Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Възможно ли е да си веганец със ниски доходи?  (Прочетена 8560 пъти)

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Странно звучи, но е така.
Житейската философия ме научи, че неправилното вегетарианство/веганство е по-вредно от месоядството. Защото вегетарианството не значи просто да спреш да ядеш месо, а да поддържаш тялото в оптимално състояние с растителни заместители.

Но колко могат да си позволят всеки ден на трапезата 2 кг. салата със зеленчуци, зехтин, ядки и кълнове? Животните, които са вегетарианци по природа ежедневно ядат храна, 2-3% от телесната им маса, т.е. за човек 70 кг. това са 2 кг. зелена храна всеки ден.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548

Все по-често се замислям за месото и животинските продукти. При положение, че не би трябвало да ги консумираме въобще, то тогава няма никаква нужда те да бъдат замествани с каквото и да било. Всичко необходимо за тялото ни го има в суровите храни, така че заместването е само за небцето ни :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Точно това вчера си мислех за т.нар. заместители. Гледах една вафла в магазина, на която пишеше: със соев заместител. Защо заместител? Аз не приемам ядките, кълновете, зърнените като заместители на месото и кашкавала. Това е друга жива, качествана и много по-полезна храна, която преди съм консумирала много по-малко.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548

Именно, месото е заместителя в случая и то не особено добър. ::)
Активен

NewAge

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

Въпросът е, че когато отида в гората да събирам дърва, или работя в градината, ябълки или марули не вършат работа.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Тогава ти си(като хранителен режим)...?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Цитат
Но колко могат да си позволят всеки ден на трапезата 2 кг. салата със зеленчуци, зехтин, ядки и кълнове? Животните, които са вегетарианци по природа ежедневно ядат храна, 2-3% от телесната им маса, т.е. за човек 70 кг. това са 2 кг. зелена храна всеки ден.

Аз нещо не виждам къде е проблемът. Месото например е доста по-скъпо от зеленчуците. Не виждам проблем, някой да се изхранва на веганска диета вместо месна. Съдейки по себе си, разходите ми са същите сравнени с времето, когато ядях месо, а аз пазарувам в големият супермаркет вместо да ида на пазара и си позволявам неща, без които мога и да мина.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

еsti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

Въпросът е, че когато отида в гората да събирам дърва, или работя в градината, ябълки или марули не вършат работа.

Защо трябва да ядеш само марули и ябълки, като работиш в градината?Стига с тези посредствени изказвания! И друго най- силните животни, използвани и вършещи тежка физическа работа, са слонове, коне, волове, те според теб салами ли ядат? ::) ;D
 И друго защо трябва да се яде непременно два килограма зелено или нещо от този род? Каква е тази фантазия?
Аз от "зелените " неща, ям много малко , а за копъри магзаноз не искам и да чувам, но винаги намирам какво да ям,  а и смятам,че така излиза по евтино!
Активен
Най трудната победа, е победата над себе си!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Моето мнение е, че най-нужното в храненето е разнообразието. Семена, кълнове, ядки, мед и всякакви пчелни продукти, плодове, зеленчуци, билки, и производните им - тахани, бисквити, крекери, хлебчета, сладкиши, отвари, настойки, ядкови млека, фрешове и т.н. ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

Странно звучи, но е така.
Житейската философия ме научи, че неправилното вегетарианство/веганство е по-вредно от месоядството. Защото вегетарианството не значи просто да спреш да ядеш месо, а да поддържаш тялото в оптимално състояние с растителни заместители.

Но колко могат да си позволят всеки ден на трапезата 2 кг. салата със зеленчуци, зехтин, ядки и кълнове? Животните, които са вегетарианци по природа ежедневно ядат храна, 2-3% от телесната им маса, т.е. за човек 70 кг. това са 2 кг. зелена храна всеки ден.
ай да му се не види...ама много я задълбавате бе деца, мнооооого!!!Не си струва толкова умуване, мъдруване и врема за едното ядене...Ама така , като не ви чуват ушите...Дядо Йога го каза, каза го човекът!!!Нужната ни енергия 80% си идва директно, бе деца ДИРЕКТНООООО!!!А ОТ ХРАНАТА САМО 20%!!!Я ДА ПОМИСЛИМ МАЛКО...Първо - как така Христос е издържал 40 дни в пустинята на строг пост???Как така Манек издържа без храна толкова време?Как така отшелниците живеят в планините , където едва ли си изчисляват колко и какви витамини, минерали и всякакви там ... са яли???
   Аз опитах методата на Манек!!!действа, бе деца, действа!!!Намалих още количеството на приеманата храна...ала жизненноста ми се повиши, тонуса също!!!
   Е, това ако не е страхотно- не знам какво още  може да ни успокои с въпроса  за храната!!!
   Марш, навън...слънцето да ви види, тъмата да завиди...
   и  ПАК по въпроса за вирусите и микробите...те са първичния живот, той е и ще бъде- ВИНАГИ!!!НИЕ ЖИВЕЕМ В СУПИЧКА, БУЛЬОНЧЕ ОТ ВИРУСИ И МИКРОБИ...те са навсякъдееееееееееееееее  затова- не се косете, не се чудете- телата и духа калете!!!Пак те- онези преди нас са го казали!!!"Здрав дух, здраво тяло!!!"
  Когато си отворите душите за ПРИРОДАТА,КОГАТО Я ПУСНЕТЕ ВЪТРЕ В СЕБЕ СИ - СТАВА ХАРМОНИЯ!!!ИЛИ - КАКВОТО СТЕ ИЗЛЯЛИ ОТ СЕБЕ СИ НАВЪН!!!-ТАКОВА ВИ СЕ ВЛИВА!!!

Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

xVEGANx

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • total liberation

Често тези хора, които най-много критикуват, че веганската / био-органик-безконсерванти и пр. храна била много по-скъпа от тази за "простолюдието", харчат маса пари за цигари, алкохол, кока-кола, кафе, сода, дъвки, шоколади, вафли и други безполезни неща, които дори унищожават полезните вещества, които приемат с храната си.
Активен
Night of justice, knights of justice. Liberation's crusade's begun.

valentingn

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49

Често тези хора, които най-много критикуват, че веганската / био-органик-безконсерванти и пр. храна била много по-скъпа от тази за "простолюдието", харчат маса пари за цигари, алкохол, кока-кола, кафе, сода, дъвки, шоколади, вафли и други безполезни неща, които дори унищожават полезните вещества, които приемат с храната си.

Личи си кой не е полагал тежък физически труд на открито. С кликане по мишката клорийния режим е друг.
Тоя Манек да не е единствения известен в света слънцеяд.? Ако е същия с това си занимание слънцеядене може да има енергия само за да приказва бавно и да стои неподвужно в медитативна поза. Никакъв феномен не е, вегетира от завъдените в стомашно чревния му тракт бактерии. Живота му е достоен за съжаление но вие ако му се възхищавате ОК. За мен е поредния мързелив грездей хванал гората.
« Последна редакция: 29-09-2009, 14:59:37 от valentingn »
Активен
sentence Master
Вярвам на този, който се стреми към истината, съмнявам се във всеки, който е убеден, че я е открил
клик

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

Често тези хора, които най-много критикуват, че веганската / био-органик-безконсерванти и пр. храна била много по-скъпа от тази за "простолюдието", харчат маса пари за цигари, алкохол, кока-кола, кафе, сода, дъвки, шоколади, вафли и други безполезни неща, които дори унищожават полезните вещества, които приемат с храната си.

Личи си кой не е полагал тежък физически труд на открито. С кликаане по мишката клорийния режим е друг.
Тоя Манек да не е единствения известен в света слънцеяд.? Ако е същия с това си занимание слънцеядене може да има енергия само за да приказва бавно и да стои неподвужно в медитативна поза. Никакъв феномен не е, вегетира от завъдените в стомашно чревния му тракт бактерии. Живота му е достоен за съжаление но вие ако му се възхищавате ОК. За мен е поредния мързелив грездей хванал гората. Я малко да разлютя обстановката практически :
Цената на една маруля от 250 грама е 70 стотинки вчера. Две марули 1.4 лв+ 50 грама бадеми (1лв) + зехтин за салатата (50ст)= 3лв    С тези 3 лева и тая салата с бадеми след 2 часа ще съм зверски гладен.
Килограм скумрия е 3,5 лв с нея в комбинация със салатата мога да изкарам деня на полето или в гората сечейки дърва. Ако ще ям през 2 часа по 3 лв за тая салата 20 лв в края на деня ще са заминали а аз ще съм още по гладен и изморен. Сега схванахте ли на Людмил проблема.
Я да видим колко струва растителен протеин 60 процента хлорела. Влизаме в сайта на Лечител  и за дневна смислена доза 11 грама протеин даваме 2,9 лв .  Свинско месо не съм купувал никога за да му знам цената но ако е 8 лв и Людмил изяде четвърт тоест 250 грама пържола, деня му е осигурен с 2 лв    
Така ги виждам аз нещата, здравословното хранене никога не е било евтино. Цената на КИНОА в момента е 9 лв за 500 грама.  Безумие бих казал !!!!





 :kisss:Познат стил, май съ пузнаваме и от други подобни форуми...
А ТИ СИНЕ БАБИН, КОЛКО ПЪТИ ОПИТА, КОЛКО ПЪТИ УСПЯ , ТА ИМАШ МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА- КАТО ОПИТАШ, КАТО УСТОИШ - ЕЛА ПАК -  СПОДЕЛИ И НА БАБА ПОСТИЖЕНИЯТА РАЗКАЖИ.. :heart_2:.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

здравословното хранене никога не е било евтино.
дам, освен ако не си го направиш сам (т.е. засееш и отгледаш)
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

- Възможно ли е да си веганец със ниски доходи?
Всичко е възможно, ако човек го иска - намира начини.
Ако ти е приоритет храненето - напъваш се и си взимаш място, градинка или каквото и да е там - балкон...Имаме приятели, които на балкона са си засели зеленчуци и плодове (дръвчета). Изглежда лудост, но не е. Вчера брах от техните смокини  :)

« Последна редакция: 29-09-2009, 15:31:24 от canat »
Активен

valentingn

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49

Питай автора на темата дали е така. Продаде си апартамента в София, отдаде цялата си енергия и дейност за благото на човечеството. Купи къща с голям двор за да върти затворено стопанство и изхранване на семейството си. За мен е достоен за завиждане но нещо напоследък нещата не вървят гладко. Който има желание нека го опознае, има много какво да научи. Как растенията в градината  растат 3 пъти по бързо с музика и без изкуствени торове. Как автоматизирано се правят кълнове, как се прави най вкусния хляб и други благинки.

А аз лельо Мария опитах да ям слънце многократно, но мисля и за вас и съм ви го оставил да му се радвате. Какъвто съм лакомник без малко да останете на сянка :)
Активен
sentence Master
Вярвам на този, който се стреми към истината, съмнявам се във всеки, който е убеден, че я е открил
клик

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Често тези хора, които най-много критикуват, че веганската / био-органик-безконсерванти и пр. храна била много по-скъпа от тази за "простолюдието", харчат маса пари за цигари, алкохол, кока-кола, кафе, сода, дъвки, шоколади, вафли и други безполезни неща, които дори унищожават полезните вещества, които приемат с храната си.

Личи си кой не е полагал тежък физически труд на открито. С кликане по мишката клорийния режим е друг.
Тоя Манек да не е единствения известен в света слънцеяд.? Ако е същия с това си занимание слънцеядене може да има енергия само за да приказва бавно и да стои неподвужно в медитативна поза. Никакъв феномен не е, вегетира от завъдените в стомашно чревния му тракт бактерии. Живота му е достоен за съжаление но вие ако му се възхищавате ОК. За мен е поредния мързелив грездей хванал гората.
Разбирам те...имаш си доста комплекси явно, но не обиждай хора, достойни за Нобелова награда за Мир, какъвто е Манек. Лично го видях, чух - здрав, прав мъж с осанка дори на по-млад човек, а е на 72. И никак не е слаботелесен...така че от агресия и гняв няма нужда...искаш да те изтрием оттук ли? ???
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

За всяко нещо (е, поне хубавите неща) трябват или пари или време и усилия (а някои път и двете). Така че или био или от градинката.
Хората обаче искат евтинo, лесно и бързо, по възможност и привлекателно. Ей затуй има такива храни - готови или полуготови/замразени, пълни с консерванти, оцветители и изкуствени ароматизанти, храни които да дадат мигновено "удовлетворение". Лесно се харесват - или е много солено, или много сладко, или много кисело или много мазно. Не ти трябва кой знае какъв вкус или готварски умения, за да напълниш корема. А послe - при лекаря ще напълниш гърлото с лекарства - също с мигновен "ефект" и така...
Въпрос на избор.
« Последна редакция: 29-09-2009, 22:19:11 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

New Age, я разкажи твоята история, че звучи интересно (поне от думите на valentingn)
Kак се прави най вкусния хляб?
« Последна редакция: 29-09-2009, 22:26:04 от canat »
Активен

xVEGANx

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • total liberation

Често тези хора, които най-много критикуват, че веганската / био-органик-безконсерванти и пр. храна била много по-скъпа от тази за "простолюдието", харчат маса пари за цигари, алкохол, кока-кола, кафе, сода, дъвки, шоколади, вафли и други безполезни неща, които дори унищожават полезните вещества, които приемат с храната си.

Личи си кой не е полагал тежък физически труд на открито. С кликане по мишката клорийния режим е друг.
Тоя Манек да не е единствения известен в света слънцеяд.? Ако е същия с това си занимание слънцеядене може да има енергия само за да приказва бавно и да стои неподвужно в медитативна поза. Никакъв феномен не е, вегетира от завъдените в стомашно чревния му тракт бактерии. Живота му е достоен за съжаление но вие ако му се възхищавате ОК. За мен е поредния мързелив грездей хванал гората.

Валентингн, не знам защо цитираш точно мен. Според мен мненията ти са извън темата.

Първо, да, полагал съм и продължавам да полагам доста физически труд на открито. За кликане с мишката ми остава все по-малко време, а по темата - имам доста ниски доходи, но не ми пречи не само да съм веган, а и да пропагандирам веганството.

Този Манек не го знам кой е и не съм се интересувал. Атеист съм и не се възхищавам на никакви богове, господари или гурута.

Вярвам в рационалните избори и смятам веганството не само за етичен, а и за рационален избор, който има място в обществото, точно тук и сега. Извън въпроса за правата на животните и морала, които са основни за мен, смятам че веганството може да се разглежда и като чисто утилитаристичен избор.

Разбира се съм далеч от мисълта, че българското общество е достатъчно пораснало за тези идеи, а и тук всичко идва с голямо закъснение. Все още българското общество е закостеняло, архаично, крайно-материалистично, апатично, бедно, задръстено и куп други епитети, а социалният въпрос разбира се стои на първо място. Не си мисли, че си правя илюзии или се опитвам да накарам пенсионери или слабо-образовани, ниско-платени работници да станат вегани, да се борят за правата на животните, да прегърнат новият възвишен морал, като станат вегани. Нe поставям каузата за правата на животните като най-важна или по-важна от другите социални каузи. Разбира се, че вегетарианството не е по-важно от правата на хората, или правата на жените, от борбата с несправедливостите и насилието, правата на работниците, на бедните, маргинализирани и загубили надежда за по-добър живот хора. То е етичен, рационален, екологичен, социален и пр. избор, да защитим правата на още една маргинализирана, поробена, купувана и продавана на пазара, група - тази на животните, с които споделяме живота си на тази планета.

Пропагандирам веганството на привилегировани хора по интернет форумите, които са главно вегетарианци, еколози и пр., които имат над средните, средни или малко под средните доходи, но не и мизерстващи (защото имат компютър), които не са неграмотни (щом ползват компютър и интернет и се регистрират във форумите), имат образование и добра култура (щом четат, пишат собствени мнения и имат добра езикова култура), не пропагандирам веганството на ескимоси и мизерстващи хора в Третия свят, така че не виждам лицемерие в това да кажа, че веганството е абсолютно приложимо ако живееш в София или друг град в България, както и че не се отразява негативно на бюджета ти, дори и да нямаш добре платена работа.

Правата на животните като кауза и вегетарианството/веганството като начин на живот са част от широките социални борби за справедливост и по-добър живот. Алтернатива на насилническата система. Без значение от религия или социален статус, това може да бъде рационален цивилизационен избор, който не изключва правата на хората и всички останали каузи, борби, избори, идеи за по-етичен и добър живот.

С онова, което го написах по-нагоре исках да кажа, че според мен ако един средностатистически българин може да си позволи да има телевизор и да плаща за кабелна всеки месец, да има компютър и да плаща за интернет всеки месец, да пуши цигари, да пие кола, да ходи по кафета, да ходи на футболни мачове, да си купува жълти вестници и т.н. значи не е толкова беден и може да си позволи да бъде веган. Ако пушех цигари, пиех алкохол, ходих по барове, кръчми, кафета и дискотеки, предполагам щях да харча много повече пари, отколкото харча сега за здравословни веган храни и продукти. Проблемът не е, че ти излиза по-скъпо да си веган, а че това означава да се откажеш от някои навици, които смяташ за удобни.

Не парите са основен фактор да станеш или не вегетарианец, а моралът и светогледа. Не е логично да ти излиза по-скъпо, да живееш по по-прост, по-рационален, по-малко разточителен, по-етичен начин - вегансвото - отколкото да живееш по-консуматорски ориентиран, разхитителен, нерационален, замърсяващ и разточителен начин, какъвто несъмнено е, ако консумираш и без това скъпите месо, млечни произведения, тествани върху животни домакински и химически препарати, комерсиална козметика, преработена и натъпкана с хиляди консерванти увита в найлон и пластмаса "junk food", конвенцонални лекарства (откакто съм веге не съм се разболявал и не съм пил лекарства) и пр. символи на тази култура на насилничество, потисничество, робство и разграбване.
« Последна редакция: 08-10-2009, 08:01:45 от Vegan Jihad »
Активен
Night of justice, knights of justice. Liberation's crusade's begun.
 

Страницата е създадена за 0.136 секунди с 22 запитвания.