Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Етика  (Прочетена 7969 пъти)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Етика
« -: 29-09-2009, 15:22:25 »

Форума се разширява, все повече хора го четат и пишат в него. Предлагам да направим, или да "заемем"  вече съществуващ Етичен кодекс. Аз лично не съм съгласна в този форум, в който повечето общуваме, за да обменяме опит, гледни точки, да споделяме лични изживявания, впечатления, прочетена литература, и да си помагаме един друг при правене на определени избори, да гледам как някои хора отправят лични обиди към други. За мен лично се поставя въпроса дали мога да споделя някои неща тук с хора, които могат да ме разберат, или не мога да го направя, защото някой ще дойде и ще започне да се заяжда с мен. Това ми отнема енергия и ме натоварва, сигурна съм че е така и с други съфорумници. Форума е замислен като отворена и демократична структура, но (или именно заради това) мисля, че някои правила трябва да бъдат наложени. Забелязах, че статуса се променя в зависимост от това дали човека е нов, или има определен брой публикации. Не знам по какви критерии става това (автоматични на системата, поддържаща форума, или зададени от администратора), но може да се помисли по вариант заключена тема (но не приключила), или публикуване до определени хора. Естествено, има и възможност за лично съобщение, но ако искахме да си пращаме лични съобщения, форума нямаше да го има; диалога, закачките и всички други предимства на общуването в група, макар и виртуална. Мисля, че идеята за етичен кодекс си заслужава да се помисли. Още по добре би било модераторите да си поемат функциите, без да се налага Етичен кодекс, но напоследък имам чуството че модераторите са отишли тайничко с Марулка на море!!!
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #1 -: 29-09-2009, 15:35:51 »

мисля, че някои правила трябва да бъдат наложени.
аз съм - за!
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Етика
« Отговор #2 -: 29-09-2009, 15:42:15 »

 :pensif_29: за , макар да незнам дали има смисъл
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #3 -: 29-09-2009, 15:52:13 »

има смисъл
"през просото" води до разваляне на това общество. Правила и тяхното спазване - в това е истината на доброто общуване. В началото ще е трудно за някой да влязат в релси, но пък ако не искат - ще окапят по натурален (модераторски  ;D) път
« Последна редакция: 29-09-2009, 15:54:39 от canat »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Етика
« Отговор #4 -: 29-09-2009, 15:58:22 »

Това го предложих защото е редно да има, и на това да се базират модераторите, за да не допускат някои коментари, а да ги трият или като крайна мярка да блокират достъпа за тези, които ги пишат.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #5 -: 29-09-2009, 15:59:18 »

kолко модератора има този форум? Ако е един и той замине на някъде или е твърде зает - свършено е с "реда"  :(
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #6 -: 29-09-2009, 16:10:44 »

модераторите да не допускат някои коментари, а да ги трият или като крайна мярка да блокират достъпа за тези, които ги пишат.
за за за!
A сега въпроса - как да се свържем с Мер или с модераторите?
« Последна редакция: 29-09-2009, 16:12:48 от canat »
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Етика
« Отговор #7 -: 29-09-2009, 16:17:03 »

И аз давам гласа си "ЗА" етичен кодекс. Трябва да се сложи ред за да не се опорочи това любимо наше място.  :police:
Активен
Намасте :)

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #8 -: 29-09-2009, 16:24:36 »

всеки си има причина на мисли по своему и всеки е свободен да изразява мнението си, стига да не пречи и да не oбижда останалите.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Етика
« Отговор #9 -: 29-09-2009, 16:38:54 »

Ооох, ми..лошо...ще трябва или да чакаме Марулка да си дойде, или да пишем на Мер да и сложи заместник или да даде права на модератор на още някой..аз си мислех че модераторите са повече, но сега разгледах членовете на форума, и се оказа, че такъв е само Марулка. Марулче, извинявам че те спамнах, да бях първо гледала... Но нейсе, ще трябва да пишем на Мер, че Марулката си има сега много по-интересни занимания :))
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #10 -: 29-09-2009, 16:49:11 »

Angie, би ли се заела с това? ("ще трябва да пишем на Мер")
« Последна редакция: 29-09-2009, 16:55:55 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Етика
« Отговор #11 -: 29-09-2009, 16:54:48 »

Добре е да има повече модератори, не може един да поеме сам такава отговорност, пък и трябва време да се отделя. Това си е волонтариат, не работа. Не можеш да грееш винаги навсякъде. Поне двама трябват според мен.
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Етика
« Отговор #12 -: 29-09-2009, 17:05:33 »

Аз съм ЗА!Може би в нова тема да се обсъдят мненения,какво да представлява кодекса.Нека в постовете има всякакви мнения,но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! да се спазва добър тон,уважение и етичност.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Етика
« Отговор #13 -: 29-09-2009, 20:37:29 »

модераторите да не допускат някои коментари, а да ги трият или като крайна мярка да блокират достъпа за тези, които ги пишат.
за за за!
A сега въпроса - как да се свържем с Мер или с модераторите?
Няма кво да се свързвате...тя е наясно още преди да започнете днес следобед тази тема ;)
Скоро ще се решат нещата ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Етика
« Отговор #14 -: 29-09-2009, 20:44:05 »

И аз съм ЗА спазване на добрия тон!

До един момент се спазваше и тук действително беше приятно място.

От 5 години съм във форумното пространство. Начела съм се на какви ли не небивалици и нападки, злоба и комплексарщина. Мислех, че тук ще се спести този епизод.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Етика
« Отговор #15 -: 29-09-2009, 21:07:20 »

Мисля, че zigzag направи един добър ход и нещата ще се уталожат. Хората не са лоши, просто не винаги е лесно да общуваш с непознати, още повече като не ги виждаш. Но тъй или иначе има такива форуми с такива кодекси. А общуването ни пък с непознати неминуемо ни кара да моделираме поведението си.
Активен

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Етика
« Отговор #16 -: 29-09-2009, 22:31:27 »

Аз съм ЗА, защото всеки форум си има, но не мислите ли, че е прекалено наивно след като се каже, че има етичен кодекс всички които влизат тук, че ще го спазват??
 Форума расте, и това е хубаво, ще има много нови идеи, питащи, но и натрупани знания. Е да де, но това си има последствия (не всеки ще е на нашето мнение и спазващ добрия тон) и не е нужно да реагираме като ощипани моми на всяко предизвикателство.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Етика
« Отговор #17 -: 29-09-2009, 22:44:10 »

И аз съм ЗА и мисля,че добрият тон трябва да се спазва,но по-скоро съм по-съгласна с последната част на последното изречение от предходният пост.Досега не съм срещала(освен,ако не съм пропуснала нещо) брутални,ужасно обидни и прочие коментари,по-скоро съм се натъквала на по-остри,но май всичко си е в граници.Това,което искам да кажа е,че май отделихме прекалено много внимание на коментарите на някои хора  ;)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Етика
« Отговор #18 -: 29-09-2009, 23:00:11 »

Не считам за предизвикателство да те нарекат невменяема и да си навреш мнението не знам къде...Пък може и аз да бъркам, да реагирам кат' ощипана мома.  ;) Нямам намрение повече да се занимавам по темата, пък нека даден потребител да е като енциклопедия. На който не му отърва, се изнася. Отнася се и за мен.
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Етика
« Отговор #19 -: 29-09-2009, 23:06:57 »

Виж това за мнението го бях забравила наистина...грубичко си е :(.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 22 запитвания.