Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Диета за занимаващи се с кондиционен културизъм  (Прочетена 11571 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

От началото на тази година започнах леки тренировки в зала и преминах към веганска диета ( изключих маслото от менюто си).
Моля ви да споделите кои храни според вас са правилните за този тип хранене при този тип натоварвания.
Целите на тренировките са :
- намаляване на теглото до оптималното за височината
- изчистване на ненужните мазнини от тялото
- оформяне на мускулите и създаване на правилна стойка
- достатъчна мускулна сила за нормален живот
- цялостно укрепване на организма

Целта на поста е да се създаде разнообразно и богато на нужните ни елементи меню

Очаквам бате Бино като почитател на културата на тялото да се включи активно в темата.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Титан-иев, благодаря . Ама ти така си го написал , че вече втори ден никой не смее да вземе отношение  по темата   ;D  
А има според мен поне двама човека , които биха могли да са ти по-полезни от мен, нищо че съм от 1985 все по залите ( когато още дори нямаше зали  и вдигахме по мази и тераси.. :) )..  
 Това са Теодора и Веско777 , а може да има и други. ( И ние доста сме обсъждали точно тези въпроси даже в няколко теми - в "дневниците" им и в отделна тема, мисля че беше "хранене и спорт" нещо подобно..)  

Аргументите ми са два :
1. Веско и Теодора  са по-близки до твоя тип конструкция и метаболизъм! И двамата са "пита" , докато аз съм с преобладаваща "вата". А теб определям като кафа-пита.  
2. Те много повече  изследват сравняват и анализират различните хранителни модели и тяхната "оптималност",  тоест - прилагат научния подход :) , докато аз никога не съм се задълбочавал , защото и не съм гонил някакви постижения..( за "вата" това би било неподходящо :) )

Въпреки това , си имам мнение, което може да ти се стори леко "екстравагантно " ..:)
А то е , че при умерен тренировъчен режим (несъстезателен!)  не е нужно да се  променя нищо по съществуващото  хранене! (Естествено , приемаме , че и досега  е било здравословно. И СЪОБРАЗЕНО С АЮРВЕДА! )  
 Да се мисли по"проблема"  трябва точно  в  обратния случай - при преминаване от двигателен в обездвижен режим! ( ;D)

Какви са ми  аргументите:
Естественото състояние на човек е именно когато той се движи активно ( спортува "за здраве"). Проблемите се появяват когато той спре..
Точно физическите упражнения вкарват (и държат) организма в най-оптималната за него физиология.
( опростено казано)  Всичко и на всички нива в него работи максимално ефективно  и оптимално - и храносмилателна система, и ендокринна, и съдова ..  
Ако нещо не е достигало преди ( витаминец, минерал, фермент) , сега със спорта  то може да се окаже съвсем достатъчно..
Например:
     Физ. упражнения:
  -    изменят метаболизма на холестерина, триглицеридите,  като намалят лошия и увеличат добрия.  Увеличават изработката на някои ферменти в мускулите и черния дроб. Всичко това ОБЛЕКЧАВА организма и намалява потребностите му от хр. вещества, ензими, минерали..
  -   Подобряват работата на сърцето  и всички останали мускули.  Сърцето  "върти" кръвта с по-малко усилия ( за което ще отива и по-малко енергия, ресурс, за което иначе биха отишли  пак повече хр. вещества ,ензими , минерали..ит.н  - за образуване на тази енергия!
-   Поддържат добро ниво на захарта в кръвта , преноса на глюкоза.. - това също икономисва на органнизма ресурс! ( витамини, минерали, ензими..) , който той би изхабил за да КОМПЕНСИРА състояния на висока захар.
-   Намалят кръвното. ( Високото кръвно и то изисква от организма ресурс, той се мъчи да го вкара в норма)
-   Намаляват вероятността от развитието на рак. Както се твърди - така или иначе  в тялото се образуват ракови клетки, които организмът трябва да бори, пак разходвайки ресурси. Физ. натоварване му помага и тук: разтоварва имунната система  да се грижи И за това. ( или каквото и да е там в организма , което се бори срещу раковите клетки, защото според лекарят висша категория Марк Яковлевич Жолондз   за рака не отговаря имунната система! )
-   Подобряват  метаболизма ,  изгарят се ненужни мазнини, които са баласт и изискват и те ресурс за да си мируват..
-   Вграждат калций! Ако не се тренира , той или не се вгражда достатъчно( организмът не счита за нужно) или се  отмива и "изземва" , особено при лошо хранене,. Тогава организмът прави опити да компенсира това състояние  което пак дърпа ресурс - витамини , минерали..
-   Подобряват имунитета , което също оптимизира цялата биохимия на организма и му пести ресурси.
-   Подобряват  функционирането на стомашночревния тракт! Почти винаги употребяваме повече храна , отколкото ни е нужно. При обездвижените хора организмът се товари допълнително  да изведе навън това, от което е нямал нужда, но му е било дадено въпреки това..:)   Е, при физическите натоварвания "баластът" е по-малко, защото така или иначе са нужни повече калории - организмът  изгаря повече и повече му трябват..
   Опростено казано, физическите упражнения държат индивида най-близко до "заводските му настройки"
:) , да му мислят тези , които не си падат по тях..:)    

(  При състезателн режим обаче нещата стават други  и пак се излиза извън "заводските настройки" . Ако ще се прави "силов тунинг" , трябва да се избере внимателно майсторът.. tooth)
    
« Последна редакция: 23-01-2013, 22:29:57 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

Здравей Титанич :)
Ще ти споделя моя личен опит преплетен с този на разни професионални атлети.
Първата ти цел за намаляне на теглото до границите на нормалното можеш да постигнеш само чрез храна. Предполагам си виждал и на други места във форума да се споменава за високовъглехидратно нискомазнинно хранене или за диетата 80-10-10 (това е  процентоното съотношение на дневните калории получени съответно от въглехидрати - протеини - мазнини). Така че, наблягаш стабилно на въглехидратните храни както сурови под формата на плодове (според мен те трябва да ти заемат поне половината от храната :), така и готвени като картофи, ориз, елда, пшеница , абе всякакви зърнени храни + бобови като Нахут, леща, боб, грах. Есенциалните неща са да намалиш мазнината до минимум и да бъде само под формата на цели сурови храни като авокадо (до 1/3 максимум на ден) ИЛИ наксинати ядки/семена ( до 30-50 гр максимум на ден) ИЛИ обезсолени маслини (една шепа максиму на ден) или комбинация от трите но в по-малки от споменатите количества. По този начин няма да ти се лепи никаква излишна мазнина. Другото есенциално нещо е СОЛТА! Просто я забрави! По тозо начин тялото ти буквално ще се свие супер много като изчисти излишните мазнини и задържаните течности заради солта.
Та аз лично си правя 1-2 плодови закуски с големи количества плодове; 1 обяд със салата от сурови зеленчуци + готвено зърнено и/или бобено овкусено с подправки и някоя от споменатите цели мазнини храни; скедобедна закуска пак от плодове и вечеря като обяда.
Та храната мисля я оправихме, а сега е време да тонизираме мускулите. Относно играта с железа не съм компетентен. Аз играя само на висилка и успоредка, но ще ти кажа, че е много Важно да пиеш ВОДА! Да си постоянно хидратиран. Още след ставането от сън пий по половин еидн литър вода. Преди тренировки пак, след тренировки пак ако си ожаднял. Важно е винаги да си добре хидартиран.  Ако оринираш под 8 пъти на ден и орината ти е светло или тъмно жълта си дехидратиран. Затова пийва си водица ;) И относно възстановяването - винаги след тренировка максимум до 30-40 минути след нея е хубаво да приемеш бърз въглехидрат под формата на плодове. Най-добрите в случая са узрели банани или пресни фурми. Аз лично си правя  1 лт. смути от  300-500 гр. фурми, вода, рожково брашно и канела. или пък 1 килце  узрели банани. Другого после е почивка :)
Препоръчвам ти един филм Vegan Fitness - Built Naturally, в който представят трима веган атлети - натуралния бодибилдър Robert Cheeke, триатлонецът Brendan Brazier и танцьорката Tonia Kay. Те споделят своето меню и тренировъчните си програми. От тях мисля ще събереш добро инфо относно твоите занимания в залата: Ето ти линк към филма: http://www.youtube.com/watch?v=WvAWcchrdgY
Поздрави от мен и успехи в заниманията :)
Активен
Total Liberation

nikiotio

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Здравейте!
Относно здравословното хранене, спорта, и общо благоприятно състояние на организма, попаднах на един сайт на Инес Субашка. Чували ли сте за нея? Тя е атлетка, професионална персонална треньорка..., най-добре да разгледате сайта й и стратиите, особено тези, свързани с храненето. Направи ми впечатление, че тя напълно отрича ЗЪРНЕНИТЕ ХРАНИ, и ги класифицира като ТОТАЛНО ВРЕДНИ! Също така, според нея, трябва да се внимава и с плодовете - да са в малки количества. Отрича бобовите храни, картофите, а пък набляга на месото, яйцата, рибата...
Всичко това е в състояние да обърка човек и да започне да се лута сред противоречащи си доводи, относно здравословното хранене!!!
Ще се радвам да разгледате нейния сайт:

http://www.inspiredfitstrong.com/bg/category/nutrition/

...и да си кажете своето мнение! КЪДЕ Е ИСТИНАТА!?!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

nikiotio, позволявам си нежно да ти напомня , че това тук е суровояден, вегетариански форум  :Appetit_4:
 и призоваването към отваряне на подобни линкове за повечето от съфорумците ще е равносилно на ерес, и ревизионизъм  :)    , а пък точно питащият ( titan)  ще е последният , който ще го отвори  :angel:
Съветите на треньори и фитнесинструктори  ги знаем ... :Dormir_13 - emotloader:

( Ти чудесно си акцентирал на едни личностни характеристики в представянето си днес - милосърдие, състрадание..  А това за масата  професионални състезатели едва ли звучи достатъчно мотивиращо и нахъсващо.. :))
« Последна редакция: 27-01-2013, 15:35:06 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Здравей Nikiotio. Разгледах за кратко въпросния еретически сайт. :) Това ми прилича на чисто кросфитърски сайт и като такава и тя е индоктринирана да мисли, че палео диетата е най-великата на света. Разбирасе това, което следва е само моето субективно, предубедено и напълно неавторитетно мнение. Най-вероятно е и грешно  ;D

Палео диетата се опитва да имитира храненето на ловците и събирачите които са се скитали по земята преди земеделието да бъде изобретено. :) На мен изобщо не ми е ясно каква пропорция от храната на ловците и събирачите е била животинска, но явно според последователите на палео диетата, мръвка е имало почти всеки ден. Даже и така да е било, в съвремието тази диета е трудно приложима. Причината е, че за разлика от ловците и събирачите, днешните последователи на тази диета не разчитат на дивеч, а на индустриално отглеждани болни животни, пълни с антибиотици и всякакви други химии. А като включим и допулнителното третиране на месото за да има по-търговски вид и престоя му из складове, витрини и така нататък...това месо няма много общо с месото ядено от ловците и събирачите.

И сега за да не изглеждам като някакъв мърморко, ще кажа че съм напълно съгласен със сайта за ползата от упражния които включват колкото се може повече мускули едновременно а не изолират само един. :)
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

nikiotio

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Мерси за отговорите! :)
Но не коментирахте идеята на въпросната спортистка, че зърнените храни, както и ориз, бобови, че и картофи, били дори вредни! Навсякъде се казва, че са от голяма полза, а само в нейния сайт - че са вредни! Също и за плодовете..., че трябвало човек да се съобразява с тях.  Ето, тези твърдения ми привлякоха вниманието. Просто човек трябва да знае истината, дори и да е относителна.
Активен

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

Ники, още щом някой ти спомене, че плодовете са вредни, трябва да ти е ясно що за разбирач е. Това е най-естествената човешка храна. Темата е обсъждана на много други места във форума. Ако си сред дивата природа без печки, огън и прочие, какво би ял? За зърнените храни, бобовите и част от кореноплодните се вижда, че в сурово  състояние трудно биха се консумирали и тази булка, която промотираш може и да има право без да съм чел, какви ги е писала (не ми се четат разни глупости за измислената палео диета). Но само като погледнеш нейната алтернатива - може да си блъснеш главата в стената. Високо мазнинна нисковъглехидратна диета (ВМНВ), Човече - ТОВА Е БЕЗУМИЕ! В краткосрочен план наистина се наблюдава намаляне на теглото. Но в дългосрпочен план какво става? Преебаваш си здравето. Хормонални, менструални дисбаланси, окисляване на тялото, проблеми със сърцето...
Само като видиш големите специалисти, които са създали различните високомазнини нисковъглехидратни диети ти става ясно.
http://www.youtube.com/watch?v=2zVxA6yipv4
 http://www.youtube.com/watch?v=3I02aVkdi_M
Казват,че е по добре да си в състоянието наречено кетоза, при което тялото се храни от мазнините запаси. Но това е кризисно състояние за оргaнизма. Клетките се хранят с прости захари и когато не приемаш въглехидрати, организмът превключва в този кризисен режим и преобразува масните клетки в захари. Питам те какъв е смисъла?
уравнението е захар + мазнина = проблеми (висока кръвна захар, затлъстяване, диабет, високо кръвно, проблеми със сърцето и тн) Те са извадили захарите от уравнението. Аз съмизвадил мазнината. Плюс това виж всички поддръжници на ВМНВ зарибяват с разни хранителни добавки, всякакви, прахчета, шейкове и какви ли не лайна (а и между другото в тези паудърчета освен цялата менделеева таблица има генномодифицирани подсладители и рафинирани захари). WTF!??? Затова нека аз си хапвам от тези "вредни" плодове, картофи, зърнени и бобови, пък разни псевдо разбирачи и меркантилно настроени гурута да ми ядат полезния шпек :D
« Последна редакция: 28-01-2013, 14:48:39 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

nikiotio

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Благодаря за добре представения отговор :)
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

xITSOx този ник,братче,до като се усетя,че се чете без х х голям зор видях! в 8/1/1 трябва ли да има ограничение на въглехидратите от зърнени и бобови и ли се броят заедно с плодовите?
Активен

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

Здравей muki_w :)
Що се отнася до пропорцията на дневните калории 811 (80% въглехидрати-10% протеини-10% мазнини) не би трябвало да има значение какви са въглехидратите. Иначе това наименование тръгва от книгата The 80-10-10 diet и там се говори за 811 сурово веганство, където въглехидратите идват почти изцяло от плодове, но може да бъде и само във вегански вид с готвени храни, където част от въглехидратите ще са от зърнени, бобови, картофи и тн. А ако само се отнася до пропорцията 811 на дневните калории и се прескочи условието веган, тогава могат да се включат и животински храни, но за да се запази съответната пропорция те трябва да са супер малко. Полезна е програмата http://cronometer.com/ където въвеждаш какво консумираш и ти показва колко калории си приел, каква е пропорцията на тези калории спрямо макронутриентите, какви са количествата и  процентите на различните витамини, минерали и тн.

За веганите, желаещи да се занимават с бодибилдинг и фитнес препоръчвам сайта:
http://www.veganbodybuilding.com
Има изключително много статии, както за храненето, така и за тренировките + видео клипове, интервюта, снимки и тн. На английски е, но ако има някой, който не разбира, бих помогнал с превод.

Кратко видео, в което Robert Cheeke споделя основни неща за бодибилдинга:
http://www.youtube.com/watch?v=Vmxxg1Ky-KY
За тези, които не разбират - важно е да се набавят достатъчно калории. Той казва, че яде поне 4000-5000 калории на ден. Като се тренира и спортува се гори много, затова трябва и да се набавят достатъчно. Храни се през 2-3 часа на ден. Важно е както да не се преяжда, така и да не се яде и съвсем малко и недостатъчно. Калориите се набавят според индивидуалния начин на хранене, като някои са суровояди и ще наблягат здраво на плодовете (бананите и фурмите са си супер културистична храна), други ядат готвено и могат да включат варива, които са с по-голяма енергийна плътност. Роб казва, че е веган и яде готвено и за да си набави достатъчно калории набляга на по-концентрираните храни като  бобови и зърнени варива, картофи и др., но и мнооого плодове (които спрямо теглото си са по-ниски на калории от първоначално споменатите храни, но пък са най-богати на витамини и втори след зеленчуците по съдържание наминерали) както и мноооооого зеленчуци, зеленолистни (те са супер бедни на калории, но са най-богатите храни от към минерали и втори след плодовете по съдържание на витамини). Не е нужно да се насилваш да ядеш определени храни. Ядеш това, което ти е вкусно. Просто изчисляваш калориите от тази храна и съответно си правиш сметка, какви количества трябва да приемеш, за да си набавиш достатъчно. Той също казва, че въглехидратите са основата на храненето ни. Хранейки се с цели растителни алкализиращи храни също спомога за по-бързото възстановяването на мускулите. Та господинът казва, всичко що е расло под земята, на земята, на храсти и дървета - ей това е истинската човешка храна ;)
« Последна редакция: 29-01-2013, 14:11:15 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

purelove

  • Гост

Ако в тези 80 % въглехидрати (заедно с полодовете и зеленчуците )се включат под формата на кълнове, не е необходимо да държим сметка какъв точно е техният процентен/калориен дял. Тези храни са леки, лесно се усвояват  и същевременно точно защото са сурови и необработени са изключително богати на нутриенти, чувстваме се жизнени,подвижни и енергични дълго след хранене. А кълновете ни дават здраве и живот, както и балансират киселинно-алкалната среда на организма, защото са с алкален характер.
Термично обработените храни изискват повече енергия за храносмилане, затова и не бива да се злоупотребява с тях. Т.е. тези храни, вместо да дадат на нас енергия, те ни я отнемат, за да може храната да бъде усвоена и разградена. Освен това, ако дневния ни порцион се състои от повече обработени храни, които са киселинни по дефиниция, балансът на ph в организма ни се нарушава. Но ако създадем баланс в храненето си и даваме на тялото си и сурови и обработени храни ( в минимални количества), до проблеми със здравето едва ли ще се стигне.  :whistling2 - emotloader:
« Последна редакция: 29-01-2013, 14:49:07 от purelove »
Активен

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

purelove, право в десятката!
Енергийната ефективност е от изключително значение. Консумираните храни да бъдат такива, че да сеусвоят максимално лесно и с минимален енергиен разход, като в същото време ти доставят стабилен енергиен заряд и пълен пакет от микронутриенти. Цели необработени растителни храни.
Алкализиращите храни (най-вече суровите зеленинки, пълни с хлорофил) намалят възпаленията и спомагат по-бързото възстановяването на мускулите. Колкото по-бързо се въстановяваш, токова повече ще тренираш, толкова повече ще напредваш, така че възстановяването е също от изключително значение. А диетата и почивката спомагат за това. Ранното лягане вечер и достатъчното сън и почивка в случая оказва влияние. Също и минимизирането на стреса, иначе при наличие на стрес се получава излишък от кортизол, оттам хормонални дисбаланси, което ще ви пречи както на почивката, така и на храненето и на тренировките и мускулите няма да растът. Та малко релаксиращи практики, йога и медитативни техники ще спомогнат.

Сега изгледах много интересна лекция на един суровоядец бодибилдър. Препоръчвам силно:
http://www.youtube.com/watch?v=dNziD5TW2Gg

Поздрави :)
« Последна редакция: 29-01-2013, 16:27:07 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ицо , този от линка е много слънчев човек с много приятно излъчване , някакво благородство струи от него.
Но все пак е по-точно да се каже че има "фитнес-тяло",все пак едва ли е над 80кг... "Бодибилдър" в случая звучи малко пресилено, но съвсем подходящо например  тук:
https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8+%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD&hl=bg&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=_UEIUZuNKcm0tAa_gIHICw&sqi=2&ved=0CC0QsAQ&biw=1230&bih=682#imgrc=gohXuxYjVVKXQM%3A%3BdV1ssT1p4njH_M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.bodybuilding.com%252Ffun%252Fbig%252F2006%252F2006olympia_mf320.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.bodybuilding.com%252Ffun%252F2006olympia.htm%3B500%3B750
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube

Здравей Бате Бино :)
Напълно съм съгласен с теб. Представата на хората за културист и бодибилдър е точно такава - Рони Колман в случая. Чиченцето от линка, който пуснах не е като Рони, мъничък е и той си го казва, че генетично някои са предразположени да порастнат повече от други. Той си е постигнал максимума, но има едно важно нещо, което трябва да се вземе в предвид. Дали тренираш натурално и чисто (само с храна и спорт) или се надуваш неестествено, тъпчейки се с хормони и всякакви химии? Винаги ще има разлика между двата типа хора. Първите ще са в добро здраве при правилен подбор на храната и тренировките, ще изглеждат прекрасно, но никога няма да постигнат пиковите резултати на химичните си братя. Всички елитни професионални спортисти вземат субстанции - тежкоатлети, лекоатлети, колоездачи, плувци, може би само тези дето играят кърлинг не вземат. Не може да си на олимпийско ниво и да си чист, колкото и да се опитват да ме убедят в противното. Генът играе важна роля, тренировките също, но за да печелиш златни медали без специалните субстанции не става. А този сайт си е за здравословен начин на живот и би следвало да се обърне внимание на натуралния спорт (бодибилдинг и фитнес в случая), та в лекцията от линкчето има много полезни насоки за суровоядците (и не само) относно храненето и тренировките с железа :) :Appetit_4:
« Последна редакция: 30-01-2013, 11:21:21 от xITSOx »
Активен
Total Liberation

purelove

  • Гост

Нисковъглехидратна високомазнинна диета на Ото Вартбург, кога всъщност е приложима - като стратегия за превенция от ракови заболявания или при развитието на тумори, като избор на високоефективен способ от големия арсенал от лечебни подходи с ниска себестойност  ??? :Confus_3: Какво е Ви е мнението - за ежеднежно прилагане ли е тази диета или само за "спешните" случаи ?
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Бате Бино, много благодаря за оценката, поласкана съм  :fluretaa:

Нещо напоследък не ги виждам интересните теми ли...не влизам толкова често ли...ама тази съм я пропуснала. Както и да е де, радвам се че има и други привърженици на 80/10/10, та сте отдали подробно внимание. Аз април правя 1 година на режима и не мога да опиша колко добре работи при мен  :weight_lift:
Различното е, че вкарах картофи и ориз(готвено, но все пак 811) Просто си дадох сметка, че миналата зима ядях по 200 гр ядки на ден и затова нямах проблем да съм само на сурово, нооо определено енергията ми никаква я нямаше без какао и черен чай... Иначе Вартбург, Макдугъл...нискомазнинно/високовъглехидратно ли е - за спорта е супер! Друго важно, което установих - ако нямате енергия и мотивация за спорт, имате затлачена лимфа, а лимфата се стимулира с подскоци. Аз си купих малко трамплинче и 10 мин на него са ми като ударна доза кафе. Успех!
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Моля , Тита, драго ми е.
Тези подскоци  (или по-точно раздрусвания, наречени "виброгимнастика") са много ценни, аз предлагам да ги почваме , защото са дори и лесни  :Content_22:

Откривател на тази процедура е руския авиоконструктор академик Микулин. След получен инфаркт на 60 годишна възраст, на него му хрумва идеята, всеки ден да друса на пети тялото си по 30 – 40 пъти в серия, няколко пъти дневно. Академик Микулин прилагал това раздрусване в продължение на повече от 20 години. Резултатите били поразителни. На 80 години той изглеждал по-млад отколкото на 60-те си години след прекарания инфаркт. Академика предполагаше, че при раздрусването клетките на организма се изчистват по лесно от натрупаните в тях метаболитни токсини или "шлаки", както ги наричаше той. Това обяснение може да  изглежда логично от гледна точка на механиката, но не е биологично.

На мен това раздрусване повече ми прилича на хомеопатично потенциране. Може да се окаже, че акдемик Микулин е откил един универсален лечебен и профилактичен хомеопатичен метод, при който подходящото хомеопатично лекарство се намира в живия организъм. Остава само да се потенцира.

http://valchoyordanov.com/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=36
http://www.dar-center.com/article/?article=779
http://novinar.bg/news/vibrogimnastika-za-dobro-kravoobrashtenie_MTU4Nzs0NQ==.html
« Последна редакция: 06-02-2013, 15:56:42 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Аз все се сещам, как като малка обожавах да скачам на леглото на нашите...  Децата си знаят работата  :pensif_29:
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303

Тита, наистина децата си знаят роботата. Аз като малък също много обичах да се въртя с разперени ръце... като суфи дервиш  tooth

Бате Бино, мисля че по-приятен и ефиктивен метод да се раздрусаш e хинди клякането. Твърди се че това упражнение е било използвано от индийските борци още от древността.

Тук има инструкци как се прави на английски:
http://www.animal-kingdom-workouts.com/hindu-squats.html
Тук намерих, някакъв човек, който ги прави тези клекове:
https://www.youtube.com/watch?v=jPSVpo4mzNI

Също много добре е хинди клековете да се комбинират с хинди лицеви опори. Индийските им имена са бетак и данд, или нещо такова...

Тук се описват ползите от данд и бетак:
http://publishing.cdlib.org/ucpressebooks/view?docId=ft6n39p104&chunk.id=s2.5.4&toc.id=s1.5.2&brand=ucpress

Малко мой превод от горния линк:

"Най-важната черта на данд и бетак е да се изпълняват ритмично и с постоянно темпо. Изпълнението на хиляди от тези упражнения предизвиква ментално състояние подобно на човек, който е влязъл в транс чрез рецитиране на мантра или молитва. Така, данд и бетак пренасят бореца в изменено състояние на съзнанието, откоето се получава психично и духовно изчистване."

Ех, да стигна и аз до момента, когато ще мога да изпълнявам хиляди от тези упражнения...  ;D

Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 22 запитвания.