Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: За децата и храната  (Прочетена 22811 пъти)

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #20 -: 07-06-2009, 13:48:25 »

искам да ви споделя какво ни се случи в началото на тази седмица-синът ми се събуди с гнойна торбичка над един от счупените зъби. паникьосах се тотално и тъй като си бяхме на село и без превоз, го заведохме при най-близкият зъболекар - селският. прегледът мина ужасно, никакъв подход към детето, караници и заплахи да седи мирно. зъболекарят искаше да му пробие зъб4ето, за да изте4е гнойта, но добре 4е не успя! детето толкова се травмира, направо нямам думи...
като се прибрахме вкъщи се обадих на една моя приятелка, която сега у4и зъболе4ение и тя каза да не се плаша, да спукам торби4ката сама със 4иста игла натопена в спирт или да я оставя сама да се спука. оставих я, спука се сама и нещата се успокоиха. записахме си 4ас при една детска стоматоложка която е от козлодуй, но работи в софия. на 22 сме на преглед.
мислех 4е след това, хората около нас ще си имат едно наум преди да му предлагат сладки, солети и други боклуци, но ...явно 4е не осъзнават ли, не знам, умът ми не го побира.
тази седмица гледах да му предлагам пове4е плодове, ядки и домашни зелен4уци, наяде се милото на краставици и моркови. яде и риба един път на ве4еря, както и боб и пе4ени пресни картофи, два пъти за обяд яде варени домашни яйца и салата, другите пъти салата с ядки и зехтин. като цяло готвеното го оставяхме за ве4еря, а през деня предимно на сурово.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #21 -: 07-06-2009, 17:46:56 »

Ако искаш съвет, гледай готвеното да е на обед, а суровото на вечеря.
Зъбчето ще се оправи. :)
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #22 -: 07-06-2009, 18:09:15 »

Вери, това го прочетох в книгата на Пол Брег "Чудото на гладуването" и затова така направих. а ти защо така мислиш за готвеното да е на обяд?
и аз така се надявам, дано да е наред зъб4ето и да не се налагат зъболекарски манипулации :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #23 -: 08-06-2009, 05:14:45 »

Какво е неговото обяснение?   ::)

Аз да ти кажа не виждам логика. За мен готвената храна е по-трудно смилаема от суровата. Затова бих я дала и я давам на обед, когато организмът най-силно работи. Така както слънцето най-силно грее в обедните часове. Това е според Аюрведа. Също така има и една мъдрост: закуската изяж сам, обяда подели с приятеля си, вечерята дай на врага си.

За мен вечерно време е хубаво да се яде нещо леко и до 20ч. Обядът да е м/у 12-13ч. Не съм стриктна, но се опитвам. Аз също готвя от време на време, не сме 100% на сурово. Готвеното бих дала на обед.
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #24 -: 09-06-2009, 14:04:44 »

Вери, Пол Брег съветва в книгата си нетипичното за човека ядене - готвеното да е оставено за последно, за ве4еря. не е при мен в момента книгата му, оставих я при родителите си. като си я взема ще ти препиша обяснението му  :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #25 -: 09-06-2009, 14:49:20 »

Ми да ти кажа прави както ти смяташ и чувстваш, че е добре. Аз не се водя само по една теория, следвам смесица от различни твърдения, които ми се струват логични. :)
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #26 -: 21-10-2009, 22:40:40 »

Да ви кажа 4е Коци отново е с гнойни торбички над счупените зъби. За една седмица - 4 торбички. 2 миналата седмица и 2 днес. Направо незнам какво да мисля вече, с ГНМ ли да го тълкувам (Вери ако можеш да ми помогнеш тук), с храненето в храдината ли? или и двете заедно?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #27 -: 22-10-2009, 06:38:20 »

Кате, проблемите със зъбите са най-общо: искам да ухапя някого, но не мога; не мога да "сдъвча" дадена ситуация, да разбера за какво става дума или не искам да го преглътна.

Задай тук 'зъби': http://vselenata.hit.bg/Diskussionen.htm

да не го копвам, че ще стане дълго. От написаното разбирам, че е в лечебна фаза.

Какви са отношенията с баща му? Отразиха ли му се по някакъв начин вашите изяснявания? Също в градината може нещо да се е случило. Не ми оговаряй. Просто ти давам насоки. Ако можеш, говори с него. Да разбереш кое го мъчи: нещо у дома или нещо в градината.

Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #28 -: 22-10-2009, 07:14:18 »

Вери, благодаря ти за насоките, аз четох каквото имам от ГНМ но някак си не ми се обясняваше ситуацията. Търсех причината в нашите отношения с таткото и някакси не ми се връзваше. Сега като се замислих обаче, по-скоро към градината клонят нещата. Ако вече е в лечебната фаза, значи моето обяснение тогава е свикването на градината. Вече има желание.

ето и още един пример, от тази сутрин, който обаче мисля, 4е си го разтълкувах успешно - лелите в неговата група са две и са на смени - едната сутрин, другата слетобяд. Едната според него е много строга - нищо не позволява, а другата му е любима. Незнам тази седмица как са си направили смените, но от понеделник до сряда на обяд беше "лошата". Вчера слетобяд беше "добрата" и аз като го взех те се разбраха 4е тази сутрин тя ще го 4ака на вратата на групата. На детето все едно камък му падна от сърцето, и до ве4ерта беше ве4е сополив. Тази сутрин стана в 7 и малко с голямо нетърпение да ходи на градина, а обикновенно ставаме в 8 без нещо  :surpris_23: . Заведох го, въпреки сополите, те са малко засега - само 3 пъти е кихнал от снощи до сутринта и мисля 4е до дове4ера ще е и минало, а и с такова желание тръгна
« Последна редакция: 22-10-2009, 07:22:40 от Кате »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:За децата и храната
« Отговор #29 -: 22-10-2009, 11:19:42 »

Кате, ако твоят организъм на кърмачката е затлачен, това се отразява и на кърмата. В това освен, че има логика, го бях и чела, но нещо не мога да намеря статията. Това обаче не значи, че трябва виниш себе си. Има много майки, които нито преди, нито след раждане, нито въобще, се замислят за здравословно хранене. Пък и е вече свършен факт. По-важното е какво да правиш оттук насетне. Проблема с родителите на мъжа ти е сериозен, защото е дългосрочен. Аз съм се замисляла какво бих правила аз, ако свекърите се опитват да дават месо на детето ми, и отговора ми е- детето няма да стъпи у тях. Да се надяваме че няма да се стига до това, но аз кажа ли нещо ще изрина света но ще стане на моята. Не те познавам и не знам дали си способна да поставиш въпроса на нож, щото пък и да се изпокараш с тях си е друга беля. Но трябва да си твърда- те проявяват неуважение към теб, и пред детето подриват авторитета ти, което се отразява на възпитанието му като цяло.  Детето е твое, а не тяхно. Аз бих им поставила избор или да правят каквото им  кажа, или ще си гледат внука само на снимка. Леле чак се ядосах, ще ме прощаваш. Има хора, които от една дума разбират ( а и такива които и без думи разбират); има хора, на които трябва малко обяснения, за да разберат; но има и такива които разбират само от бой и крути мерки. Ти си прецени от кой тип са твоите свекъри и действай. Става въпрос за твоето дете и неговото бъдеще. Никой по-добре от майката не знае, защото майката усеща детето си, за разлика от всички останали.
А между другото, ако все още го кърмиш, недей в никакъв случай да си правиш пречиствания, понеже всичко отива в кърмата.
 :flower:
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #30 -: 22-10-2009, 11:31:48 »

Angie, кърмя го да. Аз нали почнах едно пречистване на дебелото 4ерво ама само една клизма успях да направя, нещо не вървят работите. Иначе знам ли, то моето кърмаче е вече бая голямо, но има логика, в това че на затлачения организъм едва ли кърмата ще му е най-добра. Но има и друго, че произвеждането на кърма е приоритет за организма и той гледа да извлече най-доброто от храненето ми и от мен като цяло.

А за роднините, сега нещата се поуспокоиха, защото сме си ве4е отделно, но пак съботите и неделите си ходим на село при родителите на мъжа ми. Хубавото е, и 4е детето е ве4е по-голямо и ако не иска нещо да го яде си казва и така. Но ти си права, 4е възпитанието и уважението идват от майката и на никой не му е приятно да го омаловажават, особено пред собственото му дете. Засега се опитвам да не забърквам конфликти, накои неща, които са абсолютно неприемливи за мен те ве4е ги знаят, за други се правят компромиси, особено ако вси4ко става пред погледа на детето. Драми за един бонбон по повод, например, се отказах да правя
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:За децата и храната
« Отговор #31 -: 22-10-2009, 11:36:37 »

Ти си знаеш най-добре, Кате. Въпроса е да не ти се уронва систематично авторитета и начина ти на възпитание.
Иначе за пречистване на дебелото черво чрез клизми ми се струва, че не е проблем, защото действието е локално. И ти си права за това, което казваш за кърмата. Вероятно в статията, която четох са имали предвид майки, които нямат промяна в начина си на живот и хранене.
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #32 -: 22-10-2009, 11:41:37 »

да и аз така си мислех за пречистването, защото вси4ко става само в 4ервото и е много бързо. А и винаги мога да се изцедя след това и пак ще се събере кърма за ве4ерта
Активен

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:За децата и храната
« Отговор #33 -: 22-10-2009, 19:20:03 »

Като за начало, здравейте и от мен - в темата за бебета си мислех да не пиша ,че сме вече големи - а и аз толкова грешки направих и с двете и при захранванията и с това как отстоявам пред близките това с какво се хранят. В крайна сметка засега сме се изолирали дори и от близките си - на засечки и по празници само. 
И моят малък звяр успя да си счупи зъбите - имахме от както и се показваха петънца който ме притесняваха и тес и какво ли не практикувах за да се опитам да ги изчистя и пак не се махнаха. На една пързалка така се зарадва, че скочи и се целна точно в устата , езика и беше доста прехапан и имаме окастрени ъглите на три зъба  :surpris_22:, Милото първите му думи като спря да плаче бяха - ми сега как щяла да си прави ню- ню/ това ние кодовата дума за кърмене - тя си я измисли и така до сега  /

За храненето ни - захранена е в 6 -ят месец - задуших му броколи на милото.Не знам защо с това реших да започна  , но имахме доста дълъг период в който не искаше да опитва нищо друго освен кърма . Може би до година - даже година и половина само е опитвала каквото и предлагах . В последствие беше захранена като месоядно и има около половин година стаж - докато се осъзная аз - в това време се лутах защо са и такива зъбите каква е причината .... търсех истини  и се превъзпитавах покрай въпросите който си задавах за децата си .
 Как да ги храня най-правилно ?
Как да ги възпитавам за да не станат като по- голямата част от децата?   - направо ме е стряскала злобата и агресията у някой дечица / това направо ме е срам да го кажа  :-[

Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #34 -: 22-10-2009, 21:27:54 »

kriss, много мило ми стана, 4е и вие си имате кодова дума :Content_22:  :peperudi: Моят Коцко ми казва - "дай ми каканчето"  :love_007:
А иначе напълно те разбирам и споделям тревогите ти за храненето и възпитанието
« Последна редакция: 22-10-2009, 21:31:05 от Кате »
Активен

еsti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:За децата и храната
« Отговор #35 -: 24-10-2009, 12:59:49 »

Прочетох всички мнения тук и съм напълно съгласна снаписаното, дори Кате я познавам лично! Аз имам две малки деца на 2,5 г и на 11 месеца и се сблъсквам със същия проблем, както и вие,неразбиране и налагане от страна на други, малкия ходи на ясла, там храненето е под всякаква критика, а в къщи баба му и баща му са го научили на гнусни салами и кренвирши от страна на баба идядо и бонбони и сие от страна на баба  и тати :'(, добре поне,че си хапва и плодове с удоволствие, баба ми/тяхна прабаба/ им прави редовно сок, ама страшно ме дразни майка ми,като почне да вика,че трябвало да ядат разнообразна храна и че детето само искало :(
Активен
Най трудната победа, е победата над себе си!

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #36 -: 24-10-2009, 13:11:23 »

Здравей Камелия, много се радвам, че си тук   :Content_22:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:За децата и храната
« Отговор #37 -: 24-10-2009, 13:19:05 »

Цитат
а в къщи баба му и баща му са го научили на гнусни салами и кренвирши от страна на баба идядо и бонбони и сие от страна на баба  и тати
Ако това се случи на моето дете,ще хвърчат искри .... >:( :Confus_3: Кремвирши и салами, :surpris_22: :surpris_22: :surpris_22:на малко дете,то бива,бива простотия,ама чак така да извира :surpris_23: :surpris_23: :surpris_23: :surpris_23:
На нашия син,още не  са му познати,сол,захар,преработена храна,и каквото такова се сетиш. ;) И месо,разбира се :D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #38 -: 24-10-2009, 13:22:23 »

benato, браво, ти си мъж на място  :Content_14:  това наистина е много важно - с какви храни и вкусове ще свикнат децата от малки
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:За децата и храната
« Отговор #39 -: 24-10-2009, 13:26:32 »

Кате,жената е по на място :) ;D ;D ;D ;D Аз съм по мек даже(в това отношение) :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
 

Страницата е създадена за 0.281 секунди с 22 запитвания.