Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Течения в суровоядството  (Прочетена 5848 пъти)

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Течения в суровоядството
« -: 03-03-2012, 18:10:14 »

Не можах да намеря подобна тема и затова пускам, тъй като ми е доста интересна.

По-запознатите могат ли да споделят накратко какви течения има в суровоядството.

Знам за теорията на Грахам за 80/10/10 - това са плодове - 80, зеленолистни и зеленчуци - 10, и ядки и семена - 10, нали?

Четох и тук за теорията на D.Wolfe за баланс на 3те основни групи-33% зеленолистни,33%захари(предимно плодове),33% сурови растителни мезнини.

От поста на jj:
"На мен също ми бе интересна теориата 80/10/10, но от чисто любопитство. Лично за мен не бих казала че мога да издържа на такива големи количества на ден-плодове. Допадна ми теорията на D.Wolfe за баланс на 3те основни групи-33% зеленолистни,33%захари(предимно плодове),33% сурови растителни мезнини. При дисбаланс в дългосрочен план на 1 от тези групи се получават аномалии. Също той описва за различните типове метаболизъм при всеки, както И G.Cousins. В sunfood diet е описано подробно, допада ми на мен лично този тип подход."

Обаче като цяло е кратко.
Моля, който има желание, информация и време да сподели, ако има и собствен натрупан опит най-добре:)

Благодаря ви предварително! :flowers2:
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #1 -: 27-03-2012, 21:57:24 »

Хубава теория, ама никъде не пише какво стои зад тези пропорции - 80/10/10
дали са сантиметри, километри, тонове, кубични метри и т.н
А наистина има значение дали става дума за обем, килограми или калоричност на продуктите

Теорията за 33 % сурови растителни мазнини ми се вижда малко дисбалансирана, вижда ми се малко трудно и нелогично да погълнеш и усвоиш толкова много мазнини всеки ден, далеч по-нормална ми се вижда първата пропорция - 80/10/10, независимо дали става дума за обем, кг, или калоричност...
Аз се движа някъде около тези пропорции.
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #2 -: 28-03-2012, 19:38:55 »

bpa, благодаря ти, че се включи! :flowers2:

И за мене има много неясноти. Затова ми се искаше някой по-запознат да обясни.
Явно темата е деликатна или...какво...не знам точно...ама никой не се включва.  :surpris_25:
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #3 -: 28-03-2012, 20:45:23 »

bpa, благодаря ти, че се включи! :flowers2:

И за мене има много неясноти. Затова ми се искаше някой по-запознат да обясни.
Явно темата е деликатна или...какво...не знам точно...ама никой не се включва.  :surpris_25:

имай търпение, явно не са я видяли все още хората, някои хора влизат по-рядко напоследък..
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

sunflower8

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #4 -: 28-03-2012, 21:28:18 »

Здравей, fabricia, и аз се интересувам от теченията в суровоядството, най-вече от low fat raw vegan (било то 80/10/10 или при по-големия процент зеленчуци). Интересно ми е дали някой може да сподели нещо от личен опит. Аз съм много нова в суровоядството, все още не ям напълно сурово.

Това, което срещнах като информация по темата за low fat raw vegan е следното:
1.Dan Macdonald - http://www.youtube.com/user/liferegenerator
в едно видео, което гледах каза, че е изчел всички книги и автори за 80/10/10 и други течения и т.н. и каза, че не ги отрича приема ги, но всеки трябвало да си прецени за себе си, тоест не се ангажира с някакви съотношения, но беше категоричен, че мазнините трябва да са най-малко;
в друго видео говореше за Candida, и понеже е широко известно твърдението, че въглехидратите хранят стабилно гъбичките, той каза, че напротив! плодовете хранят дирекнто здравите клетки в организма ни :)
2.Freelea - http://www.youtube.com/user/Freelea/featured
тя си е фрутарианка  :Cherries 80/10/10, но като цяло видеата й са някак доста агресивни и не мога да взема категорична позиция дали наистина яде по толкова много плодове на ден, колкото казва (възможно е), доколкото разбирам нейн е сайтът http://www.30bananasaday.com/
3. Kristina Carrillo-Bucaram, която също е на low fat raw vegan  http://www.youtube.com/user/FullyRawKristina

Моето лично мнение на този етап (което за сега се базира само на интуицията ми, не е личен опит) е, че може би е най добре плодовете да са в най-голям процент и през деня най-вече. Дават страхотна енергия и може би захарта в тях, с която ни плашат, никак не може да ни навреди, или така ми се иска, защото много ги обичам  ;D  А за вечеря остават главно зеленолистните зеленчуци. Ако не съм права разбира се ме коригирайте, опитвам се да търся истината :)  :Appetit_4:
« Последна редакция: 28-03-2012, 21:37:25 от sunflower8 »
Активен

sunflower8

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #5 -: 28-03-2012, 23:56:08 »

Освен да се дефинира какво разбираме под тези съотношения много важно е и да се уточни кое е плод и кое зеленчук  tooth Според Dan всичко което има семки вътре е плод :) чушки, краставици, домати, авокадо и т.н. :)
Активен

Kalia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 274
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #6 -: 29-03-2012, 07:53:14 »

Ще ми бъде много интересно да науча какви точно храни трябва да се употребяват при суровоядството, така че организма да не страда от липсата на витамини, минерали,белтъци и т.н. Аз се занимавам от 4 години с гладуване, но все още ме е страх да премина на сурово хранене.Хапвам повече зеленчуци (обожавам салатите) и по-малко плодове. Ядки ям много малко.А ето и един интересен линк по въпроса:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4683971 :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен

sunflower8

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #7 -: 29-03-2012, 11:14:42 »

Kalia, разнообразни пресни органични и според сезона плодове, зеленчуци, зеленолистни, ядки и семена :) хаха а за статията много ясно, че така ще кажат като не е удобно, иначе и досега присъства по учебниците като заболяване доколкото знам  :Confus_3:
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #8 -: 29-03-2012, 16:47:52 »

 Надявам се, ще ми позволите да се намеся и да вкарам малко личен опит. Само като информация - Д. Улф и Кулвинскас съдят Дюриан Райдър точно, защото доста лошо ги н...ка с тъпите им диети и систематичното недохранване, което пропагандират. Иначе как ще си продават легалните стимуланти, наречени суперхрани като сурово какао, мака, всякакъв вид планктон и т.н. , ако последователите им имаха достатъчно енергия и стабилни нива на кръвната захар  ??? .
 80-10-10 diet е доста недоразбрана диета от болшинството хора. Тук става дума за КАЛОРИИ , не за обем или грамаж/маса на основните хранителни вещества. Само да припомня, че в грам мазнина има четири пъти повече калории, отколкото в грам въглехидрат или протеин.
 За да се спазват принципите на тази диета е необходимо нещо много просто - да се консумират почти изцяло НИСКО КОНЦЕНТРИРАНИ храни, а кои са те - плодовете и зеленчуците. Проблема тук е, че зеленчуците са нискокалорични, затова се набляга основно на плодове, но изрично се подчертава, че без зеленолистни не може! При мен това дава резултати. Ям плодове в промишлени количества, цедя си всеки ден сок от пшеничена трева, рупам салати и кълнове и толкоз. Един-два пъти в седмицата добавям в менюто си изкиснати ядки или студено пресовани масла и това е. Теглото ми е супер, имайки предвид, че генетиката ми е на доста слаб мъж, нивата на енергията също.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

sunflower8

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #9 -: 29-03-2012, 21:00:39 »

vesselin777, благодаря, че сподели опита си
а тази пшеничена трева откъде може да се намери и под каква форма, аз съм срещала на прах, но не съм я пробвала
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #10 -: 30-03-2012, 08:52:41 »

vesselin777, благодаря, че сподели опита си
а тази пшеничена трева откъде може да се намери и под каква форма, аз съм срещала на прах, но не съм я пробвала


правиш си я сама вкъщи, лесно е :)
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

sunflower8

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #11 -: 30-03-2012, 23:21:36 »

Аз продължавам да търся инфо за 80/10/10. Това, което последно открих, което е и напълно обяснимо и логично е, че 80/10/10 е за доста вече прочистени организми. При някои хора се получават недобри ефекти (акне, отпадналост), защото тялото е в постоянен режим на очистване, но бавно очистване.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #12 -: 18-05-2012, 14:19:53 »

Аз май съм на нещо като 80/10/10, но не съм сигурна, защото не съм ги смятала. През деня гледам да не ям мазнини, само плодове и зелено, а на вечеря си позволявам по 1 авокадо, 200-300гр маслини или пък около 100 гр ядки/семена към салатата. Това май е повече от 10% калории от мазнини, но пък се чувствам супер.
Активен
Psychonaut

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #13 -: 03-12-2012, 16:49:44 »

Веско добре разясни относно пропорцията 80/10/10, че става въпрос за приетите калории от въглехидрати/протеини/мазнини. От личен опит мога да ви кажа, че ако се храните по тази схема и си набавяте нужното количество калории, няма да ходите, а ще летите. Това хранене има изключително силен заряд, а и леко и постепенно изчиства организма от натрупаните токсини. Плюс това не е задължително да си суровояд, за да го спазваш. Аз лично наблягам на плодовете и суровите храни, но също така си хапвам и термично обработени храни (зърнени и бобови варива, картофи и разни зеленчуци), но като цяло идеята е да си на Високовъглехидратна НискоМазнинна храна с преобладаващ процен цели, пресни, узрели плодове :)
Потърсете книгата на dr. Douglas Graham - The 80-10-10 diet. Направо се чудя как тук във форума още няма тема за нея.
ПоЗдрави :)
Активен
Total Liberation

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #14 -: 03-12-2012, 17:01:44 »

... Направо се чудя как тук във форума още няма тема за нея.

А, има една микро темичка:

http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=97.0
Активен

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #15 -: 03-12-2012, 17:14:17 »

 Благодарско за линкчето. Като проверявахна търсачката за 801010 само тази за теченията в суровоядството ми излезе. :)
Активен
Total Liberation

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #16 -: 03-12-2012, 22:22:13 »

Като се позамисля и при мен съотношението между въглехидратите (обикновено термично обработени) и мазнините (сурови) е точно такова, но не съм фен на белтъчините (по-точно на храните, които ги съдържат) и като си направя месечна статистика блтъчините ми са около 3 процента. Трябва ли да си мъча душицата да се тъпча белтъчини, които и без това трудно усвоявам?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #17 -: 05-12-2012, 12:07:53 »

Щом някоя храна не ти понася и не те съблазнява, напълно естествено е да не я консумираш :) Но все пак наблюдавай тялото си, защото в един момент ако не си набавяш достатъчно протеини и най-вече незаменимите амино киселини може да получиш белтъчинен дефицит. Симптоми за това са най-различни, но най-често срещаните са: бели ивици по ноктите; суха и лющеща се кожа; косопад; бавно зарастващи рани, порязвания, ожулвания и натъртвания; умора и летаргия; мускулни болки и спазми и тн.
Реално не ти трябва много протеин, а това за 10% от калориите да идват от протеини е максимума, така, че едно 5-7% си е ок, освен аконе си бодибилдър. Др. Гайдурков споменаваше, че за да се получи необходимия комплект от незаменими амино киселини трябва да се съчетават ядки и семена, зърнени и бобови варива и то разбира се внимателно с ядките и семената, че са много мазни, примерно 30 - 50 гр. на ден от тях. И естествено зеленослитни растения (спанак, коприва, маруля и тн.) ако ти допадат на вкуса :)
 
« Последна редакция: 05-12-2012, 12:28:37 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Течения в суровоядството
« Отговор #18 -: 05-12-2012, 23:26:19 »

Миналата или по-миналата година бях започнал да си мисля за мускулна дистрофия и хич не ми идваше на акъл, че ми липсва някаква съставка, но тогава ограничавах натоварванията заради ставни контузии.
Сега го нямам този проблем.
Ще ми е доста трудно да спазвам такъв режим какъвто е дал Гайдурков, защото спазвам разделно хранене ( най-стриктно го спазвам по отношение на белтъчините - никога не взимам две различни белтъчини в едно хранене.
Бодидилдинга отдавна съм го зарязал, защото разбрах, че това е начин към постигане на някакво относително физическо съвършенство спрямо някакъв по-ранен момент, но докога... Сега натоварването ми идва от йога и разходка (всъщност вървя доста бързо).
Може да хвана фитнес  уреди само еко направят от тези зелени площадки (даваха ги онази вечер по новините) дето движиш нещо и произвеждаш електроенергия - поне да има полза от това.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 24 запитвания.