Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: мед и полезен ли е той в по-големи количества?  (Прочетена 26302 пъти)

MiZh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
    • http://systeman19.blogspot.com/

Привет!
Скоро се запознах с този сайт и реших, че тук е мястото на което мога да потърся отговори на въпроса, който си задавам от отдавна.
Става на въпрос за меда. Доста обичам да си похапвам мед, а често получавам коментари че в по-големи количества той става доста вреден.  :pensif_29:
Бих искал да попитам в какви количества меда е по-скоро вреден от колкото полезен, за да знам нормално количество ли консумирам или трябва да  го намаля :)   :essen:
Активен
лудите са най-щастливи

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

И аз получавам често такива коментари, но не им обръщам внимание. Редовно изяждам по 1/3, по-рядко и по 1/2, от буркана с мед за един ден и няма човек, който да ме убеди, че чистия мед може да бъде вреден.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133

Ям мед без да се ограничавам, но и без да прекалявам. До сега не съм усетил отрицателен ефект. Според мен е важно качеството на меда. Този по магазините и по пазарите не го купувам. Винаги поръчвам от доверени хора.
Какви видове мед има и как се различават могат да кажат само специалистите. Аз деля меда основно на два типа. Първият е произведеният с цел реализация на пазара от пчелари по занятие. Вторият е от ентусиасти с кошери за собствена консумация. Винаги гледам да се запася с продукция от вторите. Веднага обяснявам защо. Пчеларите се стремят към максимум производство от кошер и за целта прибягват до методи, влошаващи качеството. Захранват пчелите със захарен сироп, в който добавят антибиотици и разни други химии. По-недобросъвестните смесват меда с глюкоза. За по-добър търговски вид затоплят меда до получаване на еднородна консистенция. Голяма част от захаросаният мед също е минал тази процедура. Резултатът е заличаване на ензимите. И тримата мои познати с кошери са се заели с това хоби точно защото естествено произведения мед е осезаемо по-вкусен и полезен. Който е имал възможност да съпостави двата вида веднага усеща разликата.
Активен

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Правила съм го това да изяждам много мед,също като теб,и да в такива количества.Освен че ме беше яд че трябва да купя нов :Pкръвната ми захар правеше един скооок нагоре,но след това надолу ии....ме хващаше зверски глад.Винаги е ставало така.Е той е чиста храна и е по-добре от кутия с вафли примерно.Просто ми се струва ненужно.Миналата година мислех че съм едва ли не зависима към него,всеки ден ядях,а често-ей така по 200г.Но я пробвай цял ден на плодове или плодови сокове-нуждата от сладко-концентрат изчезва
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Когато системно се консумира мед в посоченото количество, по-скоро по изключение може да остане без последствия след определен брой години. Панкреасът има лимит, както и всеки друг орган - не може да се издевателства над него безгранично. :pensif_29:
Люба, нормално е след толкова мед да огладнееш. Панкреасът започва свръхпроизводство на инсулин, което се запазва известно време след спиране на яденето на мед и това води до споменатия глад.
Активен

Stefo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
    • http://vbox7.com/play:8ee8f94a

Meд само за подслаждане  не за наяждане.Иначе таханче с медец си е абсолютна вкусотийка  :essen:
Активен

MiZh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
    • http://systeman19.blogspot.com/

Супер.... много  негативни отговори няма.
Да ви е сладка като мед новата година !   :whistling2 - emotloader:
Активен
лудите са най-щастливи

Stefo

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
    • http://vbox7.com/play:8ee8f94a

Здраве и живот, изобилен плод, слънчево небе  да чакаме от фатално сладката 20 13та година.За МнГ  :sorcerer - emotloader:
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Когато системно се консумира мед в посоченото количество, по-скоро по изключение може да остане без последствия след определен брой години. Панкреасът има лимит, както и всеки друг орган - не може да се издевателства над него безгранично. :pensif_29:
Люба, нормално е след толкова мед да огладнееш. Панкреасът започва свръхпроизводство на инсулин, което се запазва известно време след спиране на яденето на мед и това води до споменатия глад.

Нещо бъркаш! Меда е фруктоза, за усвояването на фруктозата не се изисква инсулин!
« Последна редакция: 02-01-2013, 09:51:51 от Diego de la Vege »
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Diego,др Гайдурков (Гладурков) също казва,че медът бил свисок гликемичен индекс и не се  препоръчва във връзка с инсулина.
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Действително меда има висок гликемичен индекс (все пак си е бая сладък, как няма да има), но се преработва ЕДИНСТВЕНО от черния дроб (не му трябва инсулин)! Не се препоръчва в големи количества заради натоварването на черния дроб, увеличаване на триглицеридите в кръвта, на лошия холестерол и натрупването на мазнини (колкото и да звучи странно).
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

повръщано от пчели...  tooth някак си минавам и без него
Активен
Psychonaut

MiZh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
    • http://systeman19.blogspot.com/

Как ще наречеш работата на стотици пчели повръщано  :police:
Активен
лудите са най-щастливи

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

не го наричам повръщано, като обида...а защото е такова...както яйцата са кокоши цикъл  tooth
Активен
Psychonaut

MiZh

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
    • http://systeman19.blogspot.com/

Ау а млечните продукти  :Confus_3:
Активен
лудите са най-щастливи

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

коктейл от гной, анаболни хормони и секреции на друг животински вид  tooth
Активен
Psychonaut

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376

Действително меда има висок гликемичен индекс (все пак си е бая сладък, как няма да има), но се преработва ЕДИНСТВЕНО от черния дроб (не му трябва инсулин)!

Няма как да се съглася с теб. В меда има доста глюкоза, за която трябва инсулин. Да не говорим, че има и захароза, която в някои видове мед достига до 8%. Има и други въглехидрати, макар и в по-малки количества.
Активен

todor.mitkov

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
    • Медец.бг

Медът се състои основно от въглехидратите глюкоза и фруктоза + малки количества от други захари. Хапваш мед и кръвната захар се повишава. Ако сериозно се прекалява с консумацията последствията са по-скоро в дългосрочен план и са свързани с повишаване на теглото, претоварване на панкреаса и черния дроб, възможност за инсулинова резистентност. Който обича да похапва по много мед е хубаво да обича и да се движи повече или да спортува за да може глюкозата в кръвта да се използва по предназначение. По-хубаво е да се съчетаят мед и тахан, мед и канела, обаче това си е до вкус.
Тялото ще ни подскаже дали прекаляваме или не, защото за едни е достатъчно една чаена лъжичка мед, а за други една чаена чаша  ;D

@Theodora, меда се обработва в медовото стомахче на пчелата, което е различно от стомахчето където тя се храни. Свързва ги хранопровода, обаче няма как нещо от стомахчето, с което се храни пчелата, да попадне в меда.
Активен

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74

А вярно ли е, че пчеличката умира, кога изкарва меда? :(
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Не. Умира след като те ужили, защото си оставя жилото, за разлика от осата.
Активен
Psychonaut
 

Страницата е създадена за 0.22 секунди с 22 запитвания.