Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: диворастящи ядливи растения  (Прочетена 44036 пъти)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #20 -: 26-07-2012, 10:30:59 »

този път махнах фибрите...с тензух :Confus_3:
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #21 -: 26-07-2012, 22:28:26 »

 Добре си направила, Рима! И аз често се оправям с подръчни средства. Нямам сокоизстисквачка, подходяща за зеленолистни и въртя в блендера и претривам през цедка.
 Само да уточня нещо - има диви растения като глухарчето, кучата лобода и тученицата, които може ядеш в големи количества и такива като белия равнец и кантариона, с които трябва да се внимава, защото са доста силни. Аз си ги слагам като подправка в салатите и манджите и само колкото за аромат към зелените смутита. Да не вземеш да си навъртиш смути с 15-20 стръка равнец или мащерка! Те не са за наяждане, по-скоро са билки.
 Тученица и куча лобода трудно ще намериш на Витоша. Те обичат цивилизацията. Растат основно като плевели по градините. Има ги и по ливадите. От моя опит мога да споделя, че освен тревата, другите софт растения трудно оцеляват в по-дивите екосистеми. Странно, но с повечето "плевели", като че ли природата ни ги поднася прекрасна храна на тепсия, а ние се борим с тях  :Confus_3: . Знам, че с подобно изказване бих вбесил почти всеки "научен капацитет", а и тук си ги имаме достатъчно, но какво да направя, това мисля - това казвам. Знам какво пише в учебниците по екология. Имам си ги тухлите вкъщи.
 От това, което си набрала само живовлека, копривата и детелината могат да се консумират в големи количества. Копривата не бива да е цъфнала. Живовлека вече е доста жилав, така че хубаво го смилай.



 От това, коета
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #22 -: 26-07-2012, 22:54:32 »

Vesso, smutito stana mnooogo vkusno :)
Malko mi dojalq za fibrite, che se setih v posledniq moment, sled kato dobavih i plodove da gi mahna, no jivovleka naistina beshe jilav, a drugite, makar i bez stebla, napraviha neshto kato strujki...za bilkite se setih, che trqbva da se vnimava. Te i ne bqha mnogo, osnovno listata ot malina i vkusa naistina me udivi :) obiknovenata treva, tazi deto moje da se sviri na neq, tq li e? Imashe q v izobilie i zashto ne nabrah...za utre imam magdanoz i lista ot celina ot pazara, ako ne izmislq neshto v dobavka.
Shte zapochna skoro s mashinkata da cedq soka. Neznam tolkova trudno li e da se napravi blender s keramichen noj!
Latinicata ne e umishleno...
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #23 -: 26-07-2012, 23:17:52 »

troskota sushto e edin polezen plevel za kakvo li ne  :pensif_29:
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #24 -: 27-07-2012, 06:53:11 »

Аз съм очарована от тученицата! Стана ми абсолютния фаворит. Прави смутито  кремообразно и сладко дори без плодове. Също и глухарчето не горчи с нея, а щира губи типично тревистия си вкус  :Content_22:
Активен
Psychonaut

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #25 -: 27-07-2012, 11:34:41 »

  Тученицата на салата е малко слузеста, но в смути с пъпеш и малко мед е разкошна.
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #26 -: 13-08-2012, 14:49:33 »

Намерих най-после тученица, лобода и щир и точно с пъпеш, мед и лимон ги пия от 3 дни :)
Иначе, от както започнах, не съм спирала смутитата, вече около 3 седмици по литър на ден. Чувствам се супер :)

Постепенно мисля да намалявам плодовете, ще видим дали ще е успешно, че така ми е много вкусно  :Appetit_17:
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #27 -: 13-08-2012, 15:56:34 »

Maхни меда, другото си е ок  tooth
Активен
Psychonaut

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #28 -: 13-08-2012, 20:19:58 »

Тя Тите е с конституция "вятър", така че щом не е алергична малко медец не би и навредил!
Рима поправи ме ако обичаш, защото не съм голям разбирач, но не си ли стопроцентова "вата"?
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #29 -: 13-08-2012, 21:50:57 »

Ами аз се определям като пита-вата, колкото и невероятно да звучи за тези, които са ме виждали. С един тест, ще се изясни някой ден.  :whistling2 - emotloader:
Сладкото иначе, ще го намалявам от меда, то е ясно. Особено, ако плодовете са достатъчно сладки, никакъв проблем не е  :Confus_3:
« Последна редакция: 13-08-2012, 21:57:11 от rima »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #30 -: 14-08-2012, 07:00:10 »

Аз съм на мнение, че меда е прекалено сложен за разпознаване и съответно разграждане от организма, за да се смесва с каквото и да е...  :surpris_23:
Активен
Psychonaut

purelove

  • Гост
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #31 -: 14-08-2012, 21:39:07 »

А как стои при вас въпросът със семената от диви плодове и треви  :) Ценители ли сте на семената от хвойна, магарешки бодил, семена от различните видове диви ябълки, круши, шипки и пр. Какво сте опитвали?  :whistling2 - emotloader:

P.S. Медът e концентрат от слънчеви лъчи, които ни дават енергия и дълголетие :) Аз също съм любителка на "чистите" смутита, ни не виждам защо да не се добави мед в тях ... ( А и по-добре с мед, отколкото никакви, поради вкусова нетърпимост.. )
« Последна редакция: 14-08-2012, 21:48:07 от purelove »
Активен

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #32 -: 15-08-2012, 06:01:10 »

P.S. Медът e концентрат от слънчеви лъчи, които ни дават енергия и дълголетие...
...излишна хиперактивност, алергии и висок холестерол (от лошия)! Меда си е храна за пчелите и нека да им я оставим! Трудно ще бъда убеден, че въглехидрат с гликемичен индекс над 90единици ще е полезен за мен! Плюс това хората алергични към мед са повече отколкото към мляко. На практика всички имат непоносимост към него, но не всеки го усеща. Абсолютно противопоказен е при онкоболни, диабетици, ССЗ, всъщност при всякакви болести. Само здравия човек може да яде пчелен мед, което за какво ви говори? Има няколко положителни качества, но те са пренебрежими спрямо вредните! Едно от тях е, че е единствената храна, която не се разваля. Второ, че навремето в близкоизточния свят са ги раздавали на жените по харемите за да си подслаждат живота и да се борят с отегчението ... пък и за по големи дупета... tooth. За друго не се сещам
   Ватите може да си хапват от време на време по лъжичка-две при спад на всеобщия им тонус, но хора тип Кафа или около Кафа да бягат надалеч от медеца :)
   П.С. Съвсем по друг начин стои въпроса с прополиса, пчелния пращец...
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #33 -: 15-08-2012, 07:50:54 »

"Изследователите са забелязали, че при добавка на незначително количество мед антибактериалните свойства на кислородната вода се увеличават три хиляди пъти! Интересно е тази находка да се провери при инфекциозноболните."
 
източник:http://www.dar-center.com/article/?article=477

Това е причината аз да ям по една лъжица сутрин, след кислородната вода. Високият гликемичен индекс е най-малкото зло. Е, ако трябва да избираме зелено смути с мед или без смути изобщо...по-добре с мед, но положителният ефект няма да е така силен. Аз не мисля, че меда е нещо лошо, дори напротив - мисля, че е лекарство - концентрирана бомба от какво ли не, но да се използва просто като подсладител е глупаво. Има и други варианти - ако добавиш 2-3 пресни фурми дори може да ти накърти от сладко  tooth

Аз семена си събирам от сега,мисля да ги покълвам зимата  O0
Активен
Psychonaut

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #34 -: 15-08-2012, 11:38:16 »

Аз пък си ям мед, и хич не ме е грижа  tooth това е единственото сладко нещо, което си позволявам, смесено с ядки и тахан  :Appetit_17: и не искам да изпадам в крайности ...Все пак меда е по-добър от шоколада
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #35 -: 16-08-2012, 10:11:59 »

Махнах меда, някак естествено си стана и да, по-леко е за усвояване, повече зелено слагам в смутито и е още по свежо  като въздействие  :peperudi:

Веско, ще споделиш ли някоя рецепта за зърнени с диворастящи :)
Ще изкушавам хора свикнали да мислят, че няма какво да се яде, освен ако не е от предаванията на Ути Бъчваров  tooth и да не експериментирам като начало :)
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #36 -: 16-08-2012, 12:35:40 »

 Аз, честно да си призная с диви семена не съм имал много вземане-даване.  Знам, че изкласила коприва не е хубаво да се яде, заради натрупалата се оксалова киселина в нея. Със сигурност има доста данни за натровени прасета, хранени с изкласил щир или коприва. Честно казано ме интересуват най-вече листата, плодовете и корените на дивите растения,но не знам, може да е грешка :surpris_23:. Гледал съм видео, в което Сергей Бутенко обяснява, че в семената на лапада има повече омега 3 отколкото в лененото семе, но никога не съм ги пробвал. Попадал ми е и клип на някакъв американски "натуралист", който си правеше брашно от семена на дива житна трева.
 Доста семена съм изял под формата на капини, шипки и т.н., но колко от тях съм сдъвквал и колко съм усвоил е съвсем друг въпрос .

 Меда и аз отдавна не го консумирам. Като започнах със суровоядството дойде етап, когато го усетих, че е доста тежък за усвояване и доста ми товари храносмилателната система. Може би Тита е права, че само на гладно и малко количество помага. Помня, че веднъж се наядох с кълнове и мед за вечеря и не можах да заспя до 3 часа през нощта, но де това да беше единствената дивотия, която съм вършил в началото....... tooth
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #37 -: 05-12-2012, 10:09:19 »

В двора ми расте една „билка”, от която няма отърване. Става въпрос за троскот. Някой консумира ли го и как? Пробвал съм вкуса – неутрален, на нищо не прилича, просто трева. Някой знае ли дали може да е вреден в по-големи количества. Изобщо който има опит нека да сподели. :surpris_23:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #38 -: 06-12-2012, 08:03:47 »

Шаталова пише за троскота, полезен е , но не помня в какви количества, прави се сок от него.
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:диворастящи ядливи растения
« Отговор #39 -: 07-12-2012, 00:59:02 »

Тази трева е от семейство Житни. От това семейство всичките над 400 вида са ядливи. Аз бих се възползвал от прясно изцеден сок на драго сърце  ;) !
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 23 запитвания.