Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Зоната  (Прочетена 16934 пъти)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Зоната
« -: 01-08-2013, 23:59:19 »

Това е система за подържане на хормоналния баланс чрез храненето, създадена от д-р Бари Сиърс - биотехнолог. Силно ме заинтригува, след като от години гледам книгата по щандовете  :Confus_3:
Отварям темата за споделяне на опит и впечатления във варианта на веге приложението и.
Ще разкажа повече за системата скоро, ако междувременно някой друг не ме изпревари. Все още нямам опит, но пък имам разни примери :)
« Последна редакция: 02-08-2013, 00:01:33 от rima »
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Зоната
« Отговор #1 -: 15-08-2013, 10:46:49 »

значи...това е система за хормонално балансиране. Какво означава това? Храната буквално влиза в ролята си на лекарство. Може би никой досега не е говорил за хормонална реакция при хранене и спорт, нито диетолози, нито фитнес гурута.. Д-р Бари Сиърс е биотехнолог. В книгата си е посочил телефони и адрес, на който може да бъде открит и сам твърди, че излага на проверка реномето си, всеки път, когато някой реши да пробва системата :)
При усвояване на въглехидратите се отделя инсулин, по-бързо, ако са с висок гликемичен индекс и по-бавно, ако са с нисък. Протеините пък стимулират производство на глюкагон - друг хормон, който и контролира инсулина. Балансът между инсулин и глюкагон, както и добавянето на адекватни количества мноненаситени мазнини регулира цялата хормонална дейност, посредством влиянието, което оказва върху супер хормоните - айказаноидите!
"Зоната" е спортен термин на оптимален метаболизъм и здраве - състоянието, в което се поствят рекорди с лекота. Как ви звучи? :)

http://www.bg-zonata.com/zonata/2011/11/5/032982960194.html
http://www.vzonata.com/

« Последна редакция: 15-08-2013, 10:48:26 от rima »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Зоната
« Отговор #2 -: 15-08-2013, 11:22:10 »

звучи ми така - едно време, преди да се пръкне Бари, преди  да се натрови земята и всичко, когато хората са били толкова глупави, че са хапвали без да подозират това, което Бари е заподозрял - че си вредят непоправимо, ако не са в зоната... е, те пак са били в някаква зона, щото са били здрави като пънове!   ;D

е, не са били в зоната на здрача, но са оцелели.. по чудо... хахаха  tooth
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Зоната
« Отговор #3 -: 15-08-2013, 11:54:08 »

за мен е много странно и несвойствено на всяко ядене човек да трябва да има белтъчна храна и то в определено съотношение спрямо въглехидратната и да се взира нон - стоп в чинията си.
да не може да изядеш един плод спокойно без да трябва да се чудиш какъв белтък му липсва   :surpris_22:
не е нормална цялата тази работа.

нали има радетели и на разделното хранене, дето също са супер убедени, че са прави.
ама, техните правоти противоречат на правотите на зоновите радетели   ;D

е, коя правота е по- права в случая?
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Зоната
« Отговор #4 -: 15-08-2013, 14:11:06 »

за мен е много странно и несвойствено на всяко ядене човек да трябва да има белтъчна храна и то в определено съотношение спрямо въглехидратната и да се взира нон - стоп в чинията си.

Ами ти какво съотношение следваш в своята чиния? Ако няма нужният баланс къде му излиза края,то процеса на храносмилане не свършва с напускането на храната на устната кухина навътре.

да не може да изядеш един плод спокойно без да трябва да се чудиш какъв белтък му липсва   :surpris_22:
не е нормална цялата тази работа.

Метаболизирането на един плод няма много общо с белтъка,дори не се случва изцяло в една и съща част на тялото.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Зоната
« Отговор #5 -: 15-08-2013, 14:15:28 »

гледам да ям повече плодове и зеленчуци, сурови, без да ги ям с някакви белтъчини заедно и не следвам съотношения, а просто ям   ;D

"Метаболизирането на един плод няма много общо с белтъка,дори не се случва изцяло в една и съща част на тялото."

хаха, кажи го това на доктор или там къфто е - Бари   tooth

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Зоната
« Отговор #6 -: 15-08-2013, 17:47:35 »

Искре, длъжен съм да вметна , че   изказаните от теб  (по този начин ) "мнения" с голяма вероятност ще  убият ентусиазма на rima  да ни разкаже за системата на Бари Сиърс. ПО този начин много съфорумци биха се почувствали ощетени и вместо  да прочетат резюмето на rima, ще трябва да си купуват книгата, ( която не е малка) . rima  е експериментатор с научен подход  и би било ценно да се чуят оценките й . А ти вече втори път  я  апострофираш, като не предлагаш достатъчно убедителен аргумент.. :(   ( което намирисва даже на нихилизъм..)

Темата цели да се изясни самата система "зоната".  А вече  всеки един може да прецени дали си струва да се задълбочава толкова - да смята и брои белтъци..  :) 
А има и още нещо.. :)

Това че нещо се изучава, изследва, оглежда от всички страни .. не означава, че се прави за да се приложи на практика!  И да не се приложи, това не е загуба -   така косвено се разширява хоризонтът ни.
А и ни тренира  да търсим повече гледни точки,   на база  на които да вземем решението си, а не да изхождаме само от това, което вече знаем :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

wheat grain

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Зоната
« Отговор #7 -: 15-08-2013, 20:30:51 »

Тези книги на д-р Бари Спиърс са ми познати от 2000 година.Издаваше ги издателство ;Емас;.Тогава четях всичко,което излизаше в продължение на три години,защото бях продавач в този бранш.А пък интернета беше все още екзотика.Определено не ме впечатлиха.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Зоната
« Отговор #8 -: 15-08-2013, 22:44:17 »

Искре, длъжен съм да вметна , че   изказаните от теб  (по този начин ) "мнения" с голяма вероятност ще  убият ентусиазма на rima  да ни разкаже за системата на Бари Сиърс.

е, бате Бино, то, ако това й убие ентусиазма, това значи, че едва ли е твърде голям, а след като не е... ми, кво да ти кажа   :surpris_23:
а и така ти пък не убиваш ли моя ентусиазъм да се изкажа в темата за Зоната!   tooth
да не говорим колко ентусиазирано почнах отпреди, като най - важното ми беше абсолютно точното съвпадение като време, до секундата даже, на нейния и моя пост!   ;D
това едва ли се случва често, явно сме поне тогава били в една зона по отношение на пускане на пост    tooth

ПО този начин много съфорумци биха се почувствали ощетени и вместо  да прочетат резюмето на rima, ще трябва да си купуват книгата, ( която не е малка)

е, тук си съвършено прав / както в повечето случаи, де!/
добре е да прочетат резюмето на Рима, за да знаят, че няма нужда да купуват книгата!   tooth

А ти вече втори път  я  апострофираш, като не предлагаш достатъчно убедителен аргумент.. Sad   ( което намирисва даже на нихилизъм..)


хаха, прав си, по отношение на тази книга съм нихилист пълен!   ;D
НО, не трябва ли тя да ни даде аргумент, че теорията си струва, а не аз да давам аргументи за очевидни неща... та, човек, ако един опонент и то нихилист, не може да изтрае, как ще изтрае на цялата тази зонотерапия!

А и ни тренира  да търсим повече гледни точки,   на база  на които да вземем решението си, а не да изхождаме само от това, което вече знаем


да, но има неща, с които и не бива да си губим времето, защото не са сред гледните точки за база за вземане на решение.
а и ти сам си писал, че колкото повече знаеш, толкова по - трудно ти е да се изказваш категорично за дадено нещо, така че явно човек не трябва да знае чак толкова, че иначе хептен ще я вапца с вземане на решение!  tooth

както и да е, щом това е проблем, мога и  да не пиша в Зоната!
« Последна редакция: 15-08-2013, 22:48:57 от iskrena »
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Зоната
« Отговор #9 -: 16-08-2013, 21:37:36 »

да, но има неща, с които и не бива да си губим времето..

Очевидното противореие в изказването на Искрена, сравнено с отделеното от нея време за постване по темата..остава без коментар! :Content_4 - emotloader:

Коя диета е получила такова внимание, че да бъде издадена в адаптиран за нашите географски ширини вариант и то от добри диетолози, като д-р Мария Папазова? :pensif_29:
Става дума за "Ние и Зоната"
http://www.book.store.bg/

След "Зоната", Сиърс издава като помагало за всички заинтересовани "Овладяване на зоната" - действително много полезно, и с това приключва. Имам и 3-те книги, макар, че вече на практика не са мои..раздадох ги, но са ми "в главата" :)
В българския вариант е засегнат въпроса за "конфликта" с "разделните" принципи... Оказва се, че когато хормоните са балансирани в такава степен, това е !important, тоест ефекта надскача дефекта от комбинациите и...има ли дефект изобщо? Изглежда, няма!
Представете си човек със сериозни обменни проблеми, тежащ 500 кила..за 2 години сваля 200 и тестовете му са с показатели на атлет! Именно в това състояние на перфектен метаболизъм, той продължава да сваля килограми, докато все още почти не става от леглото си! Това е пример от практиката на Сиърс, но има и много българи с добри резултати, като Руслан Мъинов.

Всеки има право да бъде предубеден, обаче! Бате Бино,  :flowers2:

Моят опит със Зоната засега е на етап избор на протеини. Грахов на прах ми харесва. Имах остра нужда от въглехидрати след първите 3 дни и излязох - бях пропуснала някой тънкости.. Пътувам много сега, което след време би трявало да не ми пречи толкова на изчисленията. Имам кухненска везна - през първата седмица е много ценна :) Друго...брои се само в началото, докато се научат дозите на любимите храни, има метод за "на око"..гъвкава система. В началото има повече информация за смилане, която обяснява повече "защо", а  "как" се оказва - лесно!
Успех на всички, които решат да пробват!
« Последна редакция: 16-08-2013, 21:54:30 от rima »
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Зоната
« Отговор #10 -: 17-08-2013, 15:42:29 »

Моят опит със Зоната засега е на етап избор на протеини. Грахов на прах ми харесва.

Интересно с този грах на прах,за сега само суперлативи от него,да видим,ще излезе по-надежден от повечето суроватъчни и соеви,май-само с яйчния ще се конкурира.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #11 -: 21-08-2013, 20:41:44 »

Моят опит със Зоната засега е на етап избор на протеини. Грахов на прах ми харесва.

Интересно с този грах на прах,за сега само суперлативи от него,да видим,ще излезе по-надежден от повечето суроватъчни и соеви,май-само с яйчния ще се конкурира.

Най-много ензимни енхибитори има в бобовите, освен това бобовите след овеса имат най-много разтворими фибри, които пречат за усвояването на белтъчините (и то не само на белтъчините). Та.. ако ще се ползва грахов протеин, е по добре да се смеси с оризов протеин например... По-добре е отколкото само грахов
Така, че тва предположение въобще е глупост, абсурд е просто
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #12 -: 21-08-2013, 20:48:09 »

От растителната храна най-добрите източници на пълноценен протеин са:

1. Соя и соеви продукти
2. Коноп и конопен протеин например
3. Киноа
4. Бирена мая (и нея я слагам, нищо че са дрожди)
5. Пчелен прашец (и него го слагам, нищо, че бива преработван от пчелите)
6. Водораслите АФА, хлорела и спирулина

За осигоряване на пълноценен протеин е отлична и комбинацията между    зърнени + бобови + сурови ядки
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #13 -: 22-08-2013, 05:36:53 »

Иначе, във стила на Зоната ми харесва процентното съотношение между    въглехидрати : белтъци : мазнини - 40 : 30 : 30. Но, аз самия не се храня по такъв начин. Например, мазнините които приемам са малко повече - аз ям цели яйца (домашни), масло (в моя град за съжаление БИО няма, или пък от познати които да произвеждат също няма), ядки и маслодайни семена-тахани.. рядко авокадо, щото в Пени-то няма целогодишно..

Сега пак за ''Зоната'', самия автор - Бари Сиърс има книга еди колко си рецепти приложими (съвместими) със правилата на ''Зоната'' ей ся ще копи заглавието > ,,Зонови ястия за минути''.. Та смятам комбинациите в зоната, че не са ОК, също и десертите са проблем - ще каза защо.
     1. Пример: Определени блокове овесени ядки с яйчни белтъци и бадеми в стомаха е пълен провал. Животинските протеини са силно концентрирани и за смилане в стомаха се нуждаят от кисела среда, а нишестените (скорбялни) храни като овеса - от алкален, и така в стомаха става едно неутрализиране между стомашните сокове..пълен блокаж !.. и храната не може да се храносмила напълно [много доктори, диетолози го казват това, в доста книги е описано]. Има и други подобни зонови ястия за пример.
     2. Бари Сиърс разчита само на ниско-гликемични въгл. в диетата си и в много рецепти например понеже белтъчната храна стимулирала хормона глюкагон се яде първа и после въглехидратната, като десерт един вид, та.. много често въглехидратната храна са плодове - ябълки грейпфрути, кивита и др.. и кво става Въглехидратите (фруктозата) в плодовете започва да ферментира, защото плодовете (пресни и сушени) и плодовите сокове се консумират САМО НА ГЛАДНО, никога за десерт, иначе ферментират !!!!!

Ето затова много не го намирам за много добър тоя хранителен режим. Ама иначе са интересни книжките да ги прочетеш.. поне на мен..  
Но всеки избира и решава за себе си. Според мен тая формула 40/30/30 чудесно може да се прави като се комбинират  зърнени + бобови + сурови ядки (маслодайни семена - сусам, тиквено семе и др.), за суровояди обаче е трудна тази комбинация..
« Последна редакция: 22-08-2013, 05:39:18 от feliks »
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Зоната
« Отговор #14 -: 22-08-2013, 08:53:24 »

Моят опит със Зоната засега е на етап избор на протеини. Грахов на прах ми харесва.

Интересно с този грах на прах,за сега само суперлативи от него,да видим,ще излезе по-надежден от повечето суроватъчни и соеви,май-само с яйчния ще се конкурира.

Най-много ензимни енхибитори има в бобовите, освен това бобовите след овеса имат най-много разтворими фибри, които пречат за усвояването на белтъчините (и то не само на белтъчините). Та.. ако ще се ползва грахов протеин, е по добре да се смеси с оризов протеин например... По-добре е отколкото само грахов
Така, че тва предположение въобще е глупост, абсурд е просто

Кои са в бобовите ензимните инхибитори и кои ензими са нужни ?
Конкретно граховия протеин да речем изолат е бавно разграждащ се така,че ако си с бърз метаболизъм това е твоя продукт,не се притеснявай всичко се усвоява,просто отнема различно време. Суроватката например минава и заминава,няма и да я усетиш,но тя е и за по смелите дет се хвърлят на млечни. Вече че аминокиселинния му профил е не пълен,почти няма метионин и цистеин е друг въпрос,общо взето се води за непълноценен източник на аминокиселини в сравнение с млечните да речем,но няма как и да бъде :)

От растителната храна най-добрите източници на пълноценен протеин са:
1. Соя и соеви продукти
2. Коноп и конопен протеин например
3. Киноа
4. Бирена мая (и нея я слагам, нищо че са дрожди)
5. Пчелен прашец (и него го слагам, нищо, че бива преработван от пчелите)
6. Водораслите АФА, хлорела и спирулина
За осигоряване на пълноценен протеин е отлична и комбинацията между    зърнени + бобови + сурови ядки

Тука №1 е №1 за кого?, като гледам профила ти,дългосрочно може и да се умешат конците,е вече до няколко пъти в месеца едва ли ще окаже кой знае какви промени,но за ежедневна употреба не е най-доброто.
Конопения по стои да е на първо място,макар че с неговите фибри незнам как ще се разберете :)
А оризовия не бих го закачал,все още имам достатъчно количество от него в ежедневното си меню.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #15 -: 22-08-2013, 09:18:42 »

объркал съм се като ги подредих така по номера, трябваше с тирета най-добре, но вече не мога да го променя, така се случи  :) ...човече просто исках да напиша за да е по-ориентирано г/д храните за които е сигурно че съдържат 8-те (9) незам. аминокиселини..
« Последна редакция: 22-08-2013, 09:21:46 от feliks »
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #16 -: 22-08-2013, 09:23:32 »

И аз не съм казал, че игнорирам фибрите. Казах, че те пречат (забавят) усвояването на белтъчините. Ее,, мисли малко кво пишеш
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Зоната
« Отговор #17 -: 22-08-2013, 13:04:47 »

Представям си го феликсчо , със светодиод на челото наблюдава процесите в жив организъм  tooth и мъдро клатейки глава заключава : фибрите пречат на усвояването на белтъчините , ама как точно става този процес не иска да ни обясни :)
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Зоната
« Отговор #18 -: 22-08-2013, 17:27:55 »

светодиод методиод.. има много инф., който иска може да намери. Фибрите също така намаляват и ГИ на храните - съдействат за по-плавното усвояване на виглехидратите особено разтворимите, ама тфа мисля, че повечето го знаете
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Зоната
« Отговор #19 -: 23-08-2013, 11:04:15 »

Има всякакви "Зонови" рецепти, например супа от свинско със зеленчуци..стана дума вече, че системата е гъвкава  tooth
Соевата Зона, Сиърс я препоръчва, като най-добър вариант. Вероятно някъде споменава и граховия протеин..не съм я дочела.
Колкото до "безразборното" смесване, извън всички принципи на разделното хранене - айказаноидите изглежда осигуряват достатъчно добри нива на ензими, така, че десертът да не е проблем, стига неблагоприятните въглехидрати, да са не повече от 20% - изпробвано!
« Последна редакция: 23-08-2013, 11:05:47 от rima »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.104 секунди с 23 запитвания.