употреби месо , то това важи за мъжете. За жените е силно нежелателно.

4.  Месото дава усещане за сила ( и самата сила , да приемем)  , но не за дълъг период от време, напр. за десетилетия напред.  Вече сме уточнили ,че съставките , които вършат тази работа са главно две :
-пикочната киселина , като естествен продукт от обмяната на белтъчините има стимулираща функция, защото формулата й се оказва много близка до адреналина. ( Много Големи творци в миналото са били подагрици)
- съдържанието в месото на аминокиселината креатин.  Ако някой (като мен) е пробвал ефекта от продаваната във всеки супермаркет без рецепта добавка "креатин" и потренира малко след нея, ще е наясно ,че там нещата са сериозни - в концентриран вид това прахче те прави като киборг - нямаш умора въобще!  Та креатин се съдържа в месищата  в различни съотношения, откъдето и идва "силата".  Но в този смисъл , както се досещаме , щом сме приели,че месното хранене не е човекоприсъщо, тогава  тези съставки се явяват своего рода стимуланти.  А какво правеха стимулантите ?  Изпомпват завишено количество енергия от нас , но от нашата енергия , не ни я доставят отвън. И ни вкарват в един режим на "работа на червено" .  Така че дългосрочно  не са обект на преклонение.  Месоядният ще цепи дървата яко , наистина , но едва ли ще ги цепи по-задълго от вегетарианеца..

5. Петото "мъдро" прозрение е, че и аз ( като Людмил) още не съм намерил за себе си точната формула - да си имам вездесъщата енергийка без употреба на месо. (Затова карам с по-малко за да не се налага да употребявам :)  ) 
И ще черпя този ,който като я намери , ми я сподели :)
 
Обаче съм постигнал все някакъв напредък де - намерих ефекта на суровите пъдпъдъчи яйца. Доста по-приемливият вариант от месото.   Зарежда ,без да вреди. Ако не броим етично-моралните пречки , това е една от няколкото супер-храни в природата.   Препоръчвана и от любимият ми суровояден ,вече 36г йога, натурален доктор Рэм Свирский. (центр Каштан)
   Може да пробвате (по 6-7 сурови на гладно всеки ден ) и да споделите. Готов съм да попия въодушевението ви :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #12 -: 23-02-2011, 01:48:41 »

Пропуснах да добавя аргумент в подкрепа на  т.3.
Има много спортисти-медалисти ,които са вегетарианци. (Можете да видите напр. Bill Pearl ) Явно за тях това не се явява пречка, най-вероятно защото са тъкмо от типовете ,за които това не е определящо. Ако имаха и най-малкото подозрение ,че месояденето ще им вдигне постиженията , те не биха се поколебали да го приложат, все пак става въпрос за световни титли, знаем на какво са способни хората при такъв залог.. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #13 -: 23-02-2011, 08:31:10 »

 :kisss:Ееееееееее, ами в акъв случай да пита Нешка Робева и Гарабитов...пък и предполагам и много други треньори.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #14 -: 23-02-2011, 09:30:29 »

Аз от преди  около 3 г не ям месо и риби,морски и т.н..изкарах цялата си бременност така ,чувствах се по-добре от всякога и сега е така...незнам дали жените по-лесно понасят вегетарианството,защото съм виждала жени ,които не могат и 2 дена без месо и обратното дългогодишни вегани мъже,доволни от себе си...по-скоро не зависи от пола ,а от физиологията,настройката на самия индивид...А относно това че вегетарианството не носи сила,хората се разболявали,опадали им зъби,коси,косми  ;D  и така на татък - да съгласна съм че може да е така...ако веге режима ти е 80 % ГОТВЕНО и полуфабрикати,захар и бяло брашно ..с такъв  режим ще се затриеш по-барзо и от свиреп месоядец , на който останалото му меню е СУРОВО....така че за мен ключа към света на здравия веган или вегетарианец,  е в големия процент на СУРОВА ХРАНА, а не манджи..кел файда че си вегетарианец или веган тогава....усмихнат и суров ден от мен :Cherries
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #15 -: 23-02-2011, 09:40:17 »

Абсолютно съм съгласна с адашката! Вегетарианство с предимно готвена храна като описаното меню наистина може да доведе до дефицити и липса на енергия. Но ако се набляга на суровата храна нещата ще стоят съвсем по друг начин. И какво му е лошото ако се включи и някоя и друга екзотична храна за разнообразие. Аз не бих си поставяла ограничения от този сорт.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #16 -: 23-02-2011, 09:49:07 »

Добре де , нещо се обърках между млякото и маслото :)) ама аз рядко ям масло , но подобрение в зрението нямам , само с упражнения за очите и разни процедури.

Относно храненето ..най-интересното е, че когато ям повече жива храна имам много повече енергия, а в момента , в който почна термично обработена , като хляб, задушени картофи, гъби , спагети със зеленчуци , ориз със зеленчуци, бобови, правил съм експеримент 1 седмица ям само такава храна , енергията рязко пада. Най-добре  се чувствам като ям салата, която съм описал в предишни постове и когато тренирам за мускули.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #17 -: 23-02-2011, 09:50:47 »

Ххаха , докато пишех отговора си 2 те Деси са публикували техните :)
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #18 -: 23-02-2011, 10:15:22 »

И на мен не ми се отразява много добре готвеното... Но предполагам основно, защото ми става тежко, пък като ми е тежко не мога да правя друго освен да лежа  tooth Не бих могла да си го обясня с това, че енергията отива за храносмилане, защото суровата храна е по-трудносмилаема...

Професионалните спортисти са друга категория. При тях винаги има помощни материали пък и здравето им не е приоритет.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Вегетарианство... ама по нашенски.
« Отговор #19 -: 23-02-2011, 10:27:21 »

И на мен не ми се отразява много добре готвеното... Но предполагам основно, защото ми става тежко, пък като ми е тежко не мога да правя друго освен да лежа  tooth Не бих могла да си го обясня с това, че енергията отива за храносмилане, защото суровата храна е по-трудносмилаема...

Професионалните спортисти са друга категория. При тях винаги има помощни материали пък и здравето им не е приоритет.

Е как ще е по-трудно смилаема ??? Я помисли малко :)) в суровата храна има ензими,които спомагат за по-лесното и разграждане , а в термчно обработената няма нищо , хабиш собствените си запаси от ензими...
Активен
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 22 запитвания.