Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Още една нова : )  (Прочетена 8125 пъти)

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Още една нова : )
« -: 13-11-2009, 23:42:00 »

Здравейте! Не помня как попаднах на този сайт, но е доста въздействащ и започна ли да чета... отиде, че се не върна...Още не съм го изчела целия. Винаги много ме ентусиазирате да се храня здравословно. Благодарности на Мер и всички други, пишещи тук, че споделяте опита си!
Аз съм на 25 г. Чувствам се по-жизнена, хубава и щастлива от всякога. Това е така, защото преди това не бях това, което съм сега. Винаги съм била болнава и като малка съм изпила толкова много антибиотици и други хапчета, изяла съм толкова много мекици, манджи, хамбургери, торти...изпила съм толкова алкохол през студентските си години, че ме е срам да го призная пред себе си. :) Като бях малка бях кльощава, в училище се пазех от топката в час по физическо, а в гимназията често тези часове ги изкарвах в кафето до у-ще...Тогава мразех спорта (за щастие вече не е така) Често ми се спеше, имах запек, сутрин се събуждах с подут корем. Организмът ми накрая изрева: косата ми започна да пада. Правиха ми всякакви изследвания и всичко беше ОК, а аз усещах, че не е...съответно ми изписваха все противозачатъчни. Какви ли неща не съм правила и не са ми правили...маски, инжекции в главата, масажи... С годините са ми се понатрупали тук-там някои проблеми в органите, но работя по въпроса за отстраняването им. Ако отида сега на изследвания в болницата, всичко ще ми е наред според докторите, гарантирам. Аз обаче ходих на ирисодиагностика и наистина там си излизат проблемните места, дори и в зародиш. Първите подобрения дойдоха, когато спрях прясното мляко. След това постепенно започнах да се интересувам от здравословните храни и сега мога да твърдя, че ми е хубаво и се чувствам добре в кожата си. Месото не съм го спряла напълно, но когато чета този сайт ми се отщява да го ям (някой от вас беше използвал думата "трупоядни" - определено има отказващ ефект :) ).
Искам да бъда здрава, да имам здрави деца и след 20 години да съм свежарка, а не лелка със шкембе или една от затъпелите жени в кварталния фризьорски салон и да обсъждам с козметичките "как не ми идва цикъла, ако не пия хормони" - днес, докато ме подстригваха, точно на това се наслушах. С всеки изминал ден се убеждавам колко просто трябва да се живее и как организмът е самовъзстановяващ се механизъм (или нещо такова беше, май Пол Брег го беше казал). Започнах да ценя естественото, което преди пропусках. Всяка сутрин в автобуса се отвращавам от запуснати хора, вонящи, без блясък в очите и това ми е стимул да не искам да бъда като тях. Като си представя само как тъпчат кренвирши, салами, маргарини... От всякакви салами ме отказа една статия на Ина Григорова в сп. "Егоист", не помня кога, но трябва да е било около 2000-та година.
Аааа, да не пропусна да се похваля, че вече 2 месеца и нещо не съм кусвала нищо, съдържащо захар. Най-хубавото е, че не ми липсва. Ходя на сладкарници с приятели, но съм железарка и не съм се поддала нито веднъж! Иначе, ако ми се преяде сладко, ям стафиди или плодове. А скоро си направих нещо, повлияно от вашите рецепти - лъжица мед, пакетче кокосови стърготини и малко какао. Направо си е "Баунти", но без Е-та и захар. Много ми е добре. :) Вече и алкохол почти не пия. Рядко в задушевни моменти - 1 малко уиски. Бирите, които съм изпила това лято се броят на пръстите на ръцете ми. Гади ми се вече от поканите тип "айде на бира в Борисовата..." А вече започва да ми се гади и от обясненията към хората, когато кажа, че не ми се пие алкохол, че не искам от вкусните им мелби, когато съм на гости... От възрастта ли е, но вече не ми се ходи с шумни компании да се напиваме...някак вече не виждам смисъла (не, че преди е имало смисъл, но ми е било забавно). Както казва баба: станах инвалид по пиене :)
Та така, животът ми придобива други форми. Слушам организма си. Преди не знаех, че той нещо ми приказва. Просто не знаех и си изпатих, но пък ако не са лошите неща, няма да оценяме хубавите.
Как имахте нерви да изчетете писанията ми дотук? :) Поздрави! Не ви познавам, но ви чувствам близки!

Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Още една нова : )
« Отговор #1 -: 13-11-2009, 23:46:17 »

 :)  :flower: :Content_22:
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Още една нова : )
« Отговор #2 -: 14-11-2009, 00:04:44 »

Добре дошла, Кобрета!  :Content_22:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Още една нова : )
« Отговор #3 -: 14-11-2009, 00:51:20 »

Изчетох те, Кобрета!  :D
Добре дошла!  :heart_2:  :Content_22:  :peperudi:
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Още една нова : )
« Отговор #4 -: 14-11-2009, 01:34:40 »

Кобрета, страшен пост си написала! :bleh Истински, емоционален, от душата. И аз бях така "обсебена" от сайта като попаднах на него. Тук всички са готини. Добре дошла!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Още една нова : )
« Отговор #5 -: 14-11-2009, 07:06:40 »

Добре дошла, kobretta! :Content_22:
Разкажи ни повече за дневното си меню ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Още една нова : )
« Отговор #6 -: 14-11-2009, 08:43:55 »

Здравейте и благодаря за милите думи! Сега много бързам, защото днес трябва да поработя и евентуално да отида да си купя кафемелачка да си меля и аз семена :), но като се върна довечера ще пиша. Приятен и слънчев ден!  :peperudi:
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Още една нова : )
« Отговор #7 -: 14-11-2009, 08:56:50 »

Добре дошла, приятен ден и на теб  :flowers2:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Още една нова : )
« Отговор #8 -: 14-11-2009, 10:41:29 »




Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Още една нова : )
« Отговор #9 -: 14-11-2009, 10:42:42 »

Здравей,обичам сладкодумни разказвачи.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Още една нова : )
« Отговор #10 -: 14-11-2009, 11:09:27 »

Добре дошла, и поздравления! :Content_14: :flowers2:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Още една нова : )
« Отговор #11 -: 14-11-2009, 19:15:24 »

Ех, завърнах се вкъщи и вече съм горд притежател на една много красива кафемелачка :). Още не съм изгладняла и затова не съм я пробвала, но нямам търпение!!! Имам малко въпросчета към вас:
1. Преди да смелите лененото семе, миете ли го? И после в мелачката мокро ли го слагате или го сушите във фурната преди това? Защото то като се намокри нали ще стане лигаво едно такова...
2. Сусам там може ли да се мели? Или няма нужда от това, тъй като сусамът е дребен.
3. Какво е положението със суровия нахут? Днес си купих за първи път. Имам бегли спомени, че в детството си съм яла суров нахут и не беше толкова твърд... Беше зеленикав май, растеше в шушулки и беше супер вкусен. Баба ми го отглеждаше. А този, който си купих е като стръгали. Та него мога ли да го смеля в мелачката?
Като се замисля, появяват ми се куп въпроси. Ето втора партида: :)
Въпрос към суровоядците:
1. Има някои зеленчуци, които хората, които не са суровоядци, ядат само в преработен вид. Вие как ги ядете? Примерно тиквичка. Мога ли да си я настържа в салатата и нищо да не ми стане на стомаха? За картофа си спомням от детството, че ако се яде суров, вдигаш температура. Не знам колко е вярно, тъй като аз съм пила сок от разни зеленчуци и вътре съм слагала картоф и нищо лошо не ми се е случвало. Дори мисля, че Нормън Уокър го препоръчва за стомах, ако не се лъжа. Но само ей така настърган ядете ли го?
2. Гъбите...Снощи си правих салата от ч.цвекло, морков, чесън, цветно зеле, магданоз и експериментално настъргах една гъба. Нищо не ми стана. А ако настържа 2-3-4 какво ли ще е положението? Някой пробвал ли е?

А сега за дневното ми меню, по желанието на Petko :)

Ами старая се постепенно пълноценната храна да започне да преобладава, но не винаги успявам за съжаление. Започвам деня с чаша топла вода. После глътка домашно приготвен сок от черен бъз. По-късно може да хапна плод, но не винаги го правя. Старая се да си го превърна в навик. После пия кафе на работа, което знам, че е груба грешка и скоро ще я поправя. Иначе през деня изпивам едно шише вода 1,5 л. Към обяд изгладнявам доста и ям или каквото съм си донесла от вкъщи, или отивам в българска кухня и ям ориз с тиквички най-често или нещо друго леко. Да ви кажа честно, имам голям проблем с обеда. Искам от вкъщи да си нося нещо полезно, но ако си нарежа салата сутринта, тя до обяд няма да е така полезна, както си трябва. Ако съм правила содена питка със семена, си нося парче питка с кашкавал и маслини примерно. Понякога си нося само бурканче с накиснати семена, но ям-ям и все ми се хапва нещо по така :). Та вие какво ядете наобед, когато сте на работа? Ааааа да, в офиса съм си закътала една торбичка с ядки и стафиди (кашу, орехи, бразилски орех, лешник, бадем). Супер вкусни са ми, но да ви питам, имате ли газове от суровите ядки? Или може би правя грешка като ги смесвам. Чувала съм, че не е добре да се смесва един вид ядки с друг. А аз такъв микс съм направила....оле-мале.
Вечерята е различна. По принцип готвя заради приятеля ми (напоследък започнах да готвя със зехтин). Ако съм сама изобщо не готвя. Вечер си правя салата-манджа. В една голяма купа слагам настъргани, нарязани зеленчуци, които са ми по вкуса, поръсвам със слънчогледово и тиквено семе, сусам, а ако в салатата има и червено цвекло, слагам орехи. Зехтин, сол и оцет и бъркам всичко това и го ям пред компютъра. Огромна грешка, но признавам, когато съм сама винаги с него вечерям :), все има нещо неотложно. А някои салати изискват такова дъвчене, че аз половиния си ден трябва в дъвчене на масата да го прекарам. Аз по принцип бавно ям, а зелевите салати...По-нервните хора не ме изтрайват, когато се храним заедно. Затова вече ги предупреждавам да си ходят, ако бързат. Аз за никъде не бързам. Ааааа да, скоро си купих киноа. Първия път го варих, но само накиснато ми е по-вкусно.
Общо взето това ми е менюто. Скоро си накупих авокадо. Бях толкова гладна, че изобщо не се стигна до салата, а го изядох като ябълка :). Малко по-късно 2 банана и това ми беше вечерята.
Зимата си правя сокове със сокоизстисквачка. Всякакви. Лятото ям плодовете, не ми се занимава с миене на машини, но зимата няма как. Четох някъде из сайта, че е полезно сутрин да се пие зехтин и лимон. Вече два дни пия топла вода със зехтин и сока на един лимон. Вчера ми беше по-трудно, но днес ми беше все тая. Започнах да ям хрян с лимон. Голям проблем с настъргването - от всякъде се разтекох, ревах, лютя като обезумяло това нещо... На първа хапка полудях. Втората беше по-поносима и при останалите вече свикнах. Когато си купя блендер ще го правя там на паста с кашу и оща какво беше, забравих, но четох хубава рецепта скаро май тук или някъде из другите сайтове. Но блендера ще си го пожелая за Коледа :)
Вие какви книги четете? Аз съм изпонатеглила сума ти здравословни книги от руските сайтове. Добре, че руснаците са споделителни... Но пък лошото е, че не ми остава време да ги чета. Скоро дръпнах книгата на Атеров за суровоядството. Дай боже да я прочета скоро!
Моите цели са такива: искам да си създам навици за правилно хранене. Не искам по цял ден да мисля какво ще ям на обяд или вечеря, а то да си ми е ясно кое как трябва. Примерно вече си съдадох навик като вляза в магазина да не забелязвам сладките неща и консервите (тях никога не съм ги купувала - само пари за боклуци). То просто си става от самосебе си. Не съм се стремяла точно към това, само знам, че не ги ям и то в последствие се е получило. Все едно не съществуват. Преди така не забелязвах авокадото, хряна, а сега те ми се набиват в очите сами.
Обичам да ям гречка, когато се храня не изяждам повече от 1 филия хляб, ако въобще ям такъв - картофи и ориз ги ям без хляб. Ха, ами суровоядците, кажете как ядете ориза? само го киснете или смлян? Мразя да пия вода, докато ям. Изяждам малко, а се надувам от водата и не е приятно.
Май много въпроси зададох. Време е да се поспра :)
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Още една нова : )
« Отговор #12 -: 14-11-2009, 20:30:30 »

Направо си словесна лавина.Хората около теб смогват ли да ти отговарят?За един или два дена,си решила да опиташ всички храни?Лененото семе не съм се сетил даже да го мия,дано не пипна нещо.Сусама и по-едър да е пак ще го изакаш,ако не го мелиш.Тиквичка става сурова,но какъв ти стомаха не знам.Сладкия картоф няма соланин(не е и точно картоф).Гъби ям често(йогите са против),наръсвам ги с морска сол да поомекнат,промивам ги и мариновам с лимон и шарлан.Ако нещо не може да се яде,не го ям.Но дългогодишен суровоядец,какъвто тук няма,може да каже доколко разнообразно трябва да е менюто.Смесването на храни определям по личен критерий.Не вярвам животните да се хранят много разделно.Замести оцета с лимон.И си пази мелачката(честито) от стръгалите.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Още една нова : )
« Отговор #13 -: 14-11-2009, 20:56:50 »

 :Content_4 - emotloader: хехе, колко много въпроси  :Content_4 - emotloader:  :love_007: мога да отговоря на някои
- тиквичката е много вкусна на салата, също и оранжевата тиква- цигулка  :Appetit_17:
рецепти има и тук и в сайта на Вери http://www.recipemagician.com/
- гъби, ориз и картофи сурови не съм яла
- лененото не го мия, сусам също  :Confus_3: незнам дори дали е добре така....

....и аз имам доста сок в хладилника от бъз- мама ми е приготвила, а все забравям да пия по лъжичка  :-\
Съвет за обяд на работа- най-добре си носи салата :)
и браво, че се храниш бавно, аз все още се уча :Confus_3:
 :flowers2:

- и за нахута да допълня- на кълнчета става много вкусен
« Последна редакция: 14-11-2009, 20:59:15 от Даниела »
Активен

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Още една нова : )
« Отговор #14 -: 14-11-2009, 21:03:59 »

хахаха, zigzag, и аз не обичам дълги постове, защото нямам време да ги чета, но нещо съм се поотплеснала по-горе. Иначе на живо съм по-мълчалива, дори понякога леко срамежлива и не задавам толкова въпроси.
Нееее, всичките тия неща не ги опитвам от два дена. Постепенно съм си купувала по нещо ново и съм го вкарвала в менюто. Новост са ми само зехтина с лимон сутрин и хряна с лимон. Другите си ги ям от доста по-отдавна. Сега ще ги пробвам смелени.
Мерсаж за отговорите! :)
А всъщност аз като си написах въпросите и ги публикувах, тогава се усетих, че май не им е тук мястото, а сигурно има различни теми, в които това е обсъждано вече. Ако е така, прощавайте ме. Нова съм ;)
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Още една нова : )
« Отговор #15 -: 14-11-2009, 21:12:15 »

:Content_4 - emotloader: хехе, колко много въпроси  :Content_4 - emotloader:  :love_007: мога да отговоря на някои
- тиквичката е много вкусна на салата, също и оранжевата тиква- цигулка  :Appetit_17:
рецепти има и тук и в сайта на Вери http://www.recipemagician.com/
- гъби, ориз и картофи сурови не съм яла
- лененото не го мия, сусам също  :Confus_3: незнам дори дали е добре така....

....и аз имам доста сок в хладилника от бъз- мама ми е приготвила, а все забравям да пия по лъжичка  :-\
Съвет за обяд на работа- най-добре си носи салата :)
и браво, че се храниш бавно, аз все още се уча :Confus_3:
 :flowers2:

- и за нахута да допълня- на кълнчета става много вкусен

Даниела, мерси!
Ммм, оранжеви тикви обожавам, но не се бях сещала да пробвам сурови, защото не занех, че може. :) Звучи добре. И нахута на кълнове ще опитам :)
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Още една нова : )
« Отговор #16 -: 15-11-2009, 07:58:00 »

:)
1. Лен не мия, директно меля.
2. Сусам може в кафемелачката. Хубаво е са се мели преди косумация.
3. За нахута- яла си пресен. Аз тук пролетта също попаднах на такъв в един арабски магазин. Ядох го суров. Това, което сега си си купила, можеш да го покълнеш. Не го слагай в кафемелачката.  Някои казват и пишат, че не било хубаво да се ядат бобовите сурови/покълнали. На нас най-ни харесват тези от леща и мунго боб. С полълналия нахут нещо не можем да свикнем. Четохме, че да се унищожи този нишестен вкус, който има нахутът, може за секунди да се потопи във вряла вода. Но тогава не мисля, че ще остане нещо сурово от него.
4. Тиквичката я ядем сурова, гъбите също. Нищо ни няма. Сладък картоф и тиква може сурови да консумираш. Обикновеният картоф от форума разбрах, че може на сок. Ориз не съм яла покълнал. Патладжан, грах, бамя- яла съм сурови, зелен фасул- не.

В началото може да имаш повечко газове, докато организмът привикне към суровата храна. А аз си мисля, че и пречистванията играят роля. И аз съм чела, че не е хубаво да се смесват много ядки и мазнини, ядки+мазнини също. Но аз не спазвам така да се каже разделно хранене. споменаваш, че готвиш. Гледай да слагаш зехтина накрая, преди сервиране.
Поздрави!

П.С. Кремчето с хрян и кашу е много вкусно. Вчера му прибавихме и джинджифил. Също стана сполучливо. :)
Активен

kobretta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Още една нова : )
« Отговор #17 -: 15-11-2009, 17:00:23 »

Мерси за съветите, Вери!  :flowers2:   
Активен
Свою болезнь ищи на дне тарелки.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Още една нова : )
« Отговор #18 -: 16-11-2009, 09:03:42 »

 :kisss:Еййййййййй, голям зор видях, ама ,четох, всичко си изчетоххххххх..
Хай ,добре дошла и от бабата на форума...И на добар час, защото си на прав път!!! :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Още една нова : )
« Отговор #19 -: 17-11-2009, 15:40:04 »

Здравей!  :peperudi:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!
 

Страницата е създадена за 0.121 секунди с 23 запитвания.