Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: За децата и храната  (Прочетена 22825 пъти)

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
За децата и храната
« -: 02-05-2009, 21:14:07 »

храненето на децата живо ме интересува. не само на моето, а на всички. мисля, 4е на това трябва да се обръща голямо внимание и да се мисли в дългосрочен план. нещо, което аз не осъзнах когато му беше времето.
синът ми сега е на 2,9 години с няколко кариеса и 3 счупени зъба.

копирах 4аст от поста си в темата :"Да се запознаем" и го допълних:
това което правя сега е да му по4иствам зъбите леко и внимателно само с мокра 4етка, без паста ако слу4айно е ял нещо сладко; предлагам му плодове вместо стандартните сандви4и за закуска и се карам с хората, като му подават бонбони и вафли, въпреки 4е съм ги предупредила да не го правят. редовно му предлагам сурови ядки и семки. яде също така и сготвени неща, като супа, картофи, ориз, месо (ве4е доста рядко), но се старая да му ги поднасям със салата (сега поне се радваме на домашни зеленчуци). от 2 месеца вече не ходи на градина, така 4е отново мога да внимавам за това, което яде. радвам се, че обича почти вси4ките плодове и зелен4уци, които е опитал досега и 4е му харесват някои от рецептите в сайта, даже обикновенно ги приготвяме заедно. забелязах, 4е като сме си сами вкъщи яде каквото ям и аз-не се храним на 100 % здравословно и сурово, но се старая голяма 4аст от храните, които му предлагам, да са сурови. не винаги успявам, за сега, надявам се, 4е с идването на лятото и разнообразието от плодове и зеленчуци ще ми е по-лесно.

лошо става оба4е, като идем на село при баба му и дядо му хи4 не ще и да 4уе за ябълка например, а предпо4ита кроасан4е, снакс, шоколад. не 4е не би ял кроасан ако и аз му го купя, и е ял не малко пъти, признавам си  :-[ но май ве4е знае от кой какво да о4аква, просто знае 4е там това му се предлага от баба му и дядо му, и го приема. като излезем на улицата да си играе с децата, вси4ки около него ядат неща, които не искам да яде и той, но той е дете и му се дояжда, а и децата го 4ерпят. не знам, но ми се струва, 4е вкусовете му някакси се влияят от хората около него. или може би защото родителите на мъжа ми тайно му бутат вафли  >:( . с моите съм се разбрала какво може и какво не.

осъзнавам, 4е това надхитряване и надцакване което се полу4ава е много гадно и е негативно най-ве4е за детето, особено ако се караме пред него за какво може и какво не трябва да яде. опитвала съм много пъти да се разбера с тях на тази тема, но те си имат своите закостенели разбирания, които не търпят промяна. според тях аз лишавам детето от нещо наистина важно като не му давам вафла на закуска например и много 4есто когато сме на гости при тях остяват сладките неща на видно място, на масата или на някои шкаф, така, 4е детето да си поиска само, а аз да изляза лошата майка, която нищо не дава на горкото дете. иска ми се да бях по-твърда и да бях тропнала с крак, когато запо4наха през ден да му носят шоколади "да не лишавам детето" ама...и аз също съм му давала, така 4е вината е и моя. уж знам горе-долу кое е полезно и кое не, но и аз позволявах от време на време по нещо сладко. 4удно ми е, 4е в сравнение с връстниците си, които ядяха шоколади и сладкиши още непроходили и сега също ядат, само той има кариеси и проблеми със зъбите, дето все се опитвах да го опазя.

успокоявам се с това 4е първата година синът ми изкара по4ти само на кърма, по малко плодове за опитване, т.като самият той предпо4иташе основното да му е кърма и само да опитва от другото. но и месо и жълтък е ял от 9-тия месецпо хапка-две от време на време. опитвах се храненето му да е здравословно и ревностно го пазех от гризини, солети, сладки. оба4е като стана на година хемоглобинът му беше 72, при което аз доста се притесних, направихме изследванията още 2 пъти, в други лаборатории, да не би да има грешка в лабораторията, при което започнахме захранване с месо - ядене на месо и жълтък през ден и капки малтофер. леко по леко в храненето му се намърдаха и солети и снаксове и какво ли още не. бях обвинявана от роднини, 4е не съм способна да си захраня детето, защото съм се заинатила да го кърмя и съм го докарала до анемия. мъжът ми не ми оказа особена подкрепа в този момент, нито изказа мнение, защото беше постоянно по командировки, а и не беше особено заинтересован от храненето на детето.

сега оба4е ве4е е, защото на две години му се с4упи първото зъбче и забелязах първия кариес и тогава запо4нах да 4ета пове4е, да не би пък с кърмене да съм му развалила зъбите. според 4-мата зъболекари, които го прегледаха то4но кърменето е при4ината. аз оба4е си бях и още съм вътрешно убедена 4е нещо толкова естествено и нормално като кърменето не би могло да при4ини вреда на организма. 4етох доста неща, попаднах и на една книга - "Nutrition and physical degeneration" , която разглежда връзката между храненето и състоянието на зъбите и за важността на естествената храна. малко по малко започнах да събирам информация.

още нещо, на което Вери ми обърна внимание са ваксините и боледуванията. през първата година стриктно слагахме вси4ките ваксини и още по стриктно боледувахме след всяка от тях. освен силна реакция след поставянето на ваксината - до 3 дни температура, треперене, рев, след седмица, максимум 10 дни следваше за4ервено гърло, кашлица, хрема, отит - антибиотик по4ти всеки път. доста изпи. още на първите ваксини взех да се замислям 4е сигурно нещо не са 4итави, щом така боледува детето, но от страх и липса на информация продължихме да ги правим и детето продължи да си боледува до края на първата година и може би малко след това. тогава се заинтересувах по сериозно от вредата от ваксините и спрях да го водя да му ги бият. смених си личния лекар и обясних какво е положението на новия, при което някои от ваксините ги отлагахме докато той престана да ни звъни и да настоява, а някои ги писахме бити.

това е в момента положението при нас, надявам се да се подобри  :)

бих искала да споделите вие как се справяте с храненето на децата или как бихте се справяли (ако още нямате), как се оправяте с доброжелателните роднини, които се натрапват със съвети или по-лошо - направо с храна, която не желаете да давате на децата си?
« Последна редакция: 02-05-2009, 23:34:01 от кате »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:За децата и храната
« Отговор #1 -: 02-05-2009, 23:23:22 »

Храненето на децата е наистина голям проблем в България, най-вече заради това, че щом тръгнат на детска градина всичките ти опити за каквото и да е, стават напразни. Единственото решение е да си отглеждаш сам децата, но кой може да си го позволи тук.
В детските градини ги хранят предимно с мъртва, готвена храна, лишена от всякакъв енергиен заряд и хранителни вещества. Манджи с бял хляб, сандвичи с маргарин и сладко или кофти лютеница, нито един пресен плод или зеленчук или само отвреме навреме някоя и друга ябълка (която се отминава с пренебрежение).... Къде е прясната салата, било то плодова или зеленчукова. И за капак след детската градина бабите и лелите блъскат в устата на детето пържени картофи, шоколади, близалки и дъвки!!!!! И пак манджи, манджи, манджи.... Поне след детската градина може да се дава на децата истинска храна...
А толкова не мога да си намеря място, когато пред очите ми роднините пъхат гадости в ръцете на племеника ми. И после аз съм била луда, и после ой, ой, ой - защо се разболя, защо има кариеси, защо трябва да влиза в болницата..... А да знаете, че кариесите не са само вследствие на сладкото, те са вследствие и на готвената храна и на животинските продукти. Защото в стремежа си тялото да запази РН-то си в нормални граници, започва да изсмуква минерали от костите и зъбите, за да стане организма по-алкален. И не само това...
Но едно е сигурно, ако вкъщи не се намират боклучави храни, които детето да вижда, и ако на видно място е сложена панерка с плодове и ако родителите се хранят заедно с детето си и семейното меню е по-здравословно, то тогава и детето няма да се сеща за другите храни.
Освен това - на повечето деца им се дава храна на всеки половин час. И им се предлага питателна храна, те я отказват, защото просто не са гладни (но естествено няма да откажат шоколада). Е, тогава, просто трябва да не им се предлага храна за няколко часа и когато огладнеят ще им се услади и плода, и салатата, и пресния сок...

По-важно е да прекарват повече време сред природата, да бягат на воля и да са обградени от любов и близост. Всичко останало идва след това.

Някой дали е повдигал въпроса за менюто в детската градина. Разбрах, че се изготвя от диетолог към министерството, е тогава, този диетолог може да си хвърли дипломата в коша за разделно събиране на хартия.
То и аз съм не по-малко виновна, че си пиша тук, а не подвигам въпроса на глас. Но събирам още кураж и инфо, пък и малко вяра, че ще има смисъл....
Активен
Духът владее материята!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:За децата и храната
« Отговор #2 -: 02-05-2009, 23:39:22 »

Аз съм далеч от майчинството, но живо ме вълнуват тези теми и са ми много присърце, защото всички деца ги чувствам мои деца, те са наши деца - децата на света. Всички по-големи и възрастни сме отговорни как ще растат, в каква среда ще се развиват, на какво ще се научат. Така че, чувствам се отговорна и аз, затова ще си позволявам да се включвам в тази тема.

Като начало, ето един превъзходен текст от свещено писание (религията е Бишноизъм):

Кърменето на бебето
с майчино мляко е
най-важно за здравето
на майката и бебето
и създава връзка
на любов между
майката и детето.
Деца, лишени от
майчиното мляко
и любов, често развиват
негативни емоции
и лоши навици и
нямат добро здраве.
« Последна редакция: 02-05-2009, 23:53:39 от Radula »
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:За децата и храната
« Отговор #3 -: 02-05-2009, 23:50:11 »

кате, за бъде суровоядната диета наистина пълноценна е необходимо ежедневно да се пият смутита- (плод + зеленолистни зеленчуци) Вж: //www.zemianazaem.com/?p=122
 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #4 -: 03-05-2009, 00:08:49 »

Мер, това за детските градини е абсолутно точната действителност в момента. това беше и една от причините да напусна работа и да си останем вкъщи с детето. другата причина беше 4е синът ми изпита пани4ески ужас и страх от Дядо Коледа и полу4и скарлатина, според мен от силния стрес.
именно заради природата и усещането за свобода, което тя носи, гледаме да прекарваме пове4е време на село при бабите и дядовците, само ако не беше конфликта за "какво може да яде детето", и щеше да е перфектно.

Radula, това, което си написала за кърменето е наистина прекрасно и вдъхновяващо!

radosti, гледах рецептата за зеленото нектар4е, но още не съм пробвала,  благодаря ти, 4е ми ги напомни  :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:За децата и храната
« Отговор #5 -: 03-05-2009, 00:12:33 »

Лелееее, какъв ли е бил този дядо Коледа ???
Активен
Духът владее материята!

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #6 -: 03-05-2009, 00:30:13 »

ами не знам, но се плашеше и ревеше дори и на снимка да го види, камо ли пък на реклама или на живо. опитаха се леличките в градината да направят Коледно тържество и за най-малките, но при самите репетиции, които са били с присъствие на дядото, явно нещо е станало защото по4ти вси4ките деца се бяха уплашили. а може би и самия образ на непознат и нетипично обле4ен 4овек, със странно поведение, се е сторил застрашителен на децата. накрая не го заведох на тържеството, отидохме до магазина и сам си избра един камион за подарък. за което и досега се радва, 4е сам си го е избрал   ;D
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #7 -: 03-05-2009, 05:28:46 »

Някой дали е повдигал въпроса за менюто в детската градина. Разбрах, че се изготвя от диетолог към министерството, е тогава, този диетолог може да си хвърли дипломата в коша за разделно събиране на хартия.
Този диетолог, ако може така да се нарече, е към дадената Община. Иначе мамите от forum.bg-mamma.com  не веднъж са повдигали въпроса, но докъде са го докарали, нямам идея, поради отсъствието ми от страната. Маги там не е ходила на ясла и градина, аз си я гледах. Една от причините беше храната, а другата, основната, че исках да съм с нея.

Копвам какво е писала Кети в темата Захранване на бебе кърмаче от блога:

"Може би тук е още рано да ви вълнуват въпросите за храненето на децата ни в яслите и детските градини, но чрез попълване на анкетата в поместения по-долу линк можете да помогнете на Сдружение на Българските Майки да отстоява правата на децата ни за по-здравословно хранене в заведенията."

И анкетата:

http://snbm.org/index.php?p=225
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #8 -: 03-05-2009, 07:29:01 »

Сега прочетох всичко подробно и внимателно. :)
Кате, браво, че си събрала информация относно ваксините и си отказала бъдещи имунизации. Радвам се на такива хора, родители, които са все още будни. Иначе напълно те разбирам каква борба водиш с роднини. Аз я водих същата, със свекърва ми, но за щастие много кратко. Била съм увреждала психиката на детето, защото не давам вафли и бонбони. Още го помня. Да ти кажа моето единствено решение беше да заминем, да се махнем далече далече. Сега ми е много добре, никой за нищо не ми държи сметка- как и с какво ще си храня децата. Е, верно, не мога да разчитам на баби да си оставя децата, за да си вея дупето по завдения.  ;D Но това за мен не е проблем и не ми тежи. На мъжа ми от време на време му прави изречения по телефона защо не сме давали риба и месо, ама нали е по телефона, хич не я отразявам.   ;D

Мер много хубаво всичко е описала, няма какво да допълня.

Направи ми впечатление, че правиш връзка м/у дядо Коледа и скарлатината. Търсиш причината за " болестта " в конфликта, в съзнанието. Чувала ли си за германската нова медицина?
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #9 -: 03-05-2009, 08:47:33 »

да, Вери, знам за ГНМ, но в темата в бг-мама пове4е 4ета, рядко пиша
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #10 -: 03-05-2009, 17:51:04 »

Супер! :)
Активен

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:За децата и храната
« Отговор #11 -: 11-05-2009, 12:15:59 »

Кате, не се притеснявай, детето ти е още малко и факта че никой до сега не те е разубедил във вижданията ти за здравето е достатъчен.Можеш да направиш много за него. Магията е в личния пример. Макар че той започва още от зачеването, не си толкова закъсняла.Макар че сега е малко по трудно. Просто бъди упорита и се информирай. Аз много се радвам на такива майки. Моето дете е на 5г. и половина вече, и са ни свикнали роднините. Макар че ако питате баба ми сега(която има от всички болести)- тя все още вярва че аз ще се разболея от нещо по стршно- което е абсурдно, защото то такова няма. Какво по лошо сега да си болен и то от 100 болести. Та когато дъщеря ми беше малка, срещах неудобрение и от другите майки. Аз не съм конфликтна личност и не споря с никой на тази тема, затова и много често сме си оставали сами. Така с времето не ми прави впечетление че хората с които мога да споделя ми се броят на едната ръка(вас изклуючвам), защото по важното е че сме здрави. Но пък излиза че е така защото някак си сме изолирани(не че ми пречи, но е факт).
Детето ми ходи на градина, за сега е сменила 4. Но се радвам че навсякъде са се отнасяли с разбиране. Макар че тя почти не се храни там, но сутрин естествено е гладна и за жалост в повечето случаи си изяжда закуската(с изклучение на нещата в които има месо, тях няма и да ги подуши). Когато има салата и плод винаги ги изяжда и дори и дават допълнително, защото децата които са се натъпкали вече с 1во и 2ро не им е до плодове. След градина, когато се приберем й предлагам само полодове, докато играе и си ги изяжда. Ако е гладна за нещо друго тя сама ми казва. Но тя знае защо се храним така и го разбира. Тя е достатъчно голяма за да види колко са болни всички около нас, включително и децата от градината. Случва се да попада на недоброжелатели и то не веднж, но не се притеснявам за нея. Защото те го правят за себеси, на нас немогат да навредят ако ние не искаме.
Мисля че с личния си пример влияем положително на много хора които ни познават, дори и те да не си признават. И няма как като факта 4е тя не се разболява нама как да не се забележи. Макр че преди 5-6 месеца я хвана Варицелата(която почти не усетихме), в градината се отнесоха доста подигравателно-"Я сега да видим дали ще се разболеете".
Та аз съм щастлива от факта че имам здраво дете и бих помогнала на всеки с каквото мога.
Макар че ако всеки се опита да се изолира от околноста която го заобикаля и се обърне към природата тя сама ще му покаже. За съжаление простите неща в днешно време се нуждаят от много сложни обяснения.
Кате, ако до сега не си обяснила на детето си защо правиш всичко това направи го , децата вярват най много на майките си. Прави го постоянно, правилните навици са много важни в този период.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:За децата и храната
« Отговор #12 -: 11-05-2009, 12:34:04 »

Скъпа Галя,

Много ви се радвам на двете с дъщеричката ти! Голяма мекота излъчвате и двете, между другото :)  Толкова е хубаво всичко, което споделяш!! Толкова е прекрасно, че детето не е вкусвало месо и боклуци!! Много, много ме озари разказът ти! :)
Може ли да те помоля да напишеш още по-подборно от както се е родила как си я захранвала, как си продължила да я храниш, как си й обяснявала всичко и т.н, каквото се сетиш.... Защото ще е много полезно за всички!! Това е прекрасна опитност и болна тема за обществото ни. Има толкова майки, които искат да дават най-доброто на децата си (всъщност всички, но визирам осъзнато хранене и начин на живот), и са объркани и не знаят точно какво да правят. Мисля, че би била много полезна по тази тема! :)
Светъл ден на всички!
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:За децата и храната
« Отговор #13 -: 12-05-2009, 12:54:44 »

Всъщност Radula това което си написала за кърменето е така, но дано не разочаровам някого (или пък може и да е успокоение), но аз не съм я кърмила. Причина естествено има. С нетърпение очаквам да имам и друго дете(въпреки че не съм забравила какво ми се случи), за да го кърмя. Но пък е успокоение за тези които не са сигурни в себе си и усещат че грешат.
А по отношение на храненето нещата станаха по много естествен начин. Бях подготвена за това и малката беше нещо като опитно зайче(в кръга на шегата разбира се). 2002 г. отидох да живея в Сливен(това е наистина прекрасен град с невероятна природа). Не познавах никой и мъжа ми ме завде в клуба по йога(за да не скучая :)). И неусетно потънах в един друг свят( в началото с голямо недоверие).След година забременях, като за миг не съм се отделяла от този свят(както физически, така и духовно). Докато родя правих асани и понеже в 3я месец разбрах че съм бременна, до тогава си правех и гладувания и пречиствания. След това не бях много сигурна в себе си и не продължих с тях. Но пък не усетих кога минаха 9 месеца толкова бързо стана, че дори не помня и как родих(тъй като до последно ходих на работа).
Проблема с кърменето не ми се описва сега, защото е доста неприятен за мен. Със сигорност не съм била подготвена за това. Към съветите на педиатъра по отношение на храненето се отнасях с голямо недоверие и следвах инстинктите си - колкото по малко и по естествено - толкова по добре. За съжаление рецепта за захранване не мога да дам, защото и сега по рецепти не готвя. Макар че имам слабост към тях, особено с хубави картинки. Някак си вътрешно нещо в мен се обръща като захвана да готвя нещо. Все се опасявам да не стане както предното и да не мога да усетя някакъв нов вкус.
Искам да споделя че това което аз съм усещала и изпитвала по време на бременоста и след като родих - всичко това е изживяло и малкото същество в мен.
И до ден днешен е така. Тя мисли като мен, прави всичко така както и аз. Споделяме мислите си наглас. Ние сме едно цяло. Това което ям аз - го яде и тя(или по скоро обратното).
Та искам да кажа че въпреки че нуспях да кърмя имам много здраво дете, усмихнато, спокойно и лъчезарно. Опитваме се да се нагласяме доколкото ни е възможно към живота. Бях споменала че нямаме проблем с градината, но със сигорност това не е добра среда за децата ни. За това обаче си има причини и аз не се опитвам да променя нищо, нито да споря с някой. Първо обществото трябва да се промени-чии деца са там? Но пък съм оптимист. До сега сме сменили 4 градини и никой не е застанал срещу мен лично да ме упрекне - мисля че това е от несигурноста която имат повечето хора и ние сме тези които трябва да променят това чувство.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:За децата и храната
« Отговор #14 -: 12-05-2009, 14:51:15 »

Галя, и мен много ме впечатли разказа ти! Приеми най-искрените ми адмирации! Напълно съм съгласна, че личния пример е най-важния.

Преди да тръгне на градина ми беше изключително лесно. Приучих го към плодове, зеленчуци, ядки и семена, и си търсеше тях основно. Роднините се научиха да носят разни 'полезности' за детето, Оттук-оттам някоя солетка, когато сме на детската площадка и толкова.

Вече 4 г. се боря да неутрализирам вредите от храненето в детската градина. Сутрин преди да го изпратя приготвям пресен сок и/или давам плод; след като се вземем от градината - отново плодове, орехи, семена; вечер давам повечко салатка към основното блюдо или когато детето изяви желание, вечеря единствено салата или плодове.

Вегетарианка съм, а съпругът ми не е, така че му приготвям месо и риба, като се старая да бъде в по-ограничени количества. За съжаление именно в градината, поради настойчивостта на лелките, детето се научи да хапва колбаси (вкъщи такова нещо не държим), но поне сиропирани десерти, кремове и т.н. не успяха да го приучат да яде.

Предстои училище, с интерес ще чета мненията и на другите майки, за да взаимствам идеи.  :)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:За децата и храната
« Отговор #15 -: 13-05-2009, 11:33:32 »

Темата е повече от интересна и важна. Та нали Земята остава за нашите деца, и ако искаме тя да е райско място и те да живеят в този рай (защото всички искат най-доброто за децата си, нали!), няма как да махнем с лека ръка на храненето им, на възгледите за живота, на истинките ценности, за екологията, за природата, за животните, за взаимоотношенията.... Промяната в тяхното съзнание започва с промяната в нашето съзнание.
А аз не проумявам как на повечето майки им е все едно децата им с какво са хранени в детските градини.

Галя, като чета за теб и дъщеря ти, чак ми се приисква и аз да си родя бебче. Толкова сте сладки и много вдъхновяващи...
Активен
Духът владее материята!

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #16 -: 13-05-2009, 23:30:12 »

темата наистина е интересна, но и в друг аспект, поне за мен.
какво мислите за отношението на децата към растенията, които приемат като храна? какво е посланието, което отправяте на детето когато му давате плод -  "това е просто ябълка, изяж я защото е по-добра за теб, отколкото вафлата " или "тази ябълка е изпълнена със здраве и живот" ?
Галя, напълно съм съгласна, 4е личният пример е най-важен. аз докато бях бременна ядях много плодове и зеленчуци, просто непрекъснато ми се прияждаха.
забелязах още миналата година, 4е синът ми има склонност към растенията и много оби4а да се грижи за тях-полива ги, обикаля ги, гали ги. може би вси4ки деца се раждат оби4ащи природата, но ние успяваме да ги цивилизоваме.
сега откакто напуснах работа, гледам по голямата 4аст от времето да сме си на село, за да сме по-близо до природата. когато сме при родителите ми ходим заедно из градината с детето и садим или поливаме зелен4уците, а дърветата ги гали по кората и ги прегръща "за да родят мнооого плодове и да ги папкам за да съм здрав и силен".
понякога сядаме с детето и както си хапваме плодове водим хем небрежен, хем сериозен разговор колко са вкусни и полезни, защото да живи и истински, расли са на дърво, валял ги е дъжд, греяло ги е слънце.

Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:За децата и храната
« Отговор #17 -: 14-05-2009, 06:36:46 »

Мер, права си, че първо е нужна промяна в нашето съзнание.

В градината на сина ми, както и останалите, предполагам, имаше анкета дали родителите желаят на детето да се предлага флуорирано прясно мляко. В списъка на нашата група единствено моят подпис стоеше в колонката с "не". Най-напред учителката ми каза, че детето с удоволствие го пие (вкъщи никога не търси каквото и да е мляко); след нея мед. сестрата ме информира, че само аз в цялата градина не давам съгласието си и как така за моето дете да доставят обикновено прясно мляко, на което отговорих, че ще попълня декларация да не му се предлага мляко; последва 'ама как така? не може така' и т.н.

Срещах се с директора на градината, изказах мнението си относно колбасите, които дори заклетите месоядни не препоръчват на деца; изразих несъгласие при липсата на плодове да се дава нектар; нямаше голяма промяна.

Кате, подоно на теб се опитвам да създам специално отношение към живата храна, обяснявам максимално просто и доколкото интересът на детето позволява - подробно. Още не е станал експерт по хранене, но има време  ;)

Споделям мнението, че вкусът на детето се формира още в утробата и вярвам, че двете ми вегетариански бременности са повлияли добре в тази насока. Бебчето е на 7 мес. - 'бял лист', върху който скоро започнах да пиша, но баткото определено доказва тезата. Дори да 'кривне', увлечен от връстниците по неподходяща храна, после сам търси си плодовете и зеленчуците.

Nel

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
  • Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста м
Re:За децата и храната
« Отговор #18 -: 15-05-2009, 12:28:36 »

Найстина в нашето общество е много много трудно да се отгледа дете със здравословна и качествена храна.Борбата просто е голяма имало е моменти,в който съм се чувствала толкова неразбрана,че това ме е водило до отчаяние.
За сега съм научила детето да яде пресни плодове и сурови ядки и съм свела произведения като кисело мляко и сирене до минимум,месо е пробвала(не от мен),но го плюе,въобще не й харесва.
Другата крачка беше да направя,така че в къщи да не се внасят сладкиши,безалкохолни напитки,изделия от бяло брашно и всякаквите му там боклучи.
Късмет имам,че мъжа ми и то полека-лека премина към моят начин на живот и така направи много по-лесно,поне във къщи личният пример да е здравословно хранене.
Майка ми и тя ме разбра както и баща ми и когато носят нещо на детето,то в повечето случаи е плодове или любимите й пълнозърнести солети.
Но относно свекъра и свекървата нещата стоят по друг начин.Случвало се е да сме в тях и аз за следобедна закуска съм й взела фурми и стафиди(много ги тачим и двете),а те вместо тях да се опитват да й предлагат Леберкез за следобедна закуска.

« Последна редакция: 15-05-2009, 12:31:50 от Nel »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:За децата и храната
« Отговор #19 -: 01-06-2009, 20:37:32 »

Ще се включа и аз по темата,макар да нямам още деца.От както се занимавам с здавословно хранене,доста наблюдавам и анализирам.Нещата,като цяло са много зле.Моето мнение е,че като цяло,българският народ има много ниска хранителна култура,която се предава на децата.Но тук не става въпрос само за хранене,а за начин на живот,който се определя от начина на мислене,който пък е внедрен от родителите.Доказано е,че 90% от децата,живеят същият живот,като родителите си.За мен да си добър родител,означава да си добър възпитател.На какво трябвада научи човек едно дете?Ами,дасе храни правилно и да мисли за това което иска,а не залипсата му.Личният пример няма зяместител.Радвам се на майките тук
Активен
 

Страницата е създадена за 0.075 секунди с 22 запитвания.