Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: honey possum  (Прочетена 22080 пъти)

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:honey possum
« Отговор #80 -: 24-11-2009, 15:33:19 »

Axim,  благодаря ти ,че разказваш това. Със сигурност ще се поуча. Невероятно звучи всичко което казваш, може би се случват чудеса понякога?!  Ами и аз за това толкова много все приказвам за храната която ядем .Роднините ме вземат доста за подбив и се чувствам не толкова приятно и това е част от причината да съм в този форум .Ако с някой е възможно да говоря на един език това сте вие ( без canat i radula),въпреки ,че звучи абсурдно  :whistling2 - emotloader:   Вече трети ден съм на кафе,вода и ябълки  :-[   Кафето ми е много голям проблем все още.
Цитат
Да внимаваме какво ядем.После да внимаваме какво вършим.Кого засягаме...Кого нараняваме.....съжелявам за проповета....обикновено него правя....но осетих твоят гняв а твоят гняв е мои гняв защото ние всички сме едно....и болката е една.....
   :surpris_25:   ^-^
 
Цитат
п.п.между другото къде си намислил да си купуваш земя.Къщата как ще си я построиш жащото аз искам да си я направя от камък и кал...и като си купиш земята ще драснеш ли една покана да ти доидем на помощ....
  И аз искам къща от кал  :love_007:  ,направо не се удържам вече.  Каквото и да напиша сега са само писаници доакто не се случи нещо. Но на село което е на много хубаво място ,с много хубав изглед ,но с много бедна почва има фамилна къща от камък,не само на мен . Но има 20 декара земя които са наследствени и на разстояние на 300 метра от двора . Исками се да обединя цялата площ и да стане нещо като двор с около 50 декара . след това да си направя две езерца за поливане и след това и глинена къща  :fluretaa: та напърво време ще посея навсякъде бобови треви и за няколко години се надявам чрез зелено торене да се облагороди малко земята . най добър вариан за това е бялата комунига . Същевременно с фиксирането на много азот в почвата ,обогатява много микрофлората и натрупва ужасно много зелена маса ,устойчива на засушавания  вредители и се самозасява и дава много нектар за пчелите междувременно :love_028: (медът се води за лечебен ,като лекарство в медицината) След това ще сея корейска акация ,има същите особености ,вирее на бедни почви и ги обогатява ,а действа и против ерозията и расте много бързо и е най медоносното дърво. Чак след това ще мисля за глинена къща. А храната в началото ще отглеждам на другото си село ,че там земята си е богата. Като си купя земята и засея ще те извикам на гости.
Активен

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:honey possum
« Отговор #81 -: 24-11-2009, 15:44:07 »

mariiina,
 Чел съм доста твои мнения от един друг форум и тук също ,да знаеш ,че те познавам добре   :)
 Чета ги внимателно въпреки ,че понякога ми трудно заради поетичната форма ,даваш хубави гледни точки ,затова ги вземам в предвид винаги.  Не знаех за пермакултурата до преди малко ,четох до сега и се образовах и разбирам ,че хората са го измислили вече ,въпросът е ,че няма кой да се замисли . Но като назрее момнетът.....  Всъчщност разбрах ,че съм подръжник на пермакултурата ,сега вече имам изразно понятие .Вече мога да се хвана за нещо . а между другото имаш ли информация ,къде е възможно да се намерят диви форми на разни култури . За сега открих само лимец,дори съм го засял.
Активен

plm

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
Re:honey possum
« Отговор #82 -: 24-11-2009, 16:01:22 »

Цитат
Да станем по добри,да си помагаме,да сме щастливи със себе си и околните,да се радваме на живота. всичко останало ще си дойде само.
   Не възразявам на това . Но не мисля че всичко ще си дойде само . Има неща които е нужно да се предвидят ,като например ,че в един момент след някакво време ще настъпи някаква форма на глад ,мизерия и ужас . На пълен социален разпад и деградация. Така ,че колкото много да искам както вика Рашко: мир,светлина и любов май беше ,това не е истината. а част от нея. Това е част от еволюцията ,така ,че всичко е нормално ,но е хубаво да се помисли.
 
Цитат
Ето вземи Мер за пример,едно скромно и умно момиче,което с любов и търпение с готовност да помага и разбира,постигна много,повтарям,МНОГО 
    Да ,да си кажа май заради нея се засрамих малко  :-[ .  Усеща се нейното присъствие по един или дръг начин.
 
Цитат
Първата промяна е в нас самите,ако не го направим,всичко ще си остане празни приказки.
   Понякога е трудно ,защото системата ти втълпява материалестичен подход към живота и няма кой да ти покаже или да поговориш с истински човек . Всяка промяна си има някакви параметри и оказано въздействие ,а когато няма такова висиш в простанството сам без никаква опора.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:honey possum
« Отговор #83 -: 24-11-2009, 16:31:56 »

Чакайте, нека го изслушаме. plm има нещо да каже и да покаже, да ни научи на нещо. Нека чуем.
това ли те подразни в моите думи? Че накарах другите да се заслушат в теб? Тoва че мисля, че всеки има нещо да каже, но може би не винаги намира подходящия начин да го изрази? Тoва че вярвам в другите? или това че ги предизвиквам за да ги накарам да се замислят или да влязат в действие?

КОлкото до твоите еко ценности, не знаех че очакваш моето мнение. Ценностите са безценни за всеки, които ги има. Те са важни, защото на тях се базира целия живот на човека. Те са неговите идеали. Твоите са хубави, както и моите. Между другото те се покривaт почти (това за градината и земята е и моя скрита мечта, скрита, защото не е първата и най-важната) Имаме много общо, всички тук. Нека намерим начин да се разбираме. Само така ще можем да сме единни, да си помагаме и да се обичаме.

Hе знам дали ти забеляза, но аз забелязах промяна в теб от началото на темата до сега, промяна в отношението ти. Мисля, че всички имат заслуга за това, всяко изказване.
« Последна редакция: 24-11-2009, 16:41:12 от canat »
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:honey possum
« Отговор #84 -: 24-11-2009, 16:53:03 »

Plm, Преди три дена предложих на жена ми да продам бизнеса и да отиваме на село,да си гледаме децата там и да си гледаме градинка,съвсем сериозно,но тя не иска за сега :surpris_23:
В неделя бяхме на прожекциите и збирката на вегетарианците. Тепърва ще се действа по този въпрос.
Моя беше идеята за соков ден ,не парадирам,само споменавам.
Когато има някаква такава инициатива ние се включваме.
Винаги съм давал съвети за процедури или лечения,който съм правил лично.
Помагал съм с линкове за много проблеми.
И това го прави почти всеки тук. Е Мер и Радулка са най-деятелни,признавам.
Просто не афишираме борбата,тя е тиха,за сега :)
Винаги си признаваме,ако грешим.
Ако сме те обидили с нещо,не е с умисъл,а от провокацията,може и неумишлена да е :surpris_23:
Никой няма полза от такъв тон,още по малко съидейници.

П.П. Имам 400м2 Еко градинка,без торене и пръскане от 10 години :bleh
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:honey possum
« Отговор #85 -: 24-11-2009, 19:51:02 »

Оо, май се заформя групичката с която ще си правим еко-домове :)
Аксим може да потвърди, ако е минал наблизо, че на Беглика е имало хора от една организация за еко- архитектура и строителство с естествени материали. Ние с моя приятел това го решихме отдавна, само требе да съберем парички да си купим земя. И да решим къде да е тя..Съжалявам, че в момента не мога да се сетя за сайта на един фотограф от Уелс, който заедно с баща си за 2 месеца са направили къща от естествени материали- прилича на къщичките на тези малките човечета от селото на Фродо от Властелина на пръстените (абе аз днес май съм ужасно разсеяна...!). Като паметта ми влезе по-във форма ще пратя линкове.
А иначе еко семена продават при нас в Словения, интересно че фирмата се казва Деметер, а в Бг има също еко-фирма с такова име, но мисля, че не става дума за същата..
Не знам как става така, че все има покрай мен я вегетарианци, я хора с еко-насоченост..Не се обезнадеждавайте, и извън този форум има доста будни хора ! :)
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:honey possum
« Отговор #86 -: 24-11-2009, 20:05:24 »

Ние между другото все "хвърляме" нещо към нашата въображаема градина (тази от мечтата в бъдещето), все "добавяме" различни видове. Искаме да си имаме от всичко по 2, нещо като Ноевия ковчег, но с плодове и зеленчуци  ;D
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:honey possum
« Отговор #87 -: 24-11-2009, 20:15:00 »

Canat,и аз я мисля така.Две череши...една ранна и една от късните.Две праскови и т.н.Поне 2-3- вида грозде  :bleh
Едно време имахме,ама....
На село имахме над 100 кошера,голямо лозе в което имаше и "унгарка"(и до сега си ми остава любимо),череши,круша,дюля,дини гледахме,пъпеши,ягодки,орех,ябълки,сливи...
Ама циганите разбиха и окрадоха всичко...а и пътят до там е мнооого лош.Трябва друг начин да търся.
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:honey possum
« Отговор #88 -: 24-11-2009, 21:05:12 »

мда....от къде тръгнахме къде отидохме....първо препоръчвам на всички мечтатели като мен да си купите една страшно полезна книга нарича се "Въведение в пермакултурата".Това е като учебник за всички които искат да се занимават с еко земеделие.Издават я анастасиците.Второ стархотно ви завиждам на хората които са с земея.Аз съм без земя.Кръв ми капе от сърцето....но,това ще се промени.Трето аиде да не говорим нищо за свещените крави на България така наречените цигани..между тях има страхотни хора и тук е мястото да поздравя наи добрият си приятел които е кардараш.Жив и здрав да ми е.Но има и страшни отрепки и лекета.Гнусна паплач която не заслужава дори гаста в камерите....мда....но като се замисля и сред нас българите има такива ис ред американците и несъм аз човека които трябва да прецени дали някои трябва да бъде наказван или не....има бог за тази работа..... :pensif_29:
За еко строежите вижте саита на анастасиците страхотни препратки има.А на Беглика се запознах с Вървара която провеждда такъв проек в село Косово.То се намира в родопите.....абе хора знаете ли че от нас би станала доста хубава еко общност..... :flowers2:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:honey possum
« Отговор #89 -: 24-11-2009, 21:26:48 »

Да не е Костилково? Един от съорганизаторите на фестивала, който ми е приятел, си взе една от полуразрушените къщи там и цялата тайфа ходиха да му помагат с оправянето.
Между другото и аз това си мислех одеве, то е хубаво човек да е независим и да си произвежда сам, но дори и бабите на село си разменят семена и посеви и какво ли не, та не е лошо и върху това да се помисли- някакво разпределение на дейностите.. Вижте как се връщаме назад към това, което в някои общества все още е съвсем нормално! :)
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:honey possum
« Отговор #90 -: 24-11-2009, 21:42:12 »

това в костилково е зелено училище и се намира на турската граница ето го и линкаhttp://greenschoolvillage.org/bg/home.html....според мен не е връщане на зат а еволюция и просто отсяване на полезните и вредните неща от съвремената цевелизация...как ми се ще да си застрелям телевизора...ама заради едната ни баба не мога.....мъка...
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:honey possum
« Отговор #91 -: 25-11-2009, 08:27:44 »

 :kisss:Хе- хе ...и аз искам да го застрелям нашият...телевизора бе, телевизор-зор-зор...ама пъпа на половинката ми е фърлен вътре...пък и беше короспондент на бнт-то 25 годин...
    Деца, няма по приятно изживяване да се събудиш преди изгрева на слънцето на собственото си парченце /колкото и малко да е / земя.Да се разходиш сутрин по росната тревица, да пийнеш бистра и жива кладенчова водица...Таково чувство, усещане не може да се опише - няма на земята език да го опише...Усещаш леко пърхане под лъжичката и аха-аха да полетиш...
   Сега за калените къщи- нашата стара добруджанска къща е строена от кирпич- прави се кълъп/матрица- вчера със Светльо си изяснявахме що е то/ лятото е все едно с климатик - зимата -бързо се стопля и държи топло...имам снимки във фейсбука.Ако се интересувате как се прави - ще ви допълня.
     За дивирастящите видове - след като си решил какво да сееш има го навсякъде - директно у природата- овошки- търси по селата местни сортове ябълки, круши - устояли от миналия век на по 50-60 годни.Тези видове най-често правят издънки около корена- вадят се и се съдят.Ние имаме чудесен орех- ама пусто много сме далеч, ако намерите начини мого доа ви пратя плод-орехи да си ги посеете - никнат бързо - но плододават след 10-та година.
    За сега -толкова ,ако искате още- питайте където имам опит - имам, където нямам- нямам. :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:honey possum
« Отговор #92 -: 25-11-2009, 08:37:59 »

Като заговорихте за еко къщи един познат в момента си строи къща от слама за 20 000лв. Той работи като архитектурен дизайнер в ателие и неговите работодатели /т.е. те са негови приятели/финансират проекта му. Не съм запозната много с подробностите но това е което знам по въпроса.
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:honey possum
« Отговор #93 -: 25-11-2009, 09:54:46 »

mariiina ще питаме ще питаме...тепърва ще питаме....стана ми интересно за тези кълъпи..имаш предвит че калените тухли ги правите на калап нали а неги измазвате както е в по голямата част на България..прави се плет и се измазва калта върху него....между другото нета е пълени с интересни решения по темата....колкото до къщите по 20000лв....мда....искам да споделя че се водя по скоро към бедната част на това общество и гледам всичо да ми излезе по скоро бесплатно и за това си го правя сам от подръчни материали....комаи требва да пусна тема как се оправяте с 1500лв на месец 4члено семеиство в сегашната криза.....хахаххахахахахаххахахахахах.....живеем си живота.....и не им робуваме на скапаните господари....където няма господари няма и роби....а къща можеш да си направиш и по евтино....важно е да имаш здрав кръст и бунище под рака :bleh
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:honey possum
« Отговор #94 -: 25-11-2009, 10:31:32 »

 :kisss:Тези кирпичи се правят от кал и слама - прави се яма в която се слага най-обикновенна пръст, след това се обърква с накълцана на ситно слама, добавя се вода и се бърка .Слага се в калъпи направени от дъски - размери ориентировъчни -30/15/15 - и се сушат на слънце.Става като днешните тухли-двойки - но без дупките..След това се строи с тях - за спойка - жълта пръст- вид глина, но може и с обикновенна кал.
 Къщата съм я снимала във фейсбака- групата на веге-бегето. :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:honey possum
« Отговор #95 -: 25-11-2009, 10:39:16 »

ясно....благодаря за отучнението....за съжеление ми дои де до гуща от феисбука и се истрих....мда....
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:honey possum
« Отговор #96 -: 25-11-2009, 17:00:08 »

Тези дни ми е трудно да ви изчета. Мерна ми се някъде из мненията еко къща. Ние също сме ЗА. Проучваме много добре нещата. :)

Анджи, мисля, че и ние същия сайт сме гледали. Нямам време сега да ровя. Не успях да изчета всичко. По-късно, може би.
« Последна редакция: 25-11-2009, 17:06:04 от Вери »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:honey possum
« Отговор #97 -: 25-11-2009, 17:12:24 »


тази е от глина
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:honey possum
« Отговор #98 -: 25-11-2009, 17:15:49 »

Много е сладка тази къщурка.Да си играят дечицата в нея  :kisss:
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:honey possum
« Отговор #99 -: 25-11-2009, 17:20:09 »

друг вид строеж - дърво, кал, стъкло (за да влиза светлината) Bсе правени от приятели и приятели на приятели.

аз съм правила снимките, тази и предната
Активен
 

Страницата е създадена за 0.096 секунди с 22 запитвания.