Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Грешките, които сте правили по пътя ви към здравословното хранене?  (Прочетена 10018 пъти)

lorichka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Здравейте, мили почитатели на здравословното хранене!!!
От доста време се опитвам да се храня здравословно, а отскоро се опитвам да спра консумацията на животински продукти и постепенно да премина към 70-80% суровоядство.
Чета доста материали по темата, но теорията е едно, практиката друго...
Моля, споделете какви грешки сте допускали в стремежа си да се храните здравословно и след време сте разбрали, че не сте постъпили по най-правилния начин...например прием на прекалено много мазнини от ядки, недостатъчно разнообразие на храната, прекалено бързо преминаване към сурови храни и т.н.
Ще съм благодарна на всички, които споделят своя опит :) :) :) :)
Активен

Dess

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90

Не е имало „грешки„ при мен по пътя на здравословното хранене. Обратно– минус съм зачитала, когато се храна с готвена храна :)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Oхохо, при мен е имало доста безумия...мислела съм си, че киселото мляко е здравословно за мен, пила съм фитнес добавки и витамини на хапчета, правила съм безумни комбинации от храни...

От както минах на 100% сурова храна,обаче, мисля, че нямам грешки... :sorcerer - emotloader:
Активен
Psychonaut

lorichka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

 :Content_4 - emotloader: И аз колкото повече чета по темата, толкова повече грешки откривам в начина си на хранене. Вече доста продукти, които консумирам, отпаднаха от списъка със здравословните храни.
Малко ми е трудно да си осигуря разнообразно меню, в това ужасно студено време, когато няма хубави плодове и зеленчуци.....
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees

 Супер тема ! Мерси lorichka !  :Content_14:

 Аз смело споделям, макар че моите, като че ли се срещат при всички начинаещи в суровоядството, независимо дали  си  признават или изобщо са го осъзнали.

 1. Смятах процентите сурова храна спрямо готвена на база обем, а не на калория. Да! :Confus_3: Да изядеш 2 кг плодове и зеленчуци и 200 гр готвен боб не означава 90% сурова храна. Най-много 50-60%.
 2. Смесвах често ядки с плодове. Да, много е вкусно, но не е оптимално. Най-лошата комбинация от "здравословните рецепти", съдейки по моя опит - мед със сусамов тахан. Просто гениално, концентрирана фруктоза в комбинация с много мазнина и протеин  :Confus_3:.
 3. Не пиех достатъчно вода, защото или не бях жаден заради плодовете, или се вталясвах че все не е достатъчно качествена за "височайшето" ми тяло. По-добре бутилиран Девин, отколкото никаква вода.
 4. Щом е сурово значи е здравословно  :Confus_3:. В една шепа сурово какао има повече вредни вещества, отколкото в цяла порция ориз със зеленчуци на пара. В случая бих предпочел да не съм суровоядец. Ако не ми вярвате, просто напишете в гугъл какао и теобромин и се наслаждавайте на  изобилието от инфо.
 Мога да продължавам, но мисля че схванахте на къде бия.

 Най-важното - целта на суровоядството е да ни освободи, а не да ни превърне в роби. Не живейте в някаква догма и не се обвинявайте, ако някой ден сте пропуснали да се храните основно със сурова храна. Утре пак ще сте на линия нали ?  :Content_22: И пак ще сте на светлинни години от стандартната диета на повечето хора в нашето общество.
  :love_028: :peperudi: :Content_22:
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267

лелеееее! как обичам ябълка с орехи.................мед с тахан........добре, че какаото не ми харесва и гризвам по едно-две зрънца само на тежко нощно, а иначе много скоро установих колко тежко ми става от паница леща чорба и колко по-добре е да е салатка от покълнала леща!
Аз пък грешах основно с количествата :essen::100гр. орехи и 100 бадеми за ден плюс фурми, тахан, мед и едно авокадо за капак :Confus_3:
Активен

lorichka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Олеее, и аз правя същите щуротии :Confus_3: Мед с тахан....много ми е вкусничко, но май ще трябва да спра с тази комбинация, а и спрямо количествата ще трябва да проявя повечко воля :Content_22:
Понякога човек си мисли, че е на прав път, а не е точно така...благодаря, че споделяте своя опит.
Има ли още кандидати, които да признаят своите малки прегрешения и заблуди? ;)
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267

Относно количествата- постепенно се уталожват нещата, постепенно намалява чувството на глад и приеманите количества съотв.
При мен имаше много силен период на отнемане-трябваше с нещо да заместя месото и чувството са ситост, което дава.Ама и аз много рязък скок направих- върл месояд ;D и то любител на пикантни и солени меса плюс трушии и всякви там горчици, сосове и т.н ...и- БАМ!-на другия ден ден веган и начинаещ суровоядец
И искам да ти кажа, че не съм съжалявала нито за минутка. и нямам нито едно прегрешение (е..сирене 3-4 пъти за една година)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Ок...аз съм виновна за какаовите зърна...  tooth
Консумирам ги сравнително рядко, но когато ми паднат, изяждам по 2 шепи (моите шепи не са много големи, но все пак...) :Confus_3:

Не знам на вас как ви действат, но при мен е като много, много силно кафе, ако стоя на едно място дори се разтрепервам...
Активен
Psychonaut

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

МОЯТА ГРЕШКА БЕШЕ /ДАЖЕ ВСЕ ОЩЕ Я ПРАВЯ /, ЧЕ ПРЕКАЛЯВАМ С КОЛИЧЕСТВОТО ПЛОДОВЕ НА ДЕН, И НЕ ЯМ ДОСТАТЪЧНО ЗЕЛЕНЧУЦИ - РАЗЛИЧНИ,ПРЕКАЛЯВАМ С ЯДКИТЕ,НЕ ПИЯ МНОГО ВОДА, НО СЕ ОПИТВАМ ВЕЧЕ ДА СЕ КОРИГИРАМ, А ОТ НАЧАЛОТО НЕ МИ ПРАВЕШЕ ВПЕЧЕТЛЕНИЕ И СМЯТАХ ,ЧЕ ЩОМ Е СУРОВО НЯМА ПРОБЛЕМ - ВЕЧЕ ТРЯБВА ДА СЪМ СУПЕРМЕН  ;D
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..

Faline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

Смятах, че плодовите сокове са много полезни и не знаех, че развалят зъбите. Сега ако пия такъв гледам да изплакна устата след това. Като цяло гледам да съм умерена с плодовете.
Недооценявах зеленолистните. Сега те са една голяма част от менюто ми и са ми най-вкусното нещо
Мед+тахан+фурми+ядки в промишлени количества - резултатът беше 6 качени кила за нула време, а си мислех, че щом е сурово, значи няма проблем  tooth
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Май всичко в даден момент сме подценявали зеленото... tooth
Активен
Psychonaut

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично

Тия дни точно четох една книга на Виктория Бутенко за зелените смутита... Всичко, което пише ми допада, но нещо във външния и вид (знам, че звучи повърхностно, но това си е доста ясен индикатор за състоянието на човек) не ме грабва - изглежда ми пълна, подпухнала и изморена...Може би тя самата не спазва много стриктно собствените си думи !? :surpris_23:
Та, явно доста хора в началото са пренебрегвали зелените растения за сметка на ядките и силно концентрираните храни! Все пак аз съм безумно голям фен на плодовете и туй то   :whistling2 - emotloader:!!!
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

Аз също дочитам нейната книга и съм доста впечатлена от полезността на смутитата и ефекта, който описва. Не изглежда перфектно, но пък признава, че преди да включи зеленолистни е качила килограми от много ядки и плодове. Решила съм да изпробвам поне 14 дни всеки ден по 1л зелено смути как се отразява.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Винаги съм била фен на плодовете.Консумирам ги понякога в промишлени количества/когато им е сезона/.Често ям плод, вместо да пия вода.От прекомерната консумация имам отражение в/у емайла на резците  :Confus_3:

Тия дни точно четох една книга на Виктория Бутенко за зелените смутита... Всичко, което пише ми допада, но нещо във външния и вид (знам, че звучи повърхностно, но това си е доста ясен индикатор за състоянието на човек) не ме грабва ............
Имам същите впечатления.......даже за това не си купих книгата.
« Последна редакция: 14-02-2012, 17:43:54 от Ros »
Активен

purelove

  • Гост

При мен основния проблем беше еднообразната храна. Къде заради вкусови предпочитания, къде заради умишлено пренебрегване поради сезона и съмненията, че един плод или зеленчук може да се нарече изобщо "пресен", пропътувал хиляди километри (както е сега зимата) .. Хранех се твърде бъзо, на крак ,с идеята че колкото по-бързо лапам, толкова по-скоро ще се чувствам сита  (пълни глупости !) Като минус отчитам това, че не консумирам една голяма част от зеленчуците , просто защото не ги "обичам" ( тук някой ще каже детинско е , храната не е за да се обича!),знам, но домати, пипер, патладжан, лук, чесън, бамя, зелен боб, лапад, спанак не ям от дете. Пробвала съм, знам им вкуса, не са ми приятни.. Най-голямата подигравка беше, когато доброволно извадих един горен мъдрец, просто защото го чувствах като чуждо тяло с устата ми и ми пречеше при хранене. Бяха минали близо 6 месеца, откакто бях само на плодове,зеленчуци и ядки. Та след екстракцията родителите ми се бяха подговили с една кутия от любимия ми сладолед (пианеди, екзотик). Ядох не повече от 2-3 лъжици. Резултата -панкреатична криза. Е, тогава вече - плачеше ми се на два гласа  :surpris_25:  tooth
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

И аз правя много " грешки ", но не мисля че трябва чак толкова да се вманиачавам. Не смятам и изчислявам нищо  ;D Напълнях и аз тази зима от много тахан с мед и орехи. Само 3 кг  tooth...Може би е грешка , че в момента се храня само веднъж на ден, на обяд...а сутрин и след обяд или за вечеря пия някакво смути или ям плод...но така се чувствам добре  :Content_22:...
Много ми е трудно зимата със суровоядството, най-вече по финансови причини. Затова половината ми обяд е суров- например днес обядвах броколи салата, към нея  две филийки пълнозърнест хляб, с малко лютеница, леща кълнове, маслини....А за закуска и вечеря по 400 мл смути- магданоз , лимон и ябълка...
Активен

alesinka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

МОЯТА ГРЕШКА БЕШЕ /ДАЖЕ ВСЕ ОЩЕ Я ПРАВЯ /, ЧЕ ПРЕКАЛЯВАМ С КОЛИЧЕСТВОТО ПЛОДОВЕ НА ДЕН, И НЕ ЯМ ДОСТАТЪЧНО ЗЕЛЕНЧУЦИ - РАЗЛИЧНИ,ПРЕКАЛЯВАМ С ЯДКИТЕ,НЕ ПИЯ МНОГО ВОДА, НО СЕ ОПИТВАМ ВЕЧЕ ДА СЕ КОРИГИРАМ, А ОТ НАЧАЛОТО НЕ МИ ПРАВЕШЕ ВПЕЧЕТЛЕНИЕ И СМЯТАХ ,ЧЕ ЩОМ Е СУРОВО НЯМА ПРОБЛЕМ - ВЕЧЕ ТРЯБВА ДА СЪМ СУПЕРМЕН  ;D
На 100% копирам цитата и го признавам като за свое признание :) Има проблеми с кръвната захар, и въпреки това, по време на житния режим сега, прекалявам с меда... Много обичам сладко и се задоволявам често с мед, агаве, сладки плодове... . :Appetit_4:
Разнообразието в зеленчуците ми липсва, но се старая някак си.. надявам се с кълнове да компенсирам.
Не се сдържам и със СУПЕР храните - СУПЕР всусни са, правя си енергийни бонбони или сладкиши с доброто намерение да си хапвам по 1 на ден, за отскок и удоволствие, а пък то като ми повиши апетита и всичко разваля...  :Confus_3:

Както един приятел каза: "Лакомията се лекува с воля"... Така ли е, незнам... дали не липсва някое друго основно звено по веригата...  :surpris_23:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Дани , каква лютеница ядеш ?
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Сега зимата ям домашна лютеница, правена по стандартния начин, не е много полезна но аз не се лишавам :D....
Активен
 

Страницата е създадена за 0.056 секунди с 21 запитвания.